Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jesen 2015  (Pročitano 42412 puta)

Van mreže bojan886

  • *
  • Poruke: 257
  • Lokacija: Pirot,jugoistocna Srbija
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #20 poslato: 03. Oktobar 2015. u 19:20 »
Po meni ako se hladnoca ispuca u oktobru i novembru,bas zbog toga zima moze biti slaba,rano je za gomilanje hladnoce,bar po meni,dace bog da gresim.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #21 poslato: 03. Oktobar 2015. u 19:49 »
Ne postoji striktno pravilo,ali svejedno i meni se nimalo ne sviđa ovo.

GFS 12Z ide toliko daleko da daje sneg do nizija na istoku Srbije.

Ne znam,sve je ovo pucanj u prazno.Nepotrebno je sada imati ovakve situacije totalno.Što je najgore,obično ova "blokada" iznad Skandinavije potraje neki period,a tamo od perioda kad je zaista potrebna se naruši i sav primat preuzimaju jaki cikloni sa okeana..
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #22 poslato: 03. Oktobar 2015. u 20:14 »
Slažem se da nevalja kada zima porani ali ipak ima još skoro puna 2 meseca do njenog početka, dovoljno dugo da se još što šta izdešava na sinoptičkim kartama pa nebi trebalo da nas ovaj stameni AC iznad Skandinavije "brine" u ovo doba.

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #23 poslato: 03. Oktobar 2015. u 21:02 »
Čisto da spomenem jedan primer iz bliže prošlosti: oktobar 2010. je bio prilično hladan mesec, a zima 2010/2011 je bila sasvim solidna (po ukusu "zimoljubaca" :) ). Hoću samo da kažem da nema preterane potrebe da se pravi takva paralela, nekog očitog pravila zaista nema.

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #24 poslato: 03. Oktobar 2015. u 21:05 »
Нема правила заиста, прошлих година када је била циклонијада на Атлантику у октобру причали смо како је то одлично, јер ће се тај исти Атлантик испуцати и омогућити блок у зимским месецима, али је проблем што је он настављао да дивља до све до пролећа,може да се и чудо деси да па овакво стање на картама потраје до зимских месеци, с тим што би са оваквим развојем ситуације снег добили и у новембру очигледно, али не могу да не прокоментаришем, па што сам мајку му, а не у децембру негде.  ;D :histerija:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #25 poslato: 03. Oktobar 2015. u 21:13 »
 ^^ Srks ako nisam pomesao ta 2010. godina je imala i veoma topao novembar ili bar pocetak istog je bio veoma topao, to je po meni mozda uticalo da kasnije bude solidna zima...

Za Nis gfs vidi za 11. oktobar cini mi se max 3C, zanimljivo...Da je ovakva situacija zimi, tamo u drugoj polovini januara, bilo bi tu solidnog snega i kakvi bi to samo minusi bili.... Sve je ovo jos daleko tako da ostaje da pratimo, ja sumnjam u ovakav razvoj situacije, ublazice se sve...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #26 poslato: 03. Oktobar 2015. u 22:05 »
Sta sad da se radi, svima nam je krivo sto ovakav razvoj dolazi kad mu vreme nije.
EC vecerasnji uvodi jos hladnoce pa bi za sledeci vikend imali temperature ispod 10C.
Svasta je moguce, za Moskvu se predvidja temperatura oko 0C od srede.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #27 poslato: 03. Oktobar 2015. u 22:15 »
Na istoku ce biti najhladnije , po EC na Crnom Vrhu lagano sneg moze pasti:



Babin Zub takodje:


Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #28 poslato: 03. Oktobar 2015. u 22:42 »
Treba okaciti ovako ekstremne izlaze GFS-a, a i EC veceras ide u njegovom pravcu.





Obratite paznju na maksimalce u istocnoj Srbiji:



Brisala bi ledena kosava:


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #29 poslato: 04. Oktobar 2015. u 08:10 »
Doslo je do promene u najnovijem izlazu gfs-a... Ne bi da kom. svaki izlaz ali ovo je cini mi se znacajnija promena ili barem ta hladnoca ostaje severnije...

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #30 poslato: 04. Oktobar 2015. u 10:04 »
Нема правила заиста, прошлих година када је била циклонијада на Атлантику у октобру причали смо како је то одлично, јер ће се тај исти Атлантик испуцати и омогућити блок у зимским месецима, али је проблем што је он настављао да дивља до све до пролећа,може да се и чудо деси да па овакво стање на картама потраје до зимских месеци

Upravo tako.

Ne znam ni zasto zakljucujete na osnovu jedne situacije da ce se hladnoca "ispucati" pa je nece biti zimi. To je isto kada bi u maju posle prvog toplog talasa rekli ok leto nece biti vruce jer se sada sva toplota "istrosila".
Jos uvek ni nema jake hladnoce iznad Sibira, ovo je prvi slucaj ove sezone koji je omogucio naglo hladjenje i formiranje sneznog pokrivaca sto po meni moze da bude dobar znak...

Van mreže milandijana

  • milan
  • *
  • Poruke: 264
  • Starost: 47
  • Lokacija: crepaja
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #31 poslato: 04. Oktobar 2015. u 17:57 »
i ja se sa tobom slazem laky.pre bi rekao da je to dobar znak :rofl:


Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #32 poslato: 10. Oktobar 2015. u 10:05 »
Da odgovorim ovde na post koji je kolega Bojan "okačio" u temi "Oktobar 2015", prikladnija je tema.

Kod nas je ovakva sinopticka situacija 10 puta u 10 godina(ne jednom godisnje),tesko da ce za 2 ili 3 meseca opet biti ovako

Bojane, ne preteruj!  :D  Ma deset puta u veku. ;D 

Šalu na stranu, ali kod hladnijih (pa čak i prosečno hladnih) i snežnijih zima upravo jeste veliki deo zime ovakva slična (pa čak i bolja) sinotpička situacija za spuštanje hladnoće u naše predele. I ponavlja se dosta puta u toku godine, koliko hoćeš puta, ne dešava se samo u zimskom delu godine. Samo što naravno kad nije period novembar-mart obično nema dovoljno hladnoće da pada sneg u nižim predelima.

P.S. Čak i onih toplijih zima u našim predelima zna da bude po par solidnih "bloking" situacija, samo se određene stvari ne poklope za neki veći sneg ili taj blok bude posle kraćeg vremena narušen. 

Kapiram da su nas poslednje 3 zime malo obeshrabrile na planu snežnih dešavanja, ali ipak ne treba sad ovu situaciju i nešto hladnije vreme u oktobru povezivati sa toplom zimom mahom bez snega. :D
« Poslednja izmena: 10. Oktobar 2015. u 10:18 Srks »

Van mreže bojan886

  • *
  • Poruke: 257
  • Lokacija: Pirot,jugoistocna Srbija
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #33 poslato: 10. Oktobar 2015. u 17:29 »
Mislio sam na kolicinu padavina,pre neki dan,prognozirano je preko 50 mm kise u vecini mesta za period od 9 do 15 oktobra,sada je to u granicama normale,kada bi se to desilo u toku zime bilo bi to preko pola metra snega,negde i do metar,ali kao sto si napomenuo,ovo ne pogoduje spustanju hladnoce,pa bi u slucaju ovakve sinopticke situacije zimi takav sneg verovatno dobile samo planine.

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #34 poslato: 10. Oktobar 2015. u 19:45 »
Bukvalno u svakom izlazu dokle god dosežu karte AC kao ukopan kod Britanije a hladnoća sa severa curi ka nama
uz stalno formiranje ciklona u sredozemlju.

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #35 poslato: 11. Oktobar 2015. u 14:55 »
Nema  sta tu da se mnogo sumnja narode moj. Vec 13 izlaza jedno te isto GFS vrti zimu,sada ga bas uzimijo i to nije za salu.
Sta ce na kraju od svega ispasti neznam,EC poceo opet da vraca zimu.
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 406
  • Starost: 31
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #36 poslato: 11. Oktobar 2015. u 15:49 »
GFS i njegove budalastine. Ja mislim da taj model ni sam sebi ne vjeruje kakve budalastine crta, ali lijepo ga vidjeti pogotovo kad crta takve ekstremne stvari.
Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #37 poslato: 11. Oktobar 2015. u 19:34 »
 ^^

Не знам зашто су то будалаштине, много пута GFS њуши промену времена и изван 240 h, наравно и он зна да погреши.

И енси иду ка спуштању хладне ваздушне масе са севера континента и потенцијалном циклону који би без проблема донео први снег нашим планинама.



Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #38 poslato: 11. Oktobar 2015. u 23:10 »
Управо тако Медо. GFS и његови енси доста шарају, што је и очекивано с' обзиром на то да се ради о периоду прогнозирања већим од 7 дана. Тренутно се прогнозира таква синоптичка ситуација да нам, што би се жаргонски рекло, неко јаче захлађење и први снег на планинама па можда чак и ниже ''виси о концу''.

Е сад, питање је колика би се количина хладног ваздуха спустила ка Балкану, и уопште ка Средоземљу и изазвала неку цуклогенезу. Питање је и куда би се тај могући циклон кретао, да ли би отишао мало ниже и повукао хладан ваздух са собом или остао северније и западније па погурао мало топлији ваздух ка нама, видећемо.
Све у свему, постоји могућност за већу промену времена и прву зимску ситуацију у нашим крајевима. Пратимо даљи развој ситуације.

Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 406
  • Starost: 31
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #39 poslato: 11. Oktobar 2015. u 23:49 »
Nisam govorio da neće biti hladnoće, vjerovatno će biti tog nekog hladnijeg perioda. Ali to je period poslije 300 h, a valjda većina znamo da će to GFS za jedno 5,6 dana to najvjerovatnije ukinuti. Vrijeme i jeste za prve pahulje na planinama, ali da će biti -10 stepeni po visini kao što GFS prognozira, je previše...

Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5