Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1348149 puta)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #280 poslato: 17. Februar 2013. u 20:53 »
Kopaonik se prostire na 275.000 hektara,e toliko,a mareeram će doći da potvrdi.A možeš i sa karte izračunati. ;)
A na 12.000 hektara se prostire nacionalni park Kopaonik.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #281 poslato: 17. Februar 2013. u 20:55 »
S razlogom se ove 4 planine svrstavaju u Kopaonički venac,jer su to zapravo iste planine samo im je narod koji živi na njima dodelio druga imena.

Da se razumemo,Kopaonik je i bez njih veći od Golije,tako da je ova priča već jednom gotova . :D

Rale,Srbine da ne ispadne da se ja hlavim time što živim ispod Kopaonika i da ga favorizujem...ali jednostavno je tako.Golija je prelepa planina,i sam taj kraj sa Radočelom i Čemernom,pa i selo Devići u koje idem je zaista predivno.  :first:

Mene interesuje da se ona priča za 1981 godinu  reši.  :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Marko_bg

  • **
  • Poruke: 1.065
  • Starost: 39
  • Lokacija: јужни Београд, Церак - Жарково
Odg: Meteo chat
« Odgovor #282 poslato: 17. Februar 2013. u 20:59 »
Ајде и ја да потврдим, нашао сам неке скрипте из географских регија Србије и Црне Горе и у њима се помињу димензије и Голије и Копаоника. За Голију се каже да се простире лучно 32 км и да је највиша планина Рашке и Старог Влаха, док се за Копаоник помиње велико пространство од 80 км у дужину и 40 км у ширину. И тај податак од 12 000 хектара узмите са резервом, јер вероватно нису рачунали део Копаоника који заузима простор Косова и Метохије.

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Meteo chat
« Odgovor #283 poslato: 17. Februar 2013. u 20:59 »
 Na turističkoj mapi Srbije Kopaonik zauzima posebno mesto. Kopaonik je najveći planinski masiv u Srbiji dužine 75 km i širine 40 km. Izvor http://www.raska-turizam.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=55&Itemid=145

Kada bi Kopaonik bio ravnica, površina bi bila
75kmx40km=3000 km2=300 000 ha (1km2=100ha),
S obzirom da nije ravnica već visoka planina, površina je još i veća.



Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #284 poslato: 17. Februar 2013. u 21:01 »
E pa ako je tako onda je Kop. veci od Golije , ako je tako  mozda je veci i od Sar planine i Prokletija. . . :)
Ali hocu ipak neki dokaz,jer sam sada i dalje nekako u dilemi,pre ove rasprave sam mislio da je kop veci,pa onda da je Golija veca,sada ne znam dok ne dokazete nekako tih 250 000 ha. . .


Onda moram da pitam KOliko zauzimaju Raska i Brus opstine koje dele Kopaonik ?

Mene interesuje da se ona priča za 1981 godinu  reši.  :)


Mene jos vise :D :D jedva cekam da se razresi,a glavni igrac je Rale,ako uspe(a iz pp sam zakljucio da ce uspeti i da su velike sanse da nabavi slike) covek ce me zaduziti mnogo !

Van mreže Marko_bg

  • **
  • Poruke: 1.065
  • Starost: 39
  • Lokacija: јужни Београд, Церак - Жарково
Odg: Meteo chat
« Odgovor #285 poslato: 17. Februar 2013. u 21:05 »
Citat: Srbin
Onda moram da pitam KOliko zauzimaju Raska i Brus opstine koje dele Kopaonik ?

Не деле само те две општине Копаоник, већ и Косовска Митровица, Лепосавић, а мислим да и Куршумлија и Подујево заузимају одређене делове Копаоника.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #286 poslato: 17. Februar 2013. u 21:06 »
Odoh ja sada da učim,dolazim oko 23 i 30h da napišem i površine opština i planina i svega.
Pa Srbine,imaš kartu,dužinu,širinu Kopaonika pa računaj,najprostija matematika je u pitanju,a i Rade je objasnio. ;)

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #287 poslato: 17. Februar 2013. u 21:10 »
To na koliko se km prostire Golija nije bas relevantno jer se ne prostire prvolinisjki kao Kopanik,a gde je onda sirina ?

Videcemo,mora negde na internetu da postoji podatak na koliko se tacno ha prostire kopaonik,jel 250 000 ili 300 000 a 300 000 da je ravnica a posto  je planina onda se prostire na barem 3 x vise ha posto ima useke vrhove doline i kotline onda se prostire na nekih 900 000 ha . . . Onda je Sar planina mala maca za KOp :D

Nista mi nije jasno

I Jja sam pre mislio da je Kopaonik veci,ali sada mi nije jasno,hocu samo da se kaze jel se Kopaonik prostire na 12 000 ha,250 000 ha, 300 000 ha ili 900 000 ha ?
« Poslednja izmena: 17. Februar 2013. u 21:27 Srbin »

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Meteo chat
« Odgovor #288 poslato: 17. Februar 2013. u 21:35 »
Pronašao sam podatke za neke planine u Srbiji

Stara Planina (deo koji je u Srbiji) 1802km2=180.200ha

Zlatibor oko 1000 km2 (dužina 30km širina 15km) 100.000ha (oko 2.2x veća u odnosu da je ravnica)

Tara 183km2=18.300ha

http://www.privrednik.rs/index.php?view=article&catid=45%3Aopstine&id=100%3Azlatibor&format=pdf&option=com_content&Itemid=325

http://www.besttravel.co.rs/sr/category/stara-planina/165



Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #289 poslato: 18. Februar 2013. u 00:06 »
Nazalost Srbine, ne mogu da nadjem podatke za Slunj  :-\

Ali kako stvari stoje tamo ce bit veselo narednih dana http://www.yr.no/place/Croatia/Karlovac/Slunj/long.html

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #290 poslato: 18. Februar 2013. u 00:11 »
Kao i cele zime od pocetka decembra u gotovo celoj Hrvatskoj je veselo  :nelupaj:

Bilo je losih zima,ali jos nikada nisam imao ovakav utisak "kao i da nije pocinjala",ne mogu da shvatim i neverovatno mi je da je cela zima prosla bez velikih minusa vezanih ledenih dana,sve je pocelo i zavrsilo se sa onim jednim decembarskim kratkotrajnim snegom  :doh:  :nelupaj:

Jednostavno stvarno nemam utisak da je bila zima ni da je pocinjala(a evo vec smo na samom kraju) ni mrazeva ni snega ni nista,ali nista,nikada ovo nisam doziveo. . .ko je imao drva ni pola nije otislo(jedina dobra stvar)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #291 poslato: 18. Februar 2013. u 00:16 »
To na koliko se km prostire Golija nije bas relevantno jer se ne prostire prvolinisjki kao Kopanik,a gde je onda sirina ?

Videcemo,mora negde na internetu da postoji podatak na koliko se tacno ha prostire kopaonik,jel 250 000 ili 300 000 a 300 000 da je ravnica a posto  je planina onda se prostire na barem 3 x vise ha posto ima useke vrhove doline i kotline onda se prostire na nekih 900 000 ha . . . Onda je Sar planina mala maca za KOp :D

Nista mi nije jasno

I Jja sam pre mislio da je Kopaonik veci,ali sada mi nije jasno,hocu samo da se kaze jel se Kopaonik prostire na 12 000 ha,250 000 ha, 300 000 ha ili 900 000 ha ?
Prava površina Kopaonika je ona što je mareeram dao,dakle,oko 275.000ha,e sada,to je verovatno površina kada se zamisli da je to područje ravno,tj. jo je samo površina "baze",mislim da je nemoguće izračunati površinu svakog brdašceta i uzvišenja na bilo kojoj planini,jer je to previše komplikovano,a proces bi dugo trajao.Površina nacionalnog parka Kopaonik iznosi oko 12.000ha.


Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #292 poslato: 18. Februar 2013. u 01:31 »
Srbine, dobio sam neke podatke za Ivanjicu.. za period  1954-1979 prosjek trajanja pokrivaca je 50 dana. Za period 1991-2011 je duzi i iznosi 64 dana.
Sto se tice bivse republike u Sloveniji ima dosta mjesta ispod 500mnm  koja su znacajno snjeznija, kao i mjesta u zaledju Gorskog Kotara i u Liki u Hrvatskoj, izmedju ostalih Vrbovsko i Otocac.
Inace u Srbiji najsnjeznije podrucje ispod 500 mnm su zone u Vlasko-pontijskom basenu, npr padine Miroca. U Petrovom selu na obroncima Miroca (395 mnm) se nalazila stanica koja je biljezila ogromne snjegove i znacajno duze periode sa snijegom na zemlji. Tu je cak i izmjeren rekord od 151 cm snijega 1969. godine.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #293 poslato: 18. Februar 2013. u 02:23 »
Ja ne znam gde vi nalazite te podatke koji su daleko od istine. . .
IVANJICA
Srednja godišnja temperatura:   9,30 C
Srednja temperatura u vegetativnom periodu:  9,30 - 11,9 C
Najtopliji mesec: jul - 18,80 C
Sušni period: jul - avgust
Apsolutni temperaturni maksimum: 38,40 C
Apsolutni temperaturni minimum: -25,20 C
Najduža insolacija: jul - 257 časova
Najkraća insolacija: februar - 87 časova
Poslednji prolećni mrazevi: april
Prvi jesenji mrazevi: oktobar
Najhladniji mesec:  januar - 1,30 C 
Debljina snežnog pokrivača: 44 - 60 cm
Broj snežnih dana: 80 -100


Na severoistoku istoku Srbije najveci snegovi daj nemojte me zezati  :o  :neznam: hah  :nelupaj: Ja ne znam ni otkud tamo stanica i koje je to mesto na padinama te planine :)

Evo jedva cekam slike iz Ivanjice(nece biti bas brzo,ali bice) iz novembra 81 da se jednom za svagda utvrdi koliko su ti vasi podaci reprezentativni, i da je umesto upisanih 88 cm izgleda bilo najmanje 188 cm snega ,mislim ja vec znam 1000 % da je tako,nego cisto vama da dokazem,ali i znaci mi da dodjem do tih slika. . .

Ajde bas me zanima koliko je taj kraj zabelezio dana snegom prosle godine i 2009 koja je maximala iz 2009 i 2012 ,nesto skorije,mislim stvarno nelogicne stvari se iznose,najsnezniji kraj toliko daleko od mora mislim ?

edit: Po vasem Pozega ima veci broj dana sa snegom u proseku od Ivanjice i to znatno veci kada je prosek u pitanju  a pozoeski prosek je 62 ,pa vi vidite haha :D

EDIT 2: I svuda se u poslednjih 20 god smanjio broj dana sa sneznim pokrivacem samo se u Ivanjici znatno povecao,nigde veze. . . hahah ma dajte,odoh da spavam. . .

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #294 poslato: 18. Februar 2013. u 02:28 »
Sto da ti kazem, tako kazu podaci iz meteoroloskih i klimatoloskih stanica... Ako su pogresni za Ivanjicu, mozda su pogresni i za sva ostala naseljena mjesta...

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #295 poslato: 18. Februar 2013. u 02:31 »
Nema veze što je daleko od mora,neke druge stvari tu igraju ulogu pri daljem premeštanju ciklona na istok.Koliko samo Negotin zna da dobije zatrpavanje tada,a zamisli tek gore kako je,doduše to su dugotrajne stratusne padavine uz snažan vetar,pitaj Bocea kakvo stanje na istoku može biti,on će ti sve reći.

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #296 poslato: 18. Februar 2013. u 02:35 »
Odakle su ti podaci sto si naveo?

Mislim da Pozega nema toliki broj dana sa snijegom, a provjerice se... mislim da nije ni blizu

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #297 poslato: 18. Februar 2013. u 02:38 »
Jos jednom kazem nemojte se zezati xD

Negotin prima u januaru 41,8 mm u februaru 44,1 mm  Ukupne godisnje padavine su 613,6 prosek (prole godine Ivanjica u decembru,kada su svi kuburili sa snegom 120 mm ) u januarau 1m snega i ko zan koliko mm jer je za bozic pala ksa samo takva,kada je na goliji palo 1,5 m snega. . .

Ivanjica ima kontinentalnu klimu sa izmenjenim mediteranskim uticajem,kojise razlicito odslikava od godine o godine i moze biti znatan,plus mikroklima Ivanjickog kraja. . .

Negotin Ima klasicnu kontinentalnu klimu nema ni  malo izmenjenog sredozemnog uticaja. . .


Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #298 poslato: 18. Februar 2013. u 02:43 »
Srbine,objasni ovu količinu padavina,od prošle godine.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #299 poslato: 18. Februar 2013. u 02:44 »
Odakle su ti podaci sto si naveo?

Mislim da Pozega nema toliki broj dana sa snijegom, a provjerice se... mislim da nije ni blizu

Podaci za Pozegu sa Reublickog hidrometeoroloskog zavoda




Trebali da vadim za Negotin mozete i sami da proverite imate u normalama. . .,Zec,desava se normalno ali prosek je takav da u januaru i febraru prima malo preko 40 mm padavina. .