Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2020/2021  (Pročitano 49177 puta)

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Zima 2020/2021
« Odgovor #120 poslato: 01. Februar 2021. u 15:14 »
Zapadno pomjereni -NAO je los za nas, a to je upravo bilo ove godine ili ti ga greenlandski blok.
Nama lezi Skandi AC ili greben preko Atlantika/AC koji je centrom oko VB.
Zanimljivo je da dolina pored Maroko se spusta do 20°N, mislim da je to vrlo rijetko u ovom dijelu sezone. Dobro da nisu i jos vece temperature, koje dolaze sredinom dekade, zbog tako dubokog dovlacenja temperatura iz Sjevera Afrike.

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.006
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #121 poslato: 01. Februar 2021. u 16:59 »
 ^^ Bas tako, a evo kako uz malo korekcije jako slicna postavka moze da donese bolji ishod - otvorena "vrata" s istoka (Beograd, januar 1980: 30 dana s pokrivacem, max visina 33cm, 63mm, srednja temp -1.6C)


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #122 poslato: 03. Februar 2021. u 20:20 »
Ovo bih nazvao poslednjim vozom za Balkan sto se tice ove zime.
Da ako dodje do zatvaranja atlantske "slavine" i uspostavljanja AC izmedju Atlantika i zapadne Evrope...




Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #123 poslato: 03. Februar 2021. u 20:39 »
To sada izgleda samo kao kratkotrajno zahlađenje. 3BMeteo je postavio sličnu logiku kakvu sam očekivao, sa razdvajanjem PV donje stratosfere na dva dijela, jedan prema Kanadi, drugi Scandi-Sibir za sam kraj 1. dekade, pisan prije 4 dana, tada sam postavio ovu sliku:


A evo kako sada izgleda za sličan termin:

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #124 poslato: 03. Februar 2021. u 21:00 »
Jačanje PV preko sjevera Alantiak teško da će dozvoliti išta od razvoja AC, dodatni problem čini što je, ustvari, cjelina stratosferskog PV-a smješten iznad tog dijela prema GFS modelu, a ne prema Sibiru.  :fight:

Malo promjene na 10hPa, čuda čine ispod te visine.
Možda se promjeni trend na bolje, kao što je na gore, ali PV se pokušava organizirati i treba baš dobar borac u donjim slojevima stratosfere/troposfere, da se to ne desi, a sa obzirom, kakve su do sada prognoze...
Da, nada umire zadnja...
MJO aktivnosti, koje sam juče analizirao, su vrlo loše i uopšte ne liče na MJO 7 kakvu smo očekivali. Ostaje još globalna oscilacija vjetra, za koje nemam stalni pristup kartama, kao nada...

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #125 poslato: 06. Februar 2021. u 19:12 »
Promjena na bolje izgleda da može. Gledam zanji moj post. Nisam očekivao ovo, PV se i na toj animaciji trenda pomiče iz Scandi prema Kanadi. Previdio sam da nam tu baš može biti šansa.
Naime visok pritisak koji se sa Pacifičke regije širio prema Sjevernom polu u stratosferi, sa početka je pomicoa PV prema Atlantiku. Otpala je tako priča o promjeni u prvoj dekadi, ali PV (slabeći preko Sibira). pokušava se centralizirati nad polom, ali visok pritisak koji se prostire preko pola ne dozvoljava to, tako da PV izmiče prema Kanadi, slabeći tako vrtložna strujanja oko Skandinavije. Prva slika 10hPa, druga 50hPa. Posebna je zanimljiva druga slika koja je znatno izmijenjena u odnosu na slike koje sam postavljao iznad.




Ma kako na početku izgledala slaba faza konekvcija MJO 7 faze, mislim da je i troposfera ovdje imalo uticaj pa smo ipak na kraju dobili povoljnije zimske karte, iako sam volio da to krene ranije, da bi duže trajalo. Nikada ne unositi emocije u prognozama, pa ni na forumu, jer povede, na ovu ili na onu stranu.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #126 poslato: 15. Februar 2021. u 17:57 »
Njuškari nešto GFS izlazima pred sam kraj kalendarske zime i  meseca februara. Ovo čisto spominjem kao paravan ovom zahlađenju koje je bio nanjušio, da li vidimo hoće li biti ponovo na visini zadatka.

A nije ni da glavni EC zaostaje, i on ima značajno slabljenje (iovako mirnog za prošlogodišnje uslove) okeana i nestanak hladnih boja na z500 u zadnjem terminu dokle ide.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Zima 2020/2021
« Odgovor #127 poslato: 15. Februar 2021. u 18:24 »
Da, to je vec i EC sedmicni od prije 4 dana vidio, veceras kada izadje novi mozda nam pomogne u razrijesavanju zagonetke. Medjutim, od tada se AC za pocetak 3. dekade pomjerila vise iznad nas, tako da me bas zanima, kuda ce sada krenuti ta "bolja" sinoptika u drugom dijelu dekade koja je bila tada u opticaju.

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Zima 2020/2021
« Odgovor #128 poslato: 17. Februar 2021. u 00:07 »
I upravo je taj EPS pokopao zimu za nize predjele do kraja februara. Mozda neka fronta donese na planinama pahulje. Ucinak SSW je završen sa ovim prodorom, prema NAM profilu:




Nismo imali srece...


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #129 poslato: 17. Februar 2021. u 00:40 »
 ^^ Ovo baš boli kad se sagleda ovako iskreno.  :grin:

Elem, da neko tvoj post ne poveže da je sa bilo čime zimskim gotovo... mada smo u meteo chatu i bez ovog saznanja, prosto samo po kalendaru i datumu zaključili da ona prava muška "zimulja" odlazi.

Tek dolazi Dejcin i moj mart, april, naravno o tome u novoj adekvatnoj temi.

Nema tu nekog divljanja Atlantika, ako se makne anticiklon sa nas i pomeri ka okeanu može biti zanimljivih  prodora, naravno kratkotrajnih kao što smo i rekli već. Ja ih svakako očekujem, bar jedan posebno u ovoj "preskočenoj" oblasti na gornjoj karti.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #130 poslato: 17. Februar 2021. u 07:23 »
Opet ta Vojvodina bela al na karti  :grin:.
Da blic ili vikend zima sa severo zapada sa mokrim najgorim snegom će verovatno biti. Do 1.3 sigurno ništa za kasnije šanse su tu.
ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Zima 2020/2021
« Odgovor #131 poslato: 17. Februar 2021. u 23:31 »
Da Kimi, hvala na dodatku. GEFS je poboljsao ovaj profil NAM-a, vratio je na otprilike 5-7dana ranije, da produzava ucinak SSW-a i u martu, uz troposferski pattern sto bi davalo neke sanse za zimu. Vidjet cemo koliko ce to biti tako.