Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Tornado,pijavice (trombe)  (Pročitano 42170 puta)

Van mreže Marko_bg

  • **
  • Poruke: 1.065
  • Starost: 39
  • Lokacija: јужни Београд, Церак - Жарково
Odg: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #20 poslato: 06. Decembar 2010. u 21:04 »
Позрав свима. Да мало освежим тему. Почетком августа ове године у Бечићима сликао сам а уједно и први пут у животу видео пијавицу. Трајала је пар минута, а у једном тренутку је почела да се формира и друга пијавица, десно од ове прве, али се убрзо распала. После сат времена се потпуно разведрило, тако да је остатак дана био сунчан малтене без и једног облака.

http://img192.imageshack.us/img192/8676/img0039ob.jpg

http://img140.imageshack.us/img140/9669/img0038un.jpg

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #21 poslato: 06. Decembar 2010. u 21:36 »
hvala sto si podelio to sa nama :)

Van mreže Marko_bg

  • **
  • Poruke: 1.065
  • Starost: 39
  • Lokacija: јужни Београд, Церак - Жарково
Odg: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #22 poslato: 07. Decembar 2010. u 00:19 »
Нема на чему  ;) имам још пар слика неких олуја у Београду, па ћу и то ускоро окачити на одговарајућим темама.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #23 poslato: 07. Decembar 2010. u 09:44 »
Dobre slike.

Kada sledeći put budeš kačio slike, molio bih te da smanjiš rezoluciju i da ih okačiš na način opisan u temi Postavljanje fotografija. Hvala.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Marko_bg

  • **
  • Poruke: 1.065
  • Starost: 39
  • Lokacija: јужни Београд, Церак - Жарково
Odg: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #24 poslato: 07. Decembar 2010. u 16:32 »
Ок, прочитао сам упутство за постављање слика, тако да ће следећи пут све бити по прописима.

Van mreže Zelimir a

  • **
  • Poruke: 546
  • Starost: 60
  • Lokacija: Vrsac
  • Najteže je naučiti nenaučenog učitelja
Odg: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #25 poslato: 22. Avgust 2011. u 14:49 »
izgleda fenomenalno... ma siguran sam da je neko snimio jos neku pijavicu u Srbiji, samo je pitanje da li zna za nas sajt... prosto je nemoguce da ni jednu drugu niko nije snimio.

Snimio sam ja pijavicu pre par godina na samom ulazu u firmu .Bude toga u Vrscu pocesto .....

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #26 poslato: 23. Avgust 2011. u 09:06 »
Snimio sam ja pijavicu pre par godina na samom ulazu u firmu .Bude toga u Vrscu pocesto .....

Super fotka! I kod mene je bilo ovakvih slučajeva a ja sam ih do sada video nekoliko puta a samo jednom uslikao. Imam prijatelja koji se bavi poljoprivredom i tokom žetve je non stop u polju. Kada smo pričali na ovu temu, rekao mi je da je dosta puta viđao ovakve prizore!

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #27 poslato: 30. Januar 2013. u 22:43 »
Mehanizam nastanka tornada je veoma složen.Svi znamo da se nasmrtonosnija tornada,tj. najjača javljaju iz superćelijskih oluja,iz mezociklonalnog vrtloga.Tada se pored jakih indeksa nestabilnosti mora javiti vetar smicanja.Da bi nastao neki jak tornado blizu površine ne bi trebalo biti jakog vetra jer bi se struktura levka teško formirala,a pogotovo teško održavala.Najčešće bi tada nastala samo funel cloud formacija.Treba reći takodje i da su pogotovo jaka tornada izražena u frontalnim olujama u okviru kojih se nalaze superćelije.U većini slučajeva je tako,a li to ne garantuje da se jači levak ne može razviti i iz cb-a koji je nikao u samoj nestabilnoj vazdušnoj masi.

Razvoj tornada u superćelijama je čest kada postoji razlika u temperaturi u zidu samog mezociklona. Jugoistočno i istočno od superćelija razvija se kumulusna oblačnost,a ima i iskidanih oblaka fraktusa.Ovo ukazuje da oluja prikuplja ogromne količine energije.
Ciklus formiranja tornada počinje kada superćelija razvije mezociklon-ogroman rotirajući stub vazduha koji se pruža niže od same baze cb-a pa sve do tropopauze.Čim poraste kolićina vlage u prometu padavine se naglo intenziviraju,što pojaćava i zadnju slabinsku nizlaznu struju u superćeliji.Ova nizlazna struja teži da vuče mezociklon ka tlu.
 
Topao,vlažan vazduh počinje da se podiže nagore,a zatim ga preuzima uzlazna struja.Baza mezociklona se spušta.U oblaku turbulencije dostižu ogromne brzine.Pored mezociklona u zoni maksimalnog odraza na radaru akumuliraju se velika zrna grada.U mezociklon počinje da se uvlači i hladan,vlažan vazduh iz silazne struje.
Ova konvergencija toplog vazduha u uzlazna strujana,a takodje i hladnog vazduha izaziva formiranje rotirajućeg oblaka.Lokalna zadnja nizlazna strujanja se fokusiraju uz sam zid mezociklona.A u isto vreme se na sve manjoj površini snažno intenziviraju uzlazne struje.Stvara se područje izuzetno niskog vazdušnog pritiska.

Taj lokalni izuzento nizak vazdušni pritisak deluje kao usisivač,formira se stub tornada koji se spaja sa zemljom.Pojačava se grmljavinska aktivnost u oblasti superćelijskog tornada.Hladana nizlazna struja intenzivno hita nadole praveći jake udare vetra.U neposrednoj blizini,par km od tornda kišna zavesa dobija zelenkaste nijanse,a ispred same oluje može nastati i prašinska oluja.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #28 poslato: 28. Maj 2013. u 17:11 »
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #29 poslato: 28. Maj 2013. u 17:25 »
 ^^

Морамо што пре да попунимо ту рупу на карти. Испада да се код нас торнадо готово никада не формира и то из разлога што људе не занима да баце поглед на наилазећу олују. Толико о томе.  :kafa:

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #30 poslato: 29. Maj 2013. u 18:10 »
Ево како изгледа када се нађете у "оку" торнада, заиста моћан снимак.

http://www.youtube.com/watch?v=LobCDYO78Us&feature=player_embedded#!

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #31 poslato: 29. Maj 2013. u 18:27 »
 ^^ Only  :selam:


Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #32 poslato: 05. Jun 2013. u 10:37 »
Pogledajte radarsku sliku nevremena u Mladenovcu pre deset dana i radarsku sliku za vreme katastrofalnog tornada u Americi!


Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #33 poslato: 20. Februar 2017. u 19:46 »
često na ovim mapama tornada vidim da je obeležen Zaječar, da li neko ima podatke ukoliko je to negde potvrđeno?




Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #34 poslato: 20. Februar 2017. u 20:13 »
 ^^ Bas sam i ja pre nekoliko meseci gledao te karte gde je uocen tornado ili funel i zapitao se gde je to bilo u istocnoj Srbiji, i kako mi promaklo... Evo ti link vesti, tu je i slika koja je koriscena kao dokaz... mada na tim kartama ga nema onaj blizu Jagodine...
http://www.bor030.net/pijavica-nadomak-bora-video

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #35 poslato: 20. Februar 2017. u 20:44 »
super si našao  :) to je ustvari bilo prošle godine.. pretražio sam malo šta smo pisali tih dana i nema ničeg i baš taj datum je prazan (Kimi čak spominje da smo se zbog stabilnog vremena uspavali na forumu tog dana), a dan ranije spominjem nagli razvoj ogromnog oblaka u pravcu Bora.. moraću da pretražim i svoje slike od tad čisto da se setim kakav je oblak bio u pitanju

mada mi nešto ova slika sa sajta deluje ipak poznato, izgleda da sam zaboravio..

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Tornado,pijavice (trombe)
« Odgovor #36 poslato: 20. Februar 2017. u 21:15 »
super si našao  :) to je ustvari bilo prošle godine.. pretražio sam malo šta smo pisali tih dana i nema ničeg i baš taj datum je prazan (Kimi čak spominje da smo se zbog stabilnog vremena uspavali na forumu tog dana), a dan ranije spominjem nagli razvoj ogromnog oblaka u pravcu Bora.. moraću da pretražim i svoje slike od tad čisto da se setim kakav je oblak bio u pitanju

mada mi nešto ova slika sa sajta deluje ipak poznato, izgleda da sam zaboravio..
Bilo je tog 4. juna razvoja ali stacionarnih... Nije bilo smicanja a ako ne gresim samim tim i supercelija a to znaci ni  tornada...Meni iskreno ova slika sumnjiva mozda je sa nekog drugog mesta ili neki prethodni dan...Pogledao sam i ja taj datum sem nekih slabasnih plavih odraza nista tu nije bilo bitnije... Ni ovaj video nije jasan... Podsetio sam se lepih slika, valjda i ova godina bude zanimljva kao prosla ali nadam se bez stete  :)