Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1348061 puta)

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #300 poslato: 18. Februar 2013. u 02:45 »
To su podaci, zvanicni... Nema veze Negotin sa ovom pricom, nije to relevantno.

A to za 188 cm nece biti istina... 200 mm padavina nije palo u jednom danu na minusu nidje u bivsoj republici, a kamoli u Ivanjici...

Nepotrebno je voditi raspravu kad nema podataka.... Tj ima ali se ne slazu sa pricama.

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #301 poslato: 18. Februar 2013. u 02:51 »
A bogami i ovo ide u prilog onom grafiku sto je Zec postavio

Највећа дневна количина падавина регистрована је 10. октобра 1955. године  у Неготину, 211.1 mm

Takodje sa rhmz

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #302 poslato: 18. Februar 2013. u 02:52 »
Bitno je da slike postoje,cak su i izasle u jednoj knjizi o Ivanjici(koliko sam cuo),e sada pitanje je vremena kada ce se nabaviti i dokazi ce biti tu, pa posle ne znam sta cete da pricate. . .

Da li stvarno mislis da niko ne bi primetio 120 cm snega iz 84 godine i da to nigde nije zabelezeno niti je bilo ikakvih problema u Ivanjici niti iko ikada pomenuo taj zvanican sneg. . .

A da je 88 cm snega napravilo problem da su ljudi ostajali po kucama 3 dana da nije bilo struje,da su se svi stubovi lomili,drva stogodisnja itd,da od aRILJA DO IVANJICE Nije moglo,da je zbog 88 cm snega dostavljana hrana helikopterima,i da se samo helikopterom moglo do Ivanjice. . .

Da li mislis da se taj sneg od 88 cm toliko urezao u secanje Ivanjicanima da ga svi pamte kao da je juce bilo,a koliko je snegova preko 1m bilo pa nista. .. e pa nece biti,i jedva cekam slike,uzdam se u Rala !


EDIT: ljudi to se desava,desilo se da u vrscu prosle godine padne 170 mm padavina za dan dva dana,a grad je relativno susan,hoces da kazes da vrsac ima slicnu klimu kao Herceg Novi,morate razlikovati izolovane lokalne pojave od nepogoda, i klimu jedne oblasti

edit: odoh da spavam :)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #303 poslato: 18. Februar 2013. u 02:58 »
Ne,nego da cikloni znaju žešće da "udare" istok od ostalih krajeva.Tj. da se bolje izrazim,znaju dobro da se istresu.Tamo itekako zna da se izruči ogromna količina kiše za kratko vreme,a o snegu na planinama i da ne govorimo.Šta misliš recimo zašto se Crni Vrh baš tako zove?
Evo ti jedan primer,a kako je bilo istočnije,bolje da ne znaš. ;)
« Poslednja izmena: 18. Februar 2013. u 03:10 zec »

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #304 poslato: 18. Februar 2013. u 02:59 »

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #305 poslato: 18. Februar 2013. u 03:04 »
I ja jedva cekam te slike. Razog zasto se pamti taj snijeg je vjervatno zbog datuma i sto je palo 78 cm u jednom danu u novembru... uz jake izobare, znaci uz velike nanose...

Vise nego sigurno je da ne moze pasti 2 metra snijeg u jednom danu nidje.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #306 poslato: 18. Februar 2013. u 03:08 »
Ne,nego da cikloni znaju žešće da "udare" istok od ostalih krajeva.Tamo itekako zna da se izruči ogromna količina kiše za kratko vreme,a o snegu na planinama i da ne govorimo.

Prosek padavina govori sve o cestini ciklona koji se istresaju nad istokom Srbije,Negotinska krajna je jedna od najsuvljih oblasti u Srbiji :) ljudi ne mozete protiv prirode. . . Sada planine su drugo. . .

Fraka,rekao si da je nelogicno da ima vise dana sa senznim pokrivacem nego sa snegom,ali tako je u svakom gradu ili planini u normalama kada se uhvati prosek,sneg padne pa moze da stoji 10 dana,pa se otopi padne novi i tako u krug,to je potpuno logicno :)

E sada stvaro odoh da spavam ,ako budete nesto pisali procitacu ujutru

EDIT: Farka u Ivanjic ne postoje veliki nanosi  niti bilo kakvi nanosi niti su bilo kada postojali. . . ali nisi odavde pa ne znas,nije ovo ono mesto u hrvatskoj gde su krovovi crveni a dole metar senga od nameta,videce se i na tim slikama da li ima snega na krovovima ili ne.. .

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Meteo chat
« Odgovor #307 poslato: 18. Februar 2013. u 03:11 »
Ma to sam se nesto istripovao. Inace sa istog sajta sa kojeg si uzeo podatke za pozegu, mozes uzeti podatke za Ivanjicu, u zvanicnim klimatoloskim podacima http://www.hidmet.gov.rs/ciril/meteorologija/klimatologija_godisnjaci.php

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #308 poslato: 18. Februar 2013. u 03:14 »
Ne razumeš šta hoću da ti kažem...Dao sam ti samo kontraprimer,da vidiš i da Negotin zna da "pliva",bez obzira šta kažu srednje vrednosti.

A na planine se i odnosi sva ova priča.

Već sam napisao da su izobare bile guste,a i Fraka ti je ponovio.Zna se šta to znači.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #309 poslato: 18. Februar 2013. u 03:19 »
Ne,nego da cikloni znaju žešće da "udare" istok od ostalih krajeva.Tj. da se bolje izrazim,znaju dobro da se istresu.Tamo itekako zna da se izruči ogromna količina kiše za kratko vreme,a o snegu na planinama i da ne govorimo.Šta misliš recimo zašto se Crni Vrh baš tako zove?
Evo ti jedan primer,a kako je bilo istočnije,bolje da ne znaš. ;)


dobro dosta sa podacima. . . znaci 140 cm snega,lepo,ali ipak na cuvenom crnom vrhu koji cesto pokupi dosta snega. .


E sada evo kako je bilo u visim predelima Ivanjice na jugozapadu   27 februara posle kise,znaci pocetkom marta,a kako je bilo pocetkom februara(tvojim recima ) bolje da ne znas :D

Da se zna :D










Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #310 poslato: 18. Februar 2013. u 03:22 »
Znam ja za te slike,ali pročitaj šta je napisano koja oblast je najsnegovitija u Srbiji,tj planina.Ja sam ti samo naveo tu Crni Vrh,tj istok Srbije.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #311 poslato: 18. Februar 2013. u 03:33 »
Ma gde moze najsnegovitija oblast u Srbiji biti neka mala planina severoistocno od Negotina xD  ???  :o  :doh:

Inace shvatio sam da su ovakve male raspravke,prisecanja,kombinatorika sa podacima sastavni deo ovakvh ocajnih zima :D

Bolje i to da se malo raspravljamo(ali sa cinjenicama,makar biile i sumnjive) nego da svaki dan govorimo oblacno ,vetar,oblacno,pretezno suncano xD malo kisice haahh




Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #312 poslato: 18. Februar 2013. u 03:35 »
Može,naravno,a sutra (danas) ću ti reći i zašto,a sada odoh da spavam. :)

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #313 poslato: 18. Februar 2013. u 09:40 »
Ih sve ti znas,sve ces da objasnis sa svojih 16 god,Struktura oblaka,nastanak svemira,gravitaciju,medicina,klima Srbije,i mikroklima nema sta ne znas :) Ne nalazi se sve na internetu. . .

Dajte ljudi nemojte se zezati,da je ptprince ili profiamater li neko od najstrucnijih clanova foruma pokusao da objasni "kako moze",  ja bih ga saslusao,ali oni nikada ne bi pokusavali da objasne besmislice. . .

Odvajkada i u svim knjigama jugozapad Srbije je najsnegovitija oblast u Srbiji,po mnogima nikada dokazano je Golija najsnegovitija planina,i dok je postojala stanica belezila najvise padavina u Srbiji. . .Zna se da Ivanjica na jugozapadu spada u predele koji dobijaju najvise padavina(na samom jugozapadu) i obilne snegove,zna se da jedino vrhovi planina u jugozapadnoj Srbiji primaju najvise padavina u zimskoj polovini godine. . .

Zna se raspodela padavina i padavinski rezim u Srbiji: evo citata sa RHMZ-A

Citat
ећи део Србије има континентални режим падавина, са већим количинама у топлијој половини године. Највише кише падне у јуну и мају. У јуну падне 12 до 13 % од укупне годишње суме падавина. Најмање падавина имају месеци фебруар или октобар када у просеку падне 5 до 6 % од укупне годишње количине падавина. Подручје југозападне Србије услед рељефа, обронака високих планинских масива и утицаја медитеранске климе, има медитерански режим падавина са максимумом у новембру, децембру и јануару, а минимумом у августу месецу.


Takodje se zna da istocni delovi Srbije spadaju u najsuvlje predele Srbije,padavinski dosta siromasniji od jugozapada,plus imaju klasican kontinentalni rezim padavina tj najvise padavina primaju leti,a najmanje u januaru i februaru. . .

I sada se odjednom pojavljuje neka planinica na severoistoku Srbije za koju nikada nisam cuo i neko brdo za koje nikada nisam cuo i odjednom je to najsnegovitija oblast u Srbiji,mislim to su u najmanju ruku gluposti i besmislice. .
 Uzmite u obzir godisnju kolicinu padavina,rezim padavina,mikroklimu i reljef,blizinu mediterana il iudaljenost od istog. . . i shvaticete bez dalje polemike da j etako nesto ne moguce( do duse ne iskljucujem da je onaj sneg na tom brdu stvarno bio toliki jedne godine,sto nije ne moguce,jer uvek postoje izuzetci koji potvrdjuju pravilo) ali da je to najsnegovitija oblast u Srbiji to je smesno  ???


Ne moramo otvarati milion tema,ja nemam snage,i da iznosim (argumentaciju za argumentacijom) za toliko ubedjivanje,otvorili smo dve teme,jednu smo vec resili,sada preostaje druga,malo strpljenja i bez besmislica molim :D

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #314 poslato: 18. Februar 2013. u 09:57 »
Ne možeš ti očenjivati koliko ja imam znanje jer me ne poznaješ.
Iskreno,neću više ništa ni pisati,jer sam ja ipak balavac od 16 godina koji ništa ne zna.
Srećno u pronalaženju podataka.

I samo da kažem,ne pretražujem na internetu niti o oblacima,niti o kosmosu,niti o medicini jer me to smara,već sam iskoristio ovaj forum u potpunosti da bih sam skapirao neke stvari,naravno uz pomoć pojedinih članova.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #315 poslato: 18. Februar 2013. u 10:15 »
Ne ako hoces slobodno mi objasni kako je to moguce,bas bih voleo da pogledam,ali ti unapred kazem da su to besmislice(sve asm argumentovao lepo). . . Nista ja tebi nisam rekao odlicno si pisao i o strukturi oblaka i o svemiru(samo sam iz pp koju si mi poslao,i gde si me pitao,"gde sam nasao teksotve") zakljucio da ti nesto od toga nalazis na internetu. . . Nisam ti ni rekao da si balavac ali si jednostavno pervise mlad da sve to znas,vidi se stvarno da si inteligentan ali ne mozes sa 16 god toilko toga znati i drzati u glavi. . .

Inace tarzio sam u meteo godisnajcima RHMZ-A iz 69 godine i nigde ne postoji "Petrovo Selo" kao sto en postoji i u ovim nivijima iz 2011 god,toliko. . .

Ne kazem ja da ne treba svako da ima svoje misljenje,ali sam ja rekao da su to besmislice koje se ne  mogu nikako objasniti(barem ne argumentovano)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #316 poslato: 18. Februar 2013. u 10:35 »
Nemam vremena da se raspisujem uopšte,hteo sam nešto da napišem i da nadjem podatke,ali neću,neka neko drugi to uradi.
A što se tiče kosmosa i tih gluposti,o tome se uči u 1 razredu srednje,tako da to nije nikakva sada velika stvar,ko je hteo više da sazna,nije naučio 3 definicije i 5 formula.
Čekaj,ne razumem kako ne mogu sve da držim u glavi,šta je li će mi spasti sa ramena ako me zanimaju neke oblasti u ovim godinama?

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #317 poslato: 18. Februar 2013. u 10:44 »
Mozda i mozes,ali ono kako si ti pisao i o kosmosu i o oblacima su itekako strucne analize i baratanje strucnom terminologijom,slobodno procitaj. . . Mozda tebi deluje jednostavno ali pogledaj koliko je tu stvari koje se ne uce u skolama(barem ih ja nisam ucio)

Ono sto sam ja pisao je vise narodski tj iz naucnih emisija,i priznajem da verovatno manje od tebe poznajem i kosmos a bogami  i strukturu oblaka. . . Jedinom strucnom terminologijom kojom se ja sluzim i dobro baratam je iz oblasti ekonomije i carina i poreza (ostalo vise iz emisija i sa foruma)

Ako se stvaarno nisi sluzio internetom,bice od tebe veliki strucnjak iz oblasti medicine(koja te jako zanima) kada vec ovako dobro baratas oblastima koje nisu u tvojoj struci. .

Nemam vremena da se raspisujem uopšte,hteo sam nešto da napišem i da nadjem podatke,ali neću,neka neko drugi to uradi.

I ja nemam nameru da se raspisujem,dobro je da smo jednu temu zatvorili ,ostala je jos jedna. . nema potrebe da otvaramo nove(kada vec postoji tema "klima Srbije" ) pa ako imas neka nova saznanja i neke podatke mozes i tamo da napises bilo bi dobro. . . Srbija nije velika zemlja i otprilike se zna kakva je struktura klime Srbije,nema tu mnogo razmisljanja(naravno postoji i mikroklima). . . dobro se znaju i padavinski rezimi u Srbiji. . .

E sada ja bih bas voleo da saznam kako je to istok i severoistok u zimskom periodu snezniji od jugozapada,ili neka izolovana mikrolokacija na istoku sneznija od Ivanjice,ili pogatija padavinama u zimskom periodu a i sveukupno. . . Otkriti neku lokaciju na istoku koja je u visegodisnjem proseku bogatija padavinama od Iivajnice se po meni ravna sa otkrivanejm nove planete,tako da bih ti bas bio zahvalan ako imas takve podatke da ih i objavis.  .
« Poslednja izmena: 18. Februar 2013. u 10:58 Srbin »

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Meteo chat
« Odgovor #318 poslato: 18. Februar 2013. u 12:16 »
Petrovo selo nije na severoistoku Srbije, inace to podrucje zna da bude bogata sa snegom zbog premestanja ciklona na istok a kakve su planine istocno od na primer Negotina Kladova? Jel mozda Karpati uticu na nesto? Siguran sam da utice.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #319 poslato: 18. Februar 2013. u 12:55 »
pa istocno,severoistocno. .  Nisam ni rekao da ne moze da bude bogato sa snegom,naprotiv,ali da sigurno nije najsegovitija oblast u Srbiji,za sta postoje i konkretni argumenti. . .