Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jun 2013.  (Pročitano 31069 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #20 poslato: 06. Jun 2013. u 21:15 »
^^ Za razliku od današnjih, oblaci će se sutra ipak kretati i to ne presporo sa sjevera i sjeveroistoka. Beograd generalno rijetko kad dobije šta konkretnije sa te strane, ali je 24. maj prošle godine demantovao tu konstataciju. Slična situacija se crta sada, ali isto mislim da je tada bilo za nijansu jače smicanje.

Ponedjeljak i dalje izgleda jako ozbiljno na kartama GFS-a. Toliko parametara bi se poklopilo za savršenu oluju.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #21 poslato: 06. Jun 2013. u 21:37 »
U pravu si strujanje ce biti malo jace nego danas narocito u nizim slojevima atmosfere ali ipak bi rekao da ce se skoro kretati.

I ovde su retki pljuskovi sa severoistoka pa cemo videti sutra hoce li biti drugacije...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #22 poslato: 06. Jun 2013. u 22:01 »
Danas je bilo jako lepih formacija prema severu-severoistoku ali je sve ostalo prilicno udaljeno od mene iako sam se nadao da ce se pribliziti i mozda me zakaciti.
Za sutra cemo videti moze da bude svasta ali vec je poznato da su ovakve situacije nezahvalne za prognozu.
Iznad Vojvodine istocno i severoistocno strujanje koje za mene predstavlja malu enigmu, nemam puno iskustva i situacija u kojima je dominiralo strujanje sa te strane. Ako sunce probije odmah ce se stvoriti dobri uslovi bas kao danas kada je malo nedostajalo. Ipak za jace oluje nedostaje topliji vazduh.
Zanimljiv dan za pracenje ce biti.

Sta tek reci za ponedeljak koji ima potencijal za stvaranje prave oluje. Nisam ljubitelj toplijeg dela godina u kojem nesto manje pratim prognoze ali odavno nisam video ovakav CAPE index kao sto prognozira GFS za ponedeljak u Vojvodini.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #23 poslato: 06. Jun 2013. u 22:31 »
Mene ponajviše interesuje ponedeljak, jer GFS iz izlaza u izlaz povecava šanse za supercelije u Šumadiji, Pomoravlju. A tek ostali parametri, bile bi to fantastične oluje.
Samo da se održi ovo na kartama i ja u ponedeljak ne idem u školu. :-D


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #24 poslato: 06. Jun 2013. u 22:45 »
Samo zelim sutra vedro nebo od izlaska Sunca,sve ostalo ce doci samo po sebi..
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #25 poslato: 07. Jun 2013. u 04:39 »
Mislio sam da će se formirati neki letnji anticiklon ali nažalost za sada ništa od toga nastavlja se nestabilno vreme! Ali polako jun je tek počeo videćemo...

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #26 poslato: 07. Jun 2013. u 12:50 »
U narednih 7 dana (što se tiče BGa i okoline), najprijatnije i "najlepše" vreme  biće u nedelju -sunčano i toplo  :sunce (uz napomenu da ovo ne važi za celu Srbiju -npr. na istoku zemlje su i u nedelju mogući pljuskovi) a "najinteresantnije" vreme u Srbiji (za ljubitelje mogućeg nevremena) biće u ponedeljak. Od utorka par dana sa temperaturama ponovo ispod proseka za ovo doba godine uz nestabilno vreme (povremene padavine) i severozapadni vetar... a u naredni petak verovatno lepo vreme (ali daleko je to...).

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #27 poslato: 08. Jun 2013. u 10:33 »


Citat
From Slovakia to Hungary to Romania to the Ukraine to E Belarus, shear at all levels remains very low to non existent so once again we see daytime driven thunderstorm activity. Scattered to widespread thunderstorms with pulsating character evolve early in the day and grow upscale into numerous more or less organized clusters of showers and thunderstorms. Both, the regional CAPE/LL moisture dispersal but also the depth of the mixed sub cloud layer determine the strength of any cold pool, so degree of organization with those clusters will be highly variable. Would not be surprised to see a few concentrated swaths of strong to isolated severe wind gusts with cold pool driven DMC. Local flash flooding is certainly possible due to slow storm motions and training effects along any well placed outflow boundary with the highest risk probably being present over Romania, where PW values will be the highest (a marginal level 1 was added). Thunderstorms decrease in intensity and coverage during the night, but the atmosphere remains unstable and re-developing thunderstorms during the night are likely ... especially from Belarus to Hungary to Romania.

Prognoza za sanas skoro ista kao juce, jedino je strujanje danas severno i severozapadno. Posle podne se ocekuju pljuskovi sa grmljavinom, ponegde obilniji jer ce se oblaci sporo kretati, sanse za grad su i dalje male ali ipak postoje...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #28 poslato: 08. Jun 2013. u 10:47 »
Sutra će definitivno biti stabilno u većem dijelu zemlje, strujanje polako okreće na južno, biće manje vlage u prizemlju i više temperature.
Za ponedjeljak i dalje situacija zanimljivo izgleda, s tim što su se očekivano izgubili parametri za "savršenu oluju" koju sam pominjao u nekom od prethodnih postova. Razlog je što front malo rani u odnosu na prethodne izlaze, pa bi već sredinom dana došlo do jačih razvoja. Ipak, tu su i dalje smicanje, visok CAPE, vlage ima dovoljno. Vidjećemo...


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #29 poslato: 08. Jun 2013. u 17:58 »
Biće svakako stabilnije sutra u severnoj polovini zemlje,ali južnije (posebno u planinskim krajevima) nije isključena mogućnost za pljuskove i grmljavinu.

Ponedeljak je dan za veoma snažne nestabilnosti a samim time i  superćelije,bez obzira što to je GFS-ov parametar za superćelije dosta opao (možda nije baš najbolje reći opao,pomeren je istočnije od nas).

EDIT:Ipak GFS u 12Z izlazu vraća to u naše krajeve,onako na prvu loptu(nisu još izašle karte nestabilnosti).
« Poslednja izmena: 08. Jun 2013. u 19:51 Kimi »
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #30 poslato: 08. Jun 2013. u 18:54 »
Ako GFS i u narednim izlazima bude crtao sličan scenarijo, ovo su situacije kod kojih je izvjesna barem jedna jaka superćelija koja prođe preko Srbije, ali često ih bude i nekoliko.
Centralni pojas Srbije ima najveće šanse prema aktuelnim izlazima:













padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #31 poslato: 09. Jun 2013. u 14:04 »
Sudeći prema današnjim izlazima modeli najviše šansi za superćelije sutra daju Vojvodini ( uz istočnu Slavoniju i južnu Mađarsku ).. Moje viđenje ( iskustvo pre svega ) je da bi ako bude superćelija one nastajale tu negde oko Loznice i jačale krećući se dalje ka SI - I ka severnoj Šumadiji i Bg. Videćemo, ipak u NS okrugu ih ne očekujem. Pre bih rekao možda neki višećelijski sistem koji bi došao sa sremske strane. Ako ga bude biće predivnih formacija oblaka. :)

Predfrontalne nestabilnosti + leto =  :respekt


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #32 poslato: 09. Jun 2013. u 14:11 »
Evo kakve padavine vidi EC za sutra uveče (najvjerovatnije lokacije sa jačim razvojima):



GFS, sa druge strane, u svakom izlazu smanjuje padavine i nestabilnosti. Malo neizvjesnosti nije na odmet.  :popcorn:


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #33 poslato: 09. Jun 2013. u 14:47 »
^^ ^^ upravo tako,sad GFS deluje kao najslabiji model za sutra.Boljerezolucijski modeli su dosta bolji.Ipak bi razvoji trebslu da se koncentrisu severno od Zapadne Morave,tako da da sam ja bas na granici.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #35 poslato: 09. Jun 2013. u 18:38 »
GFS i u 12Z izlazu smanjuje nestabilnosti za sutra.Kada kažem smanjivanje nestabilnosti ne mislim na parametre za nestabilnosti,već na padavine.Videćemo šta će reći ostatak ekipe večeras.U Vojvodini će svakako razvoja,ali deluje da bi ih trebalo biti u nekoj meri i u ostatku zemlje (iako GFS to negira).

Inače,GFS crta šanse za superćelije i u utorak.

Nakon toga na prvi pogled deluje da bi došlo do stabilizacije,međutim imaćemo visinski ciklon u Egejskom moru koji će donositi popodnevne pljuskove sa grmljavinom uglavnom južnije od Beograda.To me odmah podseća na one nestabilnosti krajem maja 2011. :D

Očekujem da se i ostale kolege uključe u diskusiju  ;D ;D
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #36 poslato: 09. Jun 2013. u 18:58 »
Za moj kraj gfs povećao padavine utorak i sreda ima skoro 40mm, ali mogu modeli da crtaju i preko 100 ništa ne vredi moj kraj ove godine jednostavno nema sreće...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #37 poslato: 09. Jun 2013. u 19:08 »
Smanjuje nestabilnosti za sutra, ali zato za dane nakon ponedjeljka sve više povećava, tako da se i nakon ponedjeljka nastavlja period vrlo zanimljivih dana. Sve jače nestabilnosti se crtaju za srijedu i četvrtak.
Jedino što će strujanje biti sjeveroistočno, ali neće to biti sporopokretni oblaci kao prethodnih dana, već sasvim izraženo strujanje sa smicanjem.
Ipak, u Beogradu i okolini glavnu akciju očekujem sutra. Jednostavno, postoje lokacije koje oblaci vole u različitim situacijama. Ali nikad se ne zna. Zato i jeste zanimljivo praćenje ovakvih dana. Uživajmo! :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #38 poslato: 09. Jun 2013. u 22:02 »
Evo izasao je i WRF-NMM dosta padavina u vecem delu zemlje. Moje misljenje mozete videti na SerbianMeteo alarmu na portalu.

Ono sto meni upada u ocu su obilne padavine na jugoistoku Nemacke i u Ceskoj i do 150mm za 48h, a nasi neka pricaju i dalje kako nema opasnosti od izlivanja Dunava kod nas. S druge strane i u Rumuniji se ocekuju obilne padavine lokalno i preko 200mm, pa kad sve to sjuri sa Karpata nece da izadje na dobro.

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #39 poslato: 09. Jun 2013. u 22:35 »
Samo da ne bude razvoja pre 16h jer mi treba lepo vreme...  :sunce
Veliko je podrucje sa mogucim supercelijama ali ja bi izdvojio dve putanje sa najvecim sansama. Prva bi bila negde u okolini Loznice pa dalje prema Beogradu i jugu Banata kao sto je freeze napisao jutros, a druga bi bila Slavonija, Vojvodina i dalje u Madjarsku.
Naravno ne mislim da ce u ovom podrucju sigurno biti oluja jer vrlo lako mogu biti i u ostalim mestima, ali nas svakako sutra ocekuje zanimljiv dan...