Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1348049 puta)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #180 poslato: 10. Februar 2013. u 23:20 »
@rale gde nadje da poredis Kopaonik i Goliju po velicini...

Koliko je meni poznato na tom delu Orjena nema naselja a mislim da nema ni vikendica ili ih ima jako malo. Teren je izuzetno nepristupacan a vidimo i kakva je klima kada se za dva dana ocekuje 100mm u obliku snega.

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #181 poslato: 11. Februar 2013. u 00:00 »
Ma kakvi ljudi... Ima jedan planinarski dom, koji se cesto ne vidi od snijega... Teren je uzasno nepristupacan, koli kamen, doduse ima tu suma naravno, ali uglavnom je to goli kamen, kao i sve primorske planine.. Rumija, Lovcen, Orjen, Biokovo, Velebit itd...

Van mreže Jatmi

  • *
  • Poruke: 39
  • Lokacija: Beograd, Banovo brdo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #182 poslato: 11. Februar 2013. u 00:31 »
Ma kakvi ljudi... Ima jedan planinarski dom, koji se cesto ne vidi od snijega... Teren je uzasno nepristupacan, koli kamen, doduse ima tu suma naravno, ali uglavnom je to goli kamen, kao i sve primorske planine.. Rumija, Lovcen, Orjen, Biokovo, Velebit itd...
Pored planinarskog doma postoji i takoreci "selo" od 4-5 kuce-vikendice, ali logicno da sad nema  nikog gore ( jedino ako nisu normalni) :D

Van mreže Rale

  • *
  • Poruke: 79
  • Lokacija: Pecao kao mali u Sljivaku
Odg: Meteo chat
« Odgovor #183 poslato: 11. Februar 2013. u 08:38 »
Gospodine Rale,Golija je dužine 25km,vrh je 1800 i nešto metara.Prostire se samo na teritoriji 2 opštine.Kopaonik je planina od 100km i najvišim vrhom od 2017m.
Tako da su to nebo i zemlja.
Vremenske prilike se takodje mogu razlikovati.

Zec, da presavijes tabak i tuzis ucitelja...da ti vrati pare..  Ja stvarno ne znam odakle vi sad ucite, iz kojih knjiga..

Golija je prostorno tri puta veca od Kopaonika ( bezmalo, 7,5 & 2,7 )  Golija se oslanja na pet opsitna  Ivanjicu,Rasku,Sjenicu,Kraljevo i Novi Pazar....Pripada im... Pancicev vrh jeste 200 metara visi i udaljen je 40 km Od Jankovog kamena,najviseg vrha Golije..

P.S. Sad sam se setio da su ukinuli geografiju kao predmet u skolama ali sam bio ubedjen da su udzbenici ostali isti no izgleda ili ti nisi bio na casu ili je neko u zavodu za udzbenike veliki dunster.... ( verujem da je ovo drugo u pitanju)

Gde li je onaj avetni Srbin ,bas me interesuje sta li je on ucio u skoli ....

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #184 poslato: 11. Februar 2013. u 08:56 »
Ništa od toga nije tačno što ste rekli.svi znaju da je Kopaonik najveći planinski masiv u Srbiji,tako da ne mogu da se porede te dve planine.

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #185 poslato: 11. Februar 2013. u 09:05 »
Ko moze nek gleda pink nesto Nedeljko kobejagi prica . ;)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #186 poslato: 11. Februar 2013. u 15:30 »
NOAA kaže sledeće:

Najvise snega u : 1mesecu : January,1911. Tamatack,Califorina 991cm

1dan : April,14-15,1921. Silver
Lake,Colorado 195.6 cm

19sati : April,5-6,1969.
Bessans,Francuska 173cm

1oluja :Feb.13.-19.1959. Mt.Shasta Ski Bowl,CA 480cm

1sezona : 1998-1999 Mount
Baker,Washington 2895.6cm

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #187 poslato: 11. Februar 2013. u 22:43 »
Ja zaista ne mogu da poverujem da će Zagreb imati možda reprizu obilnog snega.

Počinju da me nerviraju ovi cikloni iz Djenovskog zaliva,putanja uvek u korist Hrvatske,kod nas glupi vetar.Modeli opet crtaju jaku padavinsku liniju sutra blizu Zagreba.Temperatura oko nule.

Zaista se ogromne količine snega izluče na graničnim temperaturama.Eto recimo,prošle godine je za 1 dan na Avali napadalo 50cm snega,kasnije i više,dok je Beograd plivao u obilnoj kiši na temperaturi od 1 i 2C.

Van mreže ivanb

  • *
  • Poruke: 186
  • Lokacija: Arilje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #188 poslato: 11. Februar 2013. u 23:35 »
Citat
E ako je tako,onda je to bilo u novembru 1981 100 % ja sam na forumu to vec nekoliko puta pominjao ali nije imao ko da potvrdi. ..  Jeste zahvalito region ali nigde nije bilo kao u Ivanjici ni blizu, u Arilju vec nije bilo nista sto je vredno pamcenja. . .


Kaže ćale da je na Đurđic 1981 u Arilju palo oko 1m snega. Tada se jedan stric ženio, svadba je pravljena pod šatrom koja se uprkos stalnom uklanjanju snega na jednom delu srušila.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #189 poslato: 11. Februar 2013. u 23:37 »
Ova zima ci biti upamcena po vikend snegovima (mini sneg) mislim da je bar 5,6 vikenda konstantno slicna situacija bila-petak,subota,nedelja blagi minusi i prolazni sneg,a radni dani prolecni...ako nista po tome cemo da upamtimo ovu zimu  :D mada jos nije kraj heheh ostala je jos jedna runda  :)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #190 poslato: 11. Februar 2013. u 23:59 »

Kaže ćale da je na Đurđic 1981 u Arilju palo oko 1m snega. Tada se jedan stric ženio, svadba je pravljena pod šatrom koja se uprkos stalnom uklanjanju snega na jednom delu srušila.

Korisna informacija,poklapa se sa ciklonskom aktivnošću tada,sutra ću se baciti na analizu karata i parametara od tada.

Van mreže Rale

  • *
  • Poruke: 79
  • Lokacija: Pecao kao mali u Sljivaku
Odg: Meteo chat
« Odgovor #191 poslato: 12. Februar 2013. u 17:54 »
Ništa od toga nije tačno što ste rekli.svi znaju da je Kopaonik najveći planinski masiv u Srbiji,tako da ne mogu da se porede te dve planine.

Sta reci a ne zaplakati... Procitaj ponovo pazljivo sta sam napisao al pazljivo ....A onda prst na celo pa razmisli.. To sto svi znaju sta je "najvece" to je srpski folklor...jer pisalo je i na bukvi ..... pa jedan nastradao... :D

Namerno necu da ti kazem gde gresis jer informacija nista ne znaci bez nacina razmisljanja...Ako je nacin razmisljanja pogresan onda ni bibloteka ne pomaze..


Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #192 poslato: 12. Februar 2013. u 18:48 »
Ljudi nisam ni video ovo posto sam bio u Kragujevcu na utakmici,a juce nisam sigao nista da pogledam. . .

UH STA SVE IMAM DA KAZEM:
Kljucno da se odredi koja je planina prostranija jeste to koliko ona sam i njene padine zauzimaju ha, Golija je izuzetno prostrana planina,koliko samo delova Golije ima. . . a na mapi izgleda tako malo,sto u stvarnosti nije slucaj. . . I meni nesto govori da je Golija po ha prostrania od KOpaonika. . .

E SADA ONO KLJUCNO :

Kaže ćale da je na Đurđic 1981 u Arilju palo oko 1m snega. Tada se jedan stric ženio, svadba je pravljena pod šatrom koja se uprkos stalnom uklanjanju snega na jednom delu srušila.

BRAVO MAJSTORE :D Slava Djurdjic je u pitanju novembar 1981 :D tacno to vece je pao neverovatan sneg! Proverio sam na  mnogim mestima. . .
Sa tom razlikom sto u Ivanjici sneg od 1m nije za pamcenje(jer se niko ne seca ni 120 cm 84 godine)a sneg u Ivanjici kod takvih obilnih snegova bude uvek duplo ako ne i vise veci nego u Arilju,primer prosla godina,primer 2009 godina primer 1984 godina iste godine su primer da mnogo vise snega napada u Ivanjici nego na Zlatiboru Kopaoniku Sjenici i ostalim planinama kod velikih snegopada

Dakle ko ne veruje neka djodje  Ivanjicu da cuje autenticne i neverovatne price o 2m (koje svi pricaju,a retko ko se seti datuma) pa i preko snega koji je pao za samo jedno vece,mozda ako nekad nabavim neke podatke budem otvorio i temu u vremeplovu. . .(dace bog)

Dan pre topao nista(a niko nije ni primetio kada je poceo da pada sneg) nije ga bilo ni 1cm pre pocetka padavina,mnogi su bili na slavama i sada kada su trebali da krenu kucama snega je vec bilo ko zna koliko(skoro 1m),ako su sa strane ili ako su im dalje bile kuce prenocivali su kod domacina slave. . .Komsija iz kljuca mi je rekao da je on ostao na slavi kod nekoga i to tri dana :D

Ali mnogi koji nisu isli na slave(a takvih je vecina) kao moja majka,deda mnogi mnogi itd. . . su bukvalno bili u soku kada su se probudili,da li mozete da zamislite osecaj(vecine ljudi koji ne prate vreme fanaticno kao mi) su legli u krevet toplo vece napolju snega ni 1cm,bude se sledece jutro niko ne moze da izadje iz kuce iz stana preko 2m snega za jedno vece. . . kada je odmaklo pre podne(komunalci policajci vatrogasci) su uspeli da samo kroz centar i bliza mesta naprave mini staze(tunele) ali samo toliko da obican covek moze da prodje(sneg je svima bio iznad glave) verovatno i preko 2m,mama mi prica da je tada i bilo manje ljudi na ulicama(vecina je jos po selima zivela i da je retko ko nailazio) moji baba i deda su ziveli u iznajmljenom stanu u centru(ali ne u ovoj zgradi u kojoj sam ja) dakle retko kada je naisao neko sa druge strane,ali babi i mami je ostalo u secanju da su prolazi bili toliko uski da kada vidite coveka sa druge strane ne mozete da se mimoidjete,pa se vratite 100m unazad da bi ovaj drugi covek prosao,i da bi vi mogli da nastavite da idete dalje. . .

Sledecih dana je bilo sve vise takvih staza,ali su i dalje bile isto tako uske,kada izadjete nista ne vidite jer je sneg dosta iznad glave i imali su utisak kao kroz prave tunele da idu(jooj da mi je to da dozivim)  3 dana nije bilo struje,a u kasnijim danima kazu da je bilo 100 cistaca snega na ulicama. . .

Inace taj lik koji je prekljuce isao sa nama u Kragujevac na utakmicu lik od 40 i kusur godina kaze da se odlicno seca tog dana jer mu je neko bas na dan slave umro u kuci njegovoj(zaboravio sam ko) i sledeci dan su jedva uspeli da ga sahrane a njegova kuca je na 100 m od groblja kazu da su bagerom nekim cistili 100 m i da su jedva za nekih 6,7 sati uspeli da ociste 100 m  i da sahrane. . . a da je bilo sigurno preko 2 m snega. ..

Sta da kazem,nije to bilo tooliko davno.  . . da je to neka 1920 itd to je 1981,moraju negde da postoje slike,to je sigurno rekord evrope za mesta ispod 500 mnv a mogu slobodno da kazem i ispod 800 900 mnv za jedno vece 2m snega. . . kazu da su konstantno nadletali helikopteri Ivanjicu kasnije. . .

Kljucno za mikroklimu Ivanjice je stesljenost izmedju visokih planinskih masiva(sto padavine sa jugozapada brzo prolaze Pester) a ovde ih zadrzava Golija a udarajuci u severnije visoke vrhove zadrzava se i u Ivanjici dosta padavina, a cim se prodi ti vrhovi ka Arilju i Pozegi padavina je mnogo manje,izmenjeni uticaj mediterana je takodje bitan,jer se u nekim godinama oseti mnogo visea u nekim se i ne oseti. . .

A za Bele Vode na Goliji(kada je postojala stanica ) godisnje padavine su bile po 1400 1500 mm (kao Zabljak koji je mnogi blizi moru) sto je daleko vise od Kopaonika( ali stanica je jedva jednu godinu dve radila i to delimicno kako treba) nije za sve mesece imala prikazan zbir padavina i brzo je ukinuta. . .

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #193 poslato: 12. Februar 2013. u 19:04 »
Kopaonik je u srednjem delu sirok 40 km, a Golija je dugacka 32km sto znaci da je on siri nego sto je Golija dugacka.
Inace duzina Kopaonika je preko 70km, nema potrebe trositi vreme na besmislena objasnjenja koja je planina veca.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #194 poslato: 12. Februar 2013. u 19:08 »
 ^^

Golija ide u obliku potkovise ,pa sad ne znam kako su merili tu njenu duzinu,a i pitanje sta ko smatra Golijom(POGLEDAJ GDE JE MANASTIR STUDENICA NA MAPI,GDE SU BELE VODE,GDE JE DUGA POLJANA,GDE JANKOV KAMEN,GDE JE RADACELO SVE TO SPADA U Goliju a na mapi nacrtana mala Golija i to sve izvan nje)kopaonik ide u jednom pravcu. . . Ja se secam da sam negde procitao da Golija ima vise ha nego Kopaonik,da bi neko video kolika je Golija mora da dodje pa da se uveri,a ja sam bio i na Kopaoniku.. . Ali stvarno ne znam ni kako se to meri ni nista o tome itd,samo znam da je Golija jako velika. ..

Ciklon pusti to :D procitaj ono sto sam napisao o neverovatnom snegopadu,tek sam ovih dana od kada se Rale pojavio,ja poceo detaljno da ispitujem roditelje babu dedu,ali mnogo vise nformacija su mi dali ljudi sa strane :D kada s epricaju detali ja to ne mogu da prepricam ovde,to je haoos to Je nesto najjace sto sam u zivotu slusao :D

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #195 poslato: 12. Februar 2013. u 19:51 »
Stvari potpuno drugacije izgledaju kada se stvarno pogleda kolika je GOlija ustvari a to znaju oni koji su posetili sve njene delove. . . Izgleda da je stvarno barem po ha veca od Kopaonika. . .

Mozda je i jos duza ka Novom Pazaru to ne znam,ali znam i gde je Kumanica vec na 920 na Goliji,a Golija se prostire od 500 mnv pa do 1833,dakle mnogo padina,onda Radacelo severno,onda znam da padine idu do duge poljane juzno. .. 

Evo pogledajte. . . :  CTR I KRUZIC NA MISU DA SE BOLJE VIDI :D zoom :)



Van mreže Rale

  • *
  • Poruke: 79
  • Lokacija: Pecao kao mali u Sljivaku
Odg: Meteo chat
« Odgovor #196 poslato: 12. Februar 2013. u 20:12 »
Tako je Srbine drn-delijo...

Golija je u obliku slova S i zguzvana kao tepih...kada bi se taj tepih zategao...

To je prostorna povrsina... :deda:

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #197 poslato: 12. Februar 2013. u 21:08 »
Stvarno nemojte da gledate karte gde je Golija(a i ime je dobila po tome Golija-golema planina) ukucana malim slovima,to je ogromna planina dakle jos jedna slika cisto zbog toga posto mnogi ne znaju,ali to je normlano jer se Golija nikada nigde i ne pominje. . .

Evo jos jedne slike koju nisam ja pravio,mozze da se nadje na netu,a granice su otprilike iste kao i kada sam ih ja stavljao malopre. . .

da razjasnimo:




A to da se vremenske prilike razlikuju na KOpaoniku i Goliji to je normalno jer je Kop relatvno suva planina zimi a Golija zimi dobija obilne padavine,po broju oblacnih  dana i trajanju sunca je ogromna razlika,a kao i u kolicini padavina na goisnjem nivou

EDIT: a OVDE SAM OBELEZIO MESTA KOJA MOZETE DA RASPOZNATE NA KARTI SRBIJE PA dodate jos malo i vidite na karti Srbije koliko je prostranstvo Golema planina :D


« Poslednja izmena: 12. Februar 2013. u 21:25 Srbin »

Van mreže Marko_bg

  • **
  • Poruke: 1.065
  • Starost: 39
  • Lokacija: јужни Београд, Церак - Жарково
Odg: Meteo chat
« Odgovor #198 poslato: 12. Februar 2013. u 21:36 »
Док сам учио регионалну географију наилазио сам на различите бројчане податке за исте планине, реке итд. Тако се и за Копаоник каже да има 100 км у дужину (север-југ) али негде стоји и 80 км, вероватно зависи да ли рачунају и наставак Копаоничких планина односно Жељин, Гоч и Столове. Не могу ни за Авалу да се договоре колико је висока, 506 или 511 метара  ;D


Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #199 poslato: 13. Februar 2013. u 17:45 »
Najpre da razmotrimo sinoptičku situaciju iz tog perioda:

Dakle,15. novembra iznad Srbije je boravila hladna vazdušna masa,na 850hpa temperatura je,generalno iznad Ivanjice,iznosila -6C.Na 2m visine duva jugozapadni vetar,a zbog prodora hladnog vazduha u Mediteran ,uočavaju se zatvorene izobare,kao i pad pritiska u Jonskom moru na 1010hPa.Po kartama,u tom trenutku na 2m visine temperatura je iznosila -1C.Na 700hPa relativna vlažnost je iznosila 90%.To sve ukazuje da se stabilnost poremetila,tj došlo je do formiranja ciklona.Ciklon je donosio i padavine,najobilnije prema GFS modelu na jugu Srbije,kao i u Ivanjičkom kraju.
Već sledećeg dana ,ciklon se brzo premestio ka istoku,tj njegov centar u prizemlju je bio nad jugom Grčke,izobare su bile vrlo guste.Pritisak je u centru iznosio 1002hPa,dok je kod nas u prizemlju duvao pojačan severni vetar.Najobilnije padavine su prognozirane u centralnim,južnim i istočnim krajevima.Temperatura na 2m visine je na jugozapadu iznosila od 0 do -3C,dok je najtoplije bilo na severu Vojvodine.Iznad Ivanjice je temperatura na 850hPa iznosila -4C.

E sada ono što je ključno.15. novembra bilo je jugoistočno strujanje,16. novembra je bilo severoistočno.U ovim situacijama padavinski najbolje prolaze istočni krajevi,tj Timočka krajina.Medjutim, karte su pokazivale i obilne padavine tačno iznad Ivanjičkog kraja,iako ova strujanja ne pogoduju padavinski Ivanjici,kao jugozapadna i severozapadna strujanja.Indexi nestabilnosti iznad nas su bili nikakvi,ali se ne može tvrditi da grmljavinske aktivnosti tj. Cumulonimbusa nije bilo.Intenzitet od 2m za noć je,reklo bi se,nemoguć,ali ja to ne mogu tvrditi.Kao ni ljudi iz Ivanjice da je zaista toliko napadalo.Potrebni su dokazi,a sve dok ne osvanu materijalni ili pisani dokazi,ja u to neću poverovati.
To je ogromna količina zarobljene vode,verovatno zbog sabijanja i preko 150mm,a možda i 200mm.Ja ne znam da li uopšte tom brzinom,da za jednu noć kako ti kažeš,oblaci uopšte i mogu toliko brzo da se prazne kada su u pitantju snežne padavine.