Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Beograd u meteorološkim brojkama  (Pročitano 121308 puta)

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #20 poslato: 20. Avgust 2008. u 01:16 »
Sada ću izneti neke podatke koji se tiču pojave mraza u Beogradu :D

Prvo krećem od definicije mraza (mraznog dana) u klimatologiji; Mraznim danom se naziva onaj dan u kojem je minimalna temperatura (Tmin) niža od 0.0 stepeni. Znači, Tmin je toga dana bila negativna (u minusu, ispod nule).
Svake zimske sezone, naravno, pojavljuju se ovi dani. Znači, svake sezone imamo prvi dan i poslednji dan sa mrazom.
Srednji datum prvog mraza u Beogradu je 5. novembar, a poslednjeg mraza 26. mart.
To su srednji datumi, a sada ću navesti ekstremne datume javljanja mraznih dana;
PRVI MRAZ-srednji datum je, rekoh, 5. novembar. Najraniji datum pojave prvog mraza je 28. septembar 1906. godine (to je najraniji mraz u Beogradu). Najkasniji datum pojave prvog mraza je 27. decembar 1960. godine.
POSLEDNJI MRAZ-srednji datum je, rekoh, 26. mart. Najraniji datum pojave poslednjeg mraza je 16. februar 1936. i 1989. godine. Znači, u te dve godine posle ovog datuma nije više bilo mraza. Najkasniji datum pojave poslednjeg mraza je 3. maj 1935. godine (to je najkasniji mraz u Beogradu).

Znači, najraniji mraz je bio 28. septembra 1906, a najkasniji 3. maja 1935. godine.

Eto, dragi ljubitelji vremena i klime, i sada saznasmo nešto novo o beogradskoj klimi... :D
Nastavak će uslediti... ;)

AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Na mreži Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #21 poslato: 20. Avgust 2008. u 07:27 »
Lepi podaci profi-amaterko

Evo podataka za Knjaževac
najraniji mraz je bio 20. septembra 1986, a najkasniji 16. maja 1995. godine.

Van mreže Palmark

  • **
  • Poruke: 1.073
  • Lokacija: Stari Banovci,jugoistocni Srem,20km od Beograda
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #22 poslato: 20. Avgust 2008. u 10:29 »
Uzivam u ovoj temi jer zaista uvek ima novih i zanimljivih podataka! Profi-amaterko,hvala ti sto sve ovo delis sa nama!

*cini mi se da u ovim izvestajima i prosecima nisi uzeo u obzir 2007.godinu,izgleda da je 2006.poslednja u nizu koju uzimas u obzir praveci proseke i statisticke podatke!
To kazem zato sto je 2007.,bar prema podacima sa kojima ja raspolazem,cak i pomeren datum najranijeg pojavljivanja poslednjeg mraza-poslednji mraz prosle godine u Beogradu bio je 6.2.2007.,ako se ne varam!

Van mreže Palmark

  • **
  • Poruke: 1.073
  • Lokacija: Stari Banovci,jugoistocni Srem,20km od Beograda
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #23 poslato: 20. Avgust 2008. u 10:40 »
Kad budes raspolozen profi,mogao bi da nam otkrijes i neke druge zanimljive podatke poput-
najduzeg perioda povezanih mraznih dana,povezanih ledenih dana,povezanih tropskih dana,povezanih tropskih noci,godinu sa najvise grmljavine,najduzi snezni pokrivac,najvecu kolicinu padavina na nivou godine,na nivou meseca,na nivou dana...  ??? ..najduzi suncani period,najduzi oblacni period,najduzi period bez padavina,najduzi period sa kosavom,... Ima mnogo toga zanimljivog sto bi se moglo izvuci pretresom tih tvojih podataka

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #24 poslato: 20. Avgust 2008. u 11:41 »
Lepi podaci profi-amaterko

Evo podataka za Knjaževac
najraniji mraz je bio 20. septembra 1986, a najkasniji 16. maja 1995. godine.
To, kolega :P Preduhitrio si me  ;) Baš sam mislio da te to pitam, ali nisam želeo da te opterećujem bar ovih dana  :) A uopšte nije ni lako pretresati sve te podatke, bar ti to vrlo dobro znaš  ;)
Uzivam u ovoj temi jer zaista uvek ima novih i zanimljivih podataka! Profi-amaterko,hvala ti sto sve ovo delis sa nama!

*cini mi se da u ovim izvestajima i prosecima nisi uzeo u obzir 2007.godinu,izgleda da je 2006.poslednja u nizu koju uzimas u obzir praveci proseke i statisticke podatke!
To kazem zato sto je 2007.,bar prema podacima sa kojima ja raspolazem,cak i pomeren datum najranijeg pojavljivanja poslednjeg mraza-poslednji mraz prosle godine u Beogradu bio je 6.2.2007.,ako se ne varam!

Hvala, druže ;) Da, dobro si primetio... ;) Nema 2007. godine, jer nemam zvanične podatke RHMZ-a, već kao i svaki čovek sa ulice, raspolažem polutačnim podacima sa sajtova :( A ja baš ne volim da se igram sa netačnim podacima, ta igra mi je jako mnogo vremena oduzela, veruj mi...Inače, ja sam baš mnooogo zadužio RHMZ svojim radom na sredjivanju i ispravljanju BG podataka, ali znam da mi za to niko nikad neće ni "hvala" reći, a kamoli da će mi ubuduće davati podatke, koje sam više nego zaslužio da imam na svom stolu... Ali, videćemo šta će biti...
Inače, poslednji mraz zime 2006/07. je kod tebe u Banovcima bio 06.02.2007. ( zato sam ti rekao ono ranije oko temperatura), ali je na Vračaru bio 25.02.2007. Znaj da podatak iz jedne godine u nizu, pa makar kao i ovaj iz 2007, ne može da utiče na srednju vrednost tako dugog niza...
Kad budes raspolozen profi,mogao bi da nam otkrijes i neke druge zanimljive podatke poput-
najduzeg perioda povezanih mraznih dana,povezanih ledenih dana,povezanih tropskih dana,povezanih tropskih noci,godinu sa najvise grmljavine,najduzi snezni pokrivac,najvecu kolicinu padavina na nivou godine,na nivou meseca,na nivou dana...  ??? ..najduzi suncani period,najduzi oblacni period,najduzi period bez padavina,najduzi period sa kosavom,... Ima mnogo toga zanimljivog sto bi se moglo izvuci pretresom tih tvojih podataka
E, druže moj, ne zavisi to od mog raspoloženja, nego nažalost od slobodnog vremena... Ali, ne brini, već za dan-dva stiže dosta toga od ovoga što si nabrojao... ;)
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #25 poslato: 20. Avgust 2008. u 15:34 »
                 DANI SA ODREĐENIM TEMPERATURNIM PRAGOVIMA U KLIMATOLOGIJI

Sada ću reći nešto o onim danima koje klimatologija najčešće obradjuje, a to su: letnji dani, tropski dani, dani sa tropskim noćima (tropske noći), mrazni dani, ledeni dani, dani sa Tmax većom ili jednakom 35 stepeni, dani sa Tmin nižom ili jednakom -10 stepeni... Razumljivo, polazim od definicija ovih dana... Idemo redom...

LETNJI DANI su oni dani sa maksimalnom temperaturom (Tmax) višom ili jednakom 25.0 stepeni. Njih u proseku ima 96.2 dana u godini.

TROPSKI DANI su oni dani sa maksimalnom temperaturom (Tmax) višom ili jednakom 30.0 stepeni. Njih u proseku ima 32.0 dana u godini.

DANI SA TROPSKIM NOĆIMA ili TROPSKE NOĆI su oni dani sa minimalnom temperaturom (Tmin) višom ili jednakom 20.0 stepeni. Znači, Tmin cele noći ne ide ispod 20.0 stepeni.
Ovde se pojavljuje jedna "caka", ali nju znaju samo oni koji su dublje upućeni u meteo-podatke, tako da je za najširi krug publike to nebitno... Tropskih noći (dana sa tropskim noćima) ima u proseku 10.0 dana u godini.

MRAZNI DANI (moram ponoviti) su oni dani sa minimalnom temperaturom (Tmin) nižom od 0.0 stepeni (ispod nule, u minusu). Dan sa Tmin = 0.0 NIJE mrazni dan. Njih u proseku ima 66.9 dana u godini.

LEDENI DANI su oni dani sa maksimalnom temperaturom (Tmax) nižom od 0.0 stepeni (ispod nule, u minusu). Dan sa Tmax = 0.0 NIJE ledeni dan. Njih u proseku ima 20.1 dana u godini.

Dana sa Tmax višom ili jednakom 35.0 stepeni ima u proseku 4.1 dana u godini. Znači, tokom leta je normalno da Tmax 4 puta predje 35 stepeni.

Dana sa Tmin nižom ili jednakom -10.0 stepeni ima u proseku 5.7 dana u godini. Znači, tokom zime je normalno da Tmin 6 puta padne na -10 stepeni ( to su uglavnom jutarnje temperature, ali ne uvek).

Dana sa Tmax višom ili jednakom 38.0 stepeni ima u proseku 0.8 dana u godini. Znači, kao što vidite, sasvim je normalno da u čak 4 od 5 godina imamo maksimum od 38 stepeni. Prostije rečeno, u čak 80% svih godina do sada Tmax je dostizala 38 stepeni.

Nastavak sledi kasno večeras... ;)



« Poslednja izmena: 20. Avgust 2008. u 16:08 profi-amaterko »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže meteosandro

  • *
  • Poruke: 18
  • Starost: 33
  • Lokacija: Jajce - BiH
    • bhmeteo
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #26 poslato: 20. Avgust 2008. u 21:43 »
profi-amaterko zaista cijenim tvoj trud da nam svima predstavis Beograd u pravom meteoroloskom smislu ??? :D
zamolio bih te da pojasnis o kakvoj se "caki" radi kod tropskih noci.Nadam se da nece biti problem :)
www.bhmeteo.com - prvi bosansko-hercegovacki meteoroloski portal i forum

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #27 poslato: 20. Avgust 2008. u 23:57 »
Tako mi i treba kad ne znam da  :-X i kad mnogo  :blahblah: Šalim se, naravno ;) Pozdrav, druže, za tebe i za sve kolege iz Republike Srpske i Federacije BIH :D Hvala puno na lepim rečima :D Moram da se trudim, ljudima treba objasniti da se klima uopšte ne menja i da su sve ove "promene" sasvim normalne i prirodne njene varijacije ;) Zato i pišem za jako širok krug publike, pa se trudim da što jednostavnije objasnim neke pojave i podatke...
Sada ću probati da što jasnije odgovorim na tvoju znatiželju;
Ekstremni termometri (maksimalni i minimalni) se otresaju svake večeri u 20 h UTC (to je 22 h leti, a 21 h zimi). Na primer, večeras u 22 h smo otresli oba ova termometra i zapisali očitane Tmax i Tmin za ovaj dan koji se privodi kraju (20. avgust). Znači, period od 24 sata (samo za ove ekstremne termometre) traje od prethodne večeri (19. avgusta) u 22 h do večeras (20.avgusta) u takodje 22 h.
Sada prelazim na "foru" koja se pojavljuje kod tropskih noći... Izmišljam neki primer, evo recimo da je prethodna noć 19/20. avgust bila tropska (Tmin bila recimo 22.3) i da je izmerena u 5 h, a da je Tmax bila recimo 33.7, izmerena u 14.30 h. Posle 14.30 h recimo dolazi do prodora sa NW, pada temperature, pojačanog vetra NNW i kiše. U 16 h temperatura je već opala na recimo 20.2, a do 22 h uveče je imala i dalje tendenciju pada i u 22 h osmatrači pred otresanje termometra očitaju 17.4. Znači, Tmax za 20. avgust iznosi 33.7, a Tmin 17.4. I vidite, tropska noć je nestala (Tmin 17.4), kao da je nije bilo, a realnost je bila drugačija. Eto jednog od paradoksa...
Moglo je da se desi i ovo; temperatura je zbog oluje opadala do 18 h i Tmin recimo izmerena baš u 18 h (17.4), i posle počela malo da raste ili da osciluje sve do 22 h (na primer da u 22 h bude 18.9). Znači, dnevni temperaturni minimum može da se desi u bilo koje doba dana.
Ovakvi dani sa olujom i prodorima su dani kada dnevna temperaturna kriva ima nepravilan tok i takvi dani se nazivaju danima sa neperiodskim (ili aperiodskim) dnevnim tokom temperature. Tu se mora reći da ovakvih dana ima u skoro svakom mesecu, ima ih neretko i više u toku jednog istog meseca. Ima ih dosta tokom leta, a tokom zime ih ima znatno više.
Ipak, znatno je više onih dana kada dnevna temperaturna kriva ima normalan tok, i takvi dani se nazivaju danima sa periodskim dnevnim tokom temperature. Znači, Tmin izmerena ujutru u 5 h, T neprekidno raste do 16.10 h, dostiže maksimum za taj dan, i onda postepeno opada do 22 h.
Eto vidite, noć 19/20. avgust je zaista bila tropska (Tmin iz te noći 22.3), ali se "istopila" u brojkama (Tmin uveče 17.4), kao da je nije bilo... Znači, imamo lažnu sliku o broju tropskih noći, njih u stvari ima više nego što zvanične brojke pokazuju...
Rekoh, tropskih noći ima više nego što nam cifre pokazuju, a tropskih dana ima manje nego što nam cifre zvanično pokazuju. Evo primera i za ovo (tropske dane); na primer 20. avgusta Tmin iznosi 18.6 (izmeren u 7 h), a Tmax iznosi 27.3 (izmeren u 16.50 h), a sinoć (19. avgusta) u 22 h je izmereno 30.7. Tmax za 20. avgust je 30.7 (od prethodne večeri u 22 h). Eto, zvanično je 20. avgust tropski dan, a u stvari to nije bio... Eto ga opet paradoks...
Znači, tropskih dana ima manje, a tropskih noći više nego što imamo kao zvanični podatak...
Ja sam potpuno svestan ovih, a i svih drugih paradoksa oko svega ovoga, tako da sve te otežavajuće okolnosti pažljivo pratim... Ne dam se prevariti... ;)
Nadam se da sam uspeo nešto da pojasnim, stvarno sam se potrudio, ne zamerite mi ako je nešto nejasno... Pitajte me opet ako... :blahblah:
Ne mogu da mirujem, pa to ti je... Sada usred noći se setih jednog letnjeg dana iz jula 1995. godine. Radi se o 13. julu 1995, to je odličan primer za dan sa neperiodskim (aperiodskim), nepravilnim dnevnim tokom temperature. Bilo je sunčano do 12 h, a onda od 12.45 h do 13.30 h pljusak sa grmljavinom, posle ponovo sunčano. Evo temperatura po satima: 12h = 31.6; 13h = 27.4; 14h = 24.8; 15h = 28.0; 16h = 32.3; 17h = 32.5...
Evo vidite, temperatura rasla pre podne, pa zbog pljuska opala, pa posle pljuska opet njen rast... Klasičan primer dana sa neperiodskim dnevnim tokom temperature...
« Poslednja izmena: 21. Avgust 2008. u 01:32 profi-amaterko »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #28 poslato: 21. Avgust 2008. u 01:08 »
Kad budes raspolozen profi,mogao bi da nam otkrijes i neke druge zanimljive podatke poput-
najduzeg perioda povezanih mraznih dana,povezanih ledenih dana,povezanih tropskih dana,povezanih tropskih noci,godinu sa najvise grmljavine,najduzi snezni pokrivac,najvecu kolicinu padavina na nivou godine,na nivou meseca,na nivou dana...  ??? ..najduzi suncani period,najduzi oblacni period,najduzi period bez padavina,najduzi period sa kosavom,... Ima mnogo toga zanimljivog sto bi se moglo izvuci pretresom tih tvojih podataka
Evo, Palmark, malo "poslastica" i za tebe  ;) Idemo redom...
Najduži niz letnjih dana: 57 dana (1927. godine, od 21.06-16.08.) i 1848. godine (od 18.07-12.09.)
Najduži niz tropskih dana: 21 dan (1994. godine, od 24.07-13.08.), ali izgleda da je 1848. bio niz od čak 31 dan, ali ovaj podatak je nesiguran, ali ipak vrlo moguć...
Najduži niz tropskih noći: 13 dana (2006. godine, od 21.07-02.08.), pre ovoga rekorda najduži niz je bio iz 1987. godine  od 10 tropskih noći (od 16-25.07.), kao i 2003 (od 06-15.06.).
Što se tiče nizova mraznih i ledenih dana, njih nisam do sada do kraja obradio, ali ću napisati ono što sada imam;
Najduži niz mraznih dana: 67 dana (1932. godine, od 10.01-16.03.)
Najduži niz ledenih dana: 24 dana ( od 28.12.1984-20.01.1985.)

Palmark, druže... Za sada toliko, oči mi se sklapaju... Pozdrav... :D

AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže meteosandro

  • *
  • Poruke: 18
  • Starost: 33
  • Lokacija: Jajce - BiH
    • bhmeteo
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #29 poslato: 21. Avgust 2008. u 11:36 »
Hvala profi-amaterko na opsirnom objasnjenju :first: Ovo me je do sada dosta zbunjivalo, a eto sada znam da se radi o paradoksu.Prosle sam godine mjesec dana radio na meteoroloskoj stanici u Jajcu (mjenjao stalnu radnicu zbog godisnjega odmora) i sjecam se da sam Tmin i Tmin na 5 cm morao biljeziti i ujutro i uvece, ali nisam imao situaciju da je tokom dana Tmin bila niza od nocne.
www.bhmeteo.com - prvi bosansko-hercegovacki meteoroloski portal i forum

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #30 poslato: 21. Avgust 2008. u 23:23 »
Hvala profi-amaterko na opsirnom objasnjenju :first: Ovo me je do sada dosta zbunjivalo, a eto sada znam da se radi o paradoksu.
Baš mi je drago ako sam pomogao... :D Inače, zaboravio sam da kažem da se i Tmax (kao i Tmin) takodje može zabeležiti u bilo koje doba dana...
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #31 poslato: 22. Avgust 2008. u 00:57 »
Večeras nastavljam sa zanimljivostima vezanim za Beograd :D Znači, svi ovi podaci koje objavljujem se odnose na stanicu u centru grada-Karadjordjev park (iznad Slavije), WMO broj 13274... To je Meteorološka opservatorija Beograd-Vračar, nadmorska visina 132 m...

Sada ću navesti neke godišnje podatke, a mesečne ću kasnije uneti u Excel, pa će mi kolega Boce pomoći (kao i do sada) da te tabele ubacim ovde... Strpite se malo za mesec-dva... ???

Idemo na oblačnost i insolaciju (sijanje Sunca)...To su dve uzajamno povezane stvari, inače obrnuto proporcionalne jedna drugoj (veća oblačnost-manja insolacija i obrnuto). Oblačnost se izražava u desetinama (1/10) i u osminama (1/8). Ipak se češće izražava u desetinama, jer je tako preciznije i praktičnije... A desetine se odmah vide i u procentima ;)... Znate ono: 3/10 = 30%, 6/10 = 60%, 1/10 = 10%... Baš praktično, a još uz to i vrlo precizno i jasno, jasnije ne može biti  ;)... Insolacija (sijanje Sunca) se iskazuje u satima (časovima) sijanja Sunca. Na kraju svakog dana se skida heliografska traka i stavlja nova za naredni dan i onda se sa trake sabira po satima sijanje Sunca, i onda se ta dobijena (sabrana-zbirna) kumulativna vrednost iskazana u satima (časovima) unosi u dnevnik osmatranja za taj dan koji se završio.

Srednja godišnja oblačnost za ceo niz iznosi 5.5 (55%). Najveća srednja godišnja oblačnost je iznosila 6.6 (66%), 1955. godine. Najmanja srednja godišnja oblačnost je iznosila 4.5 (45%), 1993. godine.

Srednja godišnja suma (zbir) sijanja Sunca (insolacija ili osunčavanje) za ceo niz iznosi 2103.6 h (sati-časova). Najveća godišnja suma sijanja Sunca je iznosila 2436.6 h, 1946. godine. Najmanja godišnja suma sijanja Sunca je iznosila 1787.8 h, 1980. godine.

Što se tiče leta (jun-avgust) imam podatak da je leto 1928. bilo najsunčanije (348.4 h), a leto 1955. sa najmanje sijanja Sunca (221.0 h). Inače, srednja vrednost za leto (jun-avgust) iznosi 278.1 h.

Padavine se iskazuju u milimetrima (mm). One se, kao i insolacija, jednostavno sabiraju i tako sabrane prikazuju u izveštajima.
Srednja godišnja suma padavina za ceo niz iznosi 669.8 mm. Najveća godišnja suma padavina je iznosila 1051.6 mm, 1999. godine. Najmanja godišnja suma padavina je iznosila 322.6 mm, 1907. godine.
Najveća dnevna količina padavina (u jednom danu) iznosi 94.0 mm, 14. juna 1994. godine.
Najkišovitiji mesec je jul 1999. godine sa 262.5 mm kiše. Najsušniji mesec je oktobar 1965. godine sa 0.0 mm (bilo je malo kiše, ali je to bilo nemerljivo).


Sada prelazim na sneg i sve vezano za njega  :veje :snesko :zima1
Srednji datum pojave (padanja) prvog snega je 23. novembar. Najraniji datum pojave prvog snega (najraniji sneg) je 7. oktobar 1897. godine. Imam i podatak da je poneka pahuljica promicala i 4. oktobra 1972. godine. Najkasniji datum pojave prvog snega je 27. decembar 1979. godine.
Srednji datum pojave (padanja) poslednjeg snega je 21. mart. Najraniji datum pojave poslednjeg snega je 8. februar 1961. godine. Najkasniji datum pojave poslednjeg snega (najkasniji sneg) je 11. maj 1953. godine.
Srednji datum pojave prvog snežnog pokrivača je 3. decembar. Najraniji datum pojave prvog snežnog pokrivača je 20. oktobar 1908. godine. Najkasniji datum pojave prvog snežnog pokrivača je 19. januar 1951. godine.
Srednji datum pojave poslednjeg snežnog pokrivača je 5. mart. Najraniji datum pojave poslednjeg snežnog pokrivača je ...(imam nešto, ali je to netačno, tako da za sada ne mogu to reći :( :cry:). Najkasniji datum pojave poslednjeg snežnog pokrivača je 22. april 1997. godine.
Kao što vidite, najraniji snežni pokrivač se formirao 20. oktobra 1908. godine, a najkasniji snežni pokrivač se formirao 22. aprila 1997. godine. Eto, to su ekstremi...
Idem sada na maksimalne visine snežnog pokrivača (cm) po mesecima: u oktobru 16 cm (28.10.1905.), u novembru 39 cm (07.11.1995.), u decembru 65 cm (02. i 05.12.1921.), u januaru 61 cm (16.01.1935.), u februaru 80 cm (03.02.1962.), u martu 44 cm (17.03.1962.), u aprilu 7 cm (14.04.1996. i 17.04.1997.). Znači, najveći sneg u Beogradu iznosi 80 cm (03.02.1962.). Pažljivi posmatrač će zapaziti da su maksimumi visine snega u februaru i martu izmereni u jednoj istoj zimi (1961/62.), ali ta zima nije bila hladna, već prosečna po temperaturama.

Sutra kasno uveče nastavak... ;) :D

« Poslednja izmena: 22. Avgust 2008. u 01:57 profi-amaterko »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/


Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #32 poslato: 22. Avgust 2008. u 22:49 »
                              NAJTOPLIJE LETO U BEOGRADU, LETO 1848...

Dragi ljubitelji vremena i klime, evo vam pregled maksimalnih temperatura po danima iz leta davne 1848. godine:


             


Šta sad kažete na ovo, ljudi moji? :?: I vi se žalite na sva ova topla leta poslednjih godina :redface: Sada, kada ste videli kakav je pakao bio daleke 1848. godine, ipak možete da se utešite činjenicom da je, eto, znalo biti i mnogo gore nego što je sada... ???

Ovde je zanimljivo reći da je to leto iz 1848. bilo u većini delova Evrope sasvim prosečno, čak malo i ispod proseka... Zaista čudi intenzitet takozvane "bloking situacije" :o... Tako jak i dugotrajan "bloking" sličan ovom iz 1848. teško da se dogodio sve do danas :o
Bilo je sličnih situacija kasnijih godina, ali ovako nešto se do danas nije ponovilo... :o
Razmišljao sam i o mogućnosti da je možda došlo do greške, medjutim, kada sam iskopao podatke Budimpešte shvatio sam da greške nije bilo, i da je zaista to leto iz 1848. bilo i do dana današnjeg ostalo najtoplije (i to ubedljivo najtoplije) :o ;) :D

Ali, vidite da je sredinom septembra došlo do jakog zahladjenja, pa je tada bilo i cvokotanja :zima2, jer su u 2 dana zaredom Tmax bile niže od 10 stepeni, što je ekstremno hladno vreme za to doba godine. Ali ipak, posle je došlo do solidnog otopljenja pri kraju septembra...
Inače, srednja sezonska temperatura za leto (jun-avgust) za ceo niz od 227 godina iznosi 21.6 stepeni, a leto 1848. je imalo čak 25.8 stepeni. Ipak, to su bila nezvanična merenja, ali ipak vrlo pouzdana i kasnije proverena i doterana, tako da su ovi podaci ipak relevantni  ;)
Prema zvaničnim merenjima od 1887. godine, dva najtoplija leta su ona iz 2003. i 1946. godine, sa srednjom letnjom temperaturom od 24.6 stepeni. E, vidite sad koliko je to leto iz 1848. bilo toplije od ova dva zvanično najtoplija, čak za ceo 1 stepen, a to nije mala razlika na sezonskom nivou...

Eto, toliko o najtoplijem beogradskom letu... ;) :D


PS: Boce, kolega i prijatelju, hvala ti na pomoći oko stavljanja tabele ... :D







« Poslednja izmena: 23. Avgust 2008. u 00:09 profi-amaterko »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #33 poslato: 23. Avgust 2008. u 13:35 »
Ja imam jedno pitanje. Koji su najtopliji septembar i oktobar?

Nije mi jasno zasto su septembri proteklih godina (poslednjih 10 godina koliko ovo pratim) hladniji od proseka. Po podacima koje imam vidim da je nekada i u septembru znalo da dodje do 34-35 C, pa cak i da ima nekoliko tropskih dana, nije mi jasno zasto je sada skoro svaki septembar hladnjikav, tu negde oko ili ispod proseka.

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #34 poslato: 23. Avgust 2008. u 15:42 »
Ja imam jedno pitanje. Koji su najtopliji septembar i oktobar?


U kom smislu najtopliji :?: Po srednjoj mesečnoj temperaturi ili po nekom drugom kriterijumu :?:
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #35 poslato: 24. Avgust 2008. u 00:06 »
                      APSOLUTNI TEMPERATURNI EKSTREMI PO MESECIMA

Sada prikazujem apsolutne temperaturne maksimume i minimume po mesecima:

                         Apsolutni Tmax                 Apsolutni Tmin

JAN                  20.7 (07.01.2001.)             -26.2 (10.01.1893.)

FEB                  24.5 (12.02.1899.)             -25.5 (11.02.1929.)

MAR                 30.0 (30.03.1952.)             -16.3 (04.03.1890.)

APR                  32.2 (30.04.2003.)             -6.1 (01.04.1931.)

MAJ                  34.9 (19.05.1996.)             -1.4 (03.05.1935.)

JUN                  38.0 (18.06.1918.)               4.0 (17.06.1913.)

JUL                   43.6 (24.07.2007.)               8.0 (14.07.1907.)

AVG                  41.8 (12.08.1921.)               6.4 (29.08.1906.)

SEP                  41.8 (09.09.1946.)              -1.5 (28.09.1906.)

OKT                  34.7 (02.10.1932.)             -13.0 (30.10.1920.)

NOV                  29.3 (01.11.1926.)             -15.2 (10.11.1888.)

DEC                  22.6 (16.12.1989.)             -19.3 (23.12.1933.)



Ovi temperaturni ekstremi se odnose na čitav period zvaničnih (standardnih) merenja u Beogradu, dakle od 1888. do 2007. godine.
Ovde treba reći da su, prema starim nezvaničnim, ali proverenim i vrlo pouzdanim merenjima Vladimira Jakšića, temperaturni maksimumi u junu 1848. i 1849. godine prelazili 40 stepeni, pa eto ga podatak da je pre 160 godina i u junu mesecu temperatura išla preko 40...                             
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #36 poslato: 24. Avgust 2008. u 01:51 »
Evo, Palmark, druže, za tebe opet nešto (a i za sve vas klimoljupce):

Jako je obiman posao gledati godinu po godinu, tako da molim za razumevanje. @ Palmark, tražio si najduži sunčani period (valjda si mislio na najvedriji period, sa oblačnošću = 0.0, potpuno vedro). Ja, za sada, mogu reći da je najduži period potpuno vedrog vremena (oblačnost = 0.0) trajao 9 dana, od 18-26. septembra 1961. godine. Kad je već pomenuta 1961, treba reći da se baš u tom periodu nalazi i jedan od do sada najdužih nizova dana bez kapi kiše. To je period od 28 dana (11.09-8.10.1961.). Izdvajam i period bez kiše koji je trajao 27 dana (29.08-24.09.1987.). A ipak, za sada najduži period bez kapi kiše trajao je 29 dana (11.09-9.10.1985.).
@ Palmark, što se tiče perioda sa košavom, ja sam do sada izdvojio dva perioda, ali ne znači da ih nije bilo još, možda čak i dužih od ovih, ali... Za sada mogu navesti ta dva: oko 30 dana (februar-mart 1928.) i oko 20 dana (novembar-decembar 1935.). Uopšte, u novembru i decembru 1935. košava je, sa kratkim prekidima, skoro stalno duvala, i sa njom se ušlo i u prve dane 1936.
Kad smo kod košave, evo ga i podatak o najjačem do sada udaru vetra u Beogradu (najvećoj trenutnoj brzini vetra). Znači, najjači vetar imao je brzinu od 35.9 m/s, to jest, oko 130 km/h, i to se dogodilo 17. oktobra 1976. godine. Naravno, to je bila košava (ESE vetar).
@Palmark, evo i podataka o grmljavini... Srednji godišnji broj dana sa grmljavinom iznosi 27.5 dana. Najveći broj ovih dana je registrovan 1975. godine (52 dana), a najmanji broj 1907. godine (9 dana).
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #37 poslato: 24. Avgust 2008. u 02:38 »
Sada nastavljam sa zanimljivostima vezanim za one dane sa temperaturnim pragovima u klimatologiji (letnji, tropski, mrazni, ledeni dani, tropske noći...)...

Rekao sam ranije, ovo su sve još uvek godišnji podaci, a mesečne ću kasnije uneti u Excel i postaviti kad budem bio u prilici...I ovo podataka do sada je sasvim dovoljno za početak, i za najširi krug publike.
U nekom od ranijih postova stavio sam definicije svih ovih dana i naveo sam srednji broj tih dana u godini. Sada ću napisati  najveći i najmanji godišnji broj ovih dana:
Najveći broj letnjih dana iznosi 134 dana (1917. godine). Ali, meni je ovaj podatak vrlo sumnjiv, tako da ću  morati da stavim još jedan koji je tačan, a to je 129 dana (1946. godine). Najmanji broj letnjih dana iznosi 66 dana (1980. godine). Ali, izgleda da starija merenja Vladimira Jakšića pokazuju da je 1884. godine bilo i manje od 66 letnjih dana (izgleda čak manje i od 50).
Najveći broj tropskih dana iznosi 66 dana (2003. godine). Ali, po merenjima V.Jakšića 1848. izgleda da ima još veći broj tropskih dana (preko 80); videli ste leto 1848... Najmanji broj tropskih dana iznosi 7 dana (1976. godine). Zamislite, samo 7... Kad smo kod 1976, evo ga frapantan podatak da u avgustu mesecu temperatura nije došla ni do 28 stepeni, a kamoli do 30 u celom mesecu (apsolutni Tmax bio 27.7).
Najveći broj tropskih noći iznosi 34 (1994. godine). Najmanji broj tropskih noći iznosi 0 dana, što znači da neke godine nisu imale nijednu tropsku noć (1913,1926...), a godine sa samo 1 tropskom noći su: 1925, 1976,1978,1990.
Brojeve mraznih dana imam samo za kalendarske godine, ali ih nisam do sada sabrao po zimama, a trebalo bi i tako prikazati, ali o tom-potom... Najveći broj mraznih dana iznosi 109 dana (1932. godine). Najmanji broj mraznih dana iznosi 34 dana (1974. godine).
I ledene dane, razumljivo, takodje kao i mrazne, imam za sada samo za kalendarske godine...
Najveći broj ledenih dana iznosi 56 dana (1940. godine). Najmanji broj ledenih dana iznosi 1 dan (1974. godine).

Imam jedan podatak iz 1946. godine. Naime, ta godina ima do sada najveći broj dana sa Tmax>=35 stepeni (22 dana).
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #38 poslato: 24. Avgust 2008. u 03:51 »
Sada prelazim na srednje i ekstremne datume pojava ovih dana koji se najčešće koriste u klimatologiji...
Srednji datum pojave prvog letnjeg dana je 16. april. Najraniji datum pojave prvog letnjeg dana (najraniji letnji dan) je 7. mart 1920. godine. Najkasniji datum pojave prvog letnjeg dana je 27. maj 1980. godine.
Srednji datum pojave poslednjeg letnjeg dana je 11. oktobar. Najraniji datum pojave poslednjeg letnjeg dana je 5. septembar 1971. godine. Najkasniji datum pojave poslednjeg letnjeg dana (najkasniji letnji dan) je 16. novembar 1963. godine.

Srednji datum pojave prvog tropskog dana je 27. maj. Najraniji datum pojave prvog tropskog dana (najraniji tropski dan) je 30. mart 1952. godine. Najkasniji datum pojave prvog tropskog dana je 6. jul 1974. godine.
Srednji datum pojave poslednjeg tropskog dana je 13. septembar. Najraniji datum pojave poslednjeg tropskog dana je 20. jul 1976. godine. Najkasniji datum pojave poslednjeg tropskog dana (najkasniji tropski dan) je 31. oktobar 1926. godine.

Srednji datum pojave prve tropske noći je 28. jun. Najraniji datum pojave prve tropske noći (najranija tropska noć) je 7. april 1975. godine. Najkasniji datum pojave prve tropske noći, razume se, nema svrhe tražiti.
Srednji datum pojave poslednje tropske noći je 30. avgust. Najraniji datum pojave poslednje tropske noći, takodje, nema svrhe tražiti. Najkasniji datum pojave poslednje tropske noći (najkasnija tropska noć) je 26. septembar 1927. i 1994. godine.

Mrazne dane sam već pominjao, ali moram opet, da bi sve bilo na jednom mestu...
Srednji datum pojave prvog mraznog dana je 5. novembar. Najraniji datum pojave prvog mraznog dana (najraniji mrazni dan-mraz) je 28. septembar 1906. godine. Najkasniji datum pojave prvog mraznog dana je 27. decembar 1960. godine.
Srednji datum pojave poslednjeg mraznog dana je 26. mart. Najraniji datum pojave poslednjeg mraznog dana je 16. februar 1936. i 1989. godine. Najkasniji datum pojave poslednjeg mraznog dana (najkasniji mrazni dan-mraz) je 3. maj 1935. godine.

Srednji datum pojave prvog ledenog dana je 13. decembar. Najraniji datum pojave prvog ledenog dana (najraniji ledeni dan) je 30. oktobar 1920. godine. Najkasniji datum pojave prvog ledenog dana je 16. februar 1983. godine.
Srednji datum pojave poslednjeg ledenog dana je 13. februar. Najraniji datum pojave poslednjeg ledenog dana je 11. decembar 1987. godine. Najkasniji datum pojave poslednjeg ledenog dana (najkasniji ledeni dan) je 27. mart 1918. godine.


Na kraju, važna napomena... Zima 2006/07. je prva zima do sada koja nije imala nijedan ledeni dan (Tmax<0.0). Sve dosadašnje zime za poslednjih 160 godina su imale bar 1 ledeni dan...



PS: Na 1. stranici ove teme videli ste moje proračune koji se tiču stvarne dužine trajanja godišnjih doba. Videćete da se srednji datumi za trajanje leta, koje sam ja računskim putem dobio, vrlo dobro slažu sa srednjim datumima pojave prvog i poslednjeg tropskog dana (Tmax>= 30)... ??? ;)

Srednji datumi trajanja leta su, po mom računu, 26. maj-11. septembar, a raspon tropskih dana se kreće od 27. maja-13. septembra... Zaista fenomenalno poklapanje... ;)
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #39 poslato: 24. Avgust 2008. u 13:12 »


Srednji datum pojave prve tropske noći je 28. jun.
Srednji datum pojave poslednje tropske noći je 30. avgust.
Greška :redface:!!! Srednji datum pojave prve tropske noći je 18. jun (ne 28.)...
Izvinjavam se, čak i ja ponekad pogrešim... ???
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/