Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jesen 2012  (Pročitano 67653 puta)

Van mreže NikolaProf

  • Poruke: 8
  • Lokacija: Kraljevo
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #60 poslato: 12. Oktobar 2012. u 00:49 »
O HAARPu necu ni ovde, ni bilo gde... Tamo na temi sukob dva tabora fanatika! Elem, da li neko ima ideju zasto prokleti kisni oblaci na mogu da zamaknu za planine vec dugo, dugo?! Sada se i javlja neka kisa... Medjutim, poredjenjem sa situacijom koja je bila prethodnih meseci, a narocito prognozom za naredne dane koja kaze da ce u svim primorskim mestima, a i u Podgorici, Niksicu, Skadru pasti vise od 100mm kise, neizbezan je zakljucak da smo mi u centralnoj Srbiji kao zacarani sto se tice kise! Stavise, oblacni sistemi se samo preko Hrvatske delom probiju do Vojvodine i nastave dalje u Madjarsku, Rumuniju, sve do Ukrajine. Ovo nikada nije bilo ovako... Objasnjenje?  :kafa:

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #61 poslato: 12. Oktobar 2012. u 07:59 »
Pa bilo je prosle godine...avgust, septembar, oktobar, novambar... u potpunosti ista situacija. Inace kako sve ovo vreme Bugarska prolazi sa kisom? Jel ima neko neku informaciju? Oni treba da sacekaju da oblaci prodju i nas pa tek da stignu kod njih.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #62 poslato: 12. Oktobar 2012. u 08:57 »
Pa bilo je prosle godine...avgust, septembar, oktobar, novambar... u potpunosti ista situacija. Inace kako sve ovo vreme Bugarska prolazi sa kisom? Jel ima neko neku informaciju? Oni treba da sacekaju da oblaci prodju i nas pa tek da stignu kod njih.

Kao sto se zna cikloni na nasim prostorima se vrte u smeru suprotno od kazaljke na satu. Prednji deo ciklona da kažemo je u jugozapadnoj struji, zadnji deo u severozapadnoj. Kada ciklon prilazi Balkanu preko Jadrana oblaci nailaze na fizicku prepreku Dinaride i za njih se zakace i tamo izlucuju veliku kolicinu padavina pa dok doju do nas vec su dosta ispraznjeni. Sa Bugarskom je vec malo drugacija situacija, sa juzne i istocne strane imamo dve velike vodene povrsine Egejsko i Crno more pa samim tim i vise vlage koje ciklon moze da pokupi. Tako da se cesto desava (narucito u zimskim mesecima) da se ciklon bas u tom podrucju produbi (ojaca). Druga vazna stvar je da je fizicka prepreka dosta severnije od obale (Balkan planina).

To bi bio jedan od odgovora. Kolege iz struke ce to sigurno bolje objasniti od mene.

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #63 poslato: 12. Oktobar 2012. u 10:11 »
 ^^
Jasno je objasnjenje... njih spasava vlaga iz Egejskog i Crnog mora. Samo mi nije jasno ovo oko Balkan planine.... tu nema ni nalik onako velikih padavina kao kod Dinarida? Npr Stara Zagora koja se nalazi u podnozju tog venca ima ima svega prosecno 384 mm godisnje!

I ipak mislim da ovaj deo prema Srbiji dosta zavisi od padavina koje predju preko Srbije odnosno pokupe vlagu sa Jadrana. Sofija koja je na 550 m n.v. ima svega 610mm, a Pernik na 710m n.v. svega 604 mm.  Bio sam u Perniku to je 40-50km od nase granice, grad u planincini da mi je prosto neverovatno da ima tako malo padavina.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #64 poslato: 12. Oktobar 2012. u 11:02 »
Ima posebna tema za ovako intresantne rasprave a to je "klima Srbije". . .

Ja sam svojevremeno,dok je ptprince jos uvek bio aktivan clan,pitao koje oblasti u Srbiji primaju najvise padavina a koje su  najsusnije. . .

Padavinski rezim u Srbiji je prilicno uslovljen mikroklimatskim karakteristikama odredjenih predela Srbije,naravno da je u  najsirem mogucem kontekstu padvinski rezim(i uopste klima Srbije) uslovljen lokacjom same Srbije u odnosu na Sredozemno,Jadransko more, Dinaride,otvorenost Vojvodine,itd  ali veliku ulogu igraju mikroklimatske karakteristike odredjenih predela Srbije. . . sve je to ptprince lepo objasnio. . .

Tako npr najsuvlje oblasti u Srbiji jesu Istocna Srbija,Timocka krajna zaledje Kucajskih planina,sever Banata,podkopaonicki kraj tj zaledje kopaonika upravo tvoje Prokuplje,Kursumlija. . . Onda sam jug Srbije cesto ume da bude veoma suv. . . primeri:

Primeri:  Prokuplje 576 mm,Vranje,Bujanovac,Presevo oko 600 mm,Negotin oko 600 mm,Kikinda svega 556 mm

Najvlaznije oblasti Srbije jesu jugozapad i podrinje,ali tek tu do izrazaja dolaze lokalne mikroklimatske karakteristike,i ako bi Novi Pazar koji je jugozapadniji od Ivanjice,ovako geografski gledano, trebalo da prima vise padavina od Iv,on prima daleko daleko manje svega 674 mm ,dok Ivanjica prima u proseku oko 1000 mm ,a poslednjih deset godina(ja racunao po meteo godisnjacima :D) i malo vise od 1000 mm ,Sjenica 795. . . Loznica 881 mm , Ljubovija 953 mm, Bajna Basta 769mm,Valjevo 783 mm,u Krupnju leti lokalni pljuskovi vole da se istresaju tako da prima malo preko 1000 mm padavina godisnje. ..

Beograd,koji je neki prosek,prima oko 700mm padavina godisnje. . .

Tako da se padavinski rezim Srbije nikako ne moze gledati uopsteno,vec se u obzir moraju uzeti ornografski efekti,polozaj,mikroklima udaljenost od Sredozemnog mora,da li je neki predeo Srbije u zaledju planina ili ne, itd itd. . .


Van mreže NikolaProf

  • Poruke: 8
  • Lokacija: Kraljevo
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #65 poslato: 12. Oktobar 2012. u 12:36 »
Hvala na odgovorima! Mada moje pitanje nije bilo zasto pada manje, vec zasto ne pada ili uopste ili gotovo uopste?! I ipak bih ostavio to pitanje ovde iz razloga sto ne znam da je to bio slucaj ikada pre!.. Mislim i da je prosle godine bila izrazita susa i u primorskim oblastima, sto sa ovom nikako nije slucaj. Ispravite me ako gresim! Inace, cak i vecim laicima od mene je poznata stvar kako oblacni sistemi nad kopnom slabe, ali da maltene ispare ili se zaustave podno planina u Primorju tako snazni oblacni sistemi to jos nisam video! A duzi, duzi niz godina pratim... Zato me i jako interesuje sta je razlog tome!?

Van mreže NikolaProf

  • Poruke: 8
  • Lokacija: Kraljevo
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #66 poslato: 12. Oktobar 2012. u 12:44 »
Sto se Bugarske tice i to sam pratio... U nekoliko situacija se desavalo da oblaci preko Istre dopru do Slavonije, delom Vojvodine i nastave kao po paraleli da se krecu preko Madjarske, Transilvanije, Ukrajine. Srednji deo ostaje ispod dinarskih planina, dok najjuzniji deo oblacnog sistema prelazi Peloponez, dodatno se puni i nastavlja preko Bugarske do Rumunije. Maltene kao da svuda pada kisa sem u Srbiji, narocito juzno od Save i Dunava da ne pada! Zato ovo i pisem... Voleo bih da proverim koliko je palo kise po mesecima u poslednje dve godine u Kraljevu, gde i zivim. Moze li me ko uputiti? Siguran sam da nije palo vise od 200mm od maja prosle godine! Imali smo obilan sneg i jedan jaci kisni dan u julu ove godine... To je maltene sve od padavina! sve ostalo je bila rosulja.

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #67 poslato: 12. Oktobar 2012. u 14:05 »
Podatke mozes da nadjes na http://www.ogimet.com/ranking.phtml.en


Da ne idem u off odgovorio sam ti u temi Klima Srbije

http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=976.new#new

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #68 poslato: 12. Oktobar 2012. u 16:32 »
Mogu da dodam da je ova i delom prethodna godina bila okarakterisana znacajno manjom pokretljivoscu sistema najvecih razmera. Uspostavljena duboka dolina iznad Zapadne Evrope je u dosta dugom periodu stacionirala i obnavljala se, a nad nama je isto tako bio greben. Kad god bi se dolina pokrenula ka istoku, raspadala bi se i vrlo malo hladnog i vlaznog vazduha bi doslo do nas.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #69 poslato: 12. Oktobar 2012. u 16:41 »
Mislim da nas od 15 do 21 oktobra očekuje topao talas sa temperaturama od 25 do 28 stepeni! Posle toga postepeno svežije...

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #70 poslato: 12. Oktobar 2012. u 16:46 »
Bio sam danas na slavi, ali nisam pio ništa ... međutim, počeo sam da vidim duplo! :ziveli: :frajer:
Kada u 2010-oj dobijete "duplu porciju", logično je da ti to obustave u narednom periodu ... tako da može lako da se desi da imamo zimu za pamćenje po količini snega ... priroda sve nadoknadi. ;)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #71 poslato: 12. Oktobar 2012. u 17:02 »

Leto 2009,i 2010godina su bili izuzetno kisni,normalno je bilo ocekivati da ce doci susan period.


Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #72 poslato: 16. Oktobar 2012. u 15:58 »
Krajem oktobra u Moskvi temperature oko 0 stepeni uz moguć sneg prvi put ove jeseni http://www.accuweather.com/en/ru/moscow/294021/october-weather/294021?monyr=10/1/2012 moguće je da će se spustiti taj hladan vazduh postepeno krajem oktobra i početkom novembra i u Srbiju ali neće doneti temperature kao u Moskvi možda će biti oko 10 stepeni!

Pre toga nam sledi anticiklon koji počinje od sutra 17 oktobra pa do tamo do 25 oktobra!

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #73 poslato: 18. Oktobar 2012. u 11:29 »
I juče i danas modeli crtaju pravi upad hladnoće posle 26 oktobra,nadam se ipak da ovako naglo zahlađenje neće biti posle ovih prolećnih dana.Ostaje nam da pratimo kako će se odvijati situacija koja je sve zanimljivija..uključite se ljudi,jeste daleko,ali zanimljivo...

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 2.973
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #74 poslato: 18. Oktobar 2012. u 13:52 »
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2012&mm=10&dd=18&nav_category=12&nav_id=652863

Jeste da nije za ovu temu,vec za zimu,ali svakako deluje interesantno.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #75 poslato: 18. Oktobar 2012. u 14:34 »
Po ACCweather ovaj dosadni anticiklon koji daje miholjsko leto koji je trenutno iznad naših područija će napustiti Srbiju tek 27 oktobra posle toga postepeno hladnije uz normalne temperature za kraj oktobra od 13 do 17 stepeni!

A što se tiče ovoga što pišu mediji o zimi 2012/2013 to ne želim da komentarišem ipak je ovo tema za jesen a ne za zimu!

Bilo je očekivano da ove godine bude Miholjsko leto s obzirom da ga nije bilo 2010 i 2011 godine u oktobru!

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #76 poslato: 18. Oktobar 2012. u 20:08 »
Mene najvise zanima hoce li biti padavina... za temperature me bas briga samo neka padne vise nesto! :D

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #77 poslato: 19. Oktobar 2012. u 12:19 »
Modeli vec u nekoliko izlaza naslucuju jako zahladjenje od 27-28. oktobra. Ako se ostvari imacemo direktan prelazak iz leta u zimu.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #78 poslato: 21. Oktobar 2012. u 01:09 »
GFS ne odustaje od veoma jakog zahladnjenja (zimskog prodora sa severa Skandinavije) u nedelju i ponedeljak 28-29. okotobra.
Pa ovo je ljudi sneg ko od sale i u nizim predelima. T-850hpa do -9C. :deda:
 :-[
Maksimalne temperature bi bile nekoliko stepeni iznad 0C, oko 2-3C.

Ovo vec polako ulazi unutar sedam dana i bice zanimljivo prateti dalji razvoj situacije narednih dana.
Ovako snazna promena vremena sada vec ne moze da ispari, vec je modeli mogu ublaziti narednih dana jer je jos daleko.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #79 poslato: 21. Oktobar 2012. u 02:06 »
Kao sto je EC vec ublazio. . .