Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2023  (Pročitano 49579 puta)

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.332
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Januar 2023
« Odgovor #20 poslato: 08. Januar 2023. u 22:31 »
Nemci nas nikad nisu voleli...  :grin:
Ocekujem oko 20l za Naissus

ovde je prosto neizbezno... makar modeli bili suvi kao barut... mora bar malo da pokalja... ali, vratice se devedesete :blush:
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Januar 2023
« Odgovor #21 poslato: 08. Januar 2023. u 23:05 »
Ako se oko 20 ozbiljno ne zahladi ova zima ode u istoriju kao najgora

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2023
« Odgovor #22 poslato: 08. Januar 2023. u 23:08 »
ovde je prosto neizbezno... makar modeli bili suvi kao barut... mora bar malo da pokalja... ali, vratice se devedesete :blush:
Sofro vi privlacite padavine za razliku od onog mesta severnije sto rasteruje sneg  ;) Evo Gfs dobar i ubacuje najvecu kolicinu padavina juzno od Bg-a, sve blize S. Palanci...  :)

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.816
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2023
« Odgovor #23 poslato: 09. Januar 2023. u 07:41 »
^^ A ICON 18Z maltene suv, tanke padavine. :grin:

Takav je i ICON 00Z, a i EC je presušio za jug i istok Srbije.
GEM je suv i za jugozapad Srbje.
Jedino je GFS i dalje ostao pri staroj prognozi o obilnim padavinama u većem delu Srbije.
Trenutno što se tiče prognoze za sutra i sredu ne zna čovek šta da kaže ...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.213
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2023
« Odgovor #24 poslato: 09. Januar 2023. u 10:51 »
Ipak sada i ICON vraća padavine. Po pojedinim modelima, kako globalnim tako i fine rezolucije kiša bi prešla u mokar sneg i u nizijama između utorka i srede, mada to deluje nekako sumnjivo s obzirom na izraženiji vetar u prizemlju i potanak minus na visini.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.213
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2023
« Odgovor #25 poslato: 09. Januar 2023. u 14:08 »
Na ovo sam mislio. Da, Božidare, lepo si  predvideo, ali teško je tu očekivati bilo šta. Ponavljam, čudo je i da se daje naspram relativno tankog minusa i jakog vetra u prizemlju. Zapravo se uglavnom i daje za te već rane jutarnje sate ka sredi kada vetar krene da slabi.



NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 323
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Januar 2023
« Odgovor #26 poslato: 09. Januar 2023. u 14:20 »
Декоративно да забели. А  права зима тамо око 25 :) А пре тога опет изгледа неко мучење тамо око Светог Јована. Али заиста делује да постоји тренд ка једном озбиљнијем захлађењу у трећој декади јануара. Е сад да ли ће то бити оно право са леденим данима и снегом или само нешто што ће вратити температуру у просечне вредности то ћемо још морати да сачекамо да видимо. Али добро има шта да се прати и чему да се надамо :)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.213
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2023
« Odgovor #27 poslato: 09. Januar 2023. u 15:10 »
Super bi ovo situacija bila za lep sneg, samo da je nešto hladnije. Koliko puta već dolazimo u takvu situaciju.

Zapravo, mene ova promena jako podseća na decembar 2021. ali s jednom bitnom razlikom, što je sada nekih 3 stepena toplije na visini u proseku :ranting: i što je sam centar ciklona kada odmakne od nas nešto jugoistočniji.

Za nastavak, sve si rekao, nadajmo se daljem postepenom uvodu u sve zimskije uslove. Brdsko-planinski predeli svakako dolaze na svoje.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.816
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2023
« Odgovor #28 poslato: 09. Januar 2023. u 19:34 »
Bolje što  nije situacija za sneg jer ovakve oscilacije u prognozi mi nebi prijale nimalo. Opet je većina numeričkih modela skoro pa presušila za južnu polovinu Srbije. Ali gledajući ensemble vidi se da to uglavnom glavni izlazi guraju tu priču. Verovatno je istina negde ne sredini, ali je poražavajuće da prognoza ni u manje od 24h ne može da bude dovoljno pouzdana.

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока


Van mreže krstivoje

  • **
  • Poruke: 837
  • Starost: 40
  • Lokacija: Рача Крагујевачка
  • volim lepo vreme samo kad pecam...
Odg: Januar 2023
« Odgovor #29 poslato: 10. Januar 2023. u 08:18 »
Ja i dalje ne znam o kom zahladjenju vi pričate?  :confused: Pa posle par dana gde će temperatura da se vrati u prosek, opet idemo u proleće koliko ja vidim, a ciklone po Atlantiku ništa nemože da smiri ni da pomeri od Evrope

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 323
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Januar 2023
« Odgovor #30 poslato: 10. Januar 2023. u 09:03 »
Контролни ec од јутрос после 20 даје праве зимске температуре. Далеко од тога да му верујем у потпуности али има шта да се прати.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.816
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2023
« Odgovor #31 poslato: 10. Januar 2023. u 09:13 »
Ono što je skoro pa sigurno jeste da tamo od vikenda pa do kraja druge dekade ćemo opet imati iznad prosečno toplo vreme.
Šta će biti u trećoj dekadi nemoguće je znati u ovom trenutku. Ali nije obećavajuće za sad.


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2023
« Odgovor #32 poslato: 10. Januar 2023. u 10:03 »
Zima je takva da i jutarnjim mrazom treba da budemo zadovoljni... :facepalm: Oko 20. jeste postoji neka sansa ali tanko je to...

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Januar 2023
« Odgovor #33 poslato: 10. Januar 2023. u 11:44 »
Ova zima je kao neki prelaz izmedju mediteranske i subtropske... Veze nema sa onim sto bi grebalo da bude ovde

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Januar 2023
« Odgovor #34 poslato: 10. Januar 2023. u 12:03 »
EC opet kao da je mart , 2007 joined the winter.

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.925
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Januar 2023
« Odgovor #35 poslato: 10. Januar 2023. u 13:07 »
 Sa jedne strane u narednom periodu imamo jačanje AC na istoku, ali opet i jake ciklone oko Islanda, modelima kao modeli do negde i vide, e sada činjenica da za sada pre će te bombe sa zapada da utiču na vreme kod nas nego li dalje širenje AC i eventualno prelivanje hladnoće sa istoka.Opet videćemo, blizu je sve možda početak februara bude vremr poklapanja kockica i smirivanja Islanda, poslednično i širenja AC sa istoka, uz nadam se neki ciklon

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 323
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Januar 2023
« Odgovor #36 poslato: 11. Januar 2023. u 08:30 »
Е коначно попусти и овај тврдоглави EC са овим пролећем после 15. Мало ублажи и скрати то отопљење

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.816
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2023
« Odgovor #37 poslato: 11. Januar 2023. u 09:26 »
Kako god pre 25. janura nema ništa od zime.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Januar 2023
« Odgovor #38 poslato: 11. Januar 2023. u 13:39 »
Temperature od 5 do 9 stepeni to i nije neka zima to su februarske temperature , od 0 do 4 stepena može u januaru to je valjda normalno otprike , a već od 10 do 16 stepeni pa i više to je visoko i za prvu dekadu marta. Do 25 januara ništa za sada.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2023
« Odgovor #39 poslato: 11. Januar 2023. u 18:04 »
Prognoza vremena je kompleksna naučna "disciplina" i makar ja ne poznajem nikoga ko maltene sa sigurnošću može da tvrdi kakvo će biti vreme za 2 nedelje (u Srbiji) - čak i u situaciji sa jakim anticiklonom. Dakle ja NE znam da li će npr. biti snega pre 25. januara, ali situacija je daleko od "sigurne" pa ako bi eventualno bilo susnežice i snega u periodu od/nakon 19. januara to ne bi bilo veliko iznenađenje.

Vidimo da su numerički modeli na koje se današnji meteorolozi izrazito puno oslanjaju, maltene bez ikakvog "ličnog" doprinosa ili analize i poređenja sa nekim prethodnim sezonama, dosta "prevrtljivi" i često (ne uvek) nema tu ničeg sigurnog ni za 5 dana unapred a naročito ne za 2 nedelje. Možda će mi neko zameriti ali nekako je postalo "popularno" da ako se neka prognoza nekog modela ne ostvari da se odmah kritikuje taj model - kao da baš ništa ne zavisi i od samih meteorologa (van onoga što "vide" u modelima) pa je najlakše reći "modeli pojma nemaju". A gde je lični doprinos i iskustvo koje će pomoći da se uradi preciznija prognoza u odnosu na onu koju "daje" neki model?
Nekada su meteorolozi imali mnogo manje "materijala" ali postojale su makar relativno pouzdane prognoze - mlade generacije većinom ni ne znaju za Borisa Koljčickog (koji po obrazovanju nije bio meteorolog) i koji je slavu ili boilje rečeno poštovanje ljudi stekao zahvaljujući detaljnim analizama vremenskih pojava i ciklusa koji se ponavljaju... čovek svakako nije prognozu zasnivao na GFS modelu koji tada nije ni postojao...
Citiraću B. Koljčickog (1900-1989): Ja prognozu nisam naučio iz knjiga, nego proučavajući sve ono što na vreme utiče... Meni su prognoze sve, i da bih do njih došao, ništa mi nije teško. A izradu prognoza ne naplaćujem.