Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Februar 2014  (Pročitano 20693 puta)

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Februar 2014
« Odgovor #20 poslato: 10. Februar 2014. u 16:21 »
Komsija Ivke  daj odluci se volis li zimu ili leto u sred zime  :D Kad krene sneg onda volis zimu,cim malo otopli volis prolece  :D
Mogu i ja da lupim i napisem pasce jedan sneg krajem februara  od 10,15cm,i to se ostvari i ja pocnem da se hvalim  :o Izvinjavam se na off

Van mreže veles

  • *
  • Poruke: 20
  • Starost: 39
  • Lokacija: Beograd -Zarkovo
Odg: Februar 2014
« Odgovor #21 poslato: 10. Februar 2014. u 16:24 »
Ne bih se slozio sa tobom da je sad "sred zime" klimaktolski zima je na izdisaju,jos cca 18-ak dana  ::) :sunce

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2014
« Odgovor #22 poslato: 10. Februar 2014. u 22:57 »
Veliko razilaženje GFS-a i EC-a na nešto manje od 48h do tog prelomnog termina (sreda kasno uveče).GFS daje lep talas padavina centralnoj i južnoj Srbiji,dok je EC uglavnom suv.

Fino bi zahladilo (nakon tople sredine dana uz južne i jugoistočne vetrove),dunuo bi pojačan severozapadnjak a u brdsko-planinskim predelima iznad 500m bi bilo sigurno snega.

Očekujem povećanje padavina od strane EC-a,ne samo zbog toga što je UKMO uz GFS,već i zato što ne postoji ništa što bi padavinama smetalo da se probiju severnije (strujanje je južno,jugozapadno dok je vetar na visini slab).
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2014
« Odgovor #23 poslato: 11. Februar 2014. u 08:43 »
Posle feniranja koje veći deo Srbije čeka danas i sutra, nešto slično će se ponoviti najverovatnije i u nedelju.
U međuvremenu čeka nas malo kiše sutra u drugom delu dana i u četvrtak prepodne. Više padavina će biti u južnoj polovini Srbije.
U petak i subotu relativno toplo ali ne bi trebalo ići preko 15°C.
Kao što se već pisalo u Aktuelnim danas (a nije ni sutra isključena mogućnost) moguće ponegde i preko 20°C.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Februar 2014
« Odgovor #24 poslato: 11. Februar 2014. u 13:28 »
Jos uvek se ne slazu modeli za sutra vece, GFS i UKMO i dalje daju lepe padavine u juznoj, istocnoj i delom centralne Srbije (to bi kacilo i moje krajeve), dok WRF-NMM i EC samo u jugoistocnoj Srbiji juznije od Nisa. Valjda ce veceras biti jasnije nadam se.
Sve u svemu kao sto je Boce vec rekao juzna polovina zemlje ima najvece sanse za kisu u noci sreda na cetvrtak.


Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Februar 2014
« Odgovor #25 poslato: 11. Februar 2014. u 20:28 »
Фино су посушили УКМО и ГФС, за сутра, а поготво ГФС, тренутно падавине само на југу-истоку, централна Србија наравно сува.

О ЕЦ не треба трошити већ неколико дана црта 0 mm.

Већ сад врло изразита суша се наставља.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2014
« Odgovor #26 poslato: 11. Februar 2014. u 20:38 »
Meni samo nije jasno šta će te padavine da osuši dok dođu do nas...

Ja sam uveren u padavine.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Februar 2014
« Odgovor #27 poslato: 13. Februar 2014. u 17:44 »
Necemo se ovajditi sa padavinama ni od ovog hladnog fronta koji nas ocekuje sutra. Najvise bi kise bilo na zapadu zemlje do 10-15mm, ostali krajevi jedva gde do 5mm, u Timockoj i Negotinskoj krajni padavina najverovatnije nece ni biti. Sve u svemu to je nedovoljno da se ublaze posledice ove zimske suse koja nas je zadesila. Nama trebaju obilne kise preko 20-30mm a toga nema ni u najavi. Po GFS-u susa se nastavlja do danjnjeg uz to i iznadprosecno toplo vreme.

Samo se pitam do kada ce ovako da tera, uopste vise nije bitno da li ce biti zime, potrebne su bilo kakve padavine, zemlja je suva kao da je sredina leta. :oboze:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2014
« Odgovor #28 poslato: 13. Februar 2014. u 20:27 »
^^ ^^ Sa 10-ak mm za sutra spadosmo na eventualno 1-2.Hvala ti Bože,neće biti 0mm :oboze: :histerija:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Februar 2014
« Odgovor #29 poslato: 14. Februar 2014. u 00:10 »
Ja sam se smejao onim pricama, ali sad se nosim sa mislju da ipak nesto nije u redu sa nasim podnebljem u poslednje vreme sto se padavina tice..nesto sto nije vezano za prirodu samo..

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2014
« Odgovor #30 poslato: 14. Februar 2014. u 08:18 »
Od nedelje pa do srede naši prostori će opet biti sa izuzetno toplim vremenom za ovo doba godine. Temperature će opet prelaziti 20°C uz pojačane vetrove južnih smerova. Posle toga sledi postepen pad temperature ali previše je daleko za neke ozbiljnije prognoze.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Februar 2014
« Odgovor #31 poslato: 16. Februar 2014. u 23:55 »
Pogledah na brzinu prognoze za sutra za Beograd i maltene postoji "konsenzus" oko Tmax -skoro svuda se daje za 7 stepeni niža temperatura od današnje tj. 16C (to daju RHMZ, Meteos, razni strani "meteo-servisi", kao i sam ECMWF), a GFS daje još manje tj. oko 13.5C. Ne vidim razlog za tako nešto, ali priznajem da sam veoma površno pogledao očekivanu sinoptičku situaciju bez ikakvog "udubljivanja" (nisam pogledao ni da li će biti dovoljno strujanja u prizemlju, jer na visini će svakako biti dovoljno visoka temp. -ništa niža od današnje kada je u 13h bilo +7.0C na 850hPa tj. na 1503m "iznad" BGa a kasnije popodne i uveče ta temp. je dodatno porasla) pa možda nisam video ono što "vide" skoro sve prognoze.
Sever Vojvodine će imati bitno nižu temp. u odnosu na veći deo Srbije ali u Beogradu očekujem još jedan dosta topao dan za ovo doba godine.


Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Februar 2014
« Odgovor #32 poslato: 17. Februar 2014. u 02:16 »
Iako je sutra CAPE praktično nula, valja biti oprezan, jer bi u Vojvodini postojala divergencija vazduha u izlaznom sektoru mlazne struje. Naime, donji slojevi  će se sporije hladiti po vlažnoadijabatskoj stopi, a srednji i viši ( s obzirom da ne bi ušli u zasićenje) brže po suvoadijabatskoj. Zbog toga bi srednji i visoki slojevi postali znatno hladniji nego donji, čime bi došlo do bržeg opadanja temperature s porastom visine. Tačnije, pojaviće se CAPE, kao i povoljni mehanizmi koji bi stvorili jake i prisilne uzlazne struje. ESTOFEX je Hrvatsku stavio u 1. stepen upozorenja zbog mogućih nepogoda, dok mi nismo u nivou 1, ali bi šansi za grmljavine bilo.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Februar 2014
« Odgovor #33 poslato: 17. Februar 2014. u 09:28 »
Moja jučerašnja procena koju sam opisao kao "površnu" je bila baš takva i pokazaće se kao pogrešna -Beograd će danas ipak biti u hladnijoj trećini zemlje (dakle modeli su bili dobri a ja sam bio, što bi zapadni susedi rekli, "u krivu"  ;) ) a južnije će biti veoma toplo -u više mesta je već iznad 15C (u Zaječaru je trenutno najtoplije) ali u BGu uz severno strujanje temp. je slična kao i u Vojvodini tj. bitno je niža nego u centralnim i južnim predelima.
U BGu će ponovo biti veoma toplo u sredu (temp. preko 20C) a sutra prijatno vreme za ovo doba godine ali mislim da su neke najave 20C (za sutra) za BG ipak "pretople".

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.127
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Odg: Februar 2014
« Odgovor #34 poslato: 17. Februar 2014. u 10:18 »
23C  :pop: :pop: :pop: :pop:

Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 10,0мм
Година:76.7mm

Van mreže Nicisy

  • *
  • Poruke: 189
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Februar 2014
« Odgovor #35 poslato: 17. Februar 2014. u 16:57 »
Iako je sutra CAPE praktično nula, valja biti oprezan, jer bi u Vojvodini postojala divergencija vazduha u izlaznom sektoru mlazne struje. Naime, donji slojevi  će se sporije hladiti po vlažnoadijabatskoj stopi, a srednji i viši ( s obzirom da ne bi ušli u zasićenje) brže po suvoadijabatskoj. Zbog toga bi srednji i visoki slojevi postali znatno hladniji nego donji, čime bi došlo do bržeg opadanja temperature s porastom visine. Tačnije, pojaviće se CAPE, kao i povoljni mehanizmi koji bi stvorili jake i prisilne uzlazne struje. ESTOFEX je Hrvatsku stavio u 1. stepen upozorenja zbog mogućih nepogoda, dok mi nismo u nivou 1, ali bi šansi za grmljavine bilo.

Bilo je grmljavine danas u Vojvodini, svaka cast  :super:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2014
« Odgovor #36 poslato: 17. Februar 2014. u 18:42 »
Hah,kako mi je poznat ovaj scenario sa padavinama za vikend.Gledam ga evo već 4 meseca zaredom.

U početku se crta 25-30mm,sad je već opalo na 10-ak mm,a naredna 2-3 dana će skroz ispariti sa karata ili će ostati čak 1mm !!Vau.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2014
« Odgovor #37 poslato: 17. Februar 2014. u 18:45 »
Bilo je grmljavine danas u Vojvodini, svaka cast  :super:

Svaka čast i od mene!

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: futog
Odg: Februar 2014
« Odgovor #38 poslato: 17. Februar 2014. u 19:20 »
bravo za zeca :smartass:

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Februar 2014
« Odgovor #39 poslato: 17. Februar 2014. u 19:22 »
Hahahhaa OK znao sam da cete obrisati ono za HAARP!  :rofl: :rofl: U sustini i treba..ali jel moze neko da objasni zasto samo kod nas nema padavina.. :rofl: