Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1347408 puta)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #220 poslato: 14. Februar 2013. u 07:16 »
A sto se tice snega iz '81 tu su mi najbolji ovi koji sustinski smatraju da se nista nije desilo ako ne postoji na Googl-u... Za par godina kad se izgugla Srbija bice da nije bilo ni bombardovanje Srbije 1999 vec ce neki deckarincic ( rodjen 2010) izguglati da su se stanovnici Srbije igrali hrkljusa...

Da li znaš zašto ne verujem?Zato što nigde na svetu,gde ima sinoptičkih stanica nije zabeleženo toliko snega.RHMZ navodi najveću visinu snega kod nas što se tiče mernih mesta 198cm na Kopaoniku,a merenje je počelo 80'godine.Merenja u Ivanjici postoje još odkada pa zašto RHMZ ne bi spomenuo te padavine?

Već sam pisao da navetrene strane dobijaju više padavina od tangencijalnih, a naročito od zavetrenih strana koje imaju manjak padavina.Tako da uzmi kartu reljefa,pa idi tom logikom.

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #221 poslato: 14. Februar 2013. u 11:36 »
Dobro, te stvari skorije sto su se desile ja odlicno znam... tako da 2005. , 2009. , i prosle godine je bilo metarskih snjegova u dosta gradova.. al za 81. ne znam  ;)

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #222 poslato: 14. Februar 2013. u 11:59 »
Pa nije bas bilo u dosta gradova,pogotovu ne u Srbiji tj ni u jedan. . . A ako je clan ovog foruma sam rekao da je u Arilju na djurdjic 81 bilo 1m snega u ARILJU onda je i normalno da je u Ivanjici bilo 2m jer je uvek barem duplo veci od ostalih gradova u okolini i ako je arilje samo 20tak km udaljeno od Ivanjice o tome ti pricam ako razumes. .

Te godine sam ti dao za primer da uporedis okolna mesta kao sto je pozega pa cak i planine zlatibor sjenicku visoravan,arilje sa Ivanjicom jer duplo vise snega je dobijala pa i tri puta vise. ..  kod velikih snegopada

A lako moyes da proveris 84 godinu,ima podataka u vremeplovu na forumu, i 2009 i 2011 . . .uporedis Ivanjicu u odnosu na kolna mesta kod velikih snegopada to je pravilo bukvalno i to je uvek tako

naveo sam godien koje lako mogu da se provere
Pa ako je i u arilju bilo 1m snega  81 onda je gotovo logicno da je u Ivanjici bilo 2m

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #223 poslato: 14. Februar 2013. u 12:08 »
Ma, nisam ja rekao da ne vjerujem, svasta je moguce. Samo je potpuno logicno da sumnjam da se nesto tako dogodi polovinom novembra... izmedju 1 m i 2 m je ogromna razlika i za 2 m ne treba duplo vise padavina, vec 3-4 puta vise, jer to je ogromna kolicina i sabijanje je konstantno. Jedina realna situacija u kojoj je to bilo moguce je da je prije toga bilo mnogo ledeno, potpuno zaledjeno tlo, tj onemoguceno topljenje sa donje strane, a onda 24h pljuskovi snijega iz strasnih celija pracenih grmljavinom. Mi smo u cg dosta pricali o tome, posto se vjeruje da pada po 2m na orjenu npr, ali tamo je srednja godisnja kolicina 7 puta veca, tj 6-7000mm godisnje, pa je i realno to.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #224 poslato: 14. Februar 2013. u 12:15 »
Ko zna sta je bilo ali je to 10000 % tacno bio je svima iznad glave sneg. . .

Sada ne znam to sabijanje i zaledjeno tlo, ali je u Sjenici za jedan dan 29 aprila palo 50 cm snega u sred dana na blagom plusu pa blagom minusu , od 50 mm padavina,a na zlatobru je iz iste kolicine padavina na hladnijem vremenu palo ja mislim 20 cm snega manje istog dana.  . tako da tu nema pravila,ima i o tome rasprava u vremeplovu ,ja kao laik pokusao to da objasnim a onda je ptrpince koji je meteorolog rekao da se on en bi usudio da ulazi zasto i kako ali je rekao da tu nema pravila. . .

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Meteo chat
« Odgovor #225 poslato: 14. Februar 2013. u 13:01 »
Pošto se već danima vrtite u krug oko tog snega  :) ... zamolio sam našeg počasnog člana Ptprinca da zaviri u "pisanija" iz tog perioda, i evo šta on kaže:
Citat
Istina je da je veliki sneg pao u Ivanjici 16. novembra 1981. godine. dok je 14. novembra bilo svega 4 cm, 15. novembra je palo 16 cm novog, a uklupno je bilo 18 cm (2 cm je otišlo na otapanje i sleganje snega, normalna stvar). Međutim, naredna 24 časa daju, da čovek ne veruje, još 78 cm novog snega, te je ukupnog snega bilo 88 cm. Ovo kažu podaci sa klimatološke stanice u Ivanjici.
Ovaj datum je prošao relativno nezapaženo severno i zapadno od Ivanjice. Požega je kritičnog dana imala samo 12 cm snega, a veliki Zlatibor 57 cm, od kojeg je svega 25cm novog snega. Sjenica je imala 33 cm, od toga 21 cm novog snega. Drugačije je bilo u dolini Ibra i dalje ka istoku. Novi Pazar je dobio 50 cm novog snega, pa je tog dana osvanuo pod 60 cm snega. Jošanička Banja je imala 65 cm snega, od toga 60 cm novog.
Stari, dobri Kopaonik zato nije omanuo. Tog dana je bilo 110 cm snega, a novog 48 cm, a sledećeg dana je bilo i 124 cm snega. Međutim, 'najveselije' je bilo na Goču, gde je bilo 148 cm snega, od toga čak 99 cm novog, a dan kasnije je bilo i 155 cm snega!
Ni Šumadija nije bila pošteđena ovog snega. Na RC Bešnjaja bilo je 65 cm snega (47 cm novog), RC Bukulja je imala 90 cm snega (62 cm novog), Rudnik 105 cm (70 cm novog), Divčibare 109 cm snega (44 novog).
Ja se ovog snega i ne sećam, jer ga u Beogradu uopšte nije bilo , a imao sam tada 16 godina i već uveliko bio zanesen meteorologijom.
Iz svega ovoga vidi se da je zaista bio veliki sneg i 'zatrpavanje' u ovom delu Srbije. Sad, dva metra snega nije bilo zvanično, ali u nanosima? Pa zašto da ne? A zvanično, eto, metar snega jeste moguć.
Nadam se da su sada svi zadovoljni!? :D

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #226 poslato: 14. Februar 2013. u 13:08 »
Pa eto  ;) u nanosima je moguce.. prosle godine sam gledao slike iz Imotskog gdje se auta nisu vidjela od snijega jer je bilo nanosa preko 2 m i to ogromnih nanosa..a zvanicna visina je bila 80 cm.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Meteo chat
« Odgovor #227 poslato: 14. Februar 2013. u 13:12 »
Sa tolikim snegom, smetovi od 2 pa i 3 metra nisu nikakav problem! Pa dok se to rasčisti ... normalno da se pored trotoara ili puta dobije brdo snega. ;)
« Poslednja izmena: 14. Februar 2013. u 14:10 Ljubiša »

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #228 poslato: 14. Februar 2013. u 14:06 »
Stari dobri Princ je resio enigmu koja nas danima muci.  :super:
Ljubisa zahvali mu se u moje ime i pozdravi ga! 

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #229 poslato: 14. Februar 2013. u 14:25 »
Ptprince je legenda, ali ne moze on da utice na rad klimatoloskih stanica i na ta osmatrajna i ko zna koliko je gresaka bilo,ne moguce je da svi pricaju o tom snegu od 88 cm  ??? a da se niko ne seca 120 cm 84 nije logicno ,i ne moze sneg od 88 cm biti preko glave ljudima. . .  sigurno nije bilo u  nametima jer u Iv i nema nikad skoro nameta,a i svuda je bio toliki, to je nesto nezapamceno ljude su otkopavali iz kuca,,mozda je neko greskom upisao 88 umesto 188 cm jer je i mom dedi bio preko glave sneg. . . A koliko se puta deasvaju greske sitne ali na kraju ispadnu krupne i odu u ARHIVU I NA STANICI u BG-u koje PROFIAMATER redovno primecuje i konstatuje,arhiviraju se pogresni pa cak nekad i ne postojeci materijali koje je neko greskom obajvio i odredjenom terminu i tako je arhivirano. . . MIslim da vecina taj posao osmatraca ne radi sa nekim intresovanjem i entuzijazmom . . . 


Tako da ja mnogo vise verujem ljudima,i nadam se da ce neko nekako pronaci neku sliku ili snimak iz 16 ili 17 novembra 81 godine iz ivanjice( mislim da to nije ne moguca misija)a snimci postoje 100 % u arhivi rts-a ili
cacanske televizije ako je tada postojala, a spreman sam da dan i novcanu nadoknadu ko  u tome uspe. . .

I ja znam da je 100 % tacno i svako ko dodje u Ivanjicu i cuje sta ljudi pricaju  kada ih pitate konkretno za najveci sneg u zivotu i koliko su to autenticne price i koliko se poklapaju shvatice da je 100 % tacno,ali sve moze i da se proveri,ali to mogu samo ljudi koji imaju pristupa odredjenim arhivama. .

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #230 poslato: 14. Februar 2013. u 14:27 »
To je ta,1981 godina.Dok sam bio mali pokojni baba i deda su mi stalno pričali da je jednom za našu slavu (16novembar) bilo neverovatnog snega,da nije bilo struje i da je bukvalno sve bilo paralizovano. :o

A Ptprince-ov podatak o količini snega za Goč je neverovatan ! :o
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #231 poslato: 14. Februar 2013. u 14:48 »
Bile zime gadne,znalo da napada dosta za kratko vreme,a ovo sad jad i beda.


Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #232 poslato: 14. Februar 2013. u 14:53 »
Srbine, kontaktirao sam Snowhuntera, pa se nadam da ce doci da objasni tacno sto treba za 2 m snijega u 24h  :)

Eh Vladimire.. pa prosle godine zamalo all time rekordi snijega da se obore.. ne moze uvjek. Zime vremenom dobijaju na "tezini". Price vremenom dobijaju neke nove dimenzije pa se tako misli.. Ove godine je Srbija lose prosla, al u regionu su istorijski snjegovi.. ne znaci da sledece nece biti drugacije...

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #233 poslato: 14. Februar 2013. u 16:30 »
E ovako, da postavim sto mi je SnowHunter odgovorio  :selam:

Odlično što je PT Prince dao egzaktne podatke (koje ja lično nemam - pa ne bih bio od velike pomoći). Nema se tu šta dodati. Događaj je bio izvanredan, očito da je bilo lokacija koje su pokupile metar snijega za 24h i to je za prostor Srbije (a i inače) izuzetno. Da li je moguće da je negdje palo 2m ne znam, ali ne vjerujem - pogotovo što se na svjetskom nivou vodi kao zvanično dokumentovani rekord 193cm (mada Italijani kao rekord vode čak 360cm snijega koji je pao za 24h u naselju Roccacaramanico (1050m) u Apeninima - iako je i to prilično sumnjivo i nedokazivo). S druge strane, padavinske stanice su tačke u prostoru, između ponekad može biti terra incognita, pogotovo kod konvektivnih procesa. Bilo bi zanimljivo naći neke stare članke iz novina ili još bolje fotografije, pa bi onda mnoge stvari bile jasnije. Jedino što bi možda bilo korisno od mene je da je maksimalni snijeg u Katićima (selu kod Ivanjice pod Mučnjem) tokom kalendarske 1981 (znači ne znam tačno u kom mjesecu, moguće da je to taj novembar) iznosio 140cm. Ovo opet govori da je bio ogroman snijeg, ali ne 2m i ne za jednu noć jer je sniježilo nekoliko dana - što se vidi i iz podataka koje je dao PT Prince. Olimpijske 1984. koja takođe slovi kao vrlo snježna godina, Katići su mjerili 120cm.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #234 poslato: 14. Februar 2013. u 16:37 »
Hvala Ptprincu što je izneo podatke iz tog perioda.88cm zvuči mnogo lepše,sigurno je bilo smetova od 2m od tolikog snega.

Prošle godine je od 20cm snega kod mene bilo smetova od pola metra,tako da je to dosta realno.Kada sam govorio da je 2m nemoguće mislio sam upravo na čistini da toliko napada ali da ne širim priču, postaviću karte u jednom terminu koje su bile nanjušile ove velike padavine,kao što sam juče napisao.

16.11.1981.


17.11.1981.

 
Ne znam da li se Srbin naljutio na mene,jer sam grubo reagovao,ali ovo nije bila svadja,već normalno prepucavanje oko jednog velikog meteorološkog dogadjaja,neuobičajenog za novembar mesec.
:)

Van mreže Rale

  • *
  • Poruke: 79
  • Lokacija: Pecao kao mali u Sljivaku
Odg: Meteo chat
« Odgovor #235 poslato: 14. Februar 2013. u 20:32 »
Znate li vi sta je oman trava..?? Meni izgleda kao da ste pili caj od nje...

Zar neko zaista misli da bi tadasnja vojska SFRJ podigla inzinjeriju i helikoptere da spasava Ivanjicane iz 80-100 ili 150cm snega... Ne salite se... Helikopterima je dopremana hrana u Ivannjicu a od Arilja do Ivannjice ima 20 km ravnog asfaltnog puta...Sta mislite da je sprecilo buldozere da prokrce put...

Posebno mi je nejasna ta tvrdnja o nemogucnosti snegopada tog inteziteteta...Pitajte ljude u Savniku koliko moze da napada snega za 24h. zar mislite da smetovi od 5 i vise metara nastaju od snega visine 50 cm...

Mladi ste i verovatno niste rodjeni na planini ,niste imali iskustvo sa njom ,ne znate njene mogucnosti.. Postoje slike i ja znam ko ih poseduje ali ce to malo potrajati jer ih prvo ja moram dobiti pa se moraju prebaciti u el.oblik...
No bice objavljene ovde na forumu ...  Usput budi receno ja pamtim nekoliko snegova od 1 metra u Ivanjici ali zaista ne bi mogao da se setim tih okolnosti ...

Podaak o 88 cm je notorna glupost,to u Ivanjici ljudi ociste lopatom....

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #236 poslato: 14. Februar 2013. u 20:54 »
Evo platio bih 12 000 dinara otvorena ponuda za nekog ko dodje do snimaka RTS KANALA U PERIODU OD 15 DO 21 NOVEMBRA 1981 godine(ako ne celodnevni program onda samo vesti),sada mi se u kuci smejali kada sam pomenuo 88 cm. . .

Dakle od Arilja do ivanjice se nije moglo 3 dana nije bilo struje,a snimale su kamere helikoptera rts a kako je ljudima dostavljanaa hrana  verovatno hleb i slicno jer 20 km od Arilja nije moglo,a kazu da su se samo krovovi videli. . . i garantuju zivotom da je bilo preko 1,5 m snega a 90 % 2m,sada sam pitao da mi potvrde.. .

Cale koji je iz CAcka 100 % tvrdi da su kamere rts a snimale to,da je on iz cacka gledao i krstio se, znaci to su primetili i ljudi koji nisu direktno iz Ivanjice. . .Jedino je potrebno pronaci u arhivi rts-a snimke u tom kratkom vremenskom periodu(15 do 21 novembar)   

Ljudi ponavaljm da se niko ne seca snega od zvanicnih 120 cm koje je ptprince dokumentovao(za koje jea nisam ni znao) svakoga u Iv je bolelo uvo prosle godine i 2009 kada su padali metarski snegovi. . ovo je nesto drugo ovo se svima urezalo duboko u pamcenje,evo kada bi neko dosao da mu ispricaju moji roditelji ili neko mozda neko zna nekoga ko poznaje nekoga iz iv i neka ga pita. .  slusace istu pricu

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #237 poslato: 14. Februar 2013. u 21:00 »
Postoje slike i ja znam ko ih poseduje ali ce to malo potrajati jer ih prvo ja moram dobiti pa se moraju prebaciti u el.oblik...
No bice objavljene ovde na forumu ... 

Sad vidim ,nudim 12 000 din najozbiljnije kazem za te slike. . . makar bilo i 88 cm snega, ne znam da li ti to nesto znaci ali sam najozbiljniji. . . novembar 81

edit: samo ih skeniraj i posalji mailom MENI A MOZEMO I U PP DA SE DOGOVORIMo

 a posto poznajes moga dedu,i roditelje znas da sam ozbiljan. . .

Hocu da akzem da ako su slike uradjene nije potrebno da mi covek dalje uradjene slike,dovoljno je da ih skenira u boji i posalje na mail,ako postoji takva mogucnost javi mi u pp da se dogovorimo i na koju email adresu da mi se posalje. . . pare su zagarantovene :)

edit 2: mozda nekom deluje preterano ovo sto nudim,ali kada neko od svoje 10 godne slusa te price o tom snegu(a to sam ja) i nikako da vidi neku sliku,a neko ko je fanatik za snegom,spreman je na svasta samo da dodje  do tih slika. . . koje ostaju za ceo zivot posle. . .
« Poslednja izmena: 14. Februar 2013. u 21:44 Srbin »

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #238 poslato: 14. Februar 2013. u 22:31 »
Ja cu samo postaviti ovu sliku



Sto mislite koja je visina snijega bila u ovom mjestu ovaj dan? A takodje su intervenisali da spasavaju.

79 cm.

Poenta citave price je da je moguce da je snijeg bio iznad glava. Narod ne zna kako se mjeri snijeg, nisu znali tada, ne znaju ni sada. 2 metra snijega u jednom danu nije moglo pasti u Ivanjici. Meteoroloskih 2 metra na mjestu dje se mjeri. 2 metra na odredjenim mjestima je moglo. To je citava poenta.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #239 poslato: 14. Februar 2013. u 22:36 »
Prelepo!Je li to slika od prošle godine?