Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2010 - III dekada  (Pročitano 118781 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2010 - III dekada
« Odgovor #100 poslato: 22. Januar 2010. u 08:33 »
U Beogradu konačno jedno pravo zimsko jutro. Iako je zvanična visina snijega jednaka kao juče ujutru (3cm), nekako tek jutros imam taj osjećaj da smo u januaru. :)
Trenutno umjereno oblačno i suvo, temperatura -5°C, Tmin -5.4°C.
Zahvaljujući toj temperaturi, snijeg se na trotoarima još uvijek nije pretvorio u bljuzgavicu. :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Januar 2010 - III dekada
« Odgovor #101 poslato: 22. Januar 2010. u 08:38 »
U Subotici se polako razvedrava, pa je temperatura još u padu, T= -6.1°C 

Visina snega okruglo 10 cm.

Van mreže Tihomir

  • **
  • Poruke: 804
  • Starost: 60
  • Lokacija: Trnovec Bartolovečki, Croatia
    • https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/aad18abb1a6c4cafb7acc82d7cb68eb5/fullscreen
Odg: Januar 2010 - III dekada
« Odgovor #102 poslato: 22. Januar 2010. u 09:02 »
U Trnovcu,slab snijeg!!  :)
Takt: -4,4°C
Vlaga Zraka: 83%
Tlak zraka: 1027,1 hpa
Vjetar: 1,8 m/s "N"
Najjaci udar vjetra danas : 6,5 m/s u 2:53
Visina snijega: 3 cm

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Januar 2010 - III dekada
« Odgovor #103 poslato: 22. Januar 2010. u 09:32 »
U Zrenjaninu je tokom noći samo povremeno provejavao slab sneg.
Trenutno je suvo i još uvek oblačno vreme.

T-min: -4.1C na GMS -4.2C
Takt: -3.3C

Sneg službeno 4cm,kod mene 5cm. Došlo je do sleganja. . .

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Januar 2010 - III dekada
« Odgovor #104 poslato: 22. Januar 2010. u 10:32 »
Sad ću malo da oftopikujem, ali tema jeste aktuelna i tiče se raznih mišljenja o visini snežnog pokrivača, radaru, prognozi itd.

1. Merenje visine snežnog pokrivača se vrši na meteorološkim stanicama. Meteorološke stanice su postavljene tako da reprezentuju prirodnu okolinu (odgovor na primedbu položaja stanica na Paliću i u Rimskim Šančevima). Meteorološke stanice ponekad postoje i na prvi pogled neprimerenim mestima (Karađorđev park u centru Beograda), ali kako ta stanica tu stoji od 1887. godine i nije menjala lokaciju, ona je danas pogodna za proučavanje gradske klime. Za potrebe sinoptike i reprezentovanja okoline u tom smislu, postoje sinoptičke stanice na aerodromima (Surčin, Batajnica, ali i u ostalim gradovima).
Meteorologija ima više ciljeva od osmatranja vremena i prognoze vremena. Čak ni proučavanje klime nije zatvorilo spisak primene meteorologije. Za svaku primenu pstoje meteorološke stanice (da ne širim priču dalje).
Merenje visine snežnog pokrivača se vrši snegomernom letvom. To je aluminijumska šipka od 120 cm, blago zašiljena na vrhu (za slučaj kada sneg ima koru, pa da lakše utone) i graduisana na po 1 cm. Merenje visine snežnog pokrivača se vrši tako što se u krugu stanice ili u reprezentativnoj okolini stanice odrede tri mesta gde se pobode snegomerni lenjir. Visina snežnog pokrivača koja se uzima jeste aritmetička srednja vrednost iz ova tri merenja. Tri merenja se rade zato što je poznato da snežni pokrivač nije uniformne, iste visine na svakom kvadratnom metru zemlje, već može znatno da varira. Varijacije postoje zbog različite izloženosti tla vetru, manjih prepreka veličine busena trave gde sneg utone manje ili više (zato dobijate veće visine od zvaničnih pri ovako malim snegovima - banalan primer je kad sneg doslovno visi iznad tla na vrhovima vlati trave). da ne pominjem nanose snega, kada je sneg veći, a nošen je vetrom... u takvom slučaju, svi znamo da su nanosi ponekad dvostruko ili trostruko viši od realne visine snega, jer na nekim mestima je vetar skinuo sneg sa tla.

2. Opisan je način rada radara u nekom od prethodnih postova na ovu temu. Ovome bih još dodao da 'mišja g**na' su posledica nemogućnosti meteorološkog radara da uhvati ovako sitne elemente snega koji se nalaze u oblacima, zbog neodgovarajuće talasne dužine elektromagnetnih zraka. Naime, talas ih jednostavno preskoči i ne vidi, što nije slučaj sa nekih 98% preostalih padavinskih elemenata (kiša, običan sneg, grad...). Ako ste obratili pažnju, dragi snegoljupci, pahulje su veoma sitne i padaju iz tanke slojaste oblačnosti. U meteorologiji se ovakva pojava naziva 'zrnast sneg'. Tečna padavina koja odgovara ovoj pojavi jeste rosulja (sipeća kiša), gde kišne kapi imaju prečnik ispod 0.5 mm. Rosulja se takođe ne vidi meteorološkim radarima. Najzad, meteorološki radari imaju prediđenu talasnu dužinu takvu da hvataju što više i što bitnije padavinske elemente. Menjanjem, odnosno smanjivanjem talasne dužine, možemo dobiti da radar ne vidi kišni oblak, što bi tek bio gaf.

3. Iako je meteorologija doživela veliki napredak u prošlom i ovom veku, mnoge stvari se i dalje parametrišu, osrednjavaju i aproksimiraju, jer je jednostavno nemoguće matematički pratiti svaki delić vazfuha u atmosferi. Nema tog računara koji to može da radi. Zato se radi sa određenim brojem tačaka (tačke mreže u modelima - grid) kako po horizontali, tako i po slojevima po visini. Najdetaljniji globalni modeli (kao GFS) ima robusnu rezoluciju od oko 191 km po horizontali i ima 20-ak slojeva po visini. Modeli za ograničenu oblast (ETA, WRF) imaju bolju rezoluciju (u eksperimentalnoj i prilično uspešnoj fazi je rezolucija od 4 km po horizontali, dok se broj slojeva penje na više desetina - 70-ak, mislim, nisam siguran). Međutim, pošto govorimo o ograničenoj oblasti, model zahvata samo jedan delić Zemljine kugle, kao što je Evropa sa Mediteranom, ili samo jugoistočna Evropa. Vrednosti na granicama oblasti modela se preuzimaju iz globalnih modela grublje rezolucije.
Prognoza vremena je 'živa stvar'. Svi ti uslovi se menjaju tokom vremena, i zbog razlika između nužnih aproksimacija i realnog stanja, javlja se i razlika između prognoziranog i stvarnog vremena. Naravno, ta razlika je gotovo zanemarljiva u prvom koraku (3 ili 6 sati), dok se vremenom povećava, tako da se te razlike na pet-šest dana unapred povećaju od modela do modela toliko da 'ko u klin, ko u ploču'. Da ne pominjem koliko se to vidi na GFS-LR (long range) modelima za preko 7 ili 15 dana unapred.
Dugoročna prognoza (za preko 15 dana unapred) se ne može raditi ovakvim prognostičkim modelima. Ona se izvlači iz statističkih događaja, pretpostavljajući sličnost meteoroloških situacija i razvoja vremena u istoriji sa aktuelnim vremenskim stanjima. Ne postoji istovetnost, niti slepa logika 'kopiranja' identične meteorološke situacije, jer na vreme utiče sijaset stvari, a da klimu i ne pominjem. Mark Tven jednom reče 'Klima je ono što očekujete, a vreme je ono što dobijete'.

Pozivam zato sve članove foruma da ovo prime k znanju, te da svoje (manje ili više) suvisle komentare usklade sa navedenim činjenicama. Sve što je u suprotnosti sa tim liči na lupetanje, a ja ću se, sa svoje strane, potruditi da mislim kako se šalite i družite, te da vas ne treba uzeti za ozbiljno kada odstupate od ovoga.

Hvala na pažnji!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže srba

  • **
  • Poruke: 1.928
  • Starost: 57
  • Lokacija: Inđija,115m n.v.
Odg: Januar 2010 - III dekada
« Odgovor #105 poslato: 22. Januar 2010. u 10:59 »
Oblačno pre podne.T=-3.5C.

Na mreži Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Januar 2010 - III dekada
« Odgovor #106 poslato: 22. Januar 2010. u 11:30 »
Oblacno,ali oblak je sve tanji..............temp -4'....
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Januar 2010 - III dekada
« Odgovor #107 poslato: 22. Januar 2010. u 11:34 »
@ptprince, slazem se sa tobom u potpunosti!  ;)   :super:
U Zrenjaninu još uvek oblačno,kao da je oblačnost tanja. . .temp. -2.9C

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2010 - III dekada
« Odgovor #108 poslato: 22. Januar 2010. u 12:38 »
Sredina dana je a napolju T=-6.1°C
Pada sasvim slab sneg nošen umerenim N vetrom (u narodu ovakav sneg zovu ljutavina)
pretežno oblačno čak i sunce na kratko proviri

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2010 - III dekada
« Odgovor #109 poslato: 22. Januar 2010. u 13:30 »
U Novom Sadu oblačno, a povremeno i proleti koja pahulja. Trenutna temperatura samo minus -3.4, a najtopliji je deo dana. Prava ledara.

Van mreže Miki-NS

  • **
  • Poruke: 615
Odg: Januar 2010 - III dekada
« Odgovor #110 poslato: 22. Januar 2010. u 13:34 »
Da, oblacno i hladno, temp = -3,4C. Visina snega: 1,5-2cm zaledjenog snega + 1,5-2cm  suvog snega, sto u zbiru daje nekih jedva 3,5cm
Joe mislim da je i kod tebe takvo stanje sa sneznim pokrivacem...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2010 - III dekada
« Odgovor #111 poslato: 22. Januar 2010. u 13:35 »
U Vrbasu -3.5C sunce se probija kroz tanke oblake,visina snega 6-7 cm kako gde,da su temperature bile nize jos par cm bi bilo na ovu visinu a tako sam i predvidjao.
I pored hladnog dana na nekim mestima se sneg topi a ulice su skroz mokre,nema zaledjenih bara,malo cudno.


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2010 - III dekada
« Odgovor #112 poslato: 22. Januar 2010. u 13:43 »
Da, oblacno i hladno, temp = -3,4C. Visina snega: 1,5-2cm zaledjenog snega + 1,5-2cm  suvog snega, sto u zbiru daje nekih jedva 3,5cm
Joe mislim da je i kod tebe takvo stanje sa sneznim pokrivacem...

Tako nekako mada ja cenim da ima između 4 i 5cm ukupno. Čak mi se učinilo da Liman 4 i Telep imaju više snega od ostalih Limana.

Van mreže Sneško_Belić

  • **
  • Poruke: 816
  • Starost: 55
  • Lokacija: Čačak
Odg: Januar 2010 - III dekada
« Odgovor #113 poslato: 22. Januar 2010. u 13:46 »
U Čačku trenutno -1 stepen, oblačno i povremeno proleti i po neka sitna pahulja.
Volim i sneg, ali ipak više volim mooooreeeee :D

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Januar 2010 - III dekada
« Odgovor #114 poslato: 22. Januar 2010. u 14:28 »
Kod mene se sneg bas smanjio,7 cm sam merio!

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Januar 2010 - III dekada
« Odgovor #115 poslato: 22. Januar 2010. u 15:12 »
U Paracinu posle suncanog prepodneva , sada oblacno -2C

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Januar 2010 - III dekada
« Odgovor #116 poslato: 22. Januar 2010. u 15:39 »
i dalje pada slab sneg

Van mreže snowlover

  • *
  • Poruke: 265
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Januar 2010 - III dekada
« Odgovor #117 poslato: 22. Januar 2010. u 15:50 »
PtcPrince,hvala puno sto si se potrudio da napises tako lep i opsiran post iz koga se mnogo toga korisnog moze nauciti.Hvala na objasnjenjima.
Sad mi je jasno kako se meri visina sneznog pokrivaca i ja uopste ne sumnjam da na Rimskim Sancevima ima onoliko snega koliko je zvanicno saopsteno,
samo sam juce prokomentarisao da je steta sto se ta stanica ne nalazi u centru Novog Sada kao sto je slucaj u Bg jer mislim da bi tako mnogo bolje
mogla da se reprezentuje visina sneznog pokrivaca u samom gradu nego kad je stanica 20 km udaljena,pa smo eto sad u situaciji da sluzbeni podaci
pokazuju nesto veci sneg nego sto ga realno ima u gradu posto je stanica severnije od grada,a sever je u ovom naletu padavina dobio jace snezne padavine.
Isto tako kada je obrnuti slucaj kada jug dobije vece padavine onda snega ima vise u gradu nego na Rimskim Sancevima(sto je mnogo cesci slucaj)nego
situacija koja se dogodila ovoga puta, jer po pravilu jug uvek dobija vise snega,a tako i sam grad Novi Sad ;)
Izvinjavam se za offtopic,to smo razjasnili i necemo vise o tome...
U Novom Sadu je oblacno,temperatura u daljem padu,trenutna temp. je -4 C

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Januar 2010 - III dekada
« Odgovor #118 poslato: 22. Januar 2010. u 16:13 »
Citat
jer mislim da bi tako mnogo bolje mogla da se reprezentuje visina sneznog pokrivaca u samom gradu nego kad je stanica 20 km udaljena,pa smo eto sad u situaciji da sluzbeni podaci
pokazuju nesto veci sneg nego sto ga realno ima u gradu posto je stanica severnije od grada
Nije to toliko bitna stvar u zivotu, da li je realno bilo 5 cm a na stanici 7 ili obratno, kakve veze to ima. Evo kod mene u kraju uvek ima vise snega nego po zvanicnim merenjima, ali to ne da me ne dotice, nego u zivotu se nisam uzbudio oko toga ;)
« Poslednja izmena: 29. Februar 2012. u 00:53 Stefano »

Van mreže snowlover

  • *
  • Poruke: 265
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Januar 2010 - III dekada
« Odgovor #119 poslato: 22. Januar 2010. u 16:27 »

Stefano,sve je ok.Nisu mene u decembru toliko iritirali ti zvanicni podaci vec sto se ovde nikom ne veruje na rec kada sam tada tvrdio da u gradu ima daleko vise snega nego sto je pokazivala meteoroloska stanica ;)
To je isto kao kada bih ja sumnjao u Gabeszove reci da je u Subotici pao veliki sneg(a naravno da ne sumnjam,jer je to i slikama potvrdio) iako zvanicni podaci na Palicu govore nesto sasvim drugacije,a naravno da u zivotu ima i daleko vaznijih i bitnijih stvari od svega ovoga :D