Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Klimatski i meteoroloski uslovi za diplomski  (Pročitano 24362 puta)

Van mreže cmik

  • Poruke: 2
Klimatski i meteoroloski uslovi za diplomski
« poslato: 06. Maj 2012. u 17:27 »
Pozdrav svima,

Nisam iz struke vec se bavim gradjevinom. U okviru diplomskog je potrebno opisati klimatske i meteoroloske uslove za Beograd   (podaci o ovome dostupni su iz Studije Hidrometeoroloskog zavoda - tako je ukazano u napomeni). Na sajtu Meteoroloskog zavoda sam nasao godisnjake i srednje statisticke podatke za period 1961-90'. Interesuje me gde bih mogao da skinem nesto slicno, ali sa grafikonima i sl. zezalicama, a da se tice srednje statistickih podataka za duzi period?

Isto tako rado bih skinuo korisnu literaturu koja se tice klimatologije i meteorologije (hidrometeorologije), ukoliko ista slicno postoji na srpskom jeziku, a da je dostupno za skidanje.

Unapred zahvalan,
Cmik

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Klimatski i meteoroloski uslovi za diplomski
« Odgovor #1 poslato: 06. Maj 2012. u 19:00 »
Pozdrav!

Jedina drzavna ustanova koja se bavi operativno meteorologijom i klimatologijom je upravo Republicki Hidrometeoroloski Zavod i sve sto bi ti trebalo od podataka i statistike treba da trazis na toj adresi. Sto na sajtu, sto licno tamo. Postoji i naucno - obrazovni institut za meteorologiju pri Fizickom fakultetu, gde se obrazuju meteorolozi i gde bi mogao da nadjes dosta korisne literature, mozda i neku pomoc u vezi sa temom i podacima.

Od velike pomoci moze da bude i monografija prof. dr Miroslave Unksevic - Klima Beograda.
E sad, ne znam koliko detaljno treba da se opise klima Beograda, ali pretpostavljam da bi gore navedena knjiga bila dovoljna za tu potrebu.

Van mreže cmik

  • Poruke: 2
Odg: Klimatski i meteoroloski uslovi za diplomski
« Odgovor #2 poslato: 08. Maj 2012. u 16:45 »
Hvala,

 Ne treba mi nista posebno, prosecni klimatski parametri za Beograd. Oni koji su izlozeni na sajtu Meteoroloskog su malo bajati, ticu se perioda 1962-1990. Postoji li nesto novije, a da nije u pitanju godisnjak (jer on ne moze da se tretita kao prosek)?

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Klimatski i meteoroloski uslovi za diplomski
« Odgovor #3 poslato: 08. Maj 2012. u 20:01 »
Nema na čemu, naime, period 61 - 90 je glavni klimatoloski period u smislu da se na njega svi pozivaju. RHMZ kada daje prognozu, poziva se na tu normalu. Sledeci bi bio 71 do 00, ali retko gde vidim da se on pominje. Klima je mozda malo nezgodna, jer se tesko moze reci da je neki period bajat. Mislim da je i dalje ok 61 do 90.