Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2024  (Pročitano 25146 puta)

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Januar 2024
« Odgovor #80 poslato: 17. Januar 2024. u 15:08 »
A da li ce Sokobanja da dobije taj sneg za vikend, sta mislite?

Van mreže Danijel-Daca

  • *
  • Poruke: 395
  • Starost: 36
  • Lokacija: Knjazevac
Odg: Januar 2024
« Odgovor #81 poslato: 17. Januar 2024. u 15:13 »
Nema šta da brineš za Goliju. Sneg na dobrom minusu, realno oko 15cm,možda i malo više.

Ja ću biti optimista i očekujem oko 20 do 25cm novog snega  :tu:

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Januar 2024
« Odgovor #82 poslato: 17. Januar 2024. u 15:14 »
A da li ce Sokobanja da dobije taj sneg za vikend, sta mislite?
Ја за твој крај дајем 15цм. И то како каже ГФС, остали ти дају само од 5цм до 9цм!

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Januar 2024
« Odgovor #83 poslato: 17. Januar 2024. u 15:34 »
Ala ste optimisti za jug, neznam odkud. Ec je umanjio sneg od juče. Biće nešto ali teško da to predje dvocigrenu brojku.

Sent from my DN2103 using Tapatalk

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.213
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2024
« Odgovor #84 poslato: 17. Januar 2024. u 17:18 »
Ma potpisati samo GFS 12Z (za ovde). Gotovo nimalo kiše uz brzi pad temperature i onda 10-ak milimetara, od čega gotovo sve bar u minimalnom minusu.  Puna kapa, tj. taman koliko treba jer ionako zbog rubnih frontova u nastavku ne deluje da to ima potencijal da duže potraje. :tu:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 323
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Januar 2024
« Odgovor #85 poslato: 17. Januar 2024. u 20:00 »
Не знам да ли ме утисак вара. Оперативни ec као да је за неки сат успорио захлађење у петак.

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Januar 2024
« Odgovor #86 poslato: 17. Januar 2024. u 23:04 »
Ovo se odavno nije desilo da sneg/padavine počinju kad i pad temperature, dobar sneg nam je sve izvesniji, gfs i ec su slični za LE.
ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Na mreži Zika

  • ***
  • Poruke: 4.397
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Januar 2024
« Odgovor #87 poslato: 18. Januar 2024. u 09:21 »
Banat je u ovakvoj situaciji u najgorem položaju za zimski scenario. Petak prepodne, padavina će biti dok ne zahladni.. a posle kada budemo imali pogodnu temperaturu, padavine neće dobaciti ovoliko severoistočno. Ipak, ne bi bilo preveliko iznenađenje kada bi presnežilo i kod nas u petak oko podneva, ili ako bi uveče neki odraz dobacio i do nas, tako da je statistički cm u igri i to bi bio četvrti put ove sezone da se kod nas formira snežni pokrivač.

ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.817
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2024
« Odgovor #88 poslato: 19. Januar 2024. u 20:11 »
Ovo ubrzanje prodora hladnog vazduha će se ipak negativno odraziti po količinu padavina ovde na jugoistoku. Pošto će padavine u obliku snega ići u dve ture, jedna u toku noći do jutra i druga sredinom dana, deo pokrivača će se izgubiti u toj pauzi što u topljenju od tople podloge i blago pozitivne tempertaure što od sleganja. Realno je očekivati ne puno vipe od 10-ak cm. I to je pitanje da li će uspeti da se nakupi.

Poslato sa PGT-N19 pomoću Tapatoka


Van mreže koleZmn

  • *
  • Poruke: 144
  • Lokacija: Zemun
Odg: Januar 2024
« Odgovor #89 poslato: 19. Januar 2024. u 23:05 »
da li neko moze da pojasni sta mozemo ocekivati u narednom periodu, znam da sad sledi neko hladnjikavo monotono vreme, a posle toga?

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.213
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2024
« Odgovor #90 poslato: 22. Januar 2024. u 11:37 »
"Sirove" karte akumuliranog snega globalnih modela daju turu snežnih padavina sutra u istočnoj polovini zemlje, ali pitanje je da li je to realno. Istina, naoblačenje stiže nakon vedre noći i slojevi iznad recimo 800m se ohlade advekcijom ali veliko je pitanje šta će biti ispod. Realnije da bude svih vrsta padavina.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2024
« Odgovor #91 poslato: 22. Januar 2024. u 12:38 »
Treba napomenuti da su sutra ujutru velike šanse za ledenu kišu, naročito u delovima Vojvodine:



padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm


Na mreži Zika

  • ***
  • Poruke: 4.397
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Januar 2024
« Odgovor #92 poslato: 22. Januar 2024. u 20:10 »
I tako svi modeli (ARPAGE, GFS, EC, ICON) u roku od 12h 24h pred termin promeniše tip padavina iz ledene kiše u sneg za moj deo Banata. Očigledno modeli vide da će se hladnoća zadržati u svim nivoima u količini koja bi bila dovoljna za sneg... I to sneg koji bi mogao da bude rekordan ove zime, tj da pređe 3cm  :rofl:

Jedino "švajcarac" i dalje drži ledenu kišu. Kako god, biće nezgodno voziti sutra ujutru...
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2024
« Odgovor #93 poslato: 22. Januar 2024. u 20:21 »
 ^^
Iskreno najvise bih voleo dobru ledenu kisu, eto po necemu da zapamtim ovu zimu... :D

Inace zima k'o zima, nema se tu sta puno reci.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.213
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2024
« Odgovor #94 poslato: 24. Januar 2024. u 09:29 »
Temu možemo komotno zatvoriti, dok novi mesec nema ni potrebe da se otvori . :grin: Eto to je suma sumarum svega.

Daje se periodično nešto padavina (naravno u vidu kiše) narednih dana uz prilično vetrovito vreme, ali srećom u manjim količinama. Nakon toga, reklo bi se zaseda anticiklon na veoma duuugo vremena.

U narednom periodu rekli smo imamo razbukatanje Atlantika, dok na kopnu Severne Amerike dolazi do značajnog otopljenja. Reklo bi se po tome na slepo, da bi u dalekim satima i aktivnost na okeanu trebala da oslabi . Međutim, stvar je naravno daleko više kompleksnija od toga, odnosno idealna potvrda da mi nužno nimalo ne zavisimo od toga. Hladno jezgro ostaje u Labradorskom moru, plus ne postoji zatopljenje u oblasti ka kojoj se islandski minimum u novonormalnom najlakše isteže i širi a to je naravno Grenlandsko, Norveško i Barencovo more i onda začarani krug..
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.925
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Januar 2024
« Odgovor #95 poslato: 24. Januar 2024. u 11:18 »
Delovalo je će biti interesantno, bio sam optimista, ali realno šanse su bile minimalne uz pritisak sa Atlantika, teško je bilo za očekivati bilo šta osim ovakve postavke i dominacije AC, i sada kada će se narušiti ovakva sinoptika, veliko je pitanje...

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Januar 2024
« Odgovor #96 poslato: 24. Januar 2024. u 15:16 »
Ова зима је и по мени доста лоша. И ако је до сада пало укупно 15цм снега, задња 3 цм нису ни дочекала подне како су се експресно истопили. Ледених дана 8 снега на тлу 9 дана. Просек је за месец иначе 18 дана,којих нема већ добрих 11 година . Не верујем да ће у фебруару,можда при крају бити пар дана 2 или 3 дана, јел тада топлина у нижим слојевима је доминантна макар на висини било и -20C,у приземљу је 1 или 2 изнад нуле, а преко дана и до 5 у плусу, тако да снег нема шансе да се задржи.

Чекамо децембар па ће видимо. Ма да ја и сада бих могао да прогнозирам зиму 2024/25 јел сувише лако је по обрасцима које тренутно имамо и који су се усталили већ 15 година непрекидно поставка синоптике је иста. Зашто би се следеће зиме нешто променило?

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Januar 2024
« Odgovor #97 poslato: 24. Januar 2024. u 17:03 »
Jeste januar nadoknadio barem sa temperaturama veoma topao decembar ali opet ako će nam zime biti samo pola meseca il mesec onda to i nisu zime , bilo je mrazeva u januaru ali ako sad februar bude topao odmah će zbog februara i decembara biti topla zima , valjda će biti neko iznenadjenje u februaru.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.609
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Januar 2024
« Odgovor #98 poslato: 24. Januar 2024. u 18:57 »
Mnogo ste rano počeli da se opraštate od zime. Ima još vremena. Setite se samo februarskih snegova (druga polovina februara) 2009., 2010. i 2011. Podaci o visini snežnog pokrivača kod mene. Namerno sam izostavi februar 2012., to je neka druga priča.

20.02.2009. - 47cm
16.02.2010. - 22cm
26.02.2011. - 19 cm

Tako da još ima vremene i ne treba se sada opraštati od zime. Što se tiče vremena narednih dana. Prolazne slabe padavine, večeras, sutra sredinom dana  južno od Beograda, u noći između petka i subote. U subotu zbog velikog gradijenta temperature ne bih isključio ni pojavu pljuskova snega južno od Save i Dunava. Od nedelje nas poklapa centar AC-a tako da vrlo verovatno može biti dužeg zadržavanja magle i niske oblačnosti u nizijama. To se odnosi i na ponedeljak i utorak. U nastavku ima tu pomaka na kartama, ali da sačekamo. Šta da radim, večiti optimista. :)

Van mreže Danijel-Daca

  • *
  • Poruke: 395
  • Starost: 36
  • Lokacija: Knjazevac
Odg: Januar 2024
« Odgovor #99 poslato: 24. Januar 2024. u 21:13 »
Mnogo ste rano počeli da se opraštate od zime. Ima još vremena. Setite se samo februarskih snegova (druga polovina februara) 2009., 2010. i 2011. Podaci o visini snežnog pokrivača kod mene. Namerno sam izostavi februar 2012., to je neka druga priča.

20.02.2009. - 47cm
16.02.2010. - 22cm
26.02.2011. - 19 cm

Tako da još ima vremene i ne treba se sada opraštati od zime. Što se tiče vremena narednih dana. Prolazne slabe padavine, večeras, sutra sredinom dana  južno od Beograda, u noći između petka i subote. U subotu zbog velikog gradijenta temperature ne bih isključio ni pojavu pljuskova snega južno od Save i Dunava. Od nedelje nas poklapa centar AC-a tako da vrlo verovatno može biti dužeg zadržavanja magle i niske oblačnosti u nizijama. To se odnosi i na ponedeljak i utorak. U nastavku ima tu pomaka na kartama, ali da sačekamo. Šta da radim, večiti optimista. :)

Moze da padne i metar snega 20.02. ali nije to to...
Taj sneg ce vrlo brzo da ode! Onaj osecaj kad sneg padne u novembru pa traje do marta! E to je zima!
Padne sneg krajem novembra pocetak decembra, pa uz sporadicna otopljenja doceka drugi, pa i trci sneg e to je poenta...Ovo sto pada krajem februara ili u martu me uopste ne zanima!
Za mene je zima druga polovina novembra, decembar, januar i prva polovina februara!