Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Источна Србија (Рогљевске пивнице и Ђердап)  (Pročitano 24643 puta)

Van mreže Marko_bg

  • **
  • Poruke: 1.065
  • Starost: 39
  • Lokacija: јужни Београд, Церак - Жарково
Прошле недеље боравио сам два дана у Неготинској крајини, од којих један дан у чувеним Рогљевским пивницама. Пивнице иначе представљају средњовековне објекте који служе само за одлагање вина и ракије. Њих су у источној Србији подигли досељеници са Косова који су се током историје досељавали у те крајеве. Нешто познатије од Рогљевских су Рајачке пивнице, које се налазе недалеко од Рогљева. Иначе ова села се налазе неких 20ак км јужно од Неготина.

Вина из Рогљева и Рајца су некада била толико квалитетна да су се пила и на европским дворовима, током XIX века и то је период великог просперитета тог краја. Како кажу мештани, виноградима погодује и састав земљишта и клима (знамо да Неготинска крајина има велики број сунчаних дана). Данас су нажалост те пивнице заборављене и препуштене зубу времена, међутим држава је решила да их стави под заштиту, реконструише и да се уврсти у УНЕСКО-ву културну баштину.

Сликано је мобилним телефоном па није неки квалитет слика.

Једна од улица у Рогљеву, као да сте у неком селу на Косову...



Главна улица у Рогљеву  :D





Као да је време стало...



Сеоска гостиона, или тако нешто, грађена у време просперитета села



Рогљевске пивнице, иначе налазе се 200-300 метара у брдима изнад села, објекти служе само за одлагање вина



















Унутрашњост једне од пивница, лош квалитет слике али довољно да се види



Улазак у Рогљево



Напуштена Црква на улазу у Рогљево



Неготинска крајина, поглед према Бугарској (околина Рогљева)



У повратку сам пролазио кроз Ђердап, па ето неколико слика и одатле

Поглед на Мироч



Клисура Казан у Ђердапу



Поглед преко Дунава на Румунију и обронке Карпата





Поглед на Ђердапско језеро из Доњег Милановца





Речни гранични прелаз у Доњем Милановцу



За крај археолошко налазиште Лепенски Вир, које су коначно средили како треба



Копија колибе у којој су живели становници неолитског Лепенског Вира




За крај бих само додао да ми жао што сам кроз Ђердап тако рећи "пролетео", јер је природа прелепа, и много тога има да се види, а ето ја сам на брзину шкљоцнуо пар фотографија са неколико локација где сам правио паузе.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Marko lepe su ti slike. Bilo bi lepo da se pivnice rekonstruišu. :super:

Van mreže Marko_bg

  • **
  • Poruke: 1.065
  • Starost: 39
  • Lokacija: јужни Београд, Церак - Жарково
Хвала Љубиша, неке пивнице су већ у фази реконструкције, али требаће ту доста времена и улагања да се то уреди како треба.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Lepa reportaža Marko :super:

Van mreže Marko_bg

  • **
  • Poruke: 1.065
  • Starost: 39
  • Lokacija: јужни Београд, Церак - Жарково
Хвала Дејо :)

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Bio sam u Rajackim, nisam u Rogljevackim pivnicama..super!  :super:  :)

Van mreže slavoljub91

  • Poruke: 1
ja sam u Rogljevu ziveo do 4. god.Otac mi je radio u crkvi bio je Svestenik i kada je umro 1995god vise nikad tamo nisam bio,moracu da dodjem da vidim selo i crkvu.I kucu u koju sam zive ako stoji jos uvek..  :super: