Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Sea snow effect - Istanbul - Nova godina 2016  (Pročitano 24863 puta)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Sea snow effect - Istanbul - Nova godina 2016
« poslato: 04. Februar 2016. u 01:42 »
Mislim da većina članova već zna da nisam nešto "poznat" po zimskim reportažama, međutim ovog puta ne mogu a da ne napravim report. :)

Novogodišnje praznike proveo sam sa lepšom polovinom u Istanbulu. Kako, je l’ te, oboje nismo ljubitelji ove standardne zime, već nekoliko godina unazad praktikujemo da zimi otputujemo negde na Mediteran. Decembar je počeo super - izražena dominacija anticiklona, temperature između 10 i 15 C i skoro svaki dan je bilo sunčano. Tamo negde oko 20-og modeli su počeli da se menjaju i sve je išlo ka tome da će se hladnoća sa severa ipak spustiti i do Crnog mora. Nekako sam se sve vreme nadao da će se situacija promeniti u zadnji čas. Par dana pred polazak bilo je izvesno da će biti hladno sa snegom i jakim vetrom, a žensku sam pokušavao da ubedim da i neće biti tako strašno. :)

Zapravo Istanbul ima sasvim drugačiju klimu u odnosu na Barselonu, Atinu ili Rim. Srednje temperature su slične i zime su realtivno tople, međutim česti su prodori hladnog vazduha sa severoistoka, tako da sea snow effect i nije tako retka pojava. Što znači da je sneg u 90% slučajeva konvektivnog porekla - nisu u pitanju stratiforske padavine i ono jednolično zimsko sivilo. Zanimljivo je da se Istanbul ne doživljava kao kišovit grad, ali je kišovitiji od Londona - prosečna godišnja količina padavina je 747 mm, a u decembru i januaru redovno padne preko 100 mm.

Istanbul je udaljen oko 1100 km od Beograda. Let traje malo više od sat vremena. Ako putujete u sopstvenoj režiji (što inače preporučujem svakom za svako putovanje) imaćete opciju da birate između 3 avio kompanije. Air Srbija i Turkish airlines lete svakog dana i koriste aerodrom Ataturk koji se nalazi na Evropskom delu. Pegasus s druge strane koristi aerodrom Sabiha Gokcen koji se nalazi na azijskom delu i udaljen je nekih 60 km od Taksima (centralni trg).

Grad je inače ogroman, ima negde oko 15 miliona stanovnika, prostire se na oko 100 km duž obale (ne ide duboko u kopno), gužve u saobraćaju su prilične i moja preporuka je da u startu postavite jasna očekivanja i da izaberete hotel u blizini metroa, jer ćete tako najmanje vremena gubiti u prevozu. Metro je inače najbrža moguća varijanta za transfer sa aerodroma i za švrljanje po gradu. Vožnja od aerodroma Ataturk do Sultanahmeta traje 40 min, dok recimo taksijem vrlo lako može da se oduži i na 2 sata. Taxi je prilično jeftin, ali treba biti oprezan.

Da vas ne bih smorio sa podacima koje ćete i sami naći na netu, krenuću odmah sa fotkama.

Čim smo krenuli da slećemo bilo je jasno da nas očekuje prilično zanimljivo vreme. :)









30. i 31. decembra pljuskovi snega smenjivali su se jedan za drugim. Uglavnom su bili praćeni i grmljavinom. Mislim da sam 31. decembra čuo grmljavinu barem desetak puta. Munje su prošarale nebo par puta i u novogodišnjoj noći.  Obično bi zagrmelo jednom na početku pljuska, posle bi krenula jaka mećava, a za nekih pola sata potpuno bi se razvedrilo - i tako su se pljuskovi i sunce smenjivali ceo dan.

Po zvaničnim merenjima palo je 18 cm snega, ali nije bio baš neki zimski ambijent, obzirom da je sneg bio vlažan i da je bilo puno bljuzgavice.





















1. januara bilo je sunčano i prilčno hladno (oko 1 C tokom dan), a jak severozapadni vetar je dodatno pojačavao osećaj hladnoće. Iznad Crnog mora još uvek je bilo razvoja, ali pljuskovi su prolazili severno od grada.



Da se vratim malo i na Istanbul. :)

Narednih par fotki napravili smo uglavnom oko trga Eminonu, Galata mosta, Galata kule i u kvartu Beyoglu.



























Od Taksima do Bosfora može se doći podzemnom uspinjačom, ali ipak preporučujem šetnju ulicom Inonu, prema novom Bešihtašovom stadionu i Domalbahče palati, obzirom da je pogled na Bosfor fantastičan!









Preko Bosfora prelaze 2 mosta, a treći, koji se nalazi na samom ulazu u Crno more, biće završen 2017. godine.







Na 54. spratu najviše zgrade u Istanbulu - Sapphire, nalazi se vidikovac sa vrhunskim pogledom na ceo grad.













Levo na slici su Skyland kule - kada se završi izgradnja to će biti najviše zgrade u Istanbulu (284 m, 65 spratova). Pored njih nalazi se Turk Telekom Arena - stadion Galatasaray-a.







Za kraj još par detalja ako se neko od forumaša zatekne u Istanbulu.

Obavezno priuštite sebi tretman u hamamu. Ako idete sa lepšom polovinom, moći ćete da posetite samo Suleymani hamam - jedino tamo je moguće ući u paru, a ako ste single neće vas pustiti. Ostali su ili samo muški ili samo ženski. Iskreno, mislio sam da će tretman biti bezveze, ali prevario sam se, tretman je bio vrhunski  - ono fazon sada me leđa više ne bole. :)

I obavezno posetite neki od rooftop barova.

To je otprilike to. :)

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Sea snow effect - Istanbul - Nova godina 2016
« Odgovor #1 poslato: 04. Februar 2016. u 01:53 »
Stefano, svaka cast! Odlicna reportaza! :nnc:

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Sea snow effect - Istanbul - Nova godina 2016
« Odgovor #2 poslato: 04. Februar 2016. u 07:43 »
Pa ovo je fenomenalno. Svaka čast Stefano :)

Van mreže tamnavac

  • *
  • Poruke: 307
  • Lokacija: Ub , Severozapadna Srbija
Odg: Sea snow effect - Istanbul - Nova godina 2016
« Odgovor #3 poslato: 04. Februar 2016. u 18:24 »
Odlicna reportaza, odlicne fotografije. Bravo!

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Sea snow effect - Istanbul - Nova godina 2016
« Odgovor #4 poslato: 04. Februar 2016. u 19:51 »
Svaka čast Stefano! Ove poslednje odozgo su mi posebno dobre.

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Sea snow effect - Istanbul - Nova godina 2016
« Odgovor #5 poslato: 05. Februar 2016. u 13:13 »
gde si Stefano, nedostajale su tvoje reportaže :)

ova je svakako jedinstvena, i slažem se da su fotke sa kule super ispale, a tome je očigledno doprineo i sneg na krovovima

Zapravo Istanbul ima sasvim drugačiju klimu u odnosu na Barselonu, Atinu ili Rim. Srednje temperature su slične i zime su realtivno tople, međutim česti su prodori hladnog vazduha sa severoistoka, tako da sea snow effect i nije tako retka pojava. Što znači da je sneg u 90% slučajeva konvektivnog porekla - nisu u pitanju stratiforske padavine i ono jednolično zimsko sivilo. Zanimljivo je da se Istanbul ne doživljava kao kišovit grad, ali je kišovitiji od Londona - prosečna godišnja količina padavina je 747 mm, a u decembru i januaru redovno padne preko 100 mm.

zanimljivi podaci, Istanbul ovako na prvi pogled uvek deluje da ima klimu poput tih gradova koje si pomenuo

to što je konvektivnog porekla je zanimljiva pojava, ali pretpostavljam da je uvek u pitanju vlažan sneg koji na brzinu napravi bljuzgavicu (sem kada im napada par metara :D )

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 2.973
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Sea snow effect - Istanbul - Nova godina 2016
« Odgovor #6 poslato: 05. Februar 2016. u 13:49 »
Odlicna reportaza!
Bravo!

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Sea snow effect - Istanbul - Nova godina 2016
« Odgovor #7 poslato: 05. Februar 2016. u 13:57 »
Prelijep grad, odlična reportaža! :tu:

Moram da priznam da sam mnogo fotografija Istanbula vidio, ali nikad u ovom sunčano-sniježnom ambijentu. To fotkama daje neku posebnu čar. Znam da si mi više puta pominjao da je jedina varijanta u kojoj voliš snijeg - konvektivni snijeg sa grmljavinom, tako da vjerujem da si i u vremenskim prilikama uživao koliko i u ljepotama grada.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Sea snow effect - Istanbul - Nova godina 2016
« Odgovor #8 poslato: 05. Februar 2016. u 16:03 »
Sjajna reportaza, fotke su prelepe, svaka cast!