Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1347297 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3840 poslato: 09. Februar 2018. u 18:13 »
Јел реaлнo дa свaки буквaлнo излaз дaје вејaвице и зaтрпaвaеa у 200oм сaту и буквaлнo кoд свaкoг нa крaју или нестaну пaдaвине или их умaњи дo минимумa.. Буквaлнo свaки излaз је биo преoптимистичaн, пa нa крaју кaнaл.
Рaзумем јa дa су ту рaзни пaрaметри у питaњу, дa се мoдели зaснивaју нa тренутним пoдaцимa, пoкaзaтељимa, стaтистици, кoмбинaтoрици, штaтијaзнaм све, aли мис'им, имa вaљдa тaмo неки чoвек кoји види дa је oд 100 пoтенцијaлних ситуaцијa 100 билo пoгрешнo.  :D
Кад бих радио у том Гфсу, ја бих намерно на црткање модела ѕза касне сате, онда кад дају идилу и милину, ставио један иронични смајли  :grin: Чисто за снегољупце, да знају да је прогноза готово сигурно испала у најави  :grin:

Zna se tačno kolika je pouzdanost modela za koji period i time se bave oni koji razvijaju i verifikuju modele. Negde sam čitao da su rađene verifikacije prognoze 500mb površi i da je tačnost visoka u prva 72h, zatim značajno opada do 180-og sata i nakon toga se gubi svaka pouzdanost. Prognoze za period duži od 180h treba da služe samo u eksperimentalne svrhe radi unapređenja modela. Takvi produkti jednostavno ne bi smeli da budu dostupni javnosti za dobrobit meteorologije.
A pazite, ovo sve što sam pričao je za 500mb površ za čiju prognozu se koriste jefnačine modela. A zamislite kolika su tek onda odstupanja za T2m ili padavine gde se rade raznorazne parametrizacije i kojekakvi proračuni da bi se došlo do finalnog produkta. Nekad npr. modeli u dva izlaza za redom daju istu sinoptičku situaciju (radpored pritiska i temperature na visini), a bude potpuno drugačiji raspored temperatura i padavina.
Nadam se da su sad neke stvari jasnije kad su modeli u pitanju. Mada sam i ja ponekad (više u šali) onaj koji je prvi u redu kad ih treba kritikovati.  :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3841 poslato: 09. Februar 2018. u 18:16 »
Jeste nebitan sat ali gfs mi najjaci prvo blok ajde dobar ali kad ciklon dodje do nas i treba da nastavi ka istoku, jugoistoku itd... On se vrati ka severu ahahah  :)

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3842 poslato: 09. Februar 2018. u 18:29 »
Ja uopste ne kritikujem niti jedan model kada crtaju razne bajke u 200+ sati, ali da drasticno menjaju na 100-150h tu vec ne bi smeli drasticno da imaju lose proracune. Tu nije upitanju stepen- 2 gore dole,niti 20-30-10mm,svedoci smo drasticnog menjanja,smanjivanja od 40 do 0mm, T od po 7-8 stepeni..
Nek proba neko da objasni kako su modeli pre samo 5 do 10 godina bolje skidali te dugorocne prognoze? Jel tehnika napreduje ili nazaduje? I dal se mozda manje paznje obraca na neke delove Evrope, Sveta.. Kako recimo Amerima i do 10 dana unapred dosta preciznije predvidjaju uragane,ciklone,polarne udare?  :)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3843 poslato: 09. Februar 2018. u 18:41 »
 ^^ Kod njih lako da se spusti hladan vazduh sa severa nisu otvoreni ka Tihom okeanu kao mi Atlantiku, i nema taj hladan vazduh toplu morsku struju na svom putu, veliko kopno Afriku na jugu, ja mislim da nama i Ural malo smeta  :) ma 100 stvari.... Oni su kao levak za hladan vazduh  :)

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: futog
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3844 poslato: 09. Februar 2018. u 18:41 »
slozio bih se apsolutno sa risbom gr...elem , secam se vrlo dobro. 2012 god...modeli I EC I GFS cak 7 dana pre termina su ponavljali vrlo slicne izlaze a znamo kako je to rezultiralo...lep sneg!!!

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3845 poslato: 09. Februar 2018. u 18:57 »
Нема сумње да САД има доста занимљивију климу од ове наше, буквално знаш да ћеш имати бар један поларни удар са снегом сваке зиме а лети јаке олује и торнада, па кога интересује временске прилике, то је рај.

Наравно то не важи за целу земљу, на пример Калифорнију и Флориду, али за већи део важи, поготово Средњи запад.

И ја имам утисак да су пре модели имали бољу прецизност, али можда су их само нешто повремено мучи, јер "багују" само ове зиме.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3846 poslato: 09. Februar 2018. u 19:41 »
Pred februar 2012 nedelju dana laksa situacija bila nego sada Sibirac bio dominatan ovde se ne zna ko pije a ko placa...
Juce 20cm snega a danas isto koliko i NSR...   Nista nju
Ali u boljoj ste poziciji za taj ciklon to stoji a za ovaj u subotu i nedelju i bez kisu ce ostanemo  :)...
« Poslednja izmena: 09. Februar 2018. u 19:52 Bart »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3847 poslato: 09. Februar 2018. u 19:57 »
Nastavlja trend bloka na Atlantiku EC... samo što hladnoća ode Englezima ponovo.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3848 poslato: 09. Februar 2018. u 19:59 »
Toga sam se sve vreme pribojavao od kada SSW postao siguran da ovako nesto ode u zapadnu evropu, britaniju...Znam da je daleko itd... Ali nekako mi previse cesto kod modela ac na kraju preseverno za nas...

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3849 poslato: 10. Februar 2018. u 09:26 »
Ćisto da se zna koja rupa je glavna u kraju  ;)


Al nista se ne brinite evo gfs daje 25. prosek Skandinavca :)

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3850 poslato: 10. Februar 2018. u 09:34 »
Mic po mic od Subote za koju se crtalo 30-pa 20mm pre neki dan, na kraju dodjosmo do 0mm (Ec) Utorak- Sreda idu u sličnom smeru.. Gfs da ne komentarisem bolje  :grin:
To je ono o cemu sam juče pisao :) Nisu to + 200-300h vec poprilicno blizi termini..

 ^^
« Poslednja izmena: 10. Februar 2018. u 09:45 risbo gr »

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3851 poslato: 10. Februar 2018. u 10:10 »
Bart taj Skandinavac se ne pomera iz 384h :D vec 10 Dana,ali ne sumnjam ja tamo negde u aprilu ce da dodje u 144h ovim tempom :cf:,I onda ce  da nam Sibirac pokvari I prolece,pa da budemo kompletno...

No za sada dok zima ne zavrsi smo u prolecnom modu,modeli polako se usaglassvaju da bi u utorak videli poslednje pahulje ove zime
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3852 poslato: 10. Februar 2018. u 10:14 »
Tako je, pouzdan model uvek u tim satima je skandinavac a nije kao neki sto stalno menjaju pricu...
Nemoj da si tolko pesimistican da u utorak cemo poslednji put videti pahulje i sneg.... Videcemo jos ove zime u Africi  :rofl:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3853 poslato: 10. Februar 2018. u 12:57 »
I tako, GFS ensi iz podruma odleteše u plafon. :grin: ::)

Baš čudno da se to dešava spomenutom modelu zaista... :fight:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3854 poslato: 10. Februar 2018. u 13:20 »
A sta tek reci za predstojece padavine nocas, uporedite GFS izlaze od juce sa ovim od danas. :oboze: Zar je to model, naravno da je opet EC odneo pobedu jer je jos u sredu skresao padavine i od tada nista nije menjao.

GFS juce:



I danas:



Ovo je stvarno za... :rofl:




Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3855 poslato: 10. Februar 2018. u 15:44 »
Konačno neke dobre vesti kod modela, polako su počeli da prihvataju značajno otopljenje od sredine meseca, što bi značilo da se napokon nazire kraj ovoj agonije od zime. S obzirom da je otopljenje u pitanju, siguran sam da će istrajati u tome, a ovaj ciklon u utorak/sredu i još jednu "snegoispalu" ćemo preživeti nekako.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3856 poslato: 10. Februar 2018. u 15:53 »
Ma nema ti od toga ništa Miloše... kad neće na zimu, još gore neće da okrene na proleće.

Nastavlja se quo status, nit smrdi nit miriše.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3857 poslato: 10. Februar 2018. u 19:31 »
EC ponovo crta snežne bajke od narednog ciklona, izlaz jako sličan onome od prekjuče. Hladan vazduh se zadržava nad nama uz sporiji prelazak ciklona. Rezultat 20-ak mm u obliku snega za Beograd, a to polako ulazi u famoznih 72h.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3858 poslato: 10. Februar 2018. u 19:41 »
Kakvo zatrpavanjeee Novog sada ucrtaaa Ec :O :oboze: :oboze: :oboze: :oboze:,to je 30mm snega

Ciklon u srednjem jadranu po prvi put na savrsenom mestu za trpanje nas u 72h,naravno da od toga biti nece nista ali evo i zvanicno usli smo u 72h sa zatrpavanjem posle dugo vremena,napredujemo
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: futog
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3859 poslato: 10. Februar 2018. u 19:59 »
 ^^ ^^da ,u sinocnem izlazu ukinuo, da bi danas ponovo vratio sneg I nesto nizu temperature bar do cetvrtka...