Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1360255 puta)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.456
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1460 poslato: 08. Novembar 2015. u 22:36 »
Ni meni nije zimski mesec ali je umela temperatura da ode u veci minus ali dobro i u plus... Gfs ne daje padavine, ni blizu, za sledecih 15 dana, dobro to se sve moze promeniti ali realno tesko ce se narusiti ovaj AC... Posle dva kisna meseca odjednom je preseklo i sad smo u duzem susnijem periodu...
« Poslednja izmena: 09. Novembar 2015. u 00:28 Bart »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.188
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1461 poslato: 09. Novembar 2015. u 00:04 »
Upravo tako kolega CIklon.

Meni bi pravo iznenađenje bilo skroz suprotno,da imamo neku graničnu situaciju sada između kiše i snega u nizijama.To bi bilo neverovatno.

Ovako,novembar,pogotovo njegova prva polovina,već godinama i godinama unazad odu "niz vetar".
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1462 poslato: 09. Novembar 2015. u 00:26 »
Citiraću svoj post od pre godinu dana, jer se tu nalazi grafik srednjih novembarskih temperatura u BG-u od 1981-2013. godine:

Na sledećem grafikonu su prikazane srednje mesečne novembarske temperature za Beograd (Vračar) od 1981-2013. godine - a kao dodatak konstataciji o trendu sve toplijih novembara od 2000. godine do danas:



Crna linija je trend, crvena prosek (za period 1981-2010. godine), a plavi stubići predstavljaju srednju mesečnu temperaturu po godinama.

Pogledajte poslednjih 6 godina na grafiku, a tu možemo da pridodamo i topao novembar iz 2014. godine. Dakle, u poslednjih 7 godina , 6 puta je novembar bio (dosta) topliji od proseka, samo 2011. godine hladniji.

Nešto mi deluje da bi i ove godine moglo slično da bude (toplije). Saglasan sam i ja da novembar nije mesec gde možemo da očekujemo ne znam kakve snegove i hladnoću (bar to nije čest slučaj), ali opet ni ovako toplo vreme koje se godinama prilično ustalilo nije baš uobičajeno...

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.456
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1463 poslato: 09. Novembar 2015. u 00:41 »
Prosto mi je bilo neverovatno da je 1988. godine novembra srednja mesecna bila ispod 1.5C... Nema podataka za vecinu stanica ali nesto sam nasao za BG-Surcin i evo da objavim cisto mozda je ljudima zanimljivo da uporede te temperature sa ovim koje su bile i slede nam ovog novembra...
« Poslednja izmena: 09. Novembar 2015. u 00:54 Bart »

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.188
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1466 poslato: 22. Novembar 2015. u 14:01 »
Prosto u jeku ovog iznenađenja ne mogu a da ne prokomentarišem.Da citiram kolegu koji je sve lepo rekao:

Evo susnježice u Beogradu. :) T 3°C

Meni nije jasno kako su modeli uspjeli da zabrljaju ovako. Ako se sjetimo izlaza do jučerašnjih, svi su davali ovakav razvoj situacije, a onda su se juče odjednom predomislili i ukinuli ikakve šanse za snijeg. Pa čak ni ovi poslednji večerašnji izlazi to nisu ispravili.
Evo WRF-NMM meteograma za Loznicu od 19. 11. koji je bez greške predvidio razvoj situacije:



I večerašnjeg koji daje samo kišu na +6°C, dok recimo u Beogradu daje suvo vrijeme:



Zaista neshvatljivo ponašanje modela.Bukvalno je 72h pred događaj NMM imao "zicer".Šta im je trebalo da se petljaju...

Da li je razlog bilo ovo zadržavanje ciklonarnog centra u severnom Jadranu i nakon prolaska hladnoće ?Prosto jedino to mi deluje kao moguće objašnjenje.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.385
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1467 poslato: 22. Novembar 2015. u 14:53 »
Nije samo WRF -NMM u pitanju, i globalni modeli su 72-120h unaprijed mnogo bolje vidjeli razvoj situacije, nego 24-48h unaprijed. Treba potražiti meteograme od prije nekoliko dana. Šta se to desilo da ovako zbuni modele, nije mi jasno. Pa samo 12h pred promjenu, sve je na kartama ostalo 100- 200km zapadnije nego u stvarnosti. Još jedan primjer koliko su modeli nemoćni u ovakvim situacijama.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1468 poslato: 22. Novembar 2015. u 16:24 »
Nije prvi put da se ovako nesto desava. Znaju modeli da zalutaju bas kao sto je to slucaj bio juce i da precizniju prognozu daju nekoliko dana pred promenu vremena nego na sam dan promene.
Sve sto se desavalo je pomereno malo istocnije i otuda sneg kod nas, bas kao sto je Milos naveo.

Da li je razlog bilo ovo zadržavanje ciklonarnog centra u severnom Jadranu i nakon prolaska hladnoće ?Prosto jedino to mi deluje kao moguće objašnjenje.
Mislis da je ciklon uspeo da uvuce hladan vazduh na nase podrucje zato sto je ostao u severnom delu Jadrana dok su modeli prognozirali njegovo izmestanje prema severoistoku pre dolaska hladnoce?

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.188
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1469 poslato: 22. Novembar 2015. u 16:53 »
Primarni centar je svakako pobegao bio severoistočnije,zato je i duvao ovako jak jugozapadnjak.

Međutim,nešto sa naknadnom sekundarkom u Jadranu nije išlo po planu.Pratio sam modele,zapadu Balkana je nuđen talas ponovnih jačajućih padavina u toku noći na nedelju i nedelju ujutru,ali se to apsolutno nije ostvarilo.

I ovog sekundarnog centra na granici s Bugarskom apsolutno nije bilo danas u podne po jučerašnjim izlazima,čak štaviše u dobrom delu zemlje je trebalo biti 14-15 stepeni uz jak jugozapad:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1470 poslato: 22. Novembar 2015. u 16:54 »
Ево и мог цитата од пре 3 дана. Где сам лепо рекао у прогнози колико су овакви фронотови непредвидиви, што и сви ви сами знате. Ту је и метеограм WRF-а, који је тада стварно одлично скинуо развој ситуације, а што се после "покварио" стварно ни мени није јасно.

Полако нестаје нада да би могли видети пахуље у нижим пределима, док је то пре неки дан било сасвим реално. Једноставно циклон брзо бежи на североисток и не повлачи за собом хладнији ваздух као што је то било раније. Након тога има неких назнака да за неки дан буде један талас снега и у нижим пределима, али то није још увек 100% сигурно.

Само да кажем да ја још увек не бих у потпуности искључио појаву снега у нижим пределима од овог форнта, знамо колико форнтови могу да буду непредвидиви, и по брзини доласка и са падавинама, а самим тим зависи и на којој температури би падали, тј. када би престале.
Тако да ако будемо имали нулу по висини, ја не бих искључио да негде на крајњем западу земље залепрша која пахуља, јер су падавине стварно интензивне и могуће је да се снежна граница спусти доста ниско.

Тако нешто види и наш WRF, ево и метеограма за Лозницу:




Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1471 poslato: 26. Novembar 2015. u 13:05 »
Може ли линк за црногорорски WRF-NMM, пошто ме занима како он види ситуацију за сутра, а заборавио сам како да уђем на ону мапу и кликнем на моје место да бих видео метеограм?


Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.006
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1472 poslato: 26. Novembar 2015. u 13:19 »

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1473 poslato: 26. Novembar 2015. u 13:24 »
Хвала пуно, боље да нисам ни питао, даје кишу на + 2 C,изгледа да ће бити фенирања.  :) >:(

Van mreže ssoney

  • **
  • Poruke: 1.731
  • Starost: 44
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1474 poslato: 26. Novembar 2015. u 14:46 »
Po meteogramu sto se tice Vrsca sledi kisa i narednih dana, od snega za kako stvari stoje za sada nista


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.385
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1475 poslato: 29. Novembar 2015. u 22:58 »
Obradovah se današnjem proljepšanju vremena, pa se zapitah kad sam uspio da tako zamrzim kišu, kad sam joj se nedavno toliko radovao. A onda shvatih da moja osjećanja prema kiši zavise isključivo od temperature na kojoj pada:

Od 0°C do 5°C - mrzim kišu
Od 5°C do 10°C - ne volim
Od 10°C do 20°C - volim
Preko 20°C - obožavam kišu
:)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže marko79

  • *
  • Poruke: 366
  • Starost: 45
  • Lokacija: bečej
  • carpe diem
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1476 poslato: 29. Novembar 2015. u 23:11 »
 ^^  a kad pada na temoeraturi ispod nule, najgora varijanta  :-\

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1477 poslato: 29. Novembar 2015. u 23:55 »
Milose odlicno si to napisao, potpisujem!
Ovu varijantu koju je naveo marko ne zelim ni da zamisljam, od nje ludim...

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.184
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1478 poslato: 30. Novembar 2015. u 20:00 »
Jel neko procitao u novinama ove najave stranih meteorologa da nas u Srbiji ceka jako hladan talas,u drugoj polovini decembra?Kao zaledice se cela Evropa u decembru,sprema se veliko nevreme,a kod nas ce biti jako hladno i prava zima za petnaestak dana  :-*
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1479 poslato: 30. Novembar 2015. u 20:35 »
Nisam naisao na takav tekst, ako imas ostavi link ili sajt na kome si procitao.
Takve prognoze svake godine citamo ali se retko kada ostvare, nemam neko misljenje o njima.