Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2012/2013  (Pročitano 126019 puta)

Van mreže Slavke

  • *
  • Poruke: 58
  • Starost: 36
  • Lokacija: Nebitno
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #280 poslato: 03. Februar 2013. u 14:46 »
Zima, pa i svako drugo godišnje doba je relativna i promenljiva stvar. Zima je zima, makar ona bila i iznadprosečno topla, ili u deficitu sa snegom...i to je jasno kao dan. Kada ste već toliki stručnjaci, onda se malo detaljnije izražavajte...objasnite ljudima šta i kako, a ne meni, ili drugima po potrebi da prilepite (doduše čak i pogrešan) materijal.

Za decembar prosečan broj dana sa sežnim pokrivačem je cca 11 dana...i to je ispunjeno.
Za januar je to oko 15 dana, ok...taj mesec je kiksao. Februar...10 dana. Ovo je za Beograd. I sada vi pričate o odlasku zime, u mesecu koji je tek počeo?
Momci...po vašem zapažanju, ili još gore naučnom zaključku...u sred zime dolazi proleće, pa se vraća zima i tako u krug? Ajde objasnite mi sada taj fenomen.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #281 poslato: 03. Februar 2013. u 15:09 »
Ja zaista ne vidim gde je zima uopšte i odlazila? Ona je tu, sa nama, oko nas, iznad nas...sa njenim karakteristikama za BALKANSKO PODRUČJE.
Nismo na severu Evrope, ljudi, pamet u glavu... :nelupaj:  :oboze:
Da li bi možda mogao da opišeš karakteristike zime na Balkanu?

Van mreže Slavke

  • *
  • Poruke: 58
  • Starost: 36
  • Lokacija: Nebitno
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #282 poslato: 03. Februar 2013. u 15:14 »
Proteklih zima je bilo više snega od očekivanja, red je da naiđe i jedna bez njega. To što vi želite svake zime 100 dana sa snegom...je vaš problem. I to veliki  (mentalni) problem u glavi. Zime 2007/08 je bilo 39 dana sa snegom, sledeće 51, 2009/10 52, 2010/11 čak 59, prošle 35...a ove do sada 16 sa snežnim pokrivačem. Eto, ipak sam opremljen meteo podacima...samo nisam dužan da se ovde ispovedam. Nemojte napamet lupati podacima...

Uzgred, našao sam jednu vrlo lepu temu, člana koji je vidim odavno napustio ovaj forum...
http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=1095.0

A tu su i meteo godišnjaci na sajtu RHMZ.
I neka vam neko stručniji (kakavih ovde izgleda više nema) objasni da ne može svaka zima biti ista, i da 100 dana sa snegom nije realna cifra za Balkan.


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #283 poslato: 03. Februar 2013. u 17:33 »
12Z GFS nacrtao zatrpavanje,i nije to 380 i neki sad već unutar 7-8dana.

I to je predalko naravno,ali poenta  je da je sve još u igri,nikako ne treba otpisivati zimu,posebno nakon svega onoga lepog što nam je februar proteklih godina donosio.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Danijel-Daca

  • *
  • Poruke: 395
  • Starost: 36
  • Lokacija: Knjazevac
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #284 poslato: 03. Februar 2013. u 18:19 »
12Z GFS nacrtao nesto sto snegoljupci zele da vide!  Definitivno ovaj izlaz vraca zimu i sneg za nekih 5-6 dana...no ima jos dosta do tada,pratimo situaciju!

Van mreže Akineki

  • *
  • Poruke: 38
  • Lokacija: Beograd - Lestane
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #285 poslato: 03. Februar 2013. u 19:34 »
Mala molba, jel moze link gde pratite te izlaze?
Hvala unapred

Van mreže Danijel-Daca

  • *
  • Poruke: 395
  • Starost: 36
  • Lokacija: Knjazevac

Van mreže Akineki

  • *
  • Poruke: 38
  • Lokacija: Beograd - Lestane
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #287 poslato: 03. Februar 2013. u 20:06 »
hvala punoooooooooooooooooooo

Van mreže Rale

  • *
  • Poruke: 79
  • Lokacija: Pecao kao mali u Sljivaku
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #288 poslato: 03. Februar 2013. u 20:20 »
Ima izgleda da se formira znezni pokrivac ali vrlo kratko,dan ili dva. U ostalim danima ocekuje nas period slican danasnjem danu ,kisa,susnezica...Sutra ce sve biti jasnije sto se tice temperature ali cini mi se da ce se i biti slicna danasnjoj... Naravno govorimo o peridu za naredni vikend i iza njega...

Zec ... Video sam tvoju poruku ali ti odgovatram ovde jer je neprilicno na javnom mestu razmenjivati privatne poruke, gubi se smisao foruma kao javnog mesta... To je los manir ali ...

Elem , ako mislis  da je vazno sto je negde iz nekog oblaka sevnula munja u nekom delu Balkana onda je tvoja prognoza u redu a sustinski to je bila obicna kisa sa susnezicom ....Ne vidim razlog za toliku euforiju i histeriju koja se stvorila oko ovog vikenda. Budi bog s'nama kao da ziviomo u Alziru.. Cak i ovaj moj zermljak Srbin nije trenuo celu noc ocekujuci sneg u Ivanjici  :oboze: Slave mi doslo mi da okrenem roditelje da mu zakljucaju racunar... :D   Bice zima i snega i leta i vrucine ne brinite... Vreme ne tece tako brzo kao sto mladi misle...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #289 poslato: 03. Februar 2013. u 20:30 »
Postoje neke tendencije kod globalnih modela koje idu ka sniježnom scenariju sledeće sedmice. Za sada samo tendencije, ali treba to pratiti. :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #290 poslato: 03. Februar 2013. u 20:46 »
GFS postepeno povećava padavine,sada tu ima oko 30mm padavina,što je odlično.
Nadamo se da će se svi parametri,kao i putanja ciklona(koji u poslednje vreme ne donose neki sneg Srbiji) poklopiti,pa da dobijemo obilan sneg,ako ne i poslednji ove zime.

Zec ... Video sam tvoju poruku ali ti odgovatram ovde jer je neprilicno na javnom mestu razmenjivati privatne poruke, gubi se smisao foruma kao javnog mesta... To je los manir ali ...

Elem , ako mislis  da je vazno sto je negde iz nekog oblaka sevnula munja u nekom delu Balkana onda je tvoja prognoza u redu a sustinski to je bila obicna kisa sa susnezicom

Poslao sam ti pp ,kada sam te video na forumu,da bi shvatio da ne možeš onakve stvari da pišeš na moj i tudj račun,jer to nije lepo,kvari se atmosfera na forumu.A nije lepo ni od mene kako sam odreagovao,priznajem.
Uostalom pročitaj aktuelne od juče,pa reci da l' je bilo ''negde'' na Balkanu.
Toliko od mene,pozdrav.

Izvinjavam se za off.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #291 poslato: 03. Februar 2013. u 20:47 »
Cak i ovaj moj zermljak Srbin nije trenuo celu noc ocekujuci sneg u Ivanjici  :oboze: Slave mi doslo mi da okrenem roditelje da mu zakljucaju racunar... :D

hahah vratio se iz grada i onda ostavio post na forumu i legao. .  Ali me jaka kisa koja je lupala u prozor konstantno uz juzni vetar budila :D  :doh:

Onda me iznerviralo sto drugi put ove zime sve ode na kisu,i eto ali sam posle zaspao,ocajna zima  :nelupaj:

Izvinjavam se na off-u

Rale,mozda je i bolje neke privatne raspravke i kucati u PP ,jer se ovako konstantno offira tema,druga "javna" opcija je chat. . .

Ja i jos trojica drugova smo videli sevanje,ali smo konstatovali da je sinocna februarska noc, uz topli juzni vetar, bila toplija od mnogih letnjih noci,koje su u Ivanjici uglavnom mirne i hladne. . .


Van mreže file

  • *
  • Poruke: 128
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #292 poslato: 03. Februar 2013. u 20:52 »
GFS definitivno daje zahlađenje i neku količinu snega počev od petka 8.2. Zahlađenje bi moglo da potraje malo duže, bar tako sad stoje stvari. Uostalom, videćemo, kao što rekoste pratićemo dan po dan.

Van mreže Rale

  • *
  • Poruke: 79
  • Lokacija: Pecao kao mali u Sljivaku
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #293 poslato: 03. Februar 2013. u 21:54 »
GFS postepeno povećava padavine,sada tu ima oko 30mm padavina,što je odlično.
Nadamo se da će se svi parametri,kao i putanja ciklona(koji u poslednje vreme ne donose neki sneg Srbiji) poklopiti,pa da dobijemo obilan sneg,ako ne i poslednji ove zime.

Poslao sam ti pp ,kada sam te video na forumu,da bi shvatio da ne možeš onakve stvari da pišeš na moj i tudj račun,jer to nije lepo,kvari se atmosfera na forumu.A nije lepo ni od mene kako sam odreagovao,priznajem.
Uostalom pročitaj aktuelne od juče,pa reci da l' je bilo ''negde'' na Balkanu.
Toliko od mene,pozdrav.

Izvinjavam se za off.

Zasto se nadati obilnom snegu i sta je to obilan sneg...Usput bidi receno obilan sneg je iskljucen u opciji je samo manji snezni pokrivac koji bi se zadrzao dan ili dva. Sutra popodne ce se videti da li ce snaga uopste biti..??
Naravno da se na forumu mogu pisati " onakve stvari " to i jeste sustina foruma...Polemika i diskusija su poenta foruma a ne atmosfera i harmonija jer nije ovo deciji rodjendan.
Nadalje ne treba se licno obracati ,niti shvatati licno ono sto je napisano. meni je potpuno uvrnuto da se neko predstavi kao Zec ili bilo vec kako i onda se jel uvredi ako neko napise nesto suproto njegovom misljenju..
Ono jeste da ste mladi ali ...

Verovali ili ne ja ne prepoznajem po pisanju ni jedan lik sa ovog foruma niti pratim ko sta pise.

Kao sto sam rekao sustina moje intrvencija bila je u pravcu "hiperbolicnih predvidjanja" koja se evo nastavljaju. Ni ovaj vikend se nije zavrsio a vec ima sanse za obilan sneg i ja stalno pitam gde vi to vidite..To ne postji, jer ako je ono sto GFS prikazuje od 72 do 90 sata obilan sneg ja ce izjedem celu meteorolosku stanicu....

Pojma nemam kako sam oba ova teksta smandrljao u jedan..?!

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #294 poslato: 03. Februar 2013. u 22:10 »
Ova tema je napravljena za prognoze duže od 7 dana,tako da svako ima pravo da komentariše izlaze na duže staze.

Naravno da ima šanse za obilan sneg (ja takav sneg smatram 20+cm),hladnoća je blizu,samo ciklon da bude optimalno dubok i  odgovarajuće postavljen.

Napisao si u prognozama da je to kiša i samo kiša,kako ti ne vidiš grmljavine nigde.Mogao si bar da napišeš analizu te tvoje prognoze.A ispostavilo se da nisi bio upravu.Evo i sada pada sneg,ali dobro.

Kakve to veze ima kako sam ja ovde upisan i koliko imam godina,ili bilo ko drugi na forumu?Zar je to merilo znanja ili mog ponašanja uživo?

Rale,hoćeš li mi reći da ovo nije obilan sneg na dobrom minusu,po 12z izlazu, za taj jugozapadni reon Srbije?
« Poslednja izmena: 03. Februar 2013. u 23:00 zec »

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #295 poslato: 03. Februar 2013. u 22:33 »
Карте показују да би могли имати снежни викенд, у томе предњачи као и обично ГФС.

Црта циклонску активност која би започела у Јадрану и донела лепе падавине, хладноће не би мањкало, ако би се продубио циклон мало, могли би да имамо и обилан снег.

ЕЦ слабији, али се за корак приближио ГФС-у вечерас.

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #296 poslato: 04. Februar 2013. u 07:45 »
Po GFS-u 00z nista od zime, moramo da cekamo neki drugi i bolji izlaz.

Van mreže 10C-25C

  • *
  • Poruke: 285
  • Lokacija: niš 6km zapadno od centra
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #297 poslato: 04. Februar 2013. u 12:01 »
Po GFS-u 00z nista od zime, moramo da cekamo neki drugi i bolji izlaz.
:sun
-3C...32C

Van mreže Akineki

  • *
  • Poruke: 38
  • Lokacija: Beograd - Lestane
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #298 poslato: 04. Februar 2013. u 16:53 »
Da li ima nekih naznaka za neki snegu i u Beogradu ili cemo ostati u nekoj rupi opet? Mozda ja pogresno gledam karte, ali po onome sto sam video cini mi se da ce Beograd ostati suv za ovo sto najavljujete vec par dana, ili gresim. Ispravite me ako sam pogresio....  :redface: :neznam:

Van mreže Danijel-Daca

  • *
  • Poruke: 395
  • Starost: 36
  • Lokacija: Knjazevac
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #299 poslato: 04. Februar 2013. u 17:35 »
Da li ima nekih naznaka za neki snegu i u Beogradu ili cemo ostati u nekoj rupi opet? Mozda ja pogresno gledam karte, ali po onome sto sam video cini mi se da ce Beograd ostati suv za ovo sto najavljujete vec par dana, ili gresim. Ispravite me ako sam pogresio....  :redface: :neznam:

Akineki,po onome sto je trenutno na kartama bice snega u Bg-u od 7 februara pa nadalje,ali o kolicini,centrimetrima,bilo bi neozbiljno da sada govorimo,ipak to moze da se menja na bolje ali i na gore!
Sto se tice drugih krajeva centralna i juzna Srbija imaju solidan sneg....ali..postoji ono ''ALI'''....menjace se to...