Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Obrada meteo fotki  (Pročitano 32780 puta)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Obrada meteo fotki
« poslato: 27. Avgust 2007. u 01:15 »
Vol.1... ulepsavanje
Nisam ovo zamislio kao tutorial, posto je ne moguce napraviti tutorial za obradu fotografije, svako ima drugaciji stepen kreativnosti, vec kao neko... recimo... upucivanje u tajne photoshopa, onima koji zele da njihove meteo fotke dobiju drugaciju dimenziju.

Stock fotka iz aparata, uglavnom u vecini meteo situacija i nije toliko privlacna. Bilo da koristimo dSLR ili kompakt. Pogotovu kada su oblaci jednolicni, i kada sivilo dominira. Iz fotke nikad u aparatu nije izvucen maksimum, uvek do tog maksimuma dolazimo u specijalizovanom softveru za obradu fotografija. Ulepsavanje bi podelio na 2 kategorije:
1. izvlacenje maksimuma iz fotografije
2. ulepsavanje

Za reportaznu fotku uvek bi isao na izvlacenje maksimuma iz fotografije a ne na ulepsavanje, s'obzirom da mi ulepsavanjem na neki nacin degradiramo fotografiju, tj. udaljavamo se od realne scene.

Evo jedne fotografije nastale januara 2007 godine


U pitanju je stock fotografija, na kojoj nista nije dirano. Recimo da je fotka priblizna i originalnom prizoru koji se video u datom trenutku. Medjutim na fotki bi sve trebalo da bude lepse nego inace. Cak iako bi izvukli maksimum iz ove fotografije ona ne bi bila toliko interesantna... zato idemo na ulepsavanje fotografije.
Sta uraditi prvo.
Ja uvek prvo pogledam sta photoshop radi automatski, premda se nikad ne zadrzavam na tome, desi se da prihvatim neko od automatskog obradjivanja fotke, ali fotka uvek zahteva dalju obradu.
Znaci idemo na tab image, pa na autolevels, pa autocontrast pa na autocolour. Ova poslednja opcija ponekad zna da unisti fotku. Mada moram da napomenem da bi uvek trebalo da imamo pravilno kalibrisan monitor, kako bi i obrada bila dobra.
Auto opcije u photoshopu koristimo za doterivanje fotke, i one mogu zadovoljiti manje zahtevne korisnike.

Kod fotografisanja oluja, oblaka pre i posle oluje, zalazaka Sunca i slicno, uvek imamo visoko kontrastnu fotografiju sa razlicitim nivoom osvetljaja. U photoshopu postoji alatka brightness/contrast u image tabu. To je vrlo korisna alatka za izvlacenje maksimuma iz fotografije. U pitanju su fine korekcije. Medjutim ukoliko idemo na ulepsavanje fotografije u tom slucaju mozemo ici i na malo vece korekcije. To uglavnom ide tako sto smanjimo osvetljaj, i pojacamo kontrast, u suprotnom degradiramo fotku. Osvetljenje mozemo korigovati i sa alatkom curves. Da li cemo koristiti alatku brightness ili curves zavisi od fotografije do fotografije.
Boje neba mogu biti fenomenalne, ali da li ce nas aparat to izvuci na fotki do maksimuma. Ako koristimo dSLR u nekom normal modu, znaci modu gde nema dodavanja saturacije, boje mogu biti poprilicno isprane i ne atraktivne.
Saturation je ona alatka koja nam treba. Opet cu naglastiti da za izvlacenje maksimuma iz fotke koristimo fina podesavanja, dok ukoliko fotku ulepsavamo i cinimo je atraktivnom dozvoljena su i jaca podesavanja odnosno dodavanje saturacije onoliko koliko nam se svidi.
Kada fotku stavljamo na net, obicno je smanjimo na 640X480 ili 800X600, to je neko ne pisano pravilo za forume i sajtove. Takva fotka izgubi na ostrini. Tako da nju provlacimo kroz filter sharpness ili unsharp mask, i ta fotka tako smanjena bude ostra kao zilet.

Posle ovih akcija ulepsavanja dobio sam ovu fotografiju:


Kao sto vidite fotka je dosta atraktivnija od prve. Naglasene su zute boje neba posle zalazeceg Sunca, plava boja ostatka neba, oblaci nisu vise monotoni i dosli su do izrazaja. Ovo je primer ulepsane fotke. Prizor uzivo sigurno nije bio ovakav, ali sam ja koristeci photoshop napravio fotku koja mi se svidja.
Ovakve ulepsane fotke nisu reportazne fotke, za reportaznu fotku treba koristiti realne fotke.

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Obrada meteo fotki
« Odgovor #1 poslato: 28. Avgust 2007. u 23:46 »
Evo i mog prvog rezultata nakon citanja ovih redova iznad:

pre:


posle:


Interesuje me cemu sluzi Adobe image ready,posto sam ga dobio u paketu sa fotoshopom?
« Poslednja izmena: 28. Avgust 2007. u 23:59 pavlovic »

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Obrada meteo fotki
« Odgovor #2 poslato: 31. Avgust 2007. u 22:51 »
Prvo da kažem, odliočna tema Stefano

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Obrada meteo fotki
« Odgovor #3 poslato: 31. Avgust 2007. u 22:55 »
evo u čem je problem kod "takvog" uređenja fotografije:



na ovoj drugoj slici to tone u crnu boju:




Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Obrada meteo fotki
« Odgovor #4 poslato: 31. Avgust 2007. u 23:01 »
al to resis sa shadow/highlight opcijom :)
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Obrada meteo fotki
« Odgovor #5 poslato: 31. Avgust 2007. u 23:06 »
al to resis sa shadow/highlight opcijom :)

da ali onda nebo ne bude ovako na slici, neg bude svijetlije

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Obrada meteo fotki
« Odgovor #6 poslato: 31. Avgust 2007. u 23:08 »
ali ti mozes da selektujes deo koji hoces da obradis... sem ako se to onda ne smatra prevelikim zahvatom (da ne ispadne da je fotografija delo PS-a)

edit: i grane znaju da zezaju u ovom slucaju ;D
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Obrada meteo fotki
« Odgovor #7 poslato: 31. Avgust 2007. u 23:11 »
mada i ne moraju da smetaju ;D ali definitivno nebo nije onako lepo

edit fotke:
« Poslednja izmena: 01. Septembar 2007. u 00:42 Boda Tajson »
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Obrada meteo fotki
« Odgovor #8 poslato: 31. Avgust 2007. u 23:16 »
super Boda, dobro si selektirao u PS-u, ja sam to probao raditi pa odustao nekako mi se činilo komplicirano.


Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Obrada meteo fotki
« Odgovor #9 poslato: 31. Avgust 2007. u 23:21 »
samo sam stavio wand na 100 i onda uhvatio i drvece, s tim da se na granama promene ne vide kao na nebu.

E sad, na brzaka je radjeno pa sam skale podesavanja vukao u ekstreme sto se vidi po sumu, bas sam usrao nebo ali nije bitno ;D
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Obrada meteo fotki
« Odgovor #10 poslato: 31. Avgust 2007. u 23:27 »
hdr je majka za ove stvari samo treba imati opremu :)
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Obrada meteo fotki
« Odgovor #11 poslato: 31. Avgust 2007. u 23:28 »
Meni se posebno sviđaju hdr tehnike, tek sam početnik s time, pa učim, evo jedan primjer kako se pravi, pa probajte i vi:

1 slika: 1/30 sec



2. slika: 1/150 sec



3 slika: 1/500 sec



i dobije se:






Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Obrada meteo fotki
« Odgovor #12 poslato: 31. Avgust 2007. u 23:34 »
e to je posao :) jel imas auto-okidanje u razlicitim ekspozicijama ili ravnas fotke kasnije?
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Obrada meteo fotki
« Odgovor #13 poslato: 31. Avgust 2007. u 23:39 »
e to je posao :) jel imas auto-okidanje u razlicitim ekspozicijama ili ravnas fotke kasnije?

Mogui nadesiti da mi okida 3-5 slika u različitim ekspozicijama (auto-okidanje) a mogu i sam narediti ako je potrebno

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Obrada meteo fotki
« Odgovor #14 poslato: 31. Avgust 2007. u 23:46 »
I ja sam pokusavao da se igram sa hdr-om ali posto moram rucno da menjam ekspoziciju aparat se uvek malo pomeri. Kasnije slika ne ispadne najbolja zbog naknadnog ravnanja tako da sam odustao od toga...
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Obrada meteo fotki
« Odgovor #15 poslato: 31. Avgust 2007. u 23:49 »
kupiš stalak i riješen problem :D

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Obrada meteo fotki
« Odgovor #16 poslato: 31. Avgust 2007. u 23:51 »
ma gde cu da vucem stalak, jedva da i aparat ponesem ;D
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Obrada meteo fotki
« Odgovor #17 poslato: 31. Avgust 2007. u 23:55 »
ma nije to problem ako kupiš pravi koji se brzo sklapa i rasklapa. i kad je sklopit relativno je malen.

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Odg: Obrada meteo fotki
« Odgovor #18 poslato: 08. Septembar 2007. u 05:16 »
Zamolio bih izuzetnog administratora  Stefano da nam ovo sve prevede na srpski! Hvala!

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Obrada meteo fotki
« Odgovor #19 poslato: 29. Septembar 2007. u 21:32 »
stativ=tronozac