Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Gljive  (Pročitano 200822 puta)

Van mreže Saobraćajna Kamera

  • *
  • Poruke: 207
  • Lokacija: Beograd
    • Saobraćajna Kamera
Gljive
« Odgovor #60 poslato: 25. Jul 2016. u 16:42 »
Nisam imao razlog da je uberem :)

TT

Beograd

youtube.com/user/saobracajnakamera

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #61 poslato: 01. Avgust 2016. u 16:10 »
Lijep doček mi prirediše gljive u Bosni.  :D Ovo je za pola sata šetnje, nisam mogao duže zbog kiše.



padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže chmi

  • *
  • Poruke: 133
Odg: Gljive
« Odgovor #62 poslato: 01. Avgust 2016. u 16:43 »
Ova tema me je napokon naterala da se registrujem. Miljakovacku sumu sam presao uzduz i popreko i imam bar 100 fotki raznih gljiva iz nje. Ali i pored velike volje i zelje nisam se jos usudio nista da probam.
Inace Milose svaka cast na ulovu. Lisicarke i vrganji ako se ne varam
Miljakovac-Rakovica

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #63 poslato: 01. Avgust 2016. u 21:22 »
Pozdrav i dobrodošao na forum, komšija!  :)

Ako tražiš gljive po Miljakovačkoj šumi, onda smo se možda nekada i sreli, jer tu živim, pa redovno prošetam po šumi i bacim pogled ima li šta. Od popularnijih jestivih gljiva u Miljakovačkoj šumi sam nalazio lisičarke, dok su ostale koje sam nalazio uglavnom manje poznate vrste. Ove godine sam determinisao nekih 50-ak vrsta.
Ako imaš fotke okači, pa da zajedno vidimo šta si pronašao. U potpunosti podržavam tvoju odluku što se nisi usudio da probaš nijednu gljivu koju si našao. Tako i treba u početku, opreza nikad dovoljno.
Iako sam se u životu susreo sa barem 100 vrsta i podvrsta jestivih gljiva, probao sam možda 20-ak, a redovno konzumiram svega 5-6 vrsta.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #64 poslato: 02. Avgust 2016. u 17:01 »
Danas sam pronašao jedan od najvećih vrganja u karijeri, izmjerili smo čak 700 grama.  :thumbup:







Još nekoliko pozera:









padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Saobraćajna Kamera

  • *
  • Poruke: 207
  • Lokacija: Beograd
    • Saobraćajna Kamera
Gljive
« Odgovor #65 poslato: 02. Avgust 2016. u 18:13 »
Pa sjajno!

TT

Beograd

youtube.com/user/saobracajnakamera

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.279
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Gljive
« Odgovor #66 poslato: 07. Avgust 2016. u 14:13 »
Boze, koliko sam puta vidjao ovu gljivu ovde (Banicina, Bosnjane pa cak i Glibovac) ali je nikad nisam pipnuo jer sam mislio da je nesto otrovno.

Ipak cu se ja drzati sampinjona dok neko ko zna dobro ove stvari me ne nauci.

Odlican ulov - bolje ti ide gljivolov nego munjolov ove godine ;)
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #67 poslato: 07. Avgust 2016. u 22:56 »
Ko zna šta si ti nalazio, nije mi poznato da ima vrganja oko Palanke.  :D Oko Palanke jedva da i ima ikakve šume. Ja sam oktobra prošle godine tražio po Mikulji, ali nisam našao ništa zanimljivo. Mada, tamo oko manastira Koporin ima ljepših terea. Ako sledeći put nađeš nešto zanimljivo, uslikaj.  :)

Ja ovih dana uživam u gljivarenju, kad su već vremenske prilike prilično dosadne. Evo da vam predstavim još neke jestive gljive koje sam našao danas.

Hydnum repandum (prosenjak, ježevka). Odlična jestiva gljiva, u ovim krajevima jako česta. Od juče krenula masovno:





Boletus regius (kraljevka). Odlična jestiva vrganjevka, liči na običan vrganj, ali je vidljivo drugačije boje. Jako rijetka gljiva, u Srbiji i Hrvatskoj na listi strogo zaštićenih vrsta. S obzirom, da je ovo moj prvi nalaz ove gljive u karijeri, ostaće upamćen.  :)







padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.279
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Gljive
« Odgovor #68 poslato: 08. Avgust 2016. u 11:33 »
Ko zna šta si ti nalazio, nije mi poznato da ima vrganja oko Palanke.  :D Oko Palanke jedva da i ima ikakve šume. Ja sam oktobra prošle godine tražio po Mikulji, ali nisam našao ništa zanimljivo. Mada, tamo oko manastira Koporin ima ljepših terea. Ako sledeći put nađeš nešto zanimljivo, uslikaj.  :)


Suma Mikulja je vec u to vreme bila devastirana, a sad je vise i nema prakticno - drzavna suma, pa seci - nakrali se drva samo tako, no to nije najveca steta - steta je za ceo ekosistem ovde, ali malo koga je izgleda briga. Kad ti pomenuh lokacije, samo da si otisao malo juznije od Koporina - preko brda Karaula pa dalje - sela Bosnjane, Banicina, Mramorac, Visevac. Brdski kraj koga se ni planine ne bi postidele. Raj za te stvari. Imam nesto svojih suma u Bosnjanima, ali ih ne secem i ne diram nista, cak ni ono sto je samo palo, mada bojim se sumokradica koje samo krstare i merkaju gde jos nisu bili :(

Poslednjih godina je mnogo, ali stvarno mnogo suma poseceno ovde, nekontrolisano i bez ikakve dozvole i kontrole - unisteno prakticno :( Ima par kutaka gde se jos moze zaviriti, pre svega zato sto je tesko do njih doci zbog nepristupacnog terena.

I da, ima vrganja - rekoh, mislio sam da je to nesto otrovno pa nisam ni dirao ;)
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #69 poslato: 08. Avgust 2016. u 12:36 »
Prošetaću nekad, kad sledeći put odem do Palanke. :) Mada, sad sam našao na google mapama, ne djeluje mi to tako blizu. Pretpostavljam da si vrganje gledao u hrastovim šumama? Vjerujem da se onda još dosta toga zanimljivog može tu pronaći.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #70 poslato: 27. Avgust 2016. u 23:46 »
Danas u kraju naletim na jednu od najukusnijih gljiva - šumsko pile (Laetiporus sulphureus). Gljiva raste na drveću (posebno voli vrbe i voćke), a iako se zove šumsko pile, veća je vjerovatnoća da ga pronađete u bašti ili parku, nego u šumi.
Gljiva ni po obliku, ni po strukturi, ni po ukusu ne podsjeća ni na jednu drugu meni poznatu gljivu. Negativno je to što se teže vari, a kod nekih ljudi može da izazove i stomačne tegobe ili alergijske reakcije. Zato treba biti oprezan i prvo probati manju količinu. Uostalom, gljive uopšteno su teške za varenje i nikada ne treba pretjerivati u količini. Najbolje su kako dodatak drugim jelima.

Evo i par sličica ovog "beogradskog pileta":







padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Gljive
« Odgovor #71 poslato: 31. Avgust 2016. u 19:17 »
Miloše, svaka ti čast kako vodiš ovu temu i drago mi je što si je posle mnogo vremena ponovo ''oživeo''. :tu: Iako nisam mnogo komentarisao, redovno čitam sve postove i uvek nešto novo naučim. Bez obzira što mi je hobi i baštovanstvo, nikada ranije nisam pridavao toliki značaj gljivama i nisam ih primećivao u prirodi, a one su, zaista, svuda oko nas! ;) :)


Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: futog
Odg: Gljive
« Odgovor #72 poslato: 01. Septembar 2016. u 19:25 »
 ^^ ^^ mislim miloshe, da mi tu vrstu zovemo vrbare, ako se ne varam, obicnu rastu na vrbama,kad kazem mi, mislim u vojvodini, inace su veoma ukusne :tu:.... ili veoma liche na vrbare, ja ih nalazim na vrbama pored dunavskih rukavaca ili u sumi

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #73 poslato: 01. Septembar 2016. u 21:43 »
^^ Tako je :) U mnogim krajevima ovu gljivu zovu vrbara ili vrbovača. Ja je nikad nisam našao na vrbi, iako se najčešće javlja na njima. Može da se pojavi na raznim voćkama, na bagremu, ređe na ostalom listopadnom drveću.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Saobraćajna Kamera

  • *
  • Poruke: 207
  • Lokacija: Beograd
    • Saobraćajna Kamera
Gljive
« Odgovor #74 poslato: 02. Septembar 2016. u 18:27 »
Ovo sam danas našao na Vidikovcu.

"Zgodno" je što može da se stekne utisak o veličini zahvaljujući smeću u blizini:



Beograd

youtube.com/user/saobracajnakamera

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #75 poslato: 03. Septembar 2016. u 14:08 »
To je neka od drvenastih, vjerovatno Ganoderma applanatum.
Meni nikada nisu bile naročito atraktivne, jer nisu za jelo, a česte su i mogu se naći svuda u svako doba godine.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže chmi

  • *
  • Poruke: 133
Odg: Gljive
« Odgovor #76 poslato: 25. Septembar 2016. u 16:54 »
Posle sto opravdene sto neopravdane odsutnosti evo napokon malo slika gljiva iz Miljakovacke sume (imam sigurno bar 200 fotki):











Ovo pretpostavljam da je crna truba



Ovo mislim da je suncanica







Ostatak ce doci na red kada ih nadjem i sredim :-D

« Poslednja izmena: 25. Septembar 2016. u 17:08 chmi »
Miljakovac-Rakovica

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Gljive
« Odgovor #77 poslato: 25. Septembar 2016. u 17:45 »
@ Milosh

A puhare?

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #78 poslato: 25. Septembar 2016. u 22:17 »
Super slike chmi, baš mi je drago što si se aktivirao!  :tu: Dobro si determinisao sunčanice i crne trube, a narandžaste gljive koje dominiraju na većini slika su bez dileme - zavodnice.

U Beogradu već danima gljiva nema ni za lijeka. Džaba što je pala kiša, kada je sa njom stiglo i naglo zahlađenje koje gljivama ne prija. Kakvo vrijeme im prija - važno je da ima padavina, da nije ni mnogo hladno ni mnogo toplo, da nema prevelikih oscilacija temperatura i da nema jakog vjetra. Otprilike, to su 1-2 perioda godišnje u ovom klimatskom pojasu.

Kao što rekoh, ništa aktuelno, pa vam ovom prilikom predstavljam pronalazak od prije 15-ak dana. Agaricus bohusii (busenasti šampinjon, šumski šampinjon). Jestiva gljiva, odličnog kvaliteta. U okolini Beograda i generalno po nižim močvarnim šumama relativno česta.











@ Milosh

A puhare?

Šta s' puharama?  :D


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Gljive
« Odgovor #79 poslato: 26. Septembar 2016. u 08:43 »
@ Milosh

Na puhare sam cesto nailazio na nasim planinama, a nisi ih nijednom spomenuo.. :D a i mogu da narastu bas poprilicno..

A muhare, otrovne, crvene sa belim tackama su pecurke koje deca crtaju kao pecurke i strumfovi zive u njima u crtaću, otkud da su one postale simbol pečuraka? I njih sam vidjao u našim šumama..