Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Vesti iz astronomije  (Pročitano 112502 puta)

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Vesti iz astronomije
« Odgovor #40 poslato: 15. Februar 2013. u 16:14 »
Teško je pronaći i pratiti ovako "male" objekte, pa samim tim oni neometano udaraju ...
Navodno, jedan od tri kratera koja su pronađena ...

Deo ...

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Vesti iz astronomije
« Odgovor #41 poslato: 15. Februar 2013. u 16:59 »
Mene samo čudi kako toliko moćna Rusija nije mogla ovako nešto da predvidi,po meni nisu baš ovo svakodnevne pojave,ne sećam se kada su zadnji put ljudi bili povređeni od ovakvih stvari.Ovo što se danas dogodilo nam govori da niko ne zna šta se sutra može desiti i šta može da nas spiči a da nemamo pojma.Džabe njima ona otkrića novih planeta,crnih rupa,kad oni ove meteore ne mogu da pogode.Kako to da uvek sve u Sibirska područja padne,tj u Rusiji.Zar ti meteori uvek imaju istu putanju pa padaju u Rusiju?
Naša planeta neprestano biva zasuta velikim brojem kosmičkog kamenja različite veličine,većinom oni padaju u mora i okeane,ali ipak,danas se desilo da padne u naseljeno područje.Medjutim,ne treba paničiti i histerisati zbog normalnih pojava. :D

Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Vesti iz astronomije
« Odgovor #42 poslato: 15. Februar 2013. u 18:48 »
Naša planeta neprestano biva zasuta velikim brojem kosmičkog kamenja različite veličine,većinom oni padaju u mora i okeane,ali ipak,danas se desilo da padne u naseljeno područje.Medjutim,ne treba paničiti i histerisati zbog normalnih pojava. :D
Procitaj malo Zaharija Sicina velikog naucnika,pa mi onda reci o NIBIRU....Za pocetak Dvanaesta planeta,nije sve u nasem svetu sve tako lepo i ruzicasto kako vlade pojedinih drzava pokusavaju da prikazu,naravno zbog opste panike,al jedno je istina jednom ce nesto da nas zbrise a mi,pa mi smo samo nemi posmatraci kao i uvek,tako da doza opreza nije na odmet,nekad treba sagledati stvari i iz drugacije perspektive,a ne trcati NASA je objavila ovo,hehe mnogo toga ta ista NASA je precutala covecanstvu,druze...;)

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Vesti iz astronomije
« Odgovor #43 poslato: 15. Februar 2013. u 19:34 »
Razmišljam da li da napišem nešto ili ne?
To što Sičin piše je više SF nego nauka!
Danijele, moraš prvo da pročitaš neke osnove iz astronomije, pa onda možemo da nastavimo diskusiju. Ovako je uzaludno!  :-\
Postoje tačno utvrđeni zakoni po kojima se sve odvija u svemiru ... nije to nekakav haos pa da "planeta" Nibiru može tek tako da se približi Zemlji. Na kraju, planeta te veličine bi se odlično videla i običnim školskim teleskopom ... takvih teleskopa ima na milione ... dakle svi ti ljudi su deo nekakve teorije zavere!? Među njima sam onda i ja! :D

Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Vesti iz astronomije
« Odgovor #44 poslato: 15. Februar 2013. u 20:01 »
Razmišljam da li da napišem nešto ili ne?
To što Sičin piše je više SF nego nauka!
Danijele, moraš prvo da pročitaš neke osnove iz astronomije, pa onda možemo da nastavimo diskusiju. Ovako je uzaludno!  :-\
Postoje tačno utvrđeni zakoni po kojima se sve odvija u svemiru ... nije to nekakav haos pa da "planeta" Nibiru može tek tako da se približi Zemlji. Na kraju, planeta te veličine bi se odlično videla i običnim školskim teleskopom ... takvih teleskopa ima na milione ... dakle svi ti ljudi su deo nekakve teorije zavere!? Među njima sam onda i ja! :D

Ja znam sta je tacno Sicin,a to zna i ruska opservatorija Pulkovo koje je pre 3 godne,u Sankt Petersburgu kontkatiralo Sicina po njima najveceg svetskog autoriteta na polju prevodjenja i tumacenja starih sumerskih tekstova,on je jedini covek koji je za trideset godina intezivnog naucnog istrazivanja,izneo dokaze da se planeta Nibiru priblizava Zemlji svakih 3600 god. covek koji je izrazito trazio njegovo misljenje je najcenjeniji ruski astrofizicar Habibulo Abdusamatov,jer su neka merenja na nebu u kosmosu unela nelagodnostda nam se priblizava nesto ogromno na prvi pogled neuocljivo ni najboljim teloskopima... da cak stavise u svemu zaduzen bio ruski premijer Medvedev,sve sto su ova dvojica procenila,pronasla...Tu nema veza veza sa nikavom zaverom jednostavno,sve je moguce od gore,a ja opet naglasavam mi smo samo nemi posmatraci...Toliko druze moj Banatski....:)

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Vesti iz astronomije
« Odgovor #45 poslato: 15. Februar 2013. u 20:10 »
 :-*

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Vesti iz astronomije
« Odgovor #46 poslato: 15. Februar 2013. u 20:14 »
Nego, za nekih 10-ak minuta novi "bliski susret" ... ovog puta bez posledica ...
http://www.nasa.gov/mission_pages/asteroids/news/asteroid20130214.html

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Vesti iz astronomije
« Odgovor #47 poslato: 15. Februar 2013. u 23:54 »
Dobro je,živi smo za sada ali koliko....videćemo  :pop: Asteroid je otišao svojom putanjom,ali zato meteori  :ufff: nikad o njima nisam ni razmišljao.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Vesti iz astronomije
« Odgovor #48 poslato: 16. Februar 2013. u 16:54 »
Da vidimo dokle se došlo sa procenama jučerašnjeg meteora ...
Posle prvih procena o veličini od samo nekoliko metara, gledajući snimke znao sam da će to morati dobro da se koriguje, s obzirom na to kakav je trag ostavio, kakvu je zvučnu eksploziju napravio, na broj povređenih, materijalnu štetu ...
NASA je uradila proračune na osnovu raspoloživih podataka. Dobili su sledeće: meteor je bio između 15 i 17 metara u prečniku i bio je težak između 7000 i 10000 tona! Oslobodio je oko 500 kilotona TNT energije! Kao poređenje se pominje nuklearna bomba koja je razrušila Hirošimu, a koja je imala "samo" 15 kilotona energije. U atmosferu je ušao pod uglom od oko 20 stepeni velikom brzinom koja se procenjuje na 65000 kilometara na čas a pretpostavlja se da je eksplodirao na oko 30 kilometara iznad površine.
Koliko je ozbiljan bio ovaj meteor, pogledajte i ovaj video ... od 1:27   :-[
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=B0SfVWXzo8s" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=B0SfVWXzo8s</a>

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Vesti iz astronomije
« Odgovor #49 poslato: 16. Februar 2013. u 18:01 »
 ^^ Eto vidiš koliko smo mi u stvari malecni naspram svih tih čestica kojima smo izloženi,i ta ista NASA se hvali kako šalje razne sonde i robote da ispituju ostale planete,a ovamo nemaju pojma ni šta ide ka zemlji

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Vesti iz astronomije
« Odgovor #50 poslato: 18. Februar 2013. u 07:45 »
Nibiru je pet puta veća od Zemlje,

Veca u kom pogledu? Veca joj je masa ili veci joj je precnik?
Ti mislis da bi objekat te velicine mogao da prodje neprimeceno?
Pa Pluton, koji ima neuporedivo manju masu od Zemlje, je otkriven na osnovu poremecaja u orbiti Urana, a ti ovde ladno kazes kako kroz Suncev sistem redovno prolece grdosija veca od Zemlje, a niko ne zna za to...

on je jedini covek koji je za trideset godina intezivnog naucnog istrazivanja,izneo dokaze da se planeta Nibiru priblizava Zemlji svakih 3600 god.

Gde je taj Nibiru? Koje su mu koordinate i u kom spektru mogu da ga posmatram? Ipak je ovo podforum nauka, traze se konkretne brojke.

Citat
ta ista NASA se hvali kako šalje razne sonde i robote da ispituju ostale planete,a ovamo nemaju pojma ni šta ide ka zemlji

Poredis 2 neuporedive stvari iz potpuno razlicitih oblasti.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Vesti iz astronomije
« Odgovor #51 poslato: 03. Mart 2013. u 09:29 »
Ukoliko ne znate šta da poklonite lepšoj polovini za 8. mart, evo predloga ... :D
Od 7. marta ćemo moći na zapadnom horizontu da posmatramo kometu C/2011 L4 Pan-STARRS. Ustvari, to neće biti poseban spektakl, jer će kometa biti vidljiva odmah nakon zalaska Sunca a nisko nad horizontom. Međutim, već sredinom marta bi trebalo dobro da se vidi i da bude višlje nad zapadnim horizontom.
Evo ga "red vožnje" ...

Ukoliko želite da posmatrate ovu kometu, potrebno je da imate čist pogled ka zapadu i naravno što je moguće manje svetlosnog zagađenja da bi bolje videli kometu. Naravno, potrebno je da bude vedro! ;)


Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Vesti iz astronomije
« Odgovor #52 poslato: 30. Mart 2013. u 17:49 »
Ovo vreme nikako nije išlo na ruku pri posmatranju komete Panstarrs. Posle nekoliko pokušaja, konačno sam uspeo da je "ulovim". Datum je 28. mart ... prelepo se videla kroz teleskop. Uspeo sam samo jednu sliku da napravim. :redface: Nije nešto, ali je meni draga ...

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Vesti iz astronomije
« Odgovor #53 poslato: 26. April 2013. u 07:43 »
Delimično pomračenje meseca sinoć u 22:07


Van mreže astrogule

  • *
  • Poruke: 93
  • Lokacija: Beograd, Vozdovac
    • Astrofotografija i fotografija
Odg: Vesti iz astronomije
« Odgovor #54 poslato: 05. Maj 2013. u 11:20 »
Sa malim zakasnjenjem - kometa C2011 L4 Panstarrs iz Kumodraza u Beogradu. Svetlosno zagadjenje je bilo ogromno, muka za obradu fotografije.


screen capture software

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Vesti iz astronomije
« Odgovor #55 poslato: 14. Maj 2013. u 23:34 »
Odlicno!

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Vesti iz astronomije
« Odgovor #56 poslato: 18. Avgust 2013. u 11:03 »
Ruski kosmonauti Fjodor Jurčihin i Aleksandar Misurkin su u noći izmedju 16. i 17. avgusta proveli 7 časova i 28 minuta u otvorenom kosmosu, izvan MKS. Bio je to najduži boravak ruskih kosmonauta u otvorenom kosmosu.
Ostatak vesti  :-:http://www.astronomija.co.rs/misije/8065-najdui-boravak-ruskih-kosmonauta-u-otvorenom-kosmosu.html

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Vesti iz astronomije
« Odgovor #57 poslato: 18. Oktobar 2013. u 21:24 »
Citat
Delimično “pomračenje” Meseca [18.10.2013]

Večeras, 18. oktobra, Mesec će biti pun, ali ovaj pun Mesec malo će se razlikovati – od 23:50h do 03:50h dogodiće se delimično pomračenje Meseca. Maksimum pomračenja nastupiće u 1:50 sati.

Tokom ovog pomračenja Mesec će proći kroz polusenku naše planete i njegov sjaj će se smanjiti, ali neće nestati. Tokom pomračenja Meseca mogu da se razlikuju dve faze – jedna u kojoj se Mesec kreće kroz polusenku (penumbra) Zemlje i druga u kojoj se Mesec nalazi u senci (umbra). Međusobni položaja Sunca, Zemlje i Meseca određuje da li će Mesec proći samo kroz polusenku ili kroz polusenku i senku.

Tokom prolaska kroz polusenku veliki deo Sunčeve svetlosti pada na pobršinu Meseca i ostvetljava je, njen sjaj se menja ali Mesec je svetao. Za razliku od polusenke u kojoj ima još dosta svetla, senka nastaje u prostoru u kome Zemlja potpuno zakloni svetlost sa Sunca. Kad Mesec pređe iz oblasti polusenke u oblast senke na njegovoj površini javlja se izrazito tamna oblast.

Ono što najčešće većina ljudi prepoznaje kao “pomračenje Meseca” upravo je vreme koje Mesec provede u senci. Nažalost, tokom današnjeg pomračenja Mesec neće ući u senku već će tokom celog pomračenja prolaziti samo kroz polusenku. Za iskusne posmatrače i astrofotografe ovo će možda biti zanimljiv događaj, ali svi mi ostali verovatno nećemo ni primetiti razliku na Mesecu pre i tokom pomračenja.

Današnja “Slika dana” snimljena je tokom sličnog pomračenja 28. novembra 2012. godine sa Filipina i na njoj je moguće pratiti tok pomračenja i razlika u ostvetljenosti između pomračenog i nepomračenog dela Meseca.

Izvor: http://www.svetnauke.org

Van mreže astrogodra

  • **
  • Poruke: 580
  • Lokacija: Kragujevac-Loznica
Odg: Vesti iz astronomije
« Odgovor #58 poslato: 21. Oktobar 2013. u 13:02 »
 ^^
Nista spektakulatno Sale. Iskusan astronom amater moze i golim okom da primeti taj efekat sa polusenkom,ali kazem nista specijalno. Spektakularnija su naravno totalna  pomračenja Meseca,a ona su u ovoj dekadi iznenadjujuće retka.
Prvo naredno totalno pomračenje vidljivo sa naših geografskih širina  je 28.09.2015godine, pa onda 27.07.2018god a zatim  21.01.2019god....

Astronomsko društvo Aristarh - Kragujevac

http://aristarh.rs/

Van mreže Saobraćajna Kamera

  • *
  • Poruke: 207
  • Lokacija: Beograd
    • Saobraćajna Kamera
Odg: Vesti iz astronomije
« Odgovor #59 poslato: 22. Novembar 2013. u 14:33 »
ISON, jutros:

Beograd

youtube.com/user/saobracajnakamera