Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Oktobar 2013  (Pročitano 16993 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Oktobar 2013
« poslato: 27. Septembar 2013. u 21:04 »
Od ponedeljka (iako to za jedan dan ne spada u ovu temu) se uspotavlja zaista vrlo retka sinoptička situacija za ovo doba godine.

Zapravo,ona je prava pravcata zimska.Hladnoća koju je iz Arktika upumpao ciklon koji se vrteo nad severozapadom Rusije stvaranjem snažnog anticiklonarnog polja krenuće put centralne Evrope i Balkana.Istovremeno,u Jadranu se nalazi ciklon koji protutnjava onom pravom zimskom putanjom (od severozapada ka jugoistoku).Vrlo je neobično da u ovo doba godine zahlađenje stigne uz košavu,koja će biti na udare jaka i još dodatno povećavati osećaj hladnoće (temperature od ponedeljka do srede uglavnom oko 10°C,jedino na jugoistoku u ponedeljak toplije)  :zima .Ciklon će se u sredu premestiti istočnije uz prestanak padavina u drugom delu dana,a tada kreće dotok hladnoće i u više predele:

Evo EC-a,GFS je nešto blaži (u poslednjem izlazu,mada je pretposlednji bio dosta sličan EC-u):

(Samo da ne bude zabune,ciklon sa svojim delovanjem počinje od nedelje.Tada će još uvek biti toplo u centralnim i južnim krajevima pa su mogući pljuskovi sa grmljavinom,dok će na severu to biti jesenja kiša uz znatno hladnije vreme u odnosu na ostatak zemlje.).Biće i obilnijih padavina do srede kao što reče kolega Dikile u temi septembar,posebno u ne košavskom području  :)









NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Oktobar 2013
« Odgovor #1 poslato: 27. Septembar 2013. u 21:14 »
Кими је све перфектно објаснио.  :super:

Још само да додам оно што се већ зна, у целој земљи се до среде очекују обилне падавине око 30 литара по квадратном метру, ја искрено очекујем и више.

Када циклон оде источније и када се разведри очекујем и појаву првих мразева.  :D

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Oktobar 2013
« Odgovor #2 poslato: 27. Septembar 2013. u 22:34 »
Kakva kosava se crta za ponedeljak. :o
Definitivno vadim zimsku jaknu iz ormara, bice bas, bas hladno, sva sreca da ce vec u utorak oslabiti. Bice i padavina kod mene, ali manje u odnosu na ostatak zemlje.
Najbolje ce proci Timocka i Negotinska krajna, tamo treba ocekivati oko 50mm kise, lokalno i vise.

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Oktobar 2013
« Odgovor #3 poslato: 27. Septembar 2013. u 22:47 »
A u Bg jel ce biti solidna kolicina padavina?

Ne umem da procenim..

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Oktobar 2013
« Odgovor #4 poslato: 27. Septembar 2013. u 23:43 »
 ^^
Ocekuje se solidna kolicina padavina u citavoj zemlji pa i u Beogradu, zna se da kosava ume da pokvari situaciju sa padavinama ali i pored toga svi ce dobiti dobru kisu.
Kimi objasnio sve, nema sta da se doda.
Vadite zimske jakne jer ce definitivno trebati.

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Oktobar 2013
« Odgovor #5 poslato: 27. Septembar 2013. u 23:45 »
^^
Ocekuje se solidna kolicina padavina u citavoj zemlji pa i u Beogradu, zna se da kosava ume da pokvari situaciju sa padavinama ali i pored toga svi ce dobiti dobru kisu.
Kimi objasnio sve, nema sta da se doda.
Vadite zimske jakne jer ce definitivno trebati.

Meni neki prijatelji ne veruju, ali sta cu im ja.. :lmao: :rofl: :lmao: :rofl:

Van mreže ssoney

  • **
  • Poruke: 1.731
  • Starost: 44
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Oktobar 2013
« Odgovor #6 poslato: 28. Septembar 2013. u 03:24 »
Kad krene kosava, kod mene obicno nema padavina dok ne prestane. Retko se desi da uz kosavu pada kisa, al moze da bude. Al kad zaduva bice hladnooo  :-[

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Oktobar 2013
« Odgovor #7 poslato: 28. Septembar 2013. u 10:49 »
Sreća je da će košava trajati samo jedan dan, ponedjeljak. Jeste da je stvarno odavno nije bilo, ali nisam je baš uželio. Jak vjetar mi je najmrznija meteorološka pojava.
Što se tiče padavina, siguran sam da će biti dobre kiše u cijeloj zemlji. U košavskom području više padavina u nedjelju i noći između nedjelje i ponedjeljka, prije nego što pojača košava, a u ostalim krajevima u ponedjeljak tokom dana.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Oktobar 2013
« Odgovor #8 poslato: 28. Septembar 2013. u 12:38 »
Upravo tako.Vetar će do sve do četvrtka imati taj istočni i severoistočni smer(izuzetak je sutrašnji prvi deo dana,kad bi u južnijem delu zemlje trebao biti južni),ali čini se da će samo u ponedeljak biti jak,dok bi u ostalim danima bio slab do umeren.

Srećom pa se centar anticiklona i nakon četvrtka drži dosta severnije od nas,jer inače bi bilo žestoke košave dok bi se ovaj sistem sa Atlantika probijao ka unutrašnjosti Evrope.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Nikola994

  • *
  • Poruke: 128
  • Starost: 29
  • Lokacija: Beograd
Odg: Oktobar 2013
« Odgovor #9 poslato: 28. Septembar 2013. u 15:45 »
Mislite da ce biti obilnijih padavina na podruciju Beograda i veceg dela severne Srbije,uglavnom kada imamo kosavsku sitvaciju u tom delu zemlje padavine su znatno manje a nekad gotovo i da ih ne bude po nekom mom zapazanju...a od cetvrtka bi trebalo da  bude i prvih jutarnjih mrazeva ako sam i to dobro zapazio,amater sam :neznam: :nelupaj: :redface: :)

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Oktobar 2013
« Odgovor #10 poslato: 29. Septembar 2013. u 23:52 »
...a od cetvrtka bi trebalo da  bude i prvih jutarnjih mrazeva ako sam i to dobro zapazio,amater sam :neznam: :nelupaj: :redface: :)

Tvoje zapažanje je veoma dobro  :super: -uopšte ne deluje kao "amatersko", možda bih samo malo korigovao tvoju najavu i umesto četvrtka "tipovao" na petak i (za pojedina mesta) subotu koji deluju kao dani sa najvećom šansom za pojavu jutarnjih mrazeva.
Vidim da se RHMZ (makar u današnjoj prognozi) ograničio samo na mogućnost "prizemnog mraza" a za minimalnu temp. na 2m daje od +2 do +6C. Meni deluje da bi na više lokacija (ne bih sada da "licitiram" i "tipujem" da li su to npr. Vršac i Požega ili Ćuprija i Sm. Palanka ili Leskovac i Dimitrovgrad ili neka druga mesta jer ne mislim da postoje npr. samo dve lokacije gde je mraz moguć) temperatura i na ~2m lako mogla da bude ispod nule.
Doduše sada je nedelja, ima još dovoljno dana do spomenutog perioda... ali trenutno situacija "miriše"  ;) na jutarnje mrazeve u pojedinim regionima.

Van mreže Nikola994

  • *
  • Poruke: 128
  • Starost: 29
  • Lokacija: Beograd
Odg: Oktobar 2013
« Odgovor #11 poslato: 30. Septembar 2013. u 10:57 »
Da jeste daleko,al vredi pomenuti,jugoistocni predeli bi imali mozda malo jace mrazeve malo ispod nule ili oko nule kao sto si od prilike naveo,a severnije bi uglavnom prelazilo nulu,u Beogradu ocekujem jutarnju temperaturu od oko 4 do 5 c.Danas posle podne ocekuju se obilnije padavine od oko 20 l/m2 :jupi: :jupi: :jupi:  :super:


Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Oktobar 2013
« Odgovor #12 poslato: 30. Septembar 2013. u 11:35 »
 
u Beogradu ocekujem jutarnju temperaturu od oko 4 do 5 c.

U centru grada (na Vračaru) možda (mada mislim da i na Vračaru ima potencijala da Tmin bude oko 2-3 C na T2m, pogotovo u petak), ali na periferijama grada (npr. Surčin, Batajnica) će svakako biti nešto niža temperatura (sličnija većem delu Vojvodine).

Inače, od srede ćemo imati lepe i sveže jesenje dane, sa dosta sunca - za moj ukus, idealno vreme.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Oktobar 2013
« Odgovor #13 poslato: 30. Septembar 2013. u 22:49 »
Za sredu se crtaju konvektivne padavine,uglavnom južnije od Beograda.S obzirom da je na visini vrlo hladno (oko 1-2 na 850Hpa),svaki malčice jači oblak bi mogao doneti grad ili sugradicu.

Biće hladno uz umeren severac (GFS daje oko 12-13°C,a gde naleti pljusak to bi se spuštalo i na 6-7°C čak i u najtoplijem delu dana).
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Oktobar 2013
« Odgovor #14 poslato: 01. Oktobar 2013. u 22:57 »
U toku noci i sutra nas ocekuje jos jedan talas uglavnom slabih padavina u Banatu, Istoku Srbije i Velikom Pomoravlju. Prestanak padavina u noci izmedju cetvrtka i petka.
Nastavlja se hladno vreme sve do vikenda. U cetvrtak ce umeren severozapadni vetar povecavati osecaj hladnoce, bice jos dosta oblaka na istoku i jugu, ali nece biti padavina, dok ce na severu biti uglavnom suncano. U petak ujutru nas po svemu sudeci cekaju i prvi mrazevi u ovoj sezoni.


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Oktobar 2013
« Odgovor #15 poslato: 02. Oktobar 2013. u 18:25 »
Nakon tih stabilnih dana sa mrazevma u petak i subotu,GFS daje naoblačenje sa padavinama  za nedelju i početak sledeće sedmice (posebno u južnoj polovini zemlje).

Intresantno je da nikakvog otoljenja ne bi bilo,čak bi bilo još hladnije nego u petak i subotu (u predelima gde bi bilo padavina i oblačnosti) uz ponovnu aktivaciju hladne košave. (centar visinskog ciklona jugozapadno od nas  na jugu Italije a anticiklona severoistočno od nas iznad Ukrajine) :o
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Oktobar 2013
« Odgovor #16 poslato: 02. Oktobar 2013. u 22:38 »
Mislim da se zvanicne prognoze malo zalecu sa najavom osetno toplijeg vremena od nedelje. Jos uvek je sve nesigurno i sve je otvoreno.

Modeli se nisu jos dogovorili oko postavke visinskog ciklona, po EC-u je centar ciklona dosta zapadnije od nas tako da ne bi uticao na vreme u nasoj zemlji i samim tim bi povlacio topliji vazduh sa jugozapada na nase podrucje, mada bi bilo dosta povecane oblacnosti, takodje i kosave. GFS forsira vec nekoliko izlaza ovu pricu koju je Kimi napisao, dosta hladnije uz kosavu i povremene padavine na jugu i jugozapadu zemlje.

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Oktobar 2013
« Odgovor #17 poslato: 03. Oktobar 2013. u 00:22 »
Јутарње температуре у петак и суботу и први мразеви у централној и јужној Србији, северније изнад нуле.




Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Oktobar 2013
« Odgovor #18 poslato: 03. Oktobar 2013. u 02:04 »
Bitno je da su svi mediji večeras sa sigurnošću najavili za vikend osetno topije i sad mnogi ljudi misle da će biti toplo.. :nelupaj:

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Oktobar 2013
« Odgovor #19 poslato: 03. Oktobar 2013. u 07:37 »
@Medo, a već jutros kod mene mali minus, Novi Sad 0.5, Sombor 1.0... Biće i u Vojvodini petak i subotu ujutru mrazeva, ta karta neće da prođe...

Ja nisam čuo osetno toplije, ali biće više temperature u subotu 15-19 stepeni, dok se danas i sutra očekuje 11-15 stepeni. Jedino će jutra biti hladnija sa slabim mrazem, u petak i subotu ujutru.