Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1348254 puta)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #700 poslato: 04. Februar 2014. u 23:45 »
Da li je moguce da je ovo ulaz u Bajsu???  :o

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #701 poslato: 04. Februar 2014. u 23:52 »
U vezi spominjanja da je neka prognoza "samo statistička" pa da, ako sam dobro shvatio neke postove, samim tim ne može da ima dovoljno dobar kvalitet (o čemu se pisalo u temi "Prognoze", ali mislim da je bolje da o tome pišemo u "Meteo-chat"-u):

prognoze zasnovane na MOS-u tj. Model Output Statistics, ako su urađene kako treba tj. ako su training files ("trainsets" i "train" files) napravljeni na osnovu najbolje moguće analize konkretnog modela za svako pojedinačno mesto koje ima redovna i pouzdana osmatranja (to uključuje "mali milion" višestrukih linearnih regresija i optimalan izbor prediktora za svaku izlaznu veličinu što predstavlja veliki i obiman posao), mogu da imaju izuzetno dobre rezultate (gledajući na velikom uzorku -i što se tiče broja testiranih mesta kao i dužine testiranja, a naravno da i ta prognoza povremeno ima veliku grešku ali to ne utiče bitno na prosečno odstupanje kada je veliki uzorak u pitanju).

Navešću primer "iz prve ruke"  ;) :na uzorku od 500 worldwide WMO/ICAO stations, MOS prognoza bazirana na GFS 00UTC run (a to svakako nije najbolji mogući model, naročito kada se radi o prognozi za 15 dana) ima prosecan MAE za SATNU temperaturu (za period 0-384h) od 2.25C na uzorku od 365 uzastopnih dana (dakle svako jutro se "pušta" MOS za prognozu za 15 dana unapred i tako godinu dana neprekidno)!
Za mnoge prognoze greška od 2C (ili malo više) se računa kao "vrlo dobra" u kontekstu prognoze "danas za sutra" ili kao "odlična" za prognozu "danas za tri dana unapred" i to samo za Tmin ili Tmax a u primeru koji spominjem radi se o satnoj prognozi za 16 dana (tj. aktuelan dan kada "izlazi" model i narednih 15 dana, ukupno 384 satnih prognoza).
Ovim ne želim da komentarišem RHMZ-ovu dugoročnu prognozu i njen kvalitet -niti znam koju metodologiju koriste (više deluje kao metod "analogije" nego nešto što liči na MOS) niti me to mnogo zanima a njihovi rezultati su ipak javno dostupni (za razliku od našin privatnih firmi koje ni ne objavljuju svoje 15-odnevne prognoze).

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Meteo chat
« Odgovor #702 poslato: 05. Februar 2014. u 16:42 »
Ovim ne želim da komentarišem RHMZ-ovu dugoročnu prognozu i njen kvalitet -niti znam koju metodologiju koriste (više deluje kao metod "analogije" nego nešto što liči na MOS) niti me to mnogo zanima a njihovi rezultati su ipak javno dostupni (za razliku od našin privatnih firmi koje ni ne objavljuju svoje 15-odnevne prognoze).
Meni deluje kao metod "analogije", s obzirom da uvek napišu kom periodu iz prošlosti će biti sličan razvoj veremenskih prilika ...  :neznam:
Citat
Прогнозирана количина падавина:  31  mm

Развој времена биће сличан периоду: 30.1. - 26.2.1951.

Van mreže Marko_bg

  • **
  • Poruke: 1.065
  • Starost: 39
  • Lokacija: јужни Београд, Церак - Жарково
Odg: Meteo chat
« Odgovor #703 poslato: 05. Februar 2014. u 17:56 »
Неко је питао пре неки дан где то у Војводини има 5-6 метара снежних наноса. Можда није баш толико, али близу је...

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2014&mm=02&dd=05&nav_category=16&nav_id=808635

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #704 poslato: 06. Februar 2014. u 15:53 »
Mečka je rekla još zime za Ameriku.Znači tata Atlantik još ima da se iživljava nad nama  ??? :kafa:

Njah,ionako smo navikli na zimski kraj marta  ;D
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #705 poslato: 07. Februar 2014. u 17:47 »
Da li neko moze da ubaci link od RHMZ gde su temperature izrazen u decimalama?
Reinstalirao sam program i sada to ne mogu da pronadjem nikako.

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #706 poslato: 07. Februar 2014. u 17:48 »
 ^^  http://www.hidmet.gov.rs/ciril/osmotreni/automatske_stanice.php

Inače, baš bzv da na sajtu RHMZ-a nema dugme (link) koje bi vodilo do te stranice.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #707 poslato: 07. Februar 2014. u 18:09 »
^^  http://www.hidmet.gov.rs/ciril/osmotreni/automatske_stanice.php

Inače, baš bzv da na sajtu RHMZ-a nema dugme (link) koje bi vodilo do te stranice.
Nemam reci za to!

A kako ga vi pronadjete ako ga nema na sajtu RHMZ-a?

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Meteo chat
« Odgovor #708 poslato: 07. Februar 2014. u 18:11 »
Идеш на сајту РХМЗ-а претрага, па укуцаш аутоматске метеоролошке станице основна мрежа.

И то је то.

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #709 poslato: 07. Februar 2014. u 18:49 »
A kako ga vi pronadjete ako ga nema na sajtu RHMZ-a?

Davno još je neko okačio link na forumu, pa sam ga odmah "bukmarkovao" i od tada ga imam.

Nisam ga tražio preko prilagođene pretrage na sajtu RHMZ-a, kao što Medo reče, sad vidim da se i tako može doći do te stranice.

Ipak, mogli bi da dodaju još jednu stavku u meniju "Aktuelni podaci", koja bi linkovala tu stranicu sa mrežom AMS, da ona bude na vidnom mestu ljudima koji pregledaju sajt.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #710 poslato: 07. Februar 2014. u 19:01 »
Evo i ja tek sad vidim da moze i tako da se pronadje.
Srksov predlog za azuriranje sajta bi zaista mogao da se primeni.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #711 poslato: 07. Februar 2014. u 19:47 »
Još jednostavnije je da u google-u ukucate "hidmet dopunska". :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #713 poslato: 11. Februar 2014. u 14:09 »
Temperature ko da smo na Madagaskaru Loznica 22.3
Obaranje rekorda

Za neupucene neznalice... :bang: :bang: :bang:

25.02.2008.



12.02.2002.



I jos x ovakvih dana sa temperaturama oko i preko 20C u febrauru, odabrao sam samo neke.


Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Meteo chat
« Odgovor #714 poslato: 11. Februar 2014. u 14:34 »
Za neupucene neznalice... :bang: :bang: :bang:

25.02.2008.



12.02.2002.



I jos x ovakvih dana sa temperaturama oko i preko 20C u febrauru, odabrao sam samo neke.

Datumski rekord datumski ! Reci koliki je datumski rekord.Umesto što se praviš pametan izvoli pa objavi datumski rekord.

Van mreže termotehnika

  • Poruke: 6
Odg: Meteo chat
« Odgovor #715 poslato: 11. Februar 2014. u 14:37 »
Zbog cega je Pozega grad sa najvecim brojem maglovitih dana u Srbiji?

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #716 poslato: 11. Februar 2014. u 18:25 »
Sto bih ja morao da ti kazem datumski rekord, iskopaj sam, nadji na internetu ukoliko te zanima uopste nesto.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #717 poslato: 11. Februar 2014. u 18:57 »
Mislim da nije uredu da se raspravljate.  Ako već imate podatke na osnovu čega nešto tvrdite objavite pa da završimo sa raspravom.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #718 poslato: 11. Februar 2014. u 20:09 »
Daleke, daleke 1899. godine u Beogradu je bilo 24.5C, dakle datumski rekor svakako nije oboren. Dalje reci su suvisne.

I stalno se desavalo da u februaru bude 20C i vise stepeni, bilo je i 2000, 2001, 2006, 2007. godine itd.


Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Meteo chat
« Odgovor #719 poslato: 11. Februar 2014. u 21:21 »
Sto bih ja morao da ti kazem datumski rekord, iskopaj sam, nadji na internetu ukoliko te zanima uopste nesto.
Pa ako me već napadaš,napadaj me argumentovano,a ne rečima bilo je,biće itd.Meni to ništa ne znaći.