Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1347531 puta)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #160 poslato: 10. Februar 2013. u 14:05 »
Najviše na svetu (što se tiče zvaničnih merenja) za 24h napadalo je 188cm snega u Silver Lejku u Koloradu aprila 1921. godine.


Prosto ne mogu da zamislim taj intenzitet da za jednu noć napada 2m snega,i to kod nas. :(

Kakav je bio prethodni dan,što se temperature tiče?
Da li je bilo grmljavine?Da li je 100% duvao jugo?
« Poslednja izmena: 10. Februar 2013. u 14:22 zec »

Van mreže Rale

  • *
  • Poruke: 79
  • Lokacija: Pecao kao mali u Sljivaku
Odg: Meteo chat
« Odgovor #161 poslato: 10. Februar 2013. u 15:11 »
Najviše na svetu (što se tiče zvaničnih merenja) za 24h napadalo je 188cm snega u Silver Lejku u Koloradu aprila 1921. godine.


Prosto ne mogu da zamislim taj intenzitet da za jednu noć napada 2m snega,i to kod nas. :(

Kakav je bio prethodni dan,što se temperature tiče?
Da li je bilo grmljavine?Da li je 100% duvao jugo?

I bre, ti kao da si cuo za jetija... :D

Naravno da je to najvise na svetu kad se na x drugih mesta ne meri..Verujem da recimo skoro svake druge zime na Prekom brdu ili obroncima Murtenice sneg napada i preko dva metra za 24 casa. To je tamo normalna pojava .
Nekada je u slivu Moravice bilo bar desetak meteoroloskih i hidroloskih stanica ali je to ,nakon Titove smtri< smatrano nepotrebnim.. :D  Ko bi znao koliko snega napada na obronku Zlatara iznad jezera kad tamo ljudska noga moze da kroci samo 6 meseci godisnje..
Inace nije Ivanjica nekakav reper za padavine jer je ona u kotlini u podnozju planina i ako se ne varam razlika u nadmorskoj visini Ivanjice i vrha je preko 1000 metara... Snezne padavine rastu proporcionalno povecanju nadmorske visine ... Otud i velika razlika izmedju Arilja i Pozege u odnosu na Ivanjicu kada su padavine ali i temperature u pitanju. Naravno i Pestrska ali i Pozeska kotlina imaju velikog uticaja na padavine jer se Ivanjica sustinski nalazi na sredini izmedju njih...

Inace prethodni dan je bio normalan za tu kolicinu padvina sto ce reci topao i duvao je jugo koji je i prebacio padavine iz Mediterana. To je u Ivanjici uvek ista prica...Retko ima grmljavine a i ako je ima ta praznjenja su iznad planinskih jezera nadomak Ivanjice...Naravno u zimskom periodu.. Taj niz povezanih jezera izmenio je miroklimu Ivanjice i doneo joj sve cesce letnje nepogode u vidu grada ali i dugotrajnije kruzne cikluse padavina kao i nagle promene temperatura..

Ja duboko verujem da je i prosle godine na nekoliko mesta u Ivanjickoj opstini sneg napadao preko 2 metra a ne bi me cudilo da to bude i 3 ali ko bi to izmerio...

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #162 poslato: 10. Februar 2013. u 15:13 »
Pogledao sam sinoptičku situaciju iz novembra 1981. godine.

Do 10 novembra vlada AC nad područjem Srbije uz toplo vreme.

10.novembra hladan vazduh upada u Sredozemlje,na 850hpa iznad Srbije je -3C.Na severu Crnog mora je ciklon od 995hpa.

11.novembra je -12C na 850hpa iznad Srbije,nulta izoterma stiže do severa Afrike.

12.Stiže zatopljenje zbog ciklona u Tirenskom moru.

14.Ništa zanimljivo vlada AC nad Srbijom.

15.Plitak ciklon u Jonskom moru,na 850hpa je -6C iznad Srbije.

16.Ciklon je na jugu Bugarske od 1000hpa.

Od 17. do 25. vlada anticiklon uz značajniji plus na 850hpa.

25.Snažan ciklon iznad Baltičkog mora od 965hpa,hladan front je stigao do juga Madjarske.Nulta izoterma je do Subotice.

26.Hladan front prelazi čitavu zemlju -5C na 850hpa.

27. I 28. probija plus po visini.

29.Nula ponovo iznad Srbije uz plitak ciklon iznad Crne Gore.

30.Ciklon odlazi u Jonsko more.

Van mreže Rale

  • *
  • Poruke: 79
  • Lokacija: Pecao kao mali u Sljivaku
Odg: Meteo chat
« Odgovor #163 poslato: 10. Februar 2013. u 15:44 »
Zec ja mislio ti baratas nekim ozbiljnim podacima a ti me zamajavas...

Sad nadjoh na saitu zavoda da je na Kopaoniku 2001 palo 198 cm ....Zvanican podatak ali oni ne govore sa okupatorima iz Kolorada. :kick:  To bre bilo pre 12 godina ,juce sto bi se reklo...( tek sada mi sinulo da vecina vas tada nije isla ni u skolu ) Kuku i lele za mene ... :deda: 

Inace u Zajecaru je 16.11.1981 pao sneg od 1 metra i to je verovatno taj dan...

Ajde sad pa istrazuj...

Nesto se mislim pa vi se bezmalo nesecate ni jednog rata... :-[   a ja sam bio rodjen kad su Bugari i Nemci bili u Ivanjici...

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #164 poslato: 10. Februar 2013. u 15:46 »
Rale,vidim da odlično poznaješ klimu svoga kraja.Navetrene strane planina dobijaju znatno više padavina od zavetrenih.Ispravio bih te u jednoj stvari.Količina padavina raste sa visinom samo do nekih visina izmedju 900m-1200m.

Kažeš da je bio jugo,e sada,verovatno je bio u pitanju ciklon iz Djenovskog zaliva,pa su jake padavine došle do Ivanjice,prateći dolinu Moravice.Upravo taj kraj dobije najobilnije padavine u tim situacijama,dok najlošije prolazi sa jugoistočnim strujanjem.
 Ciklon je morao biti vrlo dubok,da bi grmljavinski oblaci prebrodili planine Crne Gore,u tim situacijama i u Cg bi padavine bile još obilnije,pod uslovom da jugo nije izuzetno jak.
Ali ja taj ciklon uopšte ne vidim na kartama koji bi imao taj potencijal.
Intenzitet od 2m snega za 1 noć je neverovatan.I rekord iz Kolorada je impresivan.Ali,ne znam šta da kažem...

Van mreže Rale

  • *
  • Poruke: 79
  • Lokacija: Pecao kao mali u Sljivaku
Odg: Meteo chat
« Odgovor #165 poslato: 10. Februar 2013. u 16:01 »
Rale,vidim da odlično poznaješ klimu svoga kraja.Navetrene strane planina dobijaju znatno više padavina od zavetrenih.Ispravio bih te u jednoj stvari.Količina padavina raste sa visinom samo do nekih visina izmedju 900m-1200m.

Kažeš da je bio jugo,e sada,verovatno je bio u pitanju ciklon iz Djenovskog zaliva,pa su jake padavine došle do Ivanjice,prateći dolinu Moravice.Upravo taj kraj dobije najobilnije padavine u tim situacijama,dok najlošije prolazi sa jugoistočnim strujanjem.
 Ciklon je morao biti vrlo dubok,da bi grmljavinski oblaci prebrodili planine Crne Gore,u tim situacijama i u Cg bi padavine bile još obilnije,pod uslovom da jugo nije izuzetno jak.
Ali ja taj ciklon uopšte ne vidim na kartama koji bi imao taj potencijal.
Intenzitet od 2m snega za 1 noć je neverovatan.I rekord iz Kolorada je impresivan.Ali,ne znam šta da kažem...

Ma poznajem sve u staroj YU to se nekada ucilo u skoli.... Ne prati nista Moravicu jer ona izvire tu iznad Ivanjice..
Ivanjica je na 500 m a Golija na 1800 metara ali to je kratka razdaljina ( do svih vrhova ima putem izmedju 20 i 30 km) pravolinijski to je odma iza coska...

No jos bolji sa padavinma su bili Niksic i ostale CG planine ... Ali i u Stavalju je to normalna kolicina snega .Tamo su nanosi u visini od 5 do 10 metara redovna pojava... Ja se secam recimo da sam nekoliko puta zimi prolazio UAZ-ima kroz tunele od snega koji su prokopani na putu za Goliju . Mi prodjeno a iznad nas ostane bezmalo dupla debljina snega u odnosu na vozilo... Postoje i slike ...

I dalje mislim da se nepotrebno iscudjavas jer sve ovo sto ti pricam sigurno nije nikakav rekord ...to je samo bila zima is neseg kraja...

Vidim da se sluzis udzbenicima ali sumnjam da bi pominjao navetrene i zavetrene strane da te spustim po mecavi na Goliju...Sve mislim da bi pominjao piscu te knjige i oca i majku...

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #166 poslato: 10. Februar 2013. u 16:10 »
Hteo sam da napišem da se Moravica pruža ka severozapadu,a na severoistočnoj strani je planina.Kada padavine krenu sa jugozapada,u Ivanjicu padne velika količina padavina.A kada padavine idu sa jugoistoka (ako naidju) sve ode niz Moravicu.
Pa nije to tako uobičajeni sneg...

Ne služim se nikakvim udžbenicima,(idem u medicinsku-ne u hidrometeorološku)već godinu dana intenzivno sakupljam znanje iz meteorologije.

Ma mećava nije ništa kakvo sam nevreme doživeo na jugu Francuske na putu do Marselja novembra 2011. kada sam išao na ekskurziju sa mojom geografičarkom.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #167 poslato: 10. Februar 2013. u 16:35 »
Zec ja mislio ti baratas nekim ozbiljnim podacima a ti me zamajavas...

Sad nadjoh na saitu zavoda da je na Kopaoniku 2001 palo 198 cm ....Zvanican podatak ali oni ne govore sa okupatorima iz Kolorada. :kick:  To bre bilo pre 12 godina ,juce sto bi se reklo...( tek sada mi sinulo da vecina vas tada nije isla ni u skolu ) Kuku i lele za mene ... :deda: 



Tih 198cm nije palo za 24h,već iz ko zna koliko naleta snega.
Intenzitet u Koloradu je bio 7,8cm na sat za 24.h
Dok bi za Ivanjicu za tih 2m vlažnog snega intenzitet bio preko 16cm na sat, u tih 12sati.Da nije previše?

Van mreže Rale

  • *
  • Poruke: 79
  • Lokacija: Pecao kao mali u Sljivaku
Odg: Meteo chat
« Odgovor #168 poslato: 10. Februar 2013. u 16:37 »
 Ivanjica je u podnozju planina ....Kopaonik,Golija,Javor,Zlatar a manjih brda i bezuljaka ima tmusta i tma...nema tu sa ove ili one strane ,planine su sa svih strana..Al opet glavni reper je Glijeca ( za Srbina)  :D

Vidi-der ti ovo gradivo....ima pri dnu tabela kao jege....Inace primetices da ima podataka samo za ona mesta gde ima merenja a to je relavantno samo tako....

www.hidmet.gov.rs/podaci/meteorologija/ciril/2011.pdf

Pa posle da prepricas ali svojim recima... :D


Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #169 poslato: 10. Februar 2013. u 17:09 »
Kopaonik je udaljen oko 60km od Ivanjice,po toj logici bi se Mladenovac nalazio u podnožju Rudnika,a Beograd u podnožju Fruške gore.Nećemo sada da preterujemo.

Ne vidim zašto bih čitao ovaj PDF materijal,mrzi me stvarno.

Uglavnom planine imaju itekakav uticaj na kretanje padavina u Ivanjici.

Van mreže Rale

  • *
  • Poruke: 79
  • Lokacija: Pecao kao mali u Sljivaku
Odg: Meteo chat
« Odgovor #170 poslato: 10. Februar 2013. u 19:44 »
Kopaonik je udaljen oko 60km od Ivanjice,po toj logici bi se Mladenovac nalazio u podnožju Rudnika,a Beograd u podnožju Fruške gore.Nećemo sada da preterujemo.

Ne vidim zašto bih čitao ovaj PDF materijal,mrzi me stvarno.

Uglavnom planine imaju itekakav uticaj na kretanje padavina u Ivanjici.

Jeste 60 km al'okolo....putevima. Kopaonik se vidi golim okom sa Golije... Inace tamo su putevi kao zmije uvek ides uz niz ili oko nekog brda ...
U tom linku ima tabela sa najvecim arhiviranim padavinama ..po godinama,lokaciji i datumima...

Inace sve ima uticaj na sve ali je raspored sustinski bitan...

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #171 poslato: 10. Februar 2013. u 19:49 »
60km je vazdušnom linijom udaljena.


Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Meteo chat
« Odgovor #172 poslato: 10. Februar 2013. u 20:01 »
 ^^ Ako je verovati Google Earth-u, 60km plus minus 10-ak km u zavisnosti gde se ko nalazi!  ;)

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #173 poslato: 10. Februar 2013. u 20:17 »
188 cm je strahovit snjegopad, ali ja sam siguran da je Orjen imao ZNACAJNO vece snjegove u 24 h. Eto prosle godine u februaru npr, mjesto na 800 m na obroncima Lovcena su dobila 130 cm za 24 h, a imaju mozda duplo manje padavina od Orjenskih zona. Nego tamo nema mjerenja naravno.

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #174 poslato: 10. Februar 2013. u 20:24 »
Inace na Orjenu trenutno ima preko 3 m snijega, a zanimljivo da ovaj ciklon koji nam dolazi, pracen juznim vjetrom i otopljenjem nece kacit zone iznad 1500-1600 metara.. neka padne jos 100-150 mm u obliku snijega do cetvrtka pa vi racunajte  :D

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #175 poslato: 10. Februar 2013. u 20:27 »

Van mreže Rale

  • *
  • Poruke: 79
  • Lokacija: Pecao kao mali u Sljivaku
Odg: Meteo chat
« Odgovor #176 poslato: 10. Februar 2013. u 22:11 »
60km je vazdušnom linijom udaljena.

Razumem ja da Vam se to cini mnogo ali od Ivanjice do Ovcara ima isto toliko pa je to preko brda... Preko brda je i Duga poljana na Pesteru.. Preko Brda je i Kraljevo,Cemerno.....

Sustina je u cinjenici da je Ivanjica sa svih strana okruzena planinama...I to ne planinama nego planicinma poput Golije koja je tri puta veca od Kopaonika i prostire se na teritoriji pet opstina... Hocu da kazem da Kopaonik tu i nije neki presudan faktor ali je sustinski nastavak Golije... No sa mediteranske strane tu su Javor,Mucanj i Zlatar...sve preko 1500 m..  E sad nema da bude da je na Kopaoniku jedno "vreme" a na Goliji drugo...Ne biva to..

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #177 poslato: 10. Februar 2013. u 22:23 »
Gospodine Rale,Golija je dužine 25km,vrh je 1800 i nešto metara.Prostire se samo na teritoriji 2 opštine.Kopaonik je planina od 100km i najvišim vrhom od 2017m.
Tako da su to nebo i zemlja.
Vremenske prilike se takodje mogu razlikovati.

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 40
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #178 poslato: 10. Februar 2013. u 23:00 »
Inace na Orjenu trenutno ima preko 3 m snijega, a zanimljivo da ovaj ciklon koji nam dolazi, pracen juznim vjetrom i otopljenjem nece kacit zone iznad 1500-1600 metara.. neka padne jos 100-150 mm u obliku snijega do cetvrtka pa vi racunajte  :D
Sacuvaj boze :-[, ima li zivih ljudi gore? Da mi je da vidim taj intenzitet za dva dana 100mm snega :pop:. Fraka, ima li puteva gore i vikendica ili samo divljina?

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Meteo chat
« Odgovor #179 poslato: 10. Februar 2013. u 23:08 »
Bas to i mene interesuje, imali tamo gore zivota, vikendica?