Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1347418 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2560 poslato: 13. Mart 2017. u 10:27 »
Uh, čini se da ćemo teško uživati u proleću do kraja marta.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2561 poslato: 13. Mart 2017. u 11:36 »
Ako je prva polovina marta bila toplija za oko 3°C od srednje martovske temperature kako to da se već nije dovoljno izuživalo!?

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2562 poslato: 13. Mart 2017. u 16:01 »
Uh, čini se da ćemo teško uživati u proleću do kraja marta.

Ovaj komentar se tiče razvoja situacije u narednom periodu (do kraja marta), a ne ocene o stepenu užitka i statistike u dosadašnjem delu marta.

Kada se kaže, teško da ćemo uživati u proleću, to znači da nas na osnovu ensembla koje je okačio kolega ne očekuje baš toplo vreme u narednom periodu, a na osnovu postavke baričkih sistema i stabilnog azorskog anticiklona očekuju nas česti upadi hladnih frontova.
« Poslednja izmena: 13. Mart 2017. u 16:13 Joe »

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2563 poslato: 14. Mart 2017. u 09:07 »
Hey Joe, upravo ta vremenska situacija kazuje da ćemo imati smenu perioda sa temperaturom u granicama proseka i perioda sa iznadprosečno toplim vremenom.
Videći tvoj post u aktuelnim
Užasno deprimirajući mart se nastavlja.
i znajući ono što sam već napisao za prvu polovinu marta pitah se dal živimo na istim meridijanima.
Po svemu sudeći ovaj mart će biti daleko topliji od prosečnih vrednosti i mislim da ova vremenska situacija u nastavku marta pruža više mogućnosti da se uživa nego da izazove neka loša raspoloženja.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2564 poslato: 14. Mart 2017. u 12:59 »
 ^^

Ovde je tema prognoza te sam se toga i držao, ali vidim da nemam kud pa ćemo prebaciti gde već treba ove pisanije. Stepen užitka u proleću je relativna stvar i kod različitih ljudi se meri na osnovu različitih kriterijuma, te zbog tog razloga ne vredi ni pričati o tome jer je teško da nam se kriterijumi podudaraju. Uostalom definicija pravog proleća kao i užitka u istom ne postoji i upravo zato je relativna stvar. Ali ajde ako već moram svaku svoju reč dosta detaljnije da objasnim i opravdam:

1. Stepen užitka u proleću se iz mog ugla meri broju vikenda sa toplim, sunčanim i suvim vremenom, a da me zdravlje ne izda te mogu malo i da radim na svom placu i orežem voćke u dvorištu. Sobzirom da sam bio bolešljiv dosta u prvoj polovini marta i dosadašnjem broju pomenutih vikenda sa lepim i sunčanim vremenom, užitak u proleću je izmeren na samo 1 dan, što je nedovoljno da obavim sve poslove koje sam planirao te stroga sam očekivao dosta više od druge polovine marta i samim tim nisam baš oduševljen.

2. Kada kažem užasno deprimirajući mart se nastavlja to znači da se nastavlja nešto što se trenutno dešava ne aludirajući na to koliko to što se trenutno dešava traje već. U principu to ne znači nužno i da već duže vreme traje jer bih onda rekao užasno deprimirajući mart traje već dugo i nastavlja se recimo.  :) Zaista, po ko zna koji put u martu po kiši i hladnom vremenu tražim parking ispred firme što me poprilično deprimira.

Eto nadam se da je sada jasnije šta sam hteo da kažem, namere mi nisu bile da uvredim gospođu baba martu i mislim da joj samim tim nije potreban advokat za klevetu.   :tu:
« Poslednja izmena: 14. Mart 2017. u 13:10 Joe »

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2565 poslato: 14. Mart 2017. u 13:14 »
Drugar IT-jevac i ja ti nisam bio mnogo bolje sreće ovog marta. Preležao grip po onom "najlepšem" vremenu i temperaturi preko 20°C.
I dugo mi se nije razvedrilo po glavi tj. sve dok nije počela kiša pred ovaj vikend.
Ljudi kao ti (a i ja imam slične afinitete) koji imaju planove na otvorenom i zavise od vremenskih dešavanja, početkom proleća znaju da budu pod stresom!
Tu smo mi koji imamo ograničeno radno vreme na otvorenom (čitaj: vikendi) u posebno nezahvalnom položaju.
Ali neće nam pobeći prilika da se sve odradi što se planiralo. Biće to sve kako treba! A i najbitnije da smo svi mi živi i zdravi pa će se  i obaveze i posao onda rešiti.
Pozdrav i držim palčeve za pozitivu!  :tu:

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2566 poslato: 14. Mart 2017. u 13:27 »
 ^^ I ja se iskreno nadam sve lepsem i toplijem vremenu,mada koliko vidim ocekuje nas promenljivo vreme koje dolikuje martu..
Ako moram da izaberem 2 meseca koja mi ne odgovaraju po pitanju vremeskih prilika -biram Mart i Oktobar :) Ujutru hladno,preko dana toplo pa uvece opet hladno,ne znas kada krenes negde ni kako  da se obuces a kamo li da isplaniras neke radove na placu,njivama i slicno a dosta ljudi od toga zavise.. Slobodno vreme(vikend) - kisa i lose vreme= Los i deprimirajuci period za vecinu ljudi -_-

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2567 poslato: 14. Mart 2017. u 15:45 »
Uh ja jedva čekam sinčića da prošetam konačno po lepom i sunlanom danu, šta reći.  :(

Van mreže Кембел

  • *
  • Poruke: 53
  • Lokacija: Kraljevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2568 poslato: 14. Mart 2017. u 17:53 »
Мени од марта креће блага депресија  :grin: јер не волим јаке врућине, а још мање волим оно априлско-мајско време, спаринчугу и кишу по сунцу  :grin: Од септембра сам ја свој човек, јесен и зима су ми најомиљенија доба, а лето је добро само зато што је лето последње годишње доба кад су врућине, после тога иде углавном свежије време  :D :grin:
Екстремни зимољубац.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2569 poslato: 14. Mart 2017. u 18:46 »
Gledam ovo šta mi sve ne izlazi u vezi ovog snežnog ciklona na severoistoku SAD.

Pa oni su gori od nas majke mi... kakva se tu panika diže :laught: :laught:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2570 poslato: 14. Mart 2017. u 18:55 »
 ^^
Ja bas sad gledam prognozu za Montreal, uh kakav sneg uz jak vetar tamo pada danas.
A temperature kao da je januar mesec.  :O

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2571 poslato: 14. Mart 2017. u 19:07 »
 ^^ Pratim i ja stanje tamo, i njihove vesti i naslove, sve je to iz dobro poznatih razloga, sto senzacionalisticnije to "bolje" :D Ali, i nije to bas "mala stvar" u pojedinim delovima SAD-a, za Kanadu da ne govorimo.

Pratio sam i live kamere danas povremeno, bilo je tu lepog padanja snega.


Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2572 poslato: 15. Mart 2017. u 10:15 »
U Blicu se povremeno daju "tekstualna objašnjenja" dugoročne prognoze koju objavljuje AccuWeather. O kvalitetu "objašnjenja" neću detaljno da pišem, lako može da se primeti da li ih piše stručno lice (ili neko ko se zaista razume u to o čemu piše), ili neko drugi. Spominjanje "a za kraj nas očekuje i nevreme sa grmljavinom" (za celu Srbiju) jer za 31.3. postoji ikonica za grmljavinu (npr. za Beograd se daje mogućnost popodnevnih pljuskova i grmljavine), pokazuje koliko se neko "slepo" drži onoga što vidi na sajtu spomenute kompanije (eh, nekada u prognozi "danas za danas" ne znamo da li će biti popodnevnih grmljavina -a ovde se "tvrdi" da će biti "nevreme sa grmljavinom").
Druga stvar mi je dodatno privukla pažnju:

na sajtu Blica (15.3.2017.) piše "Česti upadi hladnih frontova izazvani Azorskim anticiklonom doprineće variranju temperatura, pa će nas pravo proleće zaobići do kraja marta."
http://www.blic.rs/vesti/drustvo/prevrtljiva-baba-marta-evo-sta-nas-sve-ocekuje-do-kraja-meseca/y3htdwc

 i da ne pratim ovaj forum možda bih pomislio kako je neko iz Blica samostalno napisao ovu rečenicu jer se nigde ne navodi izvor informacije. Ipak na ovom forumu je 13. marta Joe napisao sledeće (kopiram samo deo poruke):

Uh, čini se da ćemo teško uživati u proleću do kraja marta.

... a na osnovu postavke baričkih sistema i stabilnog azorskog anticiklona očekuju nas česti upadi hladnih frontova.

OK je što nas neki ljudi iz Blic-a prate, to je fino i to pozdravljam (pratim i ja njihov sajt, povremeno ostavim i komentar i/ili pohvalu u nekoj temi) ali još kada smo bili mali učili su nas da "nije lepo da se prepisuje"  ;). Kada smo postali "zreli ljudi" i "akademski građani" učili su nas da se prilikom citiranja (ili navođenja maltene istog teksta koji je negde već objavljen) uvek navede izvor informacija. Na ovom forumu sam uvek navodio izvor ili autora čiji tekst/sliku/grafik ovde postavljam, bilo bi korektno da i drugi (ne mislim samo na ovaj forum, već na "sredstva javnog informisanja") rade slično. Doduše ima mnogo ozbiljnijih situacija kada neko nije navodio "izvor" a ne radi se o tekstovima u dnevnim novinama niti ima bilo kakve veze sa meteorologijom...

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2573 poslato: 15. Mart 2017. u 12:56 »
Jel ovo moguće? :) Nije lepo što ne navode izvor zaista. Ne mogu da ne osećam sada veću odgovornost za kada pišem na forumu.  :/  Što se kaže i zidovi imaju uši.

Van mreže Кембел

  • *
  • Poruke: 53
  • Lokacija: Kraljevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2574 poslato: 15. Mart 2017. u 15:41 »
Поздрав за, па ај да их назовемо новинарима, Блица. Знао сам одавно да штампа и сајтови за све и свашта копирају читаве чланке са форума, али ово је смешно :D
Екстремни зимољубац.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2575 poslato: 15. Mart 2017. u 16:20 »
http://www.telegraf.rs/vesti/2546482-poslednji-ledeni-talas-nas-je-pogodio-pre-1800-dana-neka-se-spremi-surdulica-za-mecavu


evo telegraf objavio ovo...kako ce Surdulica od svih gradova proci najgore,  :huh: nekako mi nisu jasne dve stvari
prva je odakle bas izbrase Surdulicu da navedu, a drugo da preciziraju padavine u cm i bas sajt koji sam ja naveo i koji uglavnom koristim a to je yr.no
mirise mi ovo a imam i neki osecaj da je neko citao na nasem forumu pa da je iz mog skromnog izlaganja vise optimisticnog lepo prepisao i dodao jos nesto, i sastavio vest(info)
lepo to izgleda ali nema izvora informacija tipa RHMZ, Serbianmeteo itd...sem sajta yr.no :whistling: :grin:


drugi put neka napisu, a ima sansi da je u pitanju nas forum ^^
Ma cita sigurno ja sam provalio... Evo i u ovom tekstu su objavili karte oko 11h koje su na ovom forumu objavljene oko 8h tog dana...
http://www.telegraf.rs/vesti/2521837-sibir-stize-u-srbiju-29-decembra-upravo-se-dogodila-bitna-promena-u-prognozi-vremena-foto
Ma nisu samo blicovci...  :)

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.278
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2576 poslato: 16. Mart 2017. u 20:17 »
Ne kradu se samo bakar i gvozdje... I ne krade samo jedna nacionalna manjina  :whistling:
Ništa lepše nego kad ti neko "ispljune"  gotov text a ti samo copy/paste.

Pitaj Joe koliko je reklama tamo i drzi se za stolicu da ne padneš. Jedino prijaviti google za kradju, ali suviše su veliki da bi ispaštali za takve stvari...  :facepalm:

🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2577 poslato: 17. Mart 2017. u 23:10 »
Ne znam da li se i ranije dešavalo, ali ja prvi put vidim sada.

Večerašnji EC run od 12Z nije izašao uopšte.

Dešavalo da se da kasni malo ili na wetterzentrale, ili na meteociel, ali je to sve bilo unutar pola sata.


Sada je prošlo već 3h od kada je trebao "run" da krene, ali nema ničega.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2578 poslato: 18. Mart 2017. u 00:27 »
 ^^
Izasao nesto posle 23h.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2579 poslato: 18. Mart 2017. u 00:34 »
@Kimi:

Ovo je redak slučaj ali nije prvi. ECMWF je poslao zvanično obaveštenje, "na rešavanju problema se radi" i za sada NIJE dostupan današnji 12z.

@Vladimir:

Ne pratim spomenuti sajt ali ni taj niti bilo koji drugi sajt ne može još da ima 12z ECMWF (mislim na današnji - dakle 17.mart; možda "drže" jučerašnji) zbog tehničkih problema u Reading-u.

Ovakve situacije nisu sasvim neuobičajene: za nas koji redovno preuzimamo GFS & GENS, GDPS/GEM ... , ovo je nešto što mora da se uzme u obzir kada software zavisi od raw model data. Klijent želi prognozu i ne interesuje ga da li je problem na NOAA/NCEP, ili u ECMWF ili ... pa se "uz pomoć štapa i kanapa"  ;) pravi privremeno rešenje. Situacija u kojoj fali ceo model run je mnogo bolja od one u kojoj na prvi pogled deluje da su dostupni svi podaci a onda se otkrije da fali samo par parametara u samo nekoliko forecasting leadtime -ko je ikada otvarao npr. GFS 0.25 grib zna koliko tu podataka ima... ili još gore: svi parametri su dostupni za sve termine za skoro ceo svet ali za neki mali region (npr. 0.5-1% od celokupnog područja) fali sve...