Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1347633 puta)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2520 poslato: 17. Februar 2017. u 19:16 »
Ma i ec je daleko od konacnog, sto je i logicno jer je to 200 i neki sat... Mora da se saceka jos neki dan da bude jasnije... od -10 do +10 ensi po visini...Mislim da ce ciklon pobediti definitivno stavljam 2 na ciklon, fiks nedelje   :laugh:
« Poslednja izmena: 17. Februar 2017. u 19:36 Bart »

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2521 poslato: 18. Februar 2017. u 23:47 »
Zimica od 1 do 5,trojka da čistija trojka nemoze biti,suv leden januar za 4,suv hladniji decembar za 3 i blaži i suvlji februar za 2,i to sa niskim kriterijumima cistu 3 daje,dakle prosecna zima sto se kvaliteta tiče(ne kažem da želim hladnoću ali zima se zove zima i sto je jača i sa vise snega kvalitetnija,isto i leto sa vise sunca i toplijim vremenom)jednostavno cad i jemer a samo 200-300 km zapadnije kod Banjaluke bi zima bila i za jaku 4 ako ne i slabu 5 jer su imali pola metra snega vise od 15 dana

Velika šansa je propuštena,trebao je bar jedan veći sneg i sve bi bilo super,za mene u ovom veku ostaje samo zima 2012 sa 4(i to ni ona nije zaslužila osim na ime i slavu koju ima ledeni februar 2012 i -29 uz sneg u Nsu)2005 nisam pratio ali mozda i ona je za 4 ovo ostalo većinom 3,a ove prethodne sve su bile 1 ili 2 tako da je i ovo napredak,osecam da cemo u narednim zimama opet marširati 1 2 a za 5,6 godina mozda iskoristimo sličnu priliku na bolji način,valjda doživim zimu za 5 do kraja života
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2522 poslato: 19. Februar 2017. u 09:47 »
Annual Seminar 2017

ECMWF | Reading | 11-14 September 2017

http://www.ecmwf.int/en/learning/workshops/annual-seminar-2017

Napomene:
1) This seminar is free to participants from ECMWF's Member (npr. Srbija) and Co-operating States (npr. Crna Gora).
2) The seminar is open to a maximum of 100 participants. In the event that we are oversubscribed, we will limit the number of participants to two per organisation.
3) Britanci su poznati po "minimalnim" zahtevima i "kratkoj" proceduri za dobijanje vize za državljane Srbije (a što bi rekao "Sir Oliver" -"cijena prava sitnica").

Van mreže majstoric17

  • *
  • Poruke: 137
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2523 poslato: 21. Februar 2017. u 22:22 »
Mene više brine ova suša što vlada zadnjih mjeseci.
Ako se ovako ,,oskudijevanje oborina'' nastavi kroz proljeće i ljeto mogli bismo imati velike vrućine.
Neke prave ciklone nije bilo od 11. mjeseca. 12. je mjesec bio sušan, ovaj mjesec također.
1. mjesec bio je jedva prosječan oborinski, većinom se radilo o manjim oborinama.
Što mislite hoće li se suša nastaviti dalje?

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2524 poslato: 21. Februar 2017. u 22:37 »
Možeš li ti da mi kažeš koliki je intenzitet isparavanja bio u prethodna dva i po meseca? To što nije palo na stotine litara u prethodna dva i po meseca, ne znači da je suša. Predlažem svima onima koji misle da je suša da izađu napolje i iskopaju rupu dubine pola metra i da uslikaju taj suvi sloj u zemljištu.
Možda statistički jeste suša, ali mi nismo računari da tako gledamo na svet. Treba biti objektivan, pa sagledati realno situaciju. Možda je nekome statistika zanmljiva, i drži se samo nje, ali meni ona ne govori ništa specijalno.

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2525 poslato: 22. Februar 2017. u 00:19 »
Mene više brine ova suša što vlada zadnjih mjeseci.
Ako se ovako ,,oskudijevanje oborina'' nastavi kroz proljeće i ljeto mogli bismo imati velike vrućine.
Neke prave ciklone nije bilo od 11. mjeseca. 12. je mjesec bio sušan, ovaj mjesec također.
1. mjesec bio je jedva prosječan oborinski, većinom se radilo o manjim oborinama.
Što mislite hoće li se suša nastaviti dalje?

Možeš li ti da mi kažeš koliki je intenzitet isparavanja bio u prethodna dva i po meseca? To što nije palo na stotine litara u prethodna dva i po meseca, ne znači da je suša. Predlažem svima onima koji misle da je suša da izađu napolje i iskopaju rupu dubine pola metra i da uslikaju taj suvi sloj u zemljištu.

Prethodnog leta nismo imali ni sušu ni ekstremno visoke temperature, padavine su bile iznad proseka cele godine ( naročito su kišni bili oktobar i novembar ) , a na onako niskim temperaturama u prva dva zimska meseca isparavanje sigurno nije moglo da bude veliko, tako da se i ja ovde slažem sa Zecom.

Kod nas je zbog topljenja snega i kiše koja je padala samo jednu noć zamalo bilo problema sa poplavama, a zemljište je sve samo ne suvo.

DSCN8681

DSCN8690

DSCN8688

Van mreže Kiraj

  • *
  • Poruke: 356
  • Lokacija: Basaid ,Banat
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2526 poslato: 22. Februar 2017. u 09:00 »
Možeš li ti da mi kažeš koliki je intenzitet isparavanja bio u prethodna dva i po meseca? To što nije palo na stotine litara u prethodna dva i po meseca, ne znači da je suša. Predlažem svima onima koji misle da je suša da izađu napolje i iskopaju rupu dubine pola metra i da uslikaju taj suvi sloj u zemljištu.
Možda statistički jeste suša, ali mi nismo računari da tako gledamo na svet. Treba biti objektivan, pa sagledati realno situaciju. Možda je nekome statistika zanmljiva, i drži se samo nje, ali meni ona ne govori ništa specijalno.

Ne treba kopati .
http://www.hidmet.gov.rs/latin/meteorologija/uslovi_vlaznosti.php

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2527 poslato: 22. Februar 2017. u 11:25 »
SPI uzima samo podatke o količini padavina u prethodnom periodu, nikakve podatke o realnoj vlažnosti zemljišta. Dakle, prethodno se informisati, pa tvrditi nešto.



Ko želi, može da prebaci ove postove u meteo čet.
« Poslednja izmena: 22. Februar 2017. u 11:43 zec »

Van mreže Kiraj

  • *
  • Poruke: 356
  • Lokacija: Basaid ,Banat
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2528 poslato: 22. Februar 2017. u 15:55 »
Na žalost ,dobro sam informisan .Drugo ,bavim se poljoprivredom i vidim kakvo je stanje u ataru na području Severnog Banata.Ne može se videti barica u najnižim delovima atara .Gde su dolje i depresije u ovo doba godine ima vode a sada je suvo.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2529 poslato: 22. Februar 2017. u 17:11 »
Na žalost ,dobro sam informisan .Drugo ,bavim se poljoprivredom i vidim kakvo je stanje u ataru na području Severnog Banata.Ne može se videti barica u najnižim delovima atara .Gde su dolje i depresije u ovo doba godine ima vode a sada je suvo.

Ne razumem zbog čega ljudi teško prihvataju kada im se kaže da to što govore ili rade nije sasvim dobro.

Gotovo svaki mesec tokom prošle godine je bio sa padavinama iznad proseka, i sada, čim nastupi period sa manje padavina, kreće kuknjava da će suša i da jeste suša, a ja sam okačio kartu sa sajta RHMZa koja govori da u proseku na teritoriji Srbije ima oko 130 mm vodenog taloga zarobljenog između čestica zemlje u zapremini od 1m3, ako je RHMZ tako radio merenja. Malo li je? Pritom treba imati u vidu da je to količina vode koja nije otišla gravitacijom, već stoji.
Možda se ne bavim poljoprivredom, ali studiram molekularnu biologiju i fiziologiju, tako da otprilike mogu objektivno da razgraničim istine od besmislica u ovoj oblasti.
Dakle, moraju da budu bare i lokve po poljima da bi se reklo da je idealna vlaga sa zemljištem? Mi ne gajimo pirinač na tim poljima.
Moje skromno znanje mi govori da voda u polju znači da je zemljište prezasićeno, slabo aerisano, pa je time i smanjena apsorpcija mineralnih materija putem osmoze, pa je kultura dovedena u stanje fiziološke suše. Pored toga, čini mi se da u kombinaciji prezasićenog zemljišta i temperatura nedovoljno visokih da voda ispari iz zemljišta, ili sa zemljišta, ako govorimo o tim lokvama, dovodi do povećanja broja vodoničnih verza među molekulima vode, čime se difuzija usporava. O parazitima u ovakvim uslovima koji koji slabe zdravlje biljke i da ne govorim.
Uglavnom, ne pada mi na pamet da više pišem bilo šta na ovu temu, jer verovatno večinu i ne zanima. Onaj ko misli da je suša, neka misli. Takođe, onaj ko misli da će prihodi biti dobri ako pada dvesta litara svakog meseca, neka misli tako, kao i da su padavine i temperatura najbitnije stavke u poljoprivredi.
Nedavno sam gledao emisiju gazda Rajko, gde je došla gospođa da dijagnostikuje eventualne bolesti kod zasada cveća porodice koja se tim poslom bavi. Svi su bili nasmejani, očekujući da će sve proći sa najboljim ocenama, ali neznajne ljudi koji se tim poslom bave je isplivalo na površinu. Kod većine posmatranih sadnica je bilo nekih problema, jer se briga vodila na pogrešan način.

Van mreže Kiraj

  • *
  • Poruke: 356
  • Lokacija: Basaid ,Banat
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2530 poslato: 22. Februar 2017. u 17:47 »
Ne kukam da je suša  .Pokušao sam da ukažem da je manjak vlage u zemljištu i ništa više .Rađene su analize zeljišta  za  N-min a rezultati kažu da je vlaga: 0-30cm 23.17, 30-60cm 20.01, 60-90cm 19.42%.
Ova analiza se odnosi na okolinu Novog Sada ,početak februara.



Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2531 poslato: 24. Februar 2017. u 09:38 »
Ne znam za parametre isparavanja i ostalo, ali je suša žestoka. Ne pamtim ovakvu sušu u ovom periodu.

Bio sam jutros do mog placa u Sr. Kamenici i nisam mogao da verujem da je ovakvo stanje krajem februara. Zemlja je suva kao barut. Prašina...



Dobro će doći ova kiša večeras.


Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.279
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2532 poslato: 24. Februar 2017. u 09:58 »
Vidi se i na tvojoj slici Joe, a meni stalno upada u oči taj pejzaž "spaljene zemlje",  kako bih rekao. Mraz je sve tako oprljio da se čak ni korovi nigde ne zelene u mom kraju. Čak je i žito žuto potpuno, tek ponegde ima zeleni izdanak. Površinski sloj do nekih 10-15 cm je jakosuv i treba u ovom trenutku dobre kiše da se vegetacija povrati. Tačno je da u dubini ima akumulirane vlage, ali je potrebna vlaga i zanicanje i biljka treba da dopre dotle. Videćemo, meni zasad situacija jednostavno ne svidja, a kako će biti, videćemo...
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2533 poslato: 24. Februar 2017. u 10:00 »
Povrsinski je suva, to je sigurno u Vojvodini pre svega da kazem sloj od 15ak cm, gruba procena... Mi ovde imali mesec dana skoro snega tako da je i to sprecilo isparavanje a cini mi se i vise padavina narocito u novembru za nedelju dana cini mi se preko 100mm, to je bla dobra priprema za ovaj period sa manje padavina...
Joe jel planiras da sadis ovde nesto ili vec ima nesto?

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2534 poslato: 24. Februar 2017. u 11:11 »
 ^^

Posadjene maline, sorta Vilamet.
Oko 3000 sadnica. Videćemo šta će uspeti. Nastavljam pričicu, uskoro će da padne tanjiranje između redova dok je ovako suvo tle. I ovde u malinjaku je bio snežni pokrivač mesec dana bez prekida ali džabe.

Van mreže Кембел

  • *
  • Poruke: 53
  • Lokacija: Kraljevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2535 poslato: 24. Februar 2017. u 11:53 »
 ^^ Честитке за број садница и за пос'о. И сам сам планирао нешто слично одавно, али увек искрсне нешто што ме спречи да почнем са узгајањем малина. Сад сам одлучио да купим 50так садница које ћу да посадим иза куће, чисто да видим како и шта. Кад очекујеш први род? Јеси ли контао шта за заштиту од града?
Екстремни зимољубац.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2536 poslato: 24. Februar 2017. u 12:30 »
Mislim da je i do zemljista i njenog tipa. Kod mene u mojoj okolini  u zavisnosti od tipa zemljišta neke njive skoro pa suve dok negde ima poprilicno vlage.. Gde je crnica blatnjavo,dok kod zemljista kao sa Joeve slike je suvo i bez blata..

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2537 poslato: 24. Februar 2017. u 12:53 »
^^ Честитке за број садница и за пос'о. И сам сам планирао нешто слично одавно, али увек искрсне нешто што ме спречи да почнем са узгајањем малина. Сад сам одлучио да купим 50так садница које ћу да посадим иза куће, чисто да видим како и шта. Кад очекујеш први род? Јеси ли контао шта за заштиту од града?

I ja učim tako da idem korak po korak, pa šta bude biće, ne opterećujem se.
Prvi rod sledećeg leta. Ova sorta ne rađa prve godine. Možda na jesen bude nešto sitno čisto da probam.
Ovako nekako:

http://www.zdravasrbija.com/images/ZS_vil2.gif

Što se tiče zaštite od grada nisam ništa planirao. Ogradu i sistem za navodnjavanje sam planirao od većih ulaganja ove godine. Šta ja znam koliko je čest grad ovde. Inače malinjak je dosta blizu radarskog centra na Fruškoj Gori.

Mislim da je i do zemljista i njenog tipa. Kod mene u mojoj okolini  u zavisnosti od tipa zemljišta neke njive skoro pa suve dok negde ima poprilicno vlage.. Gde je crnica blatnjavo,dok kod zemljista kao sa Joeve slike je suvo i bez blata..

I kod mene u dvorištu gde je crnica je blato bilo do pre par dana, a ovde suvo ko barut. Mene više zanima vlaga zemlje na njivi nego u dvorištu.  :)

Van mreže Kiraj

  • *
  • Poruke: 356
  • Lokacija: Basaid ,Banat
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2538 poslato: 24. Februar 2017. u 12:55 »
Ne pamtim da sam ovako rano sejao .
Juče spremili.



Danas sejali.

« Poslednja izmena: 24. Februar 2017. u 12:59 Joe »

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.279
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2539 poslato: 24. Februar 2017. u 14:55 »
@kiraj,

Šta ste sejali? I koja je ovo sejalica ako nije tajna. Liči na staru kukuruznu..
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"