Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Maj 2017.  (Pročitano 46027 puta)

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Maj 2017.
« Odgovor #100 poslato: 22. Maj 2017. u 23:13 »
Evo jos nekih padavinskih karata za sutra. WRF-NMM i WRF-ARW takodje bogati sa konvetivnim razvojima i padavinama. Strujanje rekao bih okrece na severozapadno, ali sasvim slabo ce se kretati oblaci, tako da ce lokalno biti vrlo obilnih padavina.





Meteorogram EC-a daje padavine, mada ja EC nikad ne gledam kada su konvektivne padavine u pitanju, meteorogrami su neupotrebljivi u ovakvim situacijama.


Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Maj 2017.
« Odgovor #101 poslato: 23. Maj 2017. u 02:48 »
ESTOFEX objavio svoju prognozu za sutrasnji dan, lvl 1 za severne i zapadne krajeve Srbije.
Po njima najveća pretnja jesu obilne padavine (i posledična lokalna izlivanja) zbog povišene koncentracije vlage u troposferi i sporo pokretnih nepogoda, kao i moguća lokalno veća koncentracija grada manjeg prečnika.



A level 1 was issued for central Europe mainly for large hail, excessive precipitation and severe wind gusts.
A wide amplifying ridge is approaching west Europe while several short-wave troughs can be found over the eastern parts. Low geopotentials over the Balkans create steep lapse rates and widespread thunderstorm activity is expected on Tuesday.
In Croatia, Serbia, Hungary, Bosnia and Herzegovina, forecast soundings show highly saturated vertical profiles and PW exceed 25mm. Flash floods are almost certain is these countries due to slow-moving severe storms, as well as large amounts of small hail.



Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Maj 2017.
« Odgovor #102 poslato: 23. Maj 2017. u 08:01 »
Nije bas suv EC, barem kod mene
Izlaz od sinoc daje u naredna tri dana izmedju 30 i 40 mm, ali mozda bude i vise i manje videcemo


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2017.
« Odgovor #103 poslato: 23. Maj 2017. u 08:55 »
Većina modela koje sam pogledao su pojačali današnje nestabilnosti, a za sutra ih standardno drže.
Najviše u odnosu na sinoć se promenio EC koji daje u novom izlazu za danas mnogo padavina uz ogroman CAPE.
Četvrtak deluje kao kratkotrajna stabilizacija.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2017.
« Odgovor #104 poslato: 23. Maj 2017. u 19:23 »
Postajem skeptičan što se tiče sutrašnjeg dana. Modeli su počeli značajno da smanjuju količine padavina, pomeraju južnije i istočnije. A smanjuje se i CAPE. Ali čak i ako zanemarimo modele, znamo iz iskustva da su jaki razvoji vrlo retki dva dana za redom. Današnje konvektivne eksplozije na severozapadu i zapadu zemlje su iscrpele ogromne količine potencijalne energije, pa vidimo da ni večeras nema novih razvoja iako ih je trebalo biti po modelima večeras zajedno sa spuštanjem ose visinske doline preko našeg područja. A drugo, pogledajte samo satelitske snimke kolike količine oblačnosti su ostale u višim slojevima kao ostaci današnje konvektivne. To bi moglo da se zadrži sve do sutra ujutru i uspori zagrevanje u prepodnevnim satima.

Jedino što je ogromna prednost u odnosu na današnji dan je što se već večeras i u toku naredne noći kroz celu troposferu uspostavljaju severozapadna strujanja koja će sutra tokom dana jačati, tako da eventualni sutrašnji razvoji sigurno neće biti sporopokretni, već će se lepo kretati, a tako lakše i organizovati. Smicanje slabo, ali ipak će ga biti malo.

Za naredne dane, od četvrtka do nedelje ne očekujem ništa. To će biti trči, trči pa neki pljusak negde. Nema u hladnoj vazdušnoj masi u ovo doba godine ništa konkretnije. Mene samo čudi da se ne daje više padavina iz slojaste oblačnosti u četvrtak.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Maj 2017.
« Odgovor #105 poslato: 23. Maj 2017. u 19:47 »
Sigurno je da modeli sugerisu na to da bi sutra glavnina akcije mogla biti juznije i istocnije nego danas i da bi juzni Banat i sever Sumadije mogli imati jace razvoje, tj. mogli bi biti podrucja u kojima ce se razviti nesto konkretnije, za te krajeve GFS predvidja i najveci CAPE sutra kao i Li index do -5. Kako dan bude odmicao, deluje kao da bi "akcija" mogla da se premesta dalje ka jugoistoku. U ostatku Vojvodine bi kakvi takvi uslovi za razvoje postojali do ranih popodnevnih sati gledajuci samo parametre, ali obzirom na oblacnost koja mislim da ce u izvesnoj meri biti prisutna sutra prepodne, sumnjam da ce se ista bitnije izroditi ovde, a kasnije popodne bi vec doslo do priliva nesto hladnijeg vazduha sa severa i severozapada pa tada i ne ocekujem nista. Po Vojvodini (osim juznog Banata, naravno) mozda dodje do nekih razvoja negde sredinom dana, jedino mi se to cini kao kakva takva sansa. Naravno, vrlo je tesko predvideti ovakve stvari ali uzevsi vise parametara u obzir nesto slicno ovome mi trenutno deluje najrealnije.

A inace, zaista je ogromna kolicina oblacnosti ostala nad gotovo citavom zemljom, videcemo kojim tempom ce se to "cistiti".


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2017.
« Odgovor #106 poslato: 23. Maj 2017. u 20:30 »
Konačno da se još neko uključi u diskusiju. :tu: U pravu si za tu granicu padavina, GFS baš tako nešto i vidi.

Npr. meteogram za Beograd daje čak 20-ak mm, ali vidimo da je granica jačih padavina tu jako blizu ka severozapadu. Ovo su akumulirane padavine po GFS-u do sutra uveče, ovo malo što daje u Bačkoj uglavnom otpada na večeras. Dakle, Bačka bi bila skoro suva (što je i logično nakon današnjeg haosa), a od južnog Banata i Srema kreće naglo povećanje količine padavina. To je ova linija što sam povukao, BG je crna tačka:



To znači da bi se eventualni oblaci koji bi donosili pljuskove Beogradu stvarali samo malo severozapadnije, u Sremu. Deluje teško izvodljivo, ali ako se setimo prethodne nedelje (14. maj) imali smo baš situaciju kada su se u dužem periodu Cb-ovi stvarali malo severozapadnije od Beograda i baš u toj struji dolazili i u više navrata natapali.  :)
Kad je atmosfera vrlo nestabilna, tako nešto je sasvim moguće. Kad pak imamo uslovnu nestabilnost, onda moramo da čekamo da oblaci prevale dug put da bi nešto bilo kod nas.

Sa druge strane, ICON daje ravnomernije raspoređene padavine:



padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Maj 2017.
« Odgovor #107 poslato: 23. Maj 2017. u 21:18 »
 ^^
Po ovom ICON-u se u mom kraju crta totalni potop sa preko 30mm vodenog taloga. Sinoc od grmljavine u periodu od malo pre 00:00h do 02:30h nisam mogao ni da spavam sto od grmljavine, sto od ogromne kisetine i 20mm vodenog taloga. Imam problem sa kanalizacijom, a danas je palo jos 10mm satima natapajuci. Ne daj Boze da se ovo ostvari, a cale hoce sutra da ide u Bratunac da kosi travu i prekosutra na par nedelja u Bec. Ja sa zdravljem nisam najbolje. Ne daj Boze da se ovo ostvari.  :bang: :wf: :pop:

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Maj 2017.
« Odgovor #108 poslato: 24. Maj 2017. u 01:05 »
Moje mišljenje je da problema sa energijom ni u Vojvodini neće biti. Satelit se dosta, već sada, očistio, a CAPE bi trebao da se vrlo brzo nagradi u jutarnjim časovima. Očekujem neku sličnu situaciju kao danas, s tim što bi konvektivna linija bila dosta dinamičnija i organizovanija.
Stefane, nemoj da dramiš, padavine od 20 mm su smešne, a u realnosti negde padne daleko više, negde daleko manje. Svake godine se javlaju ovakve situacije. Izlivanja i zadržavanja vode u gradovima su normalna stvar, a poplave u Krupnju su stvar pozicije kuća. Niko te ljude nije terao da grade kuće pored bujičnih tokova.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Maj 2017.
« Odgovor #109 poslato: 24. Maj 2017. u 08:40 »

Van mreže Gagi_Bg

  • *
  • Poruke: 400
  • Lokacija: Vidikovac - JZ Beograd
Odg: Maj 2017.
« Odgovor #110 poslato: 24. Maj 2017. u 08:41 »
Estofex je izbacio neku svoju prognozu, ali nisam u prilici da postavim sliku. Zanimljivo je što nije dao čak ni Level 1 za Srbiju.
P.S. evo Bart me pretekao  :)

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Maj 2017.
« Odgovor #111 poslato: 24. Maj 2017. u 09:07 »
... SE to E Europe ...

A large area exists with moderate degree of lower tropospheric humidity and dewpoints around 14 deg C. Several hundreds to around 1000 J/kg of MLCAPE are forecast at the height of the surface heating. Convective initiation will be tied to the advancing cold front, local, often orographically, induced circulations or outflow boundaries left over by former convection. Vertical wind shear will remain rather weak, with mostly disorganised convection over most of the warm sector. Shear will be stronger just ahead of the advancing cold front, perhaps allowing for some well organised multicells. It is difficult to pinpoint any area with enhanced threat as significant cloud cover lingers over much of the area and thus will refrain from issuing any Lvl 1. However, stronger cells may be capable of locally higher precipitation amounts and marginally large hail.


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Maj 2017.
« Odgovor #112 poslato: 24. Maj 2017. u 09:41 »
 ^^ Kasnis Gagi  :) Ovi iz Estofexa dali objanjenje nesto slicno kao sto je juce Milosh napisao pa me mrzelo da kopiram  :)
Aj da vidimo sta ce iz ovoga ispasti...Mada mislim gfs pretereao sa Cape-om ali dobro...


Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Maj 2017.
« Odgovor #113 poslato: 24. Maj 2017. u 16:37 »
Ja se samo plasim da ona ICON ne pogodi za moj kraj opasno se smrklo. :pop:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2017.
« Odgovor #114 poslato: 26. Maj 2017. u 08:29 »
Sutrašnji dan je zanimljiv zato što nudi izraženo smicanje u severnoj, severoistočnoj struji, posebno u drugoj polovini dana.

Energije je najviše na istoku zemlje po GFS-u, do 1000J/Kg, u ostatku zemlje uglavnom oko 500-600J/Kg.

Upravo istok zemlje najbolje stoji, naš deo Karpatsko-Balkanskog masiva ali i ravnica uz Dunav oko Kladova, Negotina pa na dole uz Timok.

Crta se nešto padavina i na zapadu, jugozapadu kao i na jugu Šumadije.

Zanimljivo popodne bih ovde očekivao ako se dobro organizuje razvoj tamo na Karpatima, oko Rešice, pa da to ima dovoljno vremena  da se spusti ovamo na šumadijsku stranu, jer će sve što bude nastajalo južnije prolaziti istočnije.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Maj 2017.
« Odgovor #115 poslato: 26. Maj 2017. u 10:08 »
Lepo je i najaviti da nas od ponedeljka ocekuje barem 3-4 stabilna dana sa letnjim temepraturama.


Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Maj 2017.
« Odgovor #116 poslato: 26. Maj 2017. u 11:58 »
Pozdrav, pošto opet najavljuju kišni period, jedna molba ako možete da napišete kad bi se moglo očekivati nekih 5-6 dana bez padavina, lucerka još nije sva pokošena, a trava stiže za košenje....?

Generalno od danas puno stabilnije, tek tu i tamo je moguć poneki pljusak, uglavnom u brdsko-planinskim predelima.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2017.
« Odgovor #117 poslato: 26. Maj 2017. u 14:46 »
Tačno ništa neće da bude sutra čim je WRF-NMM ovako raspoložen  :rofl:

To je taj neki idealan scenario, sa čak linijskim sistemom koji dobaci skroz do jugozapada zemlje.

Videćemo kako će to da se oformi sutra, teoretski uz ovo smicanje moćiće dosta da se održava u životu. Ostaje da se nadamo i što severnijem oformljenju sistema, da bi uspeo u spomenutoj severnoj, severoistočnoj struji da se prebaci na šumadijsku stranu.

Nema Saleta ili Dikilea da se uključe  :grin:







NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Maj 2017.
« Odgovor #118 poslato: 26. Maj 2017. u 15:15 »
Sutra kod mene ne ocekujem nista, i ono sto se bude razvilo, ako bi se razvilo, ocekujem da prodje ili da se formira zapadno i severozapadno od mene, a isto tako i da prodje istocnije-jugoistocnije, jer tako bude u vecini slucajeva kad je ovakva situacija. Zapad, jugozapad i istok zemlje imaju najvise sansi za neka desavanja sutra, uostalom Kimi je vec napisao sve sto se tog dela Srbije tice. Ako uzmemo u obzir neke prethodne situacije koje su barem malo slicne sanse postoje da se formira nesto bas tamo u Rumuniji oko vec spomenute Resice zbog orografije terena a i nesto boljih uslova za razvoje, iako ce, parametri za razvoje biti najpovoljniji, ipak malo juznije od tog podrucja, cini mi se.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Maj 2017.
« Odgovor #119 poslato: 26. Maj 2017. u 19:02 »
Ovde ih ja ocekivao akciju, VojvoDjani mislim da idete ranije na odmor od ostatka zemlje ali ne bih iskljucio iznenadjenje...