Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1363412 puta)

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #240 poslato: 14. Februar 2013. u 22:36 »
Prelepo!Je li to od iz prošle godine?

Jeste. Grad Imotski u dalmatinskoj zagori na 260 mnv. jeste prelijepo ali uz ovakav vjetar sigurno ne i prijatno.

Na mreži Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #241 poslato: 14. Februar 2013. u 22:42 »
Citat
Tokom svog radnog veka babica pomogla da na svet dođe 4.126 beba

Babica Anica Lugić za četiri decenije službovanja obišla je svaki pedalj ivanjičke opštine, pešačila i po 30 kilometara da bi na svet donela bebe, porađala u sanitetu, u nemogućim uslovima i postala heroj male varoši.

Njena dela u nekoliko navrata proglašavana su za najplemenitija, a nosilac je i priznanja “Septembarska plaketa grada Ivanjice”. Na svet je donela 4.126 beba, a mnoge od njih nose njeno ime.

- Uvek sam radila po savesti, najbolje što sam mogla, znala i umela, vođena jednostavnim osećanjem da čoveku pomognem. Nikako nisam želela da od sebe pravim heroja jer čovek ne može uvek biti heroj, ali mora uvek da bude čovek - kaže Anica.

Počela je da radi jako mlada, odmah po završetku škole. Prvo radno mesto bilo joj je u seoskoj ambulanti Devići. Tu se pročulo da je došla sestra koja zna da porađa. Prvo babičko krštenje imala je na dva sata pešačenja od ambulante. Žena u slami, a pored nje tek rođeno dete. Porađala je na volovskim kolima, putu, livadi, štali... Nikada nije znala gde ide i šta je čeka.

Sredinom novembra 1981. godine tadašnja Jugoslavija čula je za babicu Anicu Anku. Sneg je zavejao Ivanjicu i okolne krajeve, praktično odsekao varoš od sveta.

- U porodilište je došao mladi čovek i zatražio pomoć za svoju suprugu, koja je imala 23 godine i već dvoje dece. Znalo se da su oba njena porođaja bila teška i komplikovana. Trebalo je opet da se porodi, a zbog zavejanih puteva nikako nije mogla da dođe u grad. Šef me pozvao telefonom, iako sam taj dan bila slobodna i krenula sam put sela Bratljevo, udaljenog od Ivanjice 26 kilometara - priča Anica.

Smetovi su dostizali visinu od 1,5 metra, hodala je prečicama kako bi brže stigla. Preko brda, jaruga, potoka, upadala je u sneg do pojasa. Srećom, susrela ih je grupa seljana koji su išli u istom smeru, smenjivali su se jedan po jedan, pravili joj prolaz. U kuću je ušla nakon šest sati hoda, nešto pre ponoći. Nije bilo struje, a ni tekuće vode. Anica je stigla na vreme.

Sam porođaj zaista težak, uz svetlost sveća i petrolejke završen je uspešno po dete tek idućeg dana. Onda su nastupile komplikacije jer je majka obilno krvarila. Prepuštena sebi, Anica je shvatila da jedino od njene brzine, uspešnosti i hrabrosti zavisi hoće li ova majka preživeti.

- Strašno je to kada se čovek nađe sam i sam mora da odluči. Svesna sam bila da nema izbora, nema kolege ni doktora da mi pomognu. Nedostatak sreće je mogao da bude tragičan. Obuzela me je panika koju nisam smela da pokažem. Nisam imala izlaz, obavila sam jednu tešku akušersku intervenciju. Spasla sam život Ilinki Popović. Istim putem sam se vratila u Ivanjicu sa njenim suprugom da mu dam lekove - priča legenda ivanjičkog porodilišta koja je sada u penziji.

Pamti lepe dane, nasmejane očeve, uplakane i srećne majke. Zahvaljivali su joj se na razne načine, donesu kafu, sok... Majke su svojim devojčicama davale ime Anica. U toku noći u porodilištu je porađala po 20 žena, plakalo je 20 beba. Radila je sama, jer je lekar dolazio samo kada su hitni slučajevi. Otkad je u penziji retko odlazi tamo.

- Retko obiđem ono tužno porodilište. Nekada je bilo i do 400 porođaja godišnje, sada petnaestak hitnih slučajeva. Ne čuje se plač beba, žamor majki. Za mene je to strašno! Drugo je vreme bilo tada, nije bilo ovoliko bolesti - kaže babica Anica.

Kada je krenula u penziju, iza sebe je ostavila čitavu vojsku. Danas živi mirnim penzionerskim životom, čuva svoje unuke, bavi se baštom. Okružena ljubavlju svoje porodice, sinom Milanom, koji je internista, i ćerkom Danicom, koja je krenula majčinim stopama zaražena prvim plačom tek rođenog deteta.

Dača babica je od majke nasledila toplinu, skromnost, stručnost. Imala je tu sreću da joj majka bude koleginica. Srce joj greju unuci i podvizi tokom četiri decenije rada. Kada prođe ulicom, prolaznici joj skidaju kapu i pozdravljaju je. Voljena je i uvek rado pominjana.

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #242 poslato: 14. Februar 2013. u 22:45 »
Bravo Dejo  :super:

Ma naravno da su u pitanju smetovi...

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #243 poslato: 14. Februar 2013. u 22:50 »
pa tu i nema snega po krovovima vidi se da je vetar krivac

O  ljudi da li ste kada gledali moje slike iz Ivanjice i videli kolika su brda okolo,nikad zimi nema jakog vetra jer upravo brda sprecavaju jake udare sneg pada gotovo horizontalno,ponekad ima i vetra ali nikad da se pravi velika razlika ,razlika moze biti na primer negde 90 cm a negde 110 cm,sneg je svuda po krovovima koji se posle mora skidati,gledali ste valjda slike, i niakad nema nameta. . . 


@dejo
A ovo sam i  ja negde procitao,smetovi inace mogu biti na Ivanjickim brdima ali nikako u  gradu. . .

Ne moze Ivanjica biti odsecena od sveta sa snegom od metar ili nametima po brdima metar ipo. . .  Ali isto tako je prosle godine na zvanicnoma sajtu Ivanjice pisalo da "Ivanjica ne pamti ovakav sneg jos od 81 kada je sneg dosezao krovove" ja sam to citirao,e sada drugi problem je sto je to jedini sneg koji je ostao u secanju,pa ljudi ne znaju da je i 84 blo vise snega nego prosle godine





Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #244 poslato: 14. Februar 2013. u 22:54 »
Ali Srbine to je bila ekstremna situacija.. odakle znas. Pa ne mjeri se snijeg po krovovima i u nametima nego tacno onamo dje stoji meteo stub  ;) A tog datuma je meteo stub pokazao 88 cm

Iskreno me ovo jako zaintrigiralo i bas bi volio da dodju te slike da se vidi snijeg  :D

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #245 poslato: 14. Februar 2013. u 22:58 »
Mozda je bio ovakav snijeg  :D


Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #246 poslato: 14. Februar 2013. u 23:03 »
ZAto sto zivim ovde 21 godinu,zato znam ,nisu nameti u pitanju,svuda je bio jedna sneg,lomila su se drva stubovi krovoi urusavali bio je opsti haos. . .

Evo neke slike od prosle godine pa uporedite sa mestima gde mogu biti nameti od vetra i gde su oni iskljuceni kao sto je Ivanjica



sneg pada horizontalno skoro svuda je jedna,osim tamo gde je ociscen



uporedi krvove sa Tvojom slikom :D



krovovi MORAJU da se ciste uvek kod velikih snegopada ,nikada vetar nije odvao sneg sa krovova ali nikada od kada ja postojim. . .



tako da ne postoje nameti u Ivanjici,niti bilo kakva sansa da su ljudi obilan sneg pomesali sa nametima to vam garantujem 1000 %

Inace Ivanjicki visi predeli prosle godine, ni malo nisu zaostajali sa rekorderima Crne Gore



Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #247 poslato: 14. Februar 2013. u 23:12 »
Da,ali uporedi Srbine izobare iz prošle godine,i iz 1981. godine,i sve će ti biti jasno.

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #248 poslato: 14. Februar 2013. u 23:13 »
Pa bogami, mozda ne sa rekordima stanica, ali evo sad Vucije na 1300 mnv na vrhu staze ima 320 cm snijega, tako da je malo glupo zamislit visine snijega na vrhu. Ne mogu se porediti ti uslovi sa uslovima npr na Sinjajevini. Bog samo moze znat visine na vrhu te planine. sasvim je realno da je to 8 metara ako ne i vise. Ja sam gledao namete na Vojniku koji je mala beba za ove grodosje sa nametima preko 10-11 metara. Tako da ti rekordi itekako zaostaju. Ovo su vise planine a primaju trostruko vise padavina.
Sto se ide dalje ka sjeveru i sto se prolaze redom lanci dinarida to kolicina padavina dramaticno opada. ide od 6-7 hiljada na orjenu, preko 3 hiljade na Prekornici. 3 hiljade bjelasica, Sinjajevina, Durmitor, pa onda ide niz ispod 2 hiljade kao npr Ljubisnja itd, a onda jos sjevernije dolaze Golija, Goc, Kop itd...
Tako da se itekako razlikuju rekordi.

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #249 poslato: 14. Februar 2013. u 23:21 »
Evo.. Lovcen 18. aprila znaci, samo se moze zamislit koliko je juzine ubilo taj snijeg.. a pogledajte ove nanose koji su prezivjeli jos.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=HlR_VT98sZo" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=HlR_VT98sZo</a>

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #250 poslato: 14. Februar 2013. u 23:22 »
Pa bogami, mozda ne sa rekordima stanica, ali evo sad Vucije na 1300 mnv na vrhu staze ima 320 cm snijega, tako da je malo glupo zamislit visine snijega na vrhu.

Ove godine,pa gde su te slike ljudi :D dajte da uzivamo. . .  Na ovoj mojoj ima sigurno 2,5 metra a slikano je na nekih 1300 mnv pre belih voda a na belim vodama je 1400 mnv,a koliko je bilo na Jankovom kamenu to boga pitaj jer je sve padalo u obliku snega,dok je na belim vodama bilo kise u januaru. . .

E sada koliko od tih padavina ode na kisu a koliko na sneg u cg  jer se ipak juzina probija do velikih visina kada ste preblizu moru to je pitanje. ..

E sad jeste ovamo i severnije hladnije,pa vise cm padne iz manje mm ali kljucno je sto u cg svake godine imaju te zimse obilne padavine dok se u Ivanjickom kraju to ne dogadja svake godine bas nego su veliki snegovi svake 4,5 kada prevlada uticaj mediterana i spoji se sa ipak dovoljno hladnim vazduhom


edit: na pesteru su na jednoj deonici kod dobrih snegova nameti od 5-10 metara redovna pojava. . . MIslim da su prosle godine bili toliki,ima snimaka


Fraka mislim to je looodilo od snega u aprilu :D :D

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #251 poslato: 14. Februar 2013. u 23:32 »
A ono glavno sto sam hteo da kazem pustimo predele iznad 1500 mnv. . .  Zivim za te slike iz Ivanjice. . .

Covek moze da ode na alpe  na 3000 mnv i vidi 4 m snega ,ali nije to to,kao kada padne za dan metar  ili na 1400 2m to je uzivanje :D

Ali ta 81 na 467 mnv u novembru jos uvek jesen mislim to je nesto sto se dogadaj jednom u 1000 godina


Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #252 poslato: 15. Februar 2013. u 02:04 »
Vjerovatno prije  ;)

1929. je sigurno bio veci snijeg i u Ivanjici, koliko god da je palo '81.
U Gospicu je bilo 280 cm. Zvanican podatak..  sa Cetinja nazalost nema podataka.. uzimam ta 2 grada jer su relativno niski sa 650 mnv. Slika sa cetinja govori o 3-4 m pokrivaca. A posto se zna da je tog februara, ako me dobro sjecanje sluzi palo 680 mm padavina, gotovo sve na negativnoj T, onda je moguce zamislit koji je to snijeg bio. No sto je veci snijeg, slijeganje je ogromno, tako da to ide daleko od 1mm=1cm... trebace i 1500mm za 5 m snijega npr...

Van mreže Rale

  • *
  • Poruke: 79
  • Lokacija: Pecao kao mali u Sljivaku
Odg: Meteo chat
« Odgovor #253 poslato: 15. Februar 2013. u 08:37 »
Kada se zavrsi ova epopeja o snegu iz '81 ,pricacu vam kako pored kuce Srbinovog dede protice Vujov potok a u tom potoku zivi drekavac.  :-[

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.147
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #254 poslato: 15. Februar 2013. u 11:48 »
Ako je verovati mecki gotova zima. :(

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.077
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Meteo chat
« Odgovor #255 poslato: 15. Februar 2013. u 12:01 »
Модели и мечка се слажу да је са зимом готово.  >:(

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #256 poslato: 15. Februar 2013. u 13:53 »
Ostao sam duzan Srbinu slike sa Vucja  :D

Evo od prije par dana slika sa staze.. Gotovo do vrha stuba, 3+ metara  :)




Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #257 poslato: 15. Februar 2013. u 14:17 »
Jeste malo tesko odrediti koliko ima snega ali je ogroman :D , ne znam  kako li viri ona kucica na vrhu ,trebala je biti zatrpana mozda ju je vetar sacuvo bilo bi dobro kada bi imala neka slika gde se vide ti stubovi bez snega. . .

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #258 poslato: 15. Februar 2013. u 14:26 »
Bila je zatrpana, malo se radilo haha.

Evo danas kaze u podnozju staze je 250 cm a na vrhu 300 cm.

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #259 poslato: 15. Februar 2013. u 15:00 »
Tu do 500 metara visine, Ivanjica je medju najsnjegovitijim sigurno u bivsoj republici...
Od nizih gradova najsnjegovitiji bi mogao biti Slunj iz Hrvatske (krajina).. on je na samo 258 mnv, a poznat je po veoma obilnim snjegovima.. Evo i trenutno je tamo 82 cm, a cesto zna biti vise.