Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1348025 puta)

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #140 poslato: 09. Februar 2013. u 14:51 »
I za zadusnice 2009(krajem februara) je takodje bio veliki sneg i nameti,nesecam se dal je bilo u celoj zemlji veliki sneg ,ali se secam da su kod mene teske masine cistile sneg.I da dodam i te 2009 smo isto kuburili sa snegom do tih zadusnica. :)

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 2.973
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #141 poslato: 09. Februar 2013. u 14:56 »
Vladimire,to je taj sto je padao 1. marta.E jos samo da se setim koje godine je padao onaj 10 marta.Ali otisli smo u off,ovo moze i u meteo chat da ide.

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Meteo chat
« Odgovor #142 poslato: 09. Februar 2013. u 15:18 »
Taj veliki sneg u martu je cini mi se bio 2005. god posle koga su bile i velike poplave.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #143 poslato: 09. Februar 2013. u 15:31 »
Mart iz 2006. godine u prvoj polovini je bio pravi zimski mesec.
Imali smo dva prava zimska ciklona sa ozbiljnijim sneznim pokrivacem u gotovo celoj zemlji, jedan oko 8. marta. a drugi verovali ili ne 13. marta. :-[
Ja se naravno secam toga, ko se ne seca, evo ima reportaza na forumu: :deda:

http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=29.0

Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Meteo chat
« Odgovor #144 poslato: 09. Februar 2013. u 15:40 »
Juce neko rekao kako preuvelicase za kolicnu snega sto ce pasti i da  se nesto  i ne Boston beli,evo jedne slike od pre 10 min. morate priznati mocno zar ne?    :jupi:

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #145 poslato: 09. Februar 2013. u 15:41 »
6 marta 2006 god. u Nišu je popodne bila velika snežna mećava  a samo dan pre toga bilo je prolećnih +16C,
te godine je čini mi se Kruševac merio preko 30cm snega, snežan je bio i mart 1993, 1996, 2005, 2010.
i ako budemo imali sreću 2013 ??? ??? ???

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #146 poslato: 09. Februar 2013. u 15:50 »
6 marta 2006 god. u Nišu je popodne bila velika snežna mećava  a samo dan pre toga bilo je prolećnih +16C,
Hvala ti nele na ovom podatku, znaci ta mecava je bila 6, ne 8. marta.
To je bilo nesto za pamcenje definitivno upravo iz razloga sto su dan ispred te mecave belezene prolecne temperature.
7 i 8. mart su bili pod sneznim pokrivacem, posle se taj sneg otopio, ali je posle naisao jos jedan snegopad 13. marta, koji je opisan vec u reportazi.

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.

Van mreže Rale

  • *
  • Poruke: 79
  • Lokacija: Pecao kao mali u Sljivaku
Odg: Meteo chat
« Odgovor #148 poslato: 09. Februar 2013. u 21:08 »
Krajem '70 zadesim se jedne veceri ,slicne vecerasnjoj, u Ivanjici.  Trebalo je da podjem popodne za Beograd ali u kafani nije postojao sat i tako odlozim za ponedeljak ujutru... Secam se da je bilo suvo i da se u vazduhu osecao jugo...

Sutradan ujutru ljudi nisu mogli da pronadju kapiju u sopstvenom dvoristu. Putevi su nestali i zavladala je "nesnosna" tisina.. Tada je drvored doziveo prirodnu selekciju a ja ostao u Ivanjici jos citavu nedelju... :oboze: I ne secam se da je iko krmaukao ovoliko kao recimo prosle godine ,posebno u svetlu cinjenice da se u sela van Ivanjice stiglo tek na prolece tj. ceo mesec kasnije . Znam da sam tada prvi put cuo za vec uobicajenu praksu da se mrtvi sahranjuju u dvoristu pa na prolece preseljavaju na groblja...  :bang:

To je bila bajka ,dugo sam pamtio zvanicno izmerenu visinu snega ali sad toga ne bi mogao da se se setim ni pod pretnjom smrcu.. Uglavnom svugde toplo ( drva) ,nestanak struje tada nije predstavljalo veliki hendikep a kafane su radile i mi ,tada mladi , zapamtili smo to kao bozji dar... :cheers:  :hitna:
To se vise nije ponovilo ni priblizno..


Za Srbina...

Urezana mi je slika Kljuca i dima koji se vije iz kupe snega...okolo nista . Tada je dole bila samo Tikova kuca i secam se da je organizovana akcija njegovog "vadjenja" iz rupe.... ::)

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #149 poslato: 09. Februar 2013. u 21:15 »
Krajem '70 zadesim se jedne veceri ,slicne vecerasnjoj, u Ivanjici.  Trebalo je da podjem popodne za Beograd ali u kafani nije postojao sat i tako odlozim za ponedeljak ujutru... Secam se da je bilo suvo i da se u vazduhu osecao jugo...

Sutradan ujutru ljudi nisu mogli da pronadju kapiju u sopstvenom dvoristu. Putevi su nestali i zavladala je "nesnosna" tisina.. Tada je drvored doziveo prirodnu selekciju a ja ostao u Ivanjici jos citavu nedelju... :oboze: I ne secam se da je iko krmaukao ovoliko kao recimo prosle godine ,posebno u svetlu cinjenice da se u sela van Ivanjice stiglo tek na prolece tj. ceo mesec kasnije . Znam da sam tada prvi put cuo za vec uobicajenu praksu da se mrtvi sahranjuju u dvoristu pa na prolece preseljavaju na groblja...  :bang:

To je bila bajka ,dugo sam pamtio zvanicno izmerenu visinu snega ali sad toga ne bi mogao da se se setim ni pod pretnjom smrcu.. Uglavnom svugde toplo ( drva) ,nestanak struje tada nije predstavljalo veliki hendikep a kafane su radile i mi ,tada mladi , zapamtili smo to kao bozji dar... :cheers:  :hitna:
To se vise nije ponovilo ni priblizno..


Za Srbina...

Urezana mi je slika Kljuca i dima koji se vije iz kupe snega...okolo nista . Tada je dole bila samo Tikova kuca i secam se da je organizovana akcija njegovog "vadjenja" iz rupe.... ::)

Jel bilo perko 2 m  :?: Mislim logicno da jeste ako se iz tikove kuce video samo odzak  :oboze: i da je bila akcija spasavanja,zao mi je sto niko nema nikakvu sliku ali svi pricaju da je to palo za jednu noc i da je bilo preko 2 m snega samo za jendu noc to neverovatan sengopad,nemoguc prakticno, nesto sto sigurno nikada u zivotu necu doziveti i pitanje da li je na cuvenim vrhovima Orjena na obali mora ikada palo preko 2 m snega za jendu noc. . .

I mislim da je upitanju 81' godina i da je bio novembar. . .

Rale ima tema vremeplov,mogli bi tu malo opsirnije,steta sto nema niko vise iz Ivanjice vise. . .

EDIT: aha vidim da je bio februar (posto si napisao ("mesec kasnije"),majka mi prica da je ona tada bila prvi razred srednje. . . .a koji je mesec bio nikone zna,samo jedan komsija mi je rekao da je bila neka slava i da je bio novembrar(sada mozda pricamo  o dva razlicita snegopada :) )

Van mreže Rale

  • *
  • Poruke: 79
  • Lokacija: Pecao kao mali u Sljivaku
Odg: Meteo chat
« Odgovor #150 poslato: 09. Februar 2013. u 21:54 »
Ne ,moguce je da si u pravu i za godinu i za period...Davno je bilo.. Kada bolje razmislim slava i jeste bila povod da budem tamo a to je tada mogao samo da bude Arandjelovdan ili Nikoljdan... Ja mislim da je to bilo pre zvanicnog  djackog raspusta i da je tada sneg ustvari inicirao raspust. Doduse djacki raspusti su uvek bili u razlicito vreme ...Recimo da forenzicki sada zakljucujem da je to bilo neposredno iza Nikoljdana tj. 19 decembra ali provericu ...Znam ko se seca..

Visina snega je bila ???  recimo na kam. mostu preko 1,5 metara... Znaci napunjen most i onda jos u vis.. Secam se da je sneg u centru (ispod tvog prozora) bio sigurno 2 metra. Tada je tu bila Djurica kuca koja je bila ogradjena zelenom ogradom preko koje se nije moglo videti dvoriste...Sneg je bio do vrha ali to nije parametar to je samo detalj iz secanja jer je moguce da je to bio nanos.. Struktura grada je tada bila drugacija ...Verujem da su nanosi na nekim mestima prelazili i 5m visine sto i nije nista neobicno za sve one koji poznaju planinu..
To se desava i na Kopaoniku i na Jahorini... Nemali broj puta sam ostajao zavejan u kliisuri da bi samo kilometar dalje put u Arilju bio skoro suv..??  A onda ljudi krenu sa lovackim pricama...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #151 poslato: 09. Februar 2013. u 22:15 »
Uz svo duzno postovanje Rale, ne moj da mislis da je provokacija, ti podaci su mi veoma cudni.
Snega nije bilo pre tog velikog snegopada a za to jedno vece sneg je napadao 2m, ajde da kazemo da nije bilo bas jedno vece(jer to bi bilo 12 sati maksimum) nego da su se te padavine izlucile za 20 sati ukupnih sneznih padavina.
Kada podelimo to sa 200cm dobijemo da je intenzitet bio 10cm na sat (10cm/1h) i to ako uzmemo da je padao 20h, ne manje!

Ipak bi bilo dobro da se jos malo preispitas, bilo je davno mozda si nesto zaboravio ili ti se pobrkalo.


Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #152 poslato: 09. Februar 2013. u 22:23 »
Najbolje bi bilo pogledati sinopticku situaciju od tada,ali koji je datum?
Teško mi je da zamislim tu seriju cb-ova.Je li bilo grmljavine.Ako je tako bilo,oblaci su sigurno prelazili CG da bi došli do Ivanjice.Verovatno je i u CG količina padavina bila enormna.

Van mreže Rale

  • *
  • Poruke: 79
  • Lokacija: Pecao kao mali u Sljivaku
Odg: Meteo chat
« Odgovor #153 poslato: 09. Februar 2013. u 23:12 »
Ma naravno sneg je verovatno padao i sutra dan ali kao da je to bitno jer vec ujutru je bio enorman...Tada je Vojska helikopterima dostavljala hranu i podrepstine i nije to samo bila Ivanjica u pianju vec citav region. Sa mnaje ili vise padavina...

Verujem da to ima negde u arhiviranoj hronici Politike ili RTS....No nisam ja to sam doziveo ima tu vise desetina hiljada ljudi... :D

Bilo je suva podloga ali Ivanjica je vrlo blizu ruze vetrova ,cim se malo izadje iz kotline na brda a prilikom juznih strujanja oseca se miris Mediterana. U sudaru sa hladnim vazduhom iz pesterske i Pozeske kotline tu se vazda izrucuje svasta nesto...Kisa,sneg ,grad,babini jarci ....a leti su ceste  pojave vrtloznih vetrova tj.mini-mini tornada ...

Inace u Srbiji postoje oblasti iz kojih se gotovo nikada ne prenose vremenske prilike...Sada malo ovako zahvaljujuci tehnologiji ali ne zvanicno..Recimo Cacak kao da ne postoji ili recimo Prijepolje pa i Uzice je metoroloski u senci Zlatibora.. Nova Varos kao varosica na samom vrhu planine cesto je sampion u padavinama...Kada je neko recimo cuo kakvo je vreme u Novom Pazaru a grad na Pesteru i ima preko 100.000 stanovnika..

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #154 poslato: 09. Februar 2013. u 23:14 »
Inace u Srbiji postoje oblasti iz kojih se gotovo nikada ne prenose vremenske prilike...Sada malo ovako zahvaljujuci tehnologiji ali ne zvanicno..Recimo Cacak kao da ne postoji ili recimo Prijepolje pa i Uzice je metoroloski u senci Zlatibora.. Nova Varos kao varosica na samom vrhu planine cesto je sampion u padavinama...Kada je neko recimo cuo kakvo je vreme u Novom Pazaru a grad na Pesteru i ima preko 100.000 stanovnika..

Potpuno se slažem, neka veća mesta (odličan primer je Čačak) bi trebala da imaju redovna zvanična osmatranja i merenja ali ...

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #155 poslato: 09. Februar 2013. u 23:16 »
Molim te reci mi da li si vidjao pijavice?Kada i gde? :)

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #156 poslato: 09. Februar 2013. u 23:22 »
Mnogo se puta desava leti,pada kisa u Cacki i do Brdjana a u Mlakovcu suvo,ili obrnuto.

Van mreže Rale

  • *
  • Poruke: 79
  • Lokacija: Pecao kao mali u Sljivaku
Odg: Meteo chat
« Odgovor #157 poslato: 09. Februar 2013. u 23:37 »
Mnogo se puta desava leti,pada kisa u Cacki i do Brdjana a u Mlakovcu suvo,ili obrnuto.

Dosta puta ...Golija,Zlatar ( oko jezera) ...u Pozezi jednom prilikom...To je tamo redovna letnja pojava,  seljaci to zovu vijur...Lete plastovi sa senom kao od sale... :D  No ja sam to vek smatrao vrtloznim vetrom jer iako ima slicnosti sa pijavicom ipak tu nema vlage....

Recimo ovog ili proslog leta jedna ozbiljnija je bila iznad Save u delu izmedju N.Beograda i Obrenovca...Prosla je relativno blizu mene mozda na nekiko stotina metara...

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #158 poslato: 09. Februar 2013. u 23:47 »
Verovatno je reč o downbrustu,,mislim da to nije pijavica.Imaš objašnjenja na forumu.
Evo ga objašnjenje što sam skoro pisao u odgovarajućoj temi:
Downburst je snazan izliv vetra,grada i kise iz konvektivne celije koji je usmeren direktno ka zemlji,a siri se u svim pravcima nakon dostizanja nivoa tla.Vetar posle udara u zemlju siri se u svim pravcima i sposoban je da proizvodi snazne pravolinijske vetrove koji dostizu i 240km/h proizvodeci velike stete.Podrucje zahvaceno downburst pojavom je oko 4km.Znaci za njegovo formiranje je grad i sitna jaka kisa koji padaju pod uglom od 45 stepeni,par minuta kasnije nastaju razorni vetrovi,krupan grad,obilna kisa.Ovo je endoterman proces koji zahteva mnogo energije (u obliku latentne toplote),tako da se hladn vazduh naglo izliva iz celije i kao
tez od toplog naglo pada i siri se u
svim pravcima.Belezi se veliki i brz pad temperature.A na periferiji nepogod se uocava padavinska zavesa koja se uvija u rolnu.Na radaru se prepoznaju u okviru linija nestabilnosti na,a na vertikalnom preseku oblaka kao vetrovi koji putuju u razliciti pravcima u zoni padavina.Lokalizovan je i pojavljuje se uglavnom na jednom radarskom snimku  iz razloga sto kratko traje.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #159 poslato: 10. Februar 2013. u 09:24 »
Ne ,moguce je da si u pravu i za godinu i za period...Davno je bilo.. Kada bolje razmislim slava i jeste bila povod da budem tamo

E ako je tako,onda je to bilo u novembru 1981 100 % ja sam na forumu to vec nekoliko puta pominjao ali nije imao ko da potvrdi. ..  Jeste zahvalito region ali nigde nije bilo kao u Ivanjici ni blizu, u Arilju vec nije bilo nista sto je vredno pamcenja. . .

Uz svo duzno postovanje Rale, ne moj da mislis da je provokacija, ti podaci su mi veoma cudni.
Snega nije bilo pre tog velikog snegopada a za to jedno vece sneg je napadao 2m, ajde da kazemo da nije bilo bas jedno vece(jer to bi bilo 12 sati maksimum)

ciklon,jeste za jedno vece,i to vlazan sneg jugov sneg(sto kaze Rale suma je dozivela prirodnu selekciju) a,na brima ge je bio suivlji je kazu i 3m za jedno vece palo, tako svi pricaju a pre toga nije bilo ni malo snega,stvarno je gotovo nemoguce(ali jeste,tako i to je jedini sneg koji su Ivanjicani zapamtili 84' je bilo 120 cm snega kojih se niko ne seca). . . ali tako je bilo vece pre nista, onda sledece jutrno niko nije mogao da izadje iz kuce,bila je neka slava i ljudi su tri dana ostali zaglavljeni po kucama domacina,nema Ivanjicana koji je to doziveo a da se toga ne seca. . . 3 dana nije bilo struje(,a helikopteri su nadletali Ivanjicu,moj cale(koji je iz Cacka) i tada je bio u Cacku mi kaze da su kamere iz helikoptera snimale Ivanjicu i da je sneg bikvalno bio  do krovova. . .  Ako ikada budes dolazio u Ivanjicu,svakog malo starijeg Ivanjicana pitaj kada je pao najveci sneg u Iv i cucej neverovatne price o novembru 81'

A i na sajtu Ivanjicke opstine(u januaru prosle godine) je stajao citat: "Ivanjica dugo ne pamti ovakav sneg jos od 81" kada je sneg dosezao do krovova"

I ako je 84" bilo 120 cm(vise nego u januaru 2012 ) a 2009 85 cm' to niko nije zapamtio svi se secaju samo 81'

Sto se pijavica tice ja sam ih dva puta doziveo jednomu Ivanjici  kada sam vide da ide iz oblaka ali nije dotakla zemlju i jednom na sjenickom jezeru,kada je dotakla zemlju i bila sa druge strane jezera,ali je kratko trajala. . .

edit: Ispravio sam januar slucajn onapisao 2011 a tebao sam 2012 :D tj prosle godine
« Poslednja izmena: 10. Februar 2013. u 10:30 Srbin »