Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Avgust 2015  (Pročitano 59413 puta)

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #40 poslato: 07. Avgust 2015. u 11:29 »
Bart a šta je bilo ovo do sada? Hladno i kišovito?  :D Vrućine traju od jula sa izuzetkom od PET dana gde je temp.bila do 30C,mada i te temperature su takođe letnje.
Ogimet za Niš

Ima nekog pokušaja za blago osveženje tamo za 9/10 dana,ali to već spada u dugoročne.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #41 poslato: 07. Avgust 2015. u 12:26 »
ivkeBgd ja se u mom postu nisam osvrnuo na prethodni period... Ja zivim u Nisu a ne  ti  a postavio si podatke za Nis. Prethodnih 10 dana sa izuzetkom od 2 ili 3 su bili prijatniji od perioda 15.-26. jula a i verujem od sledecih 7 dana jer je bio i kise i oblaka i vetra sto sem danas u Vojvodini mozda sledecih 7,8 dana nece biti i przice Sunce ceo dan... Juce je bilo dobar deo dana oblacno pa je tih 32 uz vetar bilo meni ok... Dobro u drugim gradovma je bilo toplije ali je u prethodnih 10 dana bilo dana kad je bila manja temperaatura nego u Nisu... Napisao sam da ce biti vrucinchina jer nema ni kise ni oblaka do 14. mi se cini... Izazivas konflikt jer sam pre neki dan tebe ispravio da ce temperature biti ispod 35C sledecih nedelju dana , tako su modeli pokazivali sad mi se cini da su povecali temperaturu od ponedeljka... Prognoza za vise od 5 dana je nepouzdana pa necu tvrditi nista 100% ali eto bice oko 35C od ponedeljka ali nisam siguran da ce biti vise eto sada tako stoje stvari... Pozdarav i nemoj da si toliko sujetan ja sam samo video drugacije a moze da ispadne da nijedan ne bude potpuno u pravu jer npr rhmz za sledecih 5 dana za Nis i za Beograd najavljuje temperature sve 34,35C... Izvinjavam se za offtopic, necu vise da pisem ovako u temi...

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #42 poslato: 07. Avgust 2015. u 18:43 »
Kako ovo lepo izgleda sinopticki, a i padavinski, jos samo da se termin malo priblizi. Ipak nije bas tako daleko, ja verujem da ce od ovoga nesto biti i da ce modeli biti istrajni u ovakav scenarijo.







I UKMO prepoznaje visulju:



Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #43 poslato: 07. Avgust 2015. u 21:06 »
Jeste to da visinski ciklon sklizne na zapad Sredozemlja,ali puno bitniji faktor je razvoj skadinavskog bloka,jer on zapravo prekida tu zonalnu struju i stvara taj neophodan "sendvič" :



NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #44 poslato: 08. Avgust 2015. u 09:57 »
Fantastični ensembli zaista:



Upadaju u oko dve stvari.Strujanja bi bila mahom sa jugoistoka,te bi najverovatnije bila spora.Drugo,već standarno ovog leta,ponovo izostaje jak CAPE.Ne znam šta treba da se desi da bi on ponovo bio naradžast ili crven iznad nas.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #45 poslato: 08. Avgust 2015. u 10:19 »
Lijepo to izgleda jutros po globalnim modelima, samo još da se i ostvari. Željan sam ljetnje kiše i oluja, ne želim da ih ostanem željan do iduće godine.



padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #46 poslato: 08. Avgust 2015. u 13:33 »
Trend od jutros mi se ni malo ne dopada po GFS-u, sva desavanja bi ostala uglavnom zapadnije od nas, a ako se jak AC bude pozicionirao na severoistoku Evrope kako ga vidi GFS nema nista od nestabilnosti sto se tice kosavskog podrucja. Pogledajte samo kakva se kosava crta na visini i u prizemlju. :oboze:

Po EC-u jak AC se razvija iznad Skandinavije tako da nema toliko izrazene kosavske situacije pa bi sansa za nestabilnosti bila veca u celoj zemlji.

Pratimo dalje situaciju, izmena ce itekako biti.

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #47 poslato: 09. Avgust 2015. u 00:53 »
Коначно на видику прекид ове одвратне монотоније, још да се издржи неколико дана и улазимо у дужи нестабилни период са наравно умеренијим температурама, енси све више падавински лудују:



Ваљда ће нас послужити и параметри за нестабилности, Кими је већ навео да никако овог лета да нам се поклопи јачи CAPE, мада "карте су га појачале мало" у последњим излазима, тако да је његова вредност за сада око 1000 што и није нека вредност, али има још простора за додатно побољшање,струјања ће изгледа остати југоисточна.




Van mreže carapan

  • *
  • Poruke: 36
  • Lokacija: Bela Voda, Krusevac
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #48 poslato: 09. Avgust 2015. u 10:27 »
Ajd za nas sa "jeftinijim kartama" pojasnite malo sta znace te nestabilnosti za naredni period?  :D


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #49 poslato: 09. Avgust 2015. u 10:52 »
Postoji dobra sansa za pad temperature ispod 30C i nekoliko dana sa dobrim sansama za pljuskove posle 14. avgusta... Naravno ne zna se kad i gde i kolika ce pasti ali da ce biti pljuskova postoje dobre sanse, meni se cini u celoj zemlji...

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #50 poslato: 09. Avgust 2015. u 13:10 »
Vec nekoliko izlaza se nista bitnije ne menja u ovom meteogramu...


Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #51 poslato: 09. Avgust 2015. u 15:44 »
 ^^ Upravo tako Bart, ciklon je i dalje u igri, videćemo šta će biti kako se termin bude približavao pošto je još daleko.  :)
Meteogram za Beograd: (solidan Li index i CAPE do 1000J/kg uz slaba jugoistočna strujanja i lagani pad temperature)



Ciklon sa prognoziranim pritiskom u centru od 1003hPa:



Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #52 poslato: 09. Avgust 2015. u 16:37 »
Miki u Beogradu bas bolji uslovi, u Nis CAPE 500,600... Znaci da severniji delovi bi bolje prosli... Da se ogradim da je jos rano i da se to nista ne zna ali tako stoje stvari prema sadasnjoj prognozi...

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #53 poslato: 09. Avgust 2015. u 21:50 »
EC je povecao temperature , daje za Beograd preko 35 stepeni krajem nedelje , neda se leto.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #54 poslato: 10. Avgust 2015. u 00:34 »
Losi izlazi veceras, nadam se da se taj trend nece nastaviti sutra. Ove vrucine se produzavaju u nedogled da ti se prosto smuci sve.

Van mreže tachion

  • *
  • Poruke: 66
  • Lokacija: Novi Beograd, blok 45
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #55 poslato: 10. Avgust 2015. u 07:39 »
ček, ček, do kad se nastavlja? "Zahladjenje" (namerno navodnici, šatro, za 6-7 stepeni) je trebalo da stigne oko 16. avgusta.

prema najnovijim izlazima, kad stiže, odnosno, da li je taj 16. avgust pomeren unedogled?
The temperature is always perfect.
The Zen masters

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #56 poslato: 10. Avgust 2015. u 08:59 »
Bas je los gfs od jutros, cini mi se da bi do petka izgubio padavine i sad su male sanse...Ecwmf isto prat taj negativni trend...
 E da ga j...

ček, ček, do kad se nastavlja? "Zahladjenje" (namerno navodnici, šatro, za 6-7 stepeni) je trebalo da stigne oko 16. avgusta.

prema najnovijim izlazima, kad stiže, odnosno, da li je taj 16. avgust pomeren unedogled?
ma sada ne znam ni da li da nazovem to zahladjenjem mozda i ne stigne, tako je los izlaz jutros...
Aj nek neko strucniji kaze sta se to desava sa ciklonom sto pokazuju modeli...
« Poslednja izmena: 10. Avgust 2015. u 09:14 Bart »

Van mreže zeljko83

  • *
  • Poruke: 142
  • Starost: 40
  • Lokacija: Rekovac-Ursule
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #57 poslato: 10. Avgust 2015. u 09:54 »
Prosto je neverovatno da modeli za jedan dan promene pricu do juce je kisa bila neizbezna delovalo je sve najbolje moguce da bi danas to sve palo u vodu.Steta, odavno nije bilo ovako ocajno vreme nemogu da verujem da modeli nemogu da pogode za jedan dan prognozu a za 5 necu ni da komentarisem.ostaje nada da su i ovaj put pogresili i da ce se padavine za naredni vikend ostvariti jer bi u suprotnom ovo dokrajcilo ovo malo useva sto je ostalo.GFS vidi neke padavine tek u sledeci utorak ako ne tada onda mozda u septembru. videcemo kisa ce pasti sigurno.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #58 poslato: 10. Avgust 2015. u 10:31 »
Ne mogu detaljno da pregledam karte sa telefona ali ono što vidim je da od zahladjenja nema ništa. Padavine ne mogu da komentarišem ali vidim na prvi pogled da je šansa za njih sve manja.
Vrelo leto se nastavlja do daljnjeg, nema tu pravog zahladjenja na vidiku.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #59 poslato: 10. Avgust 2015. u 10:59 »
ECWMF daje odlicne padavine za ponedeljak i utorak i temperaturu ispod 25C, jeste rano ali ovo je nova promena prema novom izlazu... Preko 20mm u ta dva dana... znam da ne treba da sabiram padavine ali ja to vidim kao dobru sansu...