Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Iridiscentni oblaci  (Pročitano 3887 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Iridiscentni oblaci
« poslato: 09. Maj 2006. u 12:16 »
Zanima me da li je neko video ove oblake?
Kako nastaju iridiscentni oblaci?

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.473
  • Lokacija: Novi Beograd
Iridiscentni oblaci
« Odgovor #1 poslato: 09. Maj 2006. u 13:17 »
Ja sam ih video oktobra 2005 Trajali su oko 20-tak minuta cini mi se, i snimio sam ih kamerom. Nadam se da ce se javiti i neko ko zna kako nastaju, posto ja ne znam.

Van mreže cumulonimbus

  • *
  • Poruke: 50
  • Starost: 42
Iridiscentni oblaci
« Odgovor #2 poslato: 09. Maj 2006. u 13:44 »
Citat: "Stefano"
Ja sam ih video oktobra 2005 Trajali su oko 20-tak minuta cini mi se, i snimio sam ih kamerom. Nadam se da ce se javiti i neko ko zna kako nastaju, posto ja ne znam.


Mislite na oblake kod kojih se javlja opticka pojava irizacije ili mozda na nocne svetlece oblake i sedefaste oblake u stratosferi i mezosferi?!

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Iridiscentni oblaci
« Odgovor #3 poslato: 09. Maj 2006. u 14:31 »
Evo okačiću par sličica. Zaista izgledaju spektakularno. Na engleskom se zovu iridescent clouds.









Jel znaš nešto o njima cumulonimbus?
Jel to u pitanju prelamanje svetlosti?
Spektar boja je sličan duginim.

Van mreže cumulonimbus

  • *
  • Poruke: 50
  • Starost: 42
Iridiscentni oblaci
« Odgovor #4 poslato: 09. Maj 2006. u 14:58 »
Vidim samo poslednju sliku sa ovim zaista predivnim oblakom. Moguce je da su to mezosferski oblaci ali su oni vrlo retki i nisu od preteranog interesa za meteorologe jer ne doprino se nesto znacajnije vremenu.  Sedefasti ili biserni oblaci se javljaju u stratosferi pre svega zimi u visim geografskim sirinama i nazivaju se mother of pears. Formiraju se na grebenu orografkih talasa jer je potrebno podici vazduh te ga ohladiti da bi se i ono malo vodene pare deponovalo u ledene kristale i oformilo oblak. Nocni svetleci se javljaju u mezosferi, dakle, jos vise i kod njih takodje imamo to prelivanje boja. Oni se formiraju po teoriji vulkanskog porekla prasine.
U svakom slucaju je u pitanju prelamanje svetlosti kroz oblacne elemente. Mozda su ovo samo oblaci na kojima se javlja irizacija, dakle, oblaci iz troposfere.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Iridiscentni oblaci
« Odgovor #5 poslato: 09. Maj 2006. u 15:34 »
Da nešto sam zeznuo evo sada se vide sve slike.   :D