Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Ljetnji pljusak sa grmljavinom u Baru, 26. 7. 2016.  (Pročitano 1732 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Ljetnji pljusak sa grmljavinom u Baru, 26. 7. 2016.
« poslato: 30. Jul 2016. u 12:26 »
Uvijek sam volio ljetnje pljuskove u Baru. Stvore se praktično niotkuda i istresu se.
U Beogradu nakon zanimljivog juna gotovo da nije ni bilo nikakve akcije. Samo jedan dan sa grmljavinom i par solidnih pljuskova.
Zato sam se nadao da može biti nešto zanimljivo u Baru od visinskog ciklona pod čijim uticajem smo bili prethodnih dana.

U noći između 24. i 25. jula je bilo mnogo grmljavine, ali bez kiše. Zbog blage istočne komponente strujanja, očekivao sam da veće šanse budu za pljuskove 25. ili 26. tokom dana.

26. popodne imao sam osjećaj da se nešto sprema. Pratio sam liniju iz Albanije koja se sporo kretala u istočnoj struji i slabila.



Ta oblačnost je počinjala da se nazire iza planina:





Ti Cb-ovi nisu mnogo izdržali, ali je vjerovatno njihov olujni front pokrenuo nove razvoje nad barskim planinama. Ovaj lijep cumulus nad Rumijom je dao nadu da može biti nešto:



Ubrzo konkretniji razvoj niske baze nad planinama i ovdje je već postalo jasno da se nešto sprema, samo je pitanje kad će otvoriti:





Ovjde se već vidjelo da je pitanje trenutka kad će krenuti pljusak po planinama:





Pojavljuju se kišne zavjese preko Rumije i Lisinja:





Kreće da grmi uz sve izraženije zavjese:





Kompozitni radar je hvatao taj oblak:







Za to vrijeme nad gradom i nad planinama prema sjeverozapadu izražena uzlazna struja i oblaci tamnih baza:





Lisinj i dalje zasipa pljusak:





Pljusak i grmljavina slabe i nakratko se pojavljuje lijepa duga:



Uzazna struja sve izraženija, samo je bilo pitanje kada će se i ovaj oblak "otvoriti":



Tada kreće nenormalna grmljavina tačno iznad grada. Prije nego što je i kapi kiše palo, nekoliko gromova je puklo tako da gotovo iste sekunde sijevne i zagrmi. Dakle, sigurno 3-4 groma su pukla u krugu od 300m oko moje zgrade.

Ubrzo je krenuo pljusak, pravi ljetnji. Vjetar je samo neposredno pred početak bio nešto jači, a za vrijeme pljuska uglavnom slab.









Grmljavina tačno iznad grada, a radar je davao sasvim pristojan odraz:





Oblak nije mnogo odmakao od grada, možda 1km prema otvorenom moru u blagoj istočnoj struji. Ka zapadu se probijalo sunce:







Pljusak je trajao nešto manje od pola sata, tokom kojim je palo lijepih 13mm prema AMS.
Prema mapi ukupnih munja, može se vidjeti da je slabije organizovan sistem stigao sa istoka, na Crnom Gorom su to bili uglavnom jednoćelijski Cb-ovi:



Sve u svemu, zlata vrijedan pljusak i jedno lijepo osvježenje u sred vrelog ljeta.  :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Ljetnji pljusak sa grmljavinom u Baru, 26. 7. 2016.
« Odgovor #1 poslato: 30. Jul 2016. u 21:15 »
Veoma lepe slike Milose i odlicna reportaza, nekako mi drugacije izgledaju Cb-ovi  a i drugi oblaci nego ovde kod nas daleko od mora, ne znam da objasnim zasto ali imam takav utisak :) Mozda jer su blizu grada planinski vrhovi pa i oni dodaju lepotu slikama, ne znam ali stvarno lepo izgleda :)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Ljetnji pljusak sa grmljavinom u Baru, 26. 7. 2016.
« Odgovor #2 poslato: 31. Jul 2016. u 20:33 »
Hvala imenjače! :D Oblaci su isti, nema tu neke razlike, ali kišne zavjese zaista ljepše izgledaju kada zasipaju strme planine. Uvijek sam volio da gledam kako Rumija, Lisinj i Sutorman nestaju u kišnim zavjesama.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Ljetnji pljusak sa grmljavinom u Baru, 26. 7. 2016.
« Odgovor #3 poslato: 31. Jul 2016. u 20:37 »
Koliko to lepse izgleda kada se slika u tom predelu,okolne planine ulepsavaju CB-ove :) Odlicne slike Milose  :tu: Kakav samo intezitet prilikom pljuska  :D

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Ljetnji pljusak sa grmljavinom u Baru, 26. 7. 2016.
« Odgovor #4 poslato: 01. Avgust 2016. u 00:35 »
Sjajna reportaza kao i uvek od tebe imenjace, lepo ispraceno uz odlicne fotke!  :tu:  :) Slazem se sa kolegama da u kombinaciji sa planinama to izgleda bas mocno.  :)

Ooo Bart, znaci i ti si mi imenjak. :D

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Ljetnji pljusak sa grmljavinom u Baru, 26. 7. 2016.
« Odgovor #5 poslato: 01. Avgust 2016. u 01:13 »
Ooo Bart, znaci i ti si mi imenjak. :D
Jesam, sad bas razmisljam od stalno aktivnih clanova Milosa ima najvise  ;)

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Ljetnji pljusak sa grmljavinom u Baru, 26. 7. 2016.
« Odgovor #6 poslato: 02. Avgust 2016. u 01:21 »
Uh kakve slike.   :tu: :thumbup: :)