Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Globalno zahladjenje  (Pročitano 42909 puta)

Van mreže slovenka

  • **
  • Poruke: 1.872
  • Starost: 38
  • Lokacija: Prebold / Miklavž pri Taboru / Slovenija
  • I Love Winter and Summer!!
    • CIKLON.SI
Globalno zahladjenje
« poslato: 01. Novembar 2008. u 12:01 »
Amerikanci ne veruju u globalno zatopljenje! ;)

Americans are sharply divided in their beliefs about whether climate change is real, according to a new study commissioned by The Nature Conservancy and other leading conservation and climate action groups.

The study — the American Climate Values Survey (ACVS), conducted by the consulting group EcoAmerica — also found that only 18 percent of survey respondents strongly believe that climate change is real, human-caused and harmful.

Članak: http://www.nature.org/initiatives/climatechange/features/art26253.html

Šta vi mislite o globalnom zahladjenju? 8)
I LOVE WINTER AND SUMMER!!!

CIKLON.SI

http://ciklon.si/

http://ciklon.si/forum/

Van mreže slovenka

  • **
  • Poruke: 1.872
  • Starost: 38
  • Lokacija: Prebold / Miklavž pri Taboru / Slovenija
  • I Love Winter and Summer!!
    • CIKLON.SI
Re: Globalno zahladjenje
« Odgovor #1 poslato: 01. Novembar 2008. u 12:07 »
Arkticki led se ne da, malo je usporio rasti ali svejedno zasad nema problema! 8)


I LOVE WINTER AND SUMMER!!!

CIKLON.SI

http://ciklon.si/

http://ciklon.si/forum/

Van mreže ixtyc7

  • Poruke: 6
Re: Globalno zahladjenje
« Odgovor #2 poslato: 02. Novembar 2008. u 12:27 »
Šta vi mislite o globalnom zahladjenju? 8)

Svaka prica o toj temi, na sadasnjoj temperaturi meni zvuci veoma romanticno! Salu na stranu, ja se ozbiljno pitam koliko su putevi nase civilizacije zaista poremetili prirodan tok stvari jer tesko nama ako imperija zvana zemaljska kugla pocne da uzvraca udarac, odnosno da uspostavlja naruseni balans.
Verovatno ce Pentagon u samoodbrani da pokrene svoj nuklearni program protiv planete zemlje koju tako tiho, dobro i sistematski unistava poslednjih godina.

Van mreže slovenka

  • **
  • Poruke: 1.872
  • Starost: 38
  • Lokacija: Prebold / Miklavž pri Taboru / Slovenija
  • I Love Winter and Summer!!
    • CIKLON.SI
Re: Globalno zahladjenje
« Odgovor #3 poslato: 02. Novembar 2008. u 21:20 »
RIA: Globalno zahladjenje od 2012. godine

Za tri decenije će, kao posledica bitnog smanjenja punog dotoka Sunčeve svetlosti do Zemlje, doći do globalnog snižavanja temperature do stanja zahladjenja, smatra Habibulo Abdusamatov, naučni saradnik Pulkovske astronomske observatorije Ruske akademije nauka (RAN).

Početak smanjenja globalne temperature na Zemlji može se očekivati izmedju 2012. i 2013. godine, rekao je ruski naučnik.

Od 2035. do 2045. godine solarna aktivnost dostići će minimum, a potom će, sa zakašnjenjem od 15 do 20 godina, nastupiti još jedan klimatski minimum, duboko zahladjenje klime na Zemlji, prenela je ruska agencija RIA "Novosti".

"Globalno snižavanje temperature već je zabeleženo u Evropi, Severnoj Americi i na Grenlandu u vreme minimuma solarne aktivnosti od 1645. do1705. godine. U Holandiji su tada zamrzli svi kanali, a na Genlandu su ljudi, zbog stvaranja lednika, bili prinudjeni da napuštaju neka naselja", podsetio je ruski naučnik.

Sličan globalni pad temperature se očekuje i sredinom 21. veka, smatra Abdusamatov.
On je podsetio da dugotrajne paralelne promene varijacija 11-godišnjih i vekovnih kolebanja solarne aktivnosti neposredno utiču na promenu klimatskih uslova na Zemlju.

Analiza tih kolebanja je pokazala da je Zemlja već dostigla stadijum maksimuma globalnog otopljenja.
Dalje, u skladu s očekivanim daljim paralelnim opadanjem solarnog zračenja, polako će nastupiti snižavanje globalne temperature na Zemlji.

"Najbitniji dogadjaj 20. veka u aktivnosti Sunca bilo je postepeno povećanje količine solarnog zračenja i kao posledica zabeleženo je globalno otopljavanje klime, što je redovan (a ne anomalija) dogadjaj u aktivnosti Sunca, jer je globalno otopljenje analogno savremenom, kao i globalno zahladjenje, beleženo i ranije", istakao je ruski naučnik.

(Tanjug)

I LOVE WINTER AND SUMMER!!!

CIKLON.SI

http://ciklon.si/

http://ciklon.si/forum/

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Re: Globalno zahladjenje
« Odgovor #4 poslato: 03. Novembar 2008. u 00:46 »
Meni je u svemu ovome najzanimljivije što su počele priče i o globalnom zahlađenju, mada ih je bilo i ranije ali koliko sam primetio samo kao posledica globalnog otopljavanja.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Re: Globalno zahladjenje
« Odgovor #5 poslato: 03. Novembar 2008. u 01:03 »
Ih ko će drugi da priča o globalnom zahladjenju nego ruski naučnici oni si prvi i počeli priču o tome!   :lmao: ! rusi imaju duge i hladne zime pa odma pričaju o globalnom zahladjenju što je i normalno skrećući pažnju sa globalnim zagrevanjem koje je mnogo opasnije!

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Re: Globalno zahladjenje
« Odgovor #6 poslato: 03. Novembar 2008. u 01:18 »
thm, nadam se da ovakvim izjavama ne prete nekakvim meteoroloskim ratom, ako je tako nesto uopste moguce...  :-\

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Globalno zahladjenje
« Odgovor #7 poslato: 04. Novembar 2008. u 10:33 »
Osvedočeni protivnik teorije globalnog zagrevanja je takođe osdvedočeni protivnik teorije globalnog zahlađenja.
Sedamdesetih i osamdesetih je globalno zahlađenje bilo jako popularno u tzv. naučnom svetu. Čak su i The Clash pevali u refrenu 'London Calling' reči 'The ice age is coming...', Joy Division imaju temu '(Living In The) Ice Age', označavajući kako živi u neko pradavno doba, zastareo, ali će se opet (između redova) vratiti.
Naučni svet koji priča čas kedno, čas drugo, svet je diletanata. Nema čvrstih dokaza za jedno ili drugo, naročito ako je dijametralno suprotno. Manite me naučnih koncenzusa - to je samo politika izdavaštva raznih 'radova'.
Sunčeve pege su bile krivac za globalno zagrevanje, sad njihov nedostatak uzrokuje globalno zahlađenje... Sve samo enbuloze, jer sunčeve pege šalju elektromagnetne talase vaz toplotnog dela spektra.
Dakle, jednako ćču pritiskati protiv globalnog zahlađenja kao i protiv globalnog zagrevanja. Nemamo to znanje da dokažemo globalne promene.
Najzad, svaka globalna promena prouzrokuje promene u živom svetu, ako je ozbiljna. Nama ne raste krzno, ni krljušti, ni krila... :lmao:
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Re: Globalno zahladjenje
« Odgovor #8 poslato: 04. Novembar 2008. u 10:40 »
U pravu si ptprince. Shodno tome ide i činjenica da naša planeta nema razloga da uzvraća udarac i slično, jer nikakvog narušenog balansa jednostavno - nema.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Re: Globalno zahladjenje
« Odgovor #9 poslato: 09. Februar 2009. u 15:16 »
E dosta je bilo reci o "globalnom otopljavanju" sad treba spomenuti i drugu stranu  :!: Salu na stranu...

Preturajuci po svojoj staroj arhivi naisao sam na zanimljive isecke iz novina(Nedeljni telegraf) sa datumom 07.02.2001.

Veliki naslov "Do 2020. bice toplo i suvo,a onda na scenu stupa ISLANDSKI CIKLON" 
U veoma zanimljivom tekstu izmedju ostalog stoje i neke informacije koje se vec nalaze na ovom forumu.Za spomenute novine izjave su dali nasi poznati strucnjaci iz oblasti meteorologije(dr Vladan Ducić,dr Mladen Ćurić i dr Miroslav Starčević).

Iznecu pojedine zanimljivosti.
Tacno je da je konsentracija ugljendioksida porasla za oko 30-tak odsto u poslednjih 250 godina, i to je najvisa vrednost u poslednjih 20.000 godina,ali to je relativno kratko vreme.Dodaju i to da je u vreme dinosaurusa koncentracija CO2 bila veca 14 puta nego sada.
Od 1951-1990. prisutan je bio pad temperature  na vecem delu teritorije srbije. Tek 15-ak poslednjih godina temeratura raste.
Ducić navodi da na otopljavanje utice cirkulacija vazduha .Poslednjih godina se Islandski ciklon povukao na sever a mesto je prepustio Azovskom anticiklonu koji nosi suvo i toplo vreme.Takav razvoj potrajace jos 10-ak godina a onda "od 2020-2050. godine dominirace meridijalno severno strujanje,a posledica ce biti hladnija klima".
U poslednjih 100 do 150 godina temperatura je imala svoje uspone i padove.
Manifestacija otopljavanja jeste topljenje leda na velikim povrsinama kao sto su polovi i Grenland,ali...
Doslo se do saznanja da se povlacenje leda desava ali ne u poslednjih par decenija nego od poslednjeg ledenog doba jos pre 20 hiljada godina.
Dr Miroslav Srarčević tvrdi da se mi sada nalazimo izmedju dva ledena doba i da sada idemo ka zahladjenju.
Ima ovde mesta za dosta optimizma...  :D :D :D

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Globalno zahladjenje
« Odgovor #10 poslato: 09. Februar 2009. u 16:05 »
...ali evo, Mali Princ nosi demanti i ovoj informaciji, svrstavajući je u Bad Meteorollgy, odmah do Globalnog otopljavanja!

Veliki naslovi su uvek razlog da se neki članak pročita. Jevtin trik novinskog izdavaštva. To se uči kod novinara - saradnika. Znam to, jer sam bio i u takvoj poziciji. Kad nešto hoćete da plasirate, način prezentacije je mnogo upečatljiviji od istine. Ne dovodi se u pitanje, već se navodi kao kanon koji treba strogo poštovati. Ovo mi sve liči na tzv. mračni srednji vek. Najmračniji vek u iostoriji čovečanstva je do sada bio XX vek (ali to je već neka druga tema), jer toliko propagande, laži, ličnih interesa moćnika, ratova, besmislica, sve se to zguralo u poslednjih 100 godina.

Što se konkretnog odgovora na ovu temu tiče, pozvaću se na neke osnove meteorologije, kao i osnove cirkulacije atmosfere, klimatologije i termodinamike.
Prvo, Islandski ciklon je nešto što postoji od pre instrumentalnih merenja. Islandski ciklon je jedno od područja sa manje-više stalnom ciklonskom aktivnošću, a svakako najznačajnije u Evropi. Jedan od tih ciklona je Aleutski ciklon, ali on se nalazi na Aleutskim ostrvima, na suprotnim meridijanima (od Aljaske prema Kamčatki). Ima ih još, da ne nabrajam. Takođe, postoje oblasti na svetu sa manje-više neprekidnom anticiklonom, kao što je Azorski anticiklon (nad Atlantikom, obuhvatajući Azorska ostrva). Azovski anticiklon je nešto nepostojeće, jer nad Azovskim morem teško da će biti anticiklona u toj meri. Anticiklon koji se tu javlja je jaaako daleko od Evrope, ali jedan deo tog anticiklona se širi i do istoka Evrope, čineći ga ogrankom Sibirskog anticiklona (aktivnog samo u zimi severne hemisfere).
Nešto što stalno postoji ne može biti uzrok promene. To je jednostavan zaključak. Bitisanje nije promena. Promena je nastanak, nestanak ili transformacija u nešto sa sasvim drugim osobinama, a ništa se od toga ne dešava sa Islandskim ciklonom. On je, jednostavno, tu.

Imena koja su navedena su poznata, ali samim tim i lako zloupotrebljiva. To i ti ljudi znaju. Na primer, profesor Ćurić. On jeste 'alfa i omega' na Institutu za meteorologiju, ali njegove izjave su izjave samo još jednog intervjuisanog za neku sklopljenu priču iz meteorologije. To je ono gadno u novinarstvu što uopšte ne podržavam. Intervjuišu čoveka, a onda mu svašta 'stavljaju u usta'. Što se Ducića sa geografije tiče, čveka ne znam (za razliku od Ćurića). O geografskim uplivima u meteorologiju mogu samo da kažem isto što i moj nick, le Petit Prince, a ide otprilike ovako (ko je čitao, zna): 'Na ovoj planeti živeo je jedan geograf...' Starčević je ime koje se nametnulo meteorologiji vrlo nepotrebno, pa ej sada 'kukavičje jaje' u meteorološkim člancima. Njegove teorije o presudnom uticaju kosmičkog zračenja na formiranje kišnih kapi je krajnje nebulozna (da ne koristim grublji i zasluženiji izraz).
Dakle, u ovom delu poruka je: ne verujte navedenim imenima. Čak i ako neko od njih valja, ko vam garantuje da nije samo inspiracija za novinarski tekst. Intervju uživo je već teže folirati...

Šta sad? Da, koncentracije CO2. Rastu? Stvarno? Pa šta? Gas staklene bašte, kažete? Pa njega ima u tragovima spram sadržaja mnogo uticajnijeg gasa staklene bašte, a to je vodena para. Jeste li čuli za taj gas? Ima toga dosta u nekim drugim postovima, ali ovog puta ću ispričati samo vic koji lepo ilustruje ovaj odnos: Idu slon i miš. A onda miš kaže: 'U, je, ala tutnjimo!'

Postoje novine različite boje. Bele, žute... Naučnim člancima nije uvek tu mesto, niti mogu da budu izvor saznanja. Čak ni ugledna 'Politika' nije imuna od ovakvih gluposti, poredeći temperaturu na polutaru sa temperaturama na ekvatoru (kao da su to dve različite stvari). Okačiću i taj članak, da se sami uverite, ako treba.

Topljenje leda na polovima? Kao što neko pametan reče, te slike su u polarnim oblastima uobičajene svakog leta baš kao što je kod nas opadanje lišća u jesen. Regeneracija tog leda se ne može snimati, jer je to vrlo 'nežan' proces. Ko je još video burnu sublimaciju tolikih količina leda?

Svedoci prošle klime su vrlo nepouzdani. Nije bilo novinara, ali to može da bude samo olakšavajuća okolnost za istinu. Paleoklimatologija ima svoje razne nalaze o postojanjima ledenih doba. Za sada se tvrdnja da smo u 'interglacijalnom periodu' ostavlja kao tačna. Međutim, dolazak glacijale je nešto što će se dešavati jako sporo. Daleko sporije nego kod Emeriha u Dan posle sutra.

Najzad, za promenu klime na tako drastičan način odgovoran je bilans energije. Jeste, menja se, ali pre svega sa kosmičkim faktorima, po čemu je postao poznat Milutin Milanković, čovek kojeg mnogi danas pogrešno uzimaju u obzir, duvajući se 'srpskim dostignućima'. Čovek je bio matematičar i inženjer,a njegovi nalazi su samo matematički tačni. Pošto nema boljih, dakle, referentni su.

Zaključak ovog posta bi bio: Da bi sudili o globalnim promenama, moramo prvo da poznajemo uzroke globalnih promena. To svakako nisu antropogeni uticaj (ljudi su manji od vaši spram ove planete, kao neke neželjene bakterije), a nisu ni promene u cirkulaciji atmosfere (da jesu, već bi otpadale ruke i noge ljudima koji se uzbude ili iznenade - vrlo adekvatno poređenje).

Ciklon, hvala ti na ovom članku. Pravo na svoje mišljenje imaju svi. Međutim, opasno je donositi preuranjene zaključke. To vodi neznanju i neukosti, što je najgora i najzaraznija bolest današnjice.

Odužih, ali na ove teme - uvek!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Re: Globalno zahladjenje
« Odgovor #11 poslato: 09. Februar 2009. u 19:15 »
Ja sam vam preneo ono sto sam pronasao,to je bio moj cilj.
Mislim da je ovaj forum jedno od retkih mesta(da ne kazem mozda i jedino) gde se moze diskutovati o temama poput ove i zbog toga treba iznositi sve sto se nadje u medijima.Nisam kompetentan da komentarisem s naucne strane tekst koji sam izneo( ja sam ga samo prepricao) jer ja sam ipak diplomirani trener,a ne klimatolog ili meteorolog.
E sad, to sto bi ja voleo da to sto je napisano tako i bude, to je nesto sasvim drugo,ali o tacnostima tih podataka ja ne mogu da pisem niti kazem da u njih verujem.
Bice jos slicnih tekstova,pronacicu jos svasta...
 


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Globalno zahladjenje
« Odgovor #12 poslato: 10. Februar 2009. u 10:22 »
Ja sam vam preneo ono sto sam pronasao,to je bio moj cilj.

Cilj je, dakle, postignut. Uz svo dužno poštovanje, ja sam samo želeo da ukažem na moguće klopke u takvim tekstovima, kako bi znali šta je šta. Samo postavljam znake upozorenja na javljene opasnosti na putu.

Mislim da je ovaj forum jedno od retkih mesta(da ne kazem mozda i jedino) gde se moze diskutovati o temama poput ove i zbog toga treba iznositi sve sto se nadje u medijima.Nisam kompetentan da komentarisem s naucne strane tekst koji sam izneo( ja sam ga samo prepricao) jer ja sam ipak diplomirani trener,a ne klimatolog ili meteorolog.
E sad, to sto bi ja voleo da to sto je napisano tako i bude, to je nesto sasvim drugo,ali o tacnostima tih podataka ja ne mogu da pisem niti kazem da u njih verujem.

Ne brini, ciklon. Od nekompetentnosti ponekad boluju i tzv. profesionalci. Ne mogu da tvrdim da sam kompetentan 100%, jer iako jesam iz struke, ne bavim se konkretno tom problematikom, ali neke činjenice moraju biti poznate i profesionalcima. Što se novinarstva tiče, izneo sam deo svojih (što prijatnih, što neprijatnih) iskustava.
Ne tražimo na forumu uvek stručna mišljenja, iako su uvek dobrodošla. Forum i jeste zato napravlje, ciklon, i tu se slažemo.

Bice jos slicnih tekstova,pronacicu jos svasta...

Ako, ako, slobodno ih kači... Treba čitati!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže The_Night_Hawk

  • *
  • Poruke: 248
  • Starost: 52
  • Lokacija: Banjaluka,BiH
  • Nisam ja ovca, ja sam mrav!!! Ovce su mnogo veće!
Re: Globalno zahladjenje
« Odgovor #13 poslato: 10. Februar 2009. u 18:13 »
Hmm...
Upravo sam danas bio na stranici www.iceagenow.com, koja je onako prilično zanimljiva,
mada je na foru kupite moju knjigu dot kom...
Ipak,ima dosta realnih podataka i u posljednje vrijeme sve više linkova za neke zanimljive teorije, koje su na realnim osnovama.
Posljednji link je od 7.februara sa naslovom Another Dalton minimum predicted...
Pošto znam da većina vas nema puno vremena, da skratim.
Radi se o najnovijem naučnom radu dva lika koji je objavljen u nekom časopisu,i to prije par dana,gdje iznose teoriju da je glavni faktor za hladnije zime broj Sunčevih pjega.
Prema njihovim proračunima,sada smo u nekom prelazu iz doba sa velikim brojem u doba sa malim brojem pjega, a Sunčev ciklus broj 24 bi trebao dostići vrhunac 2014,od kada bi trebalo da zime lagano postanu sve hladnije...
Zanimljiva teorija,mada se,ako se ostvari,Skandinavci,Englezi i Holanđani neće radovati.
Iskreno,ni ja ne bih volio da vidim Savu zaleđenu,sa ledom debelim oko 3 metra,to su
neki istorijski zapisi iz 17. i 18. vijeka...Brrrr!!!

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Re: Globalno zahladjenje
« Odgovor #14 poslato: 10. Februar 2009. u 18:26 »
Eto neceg novog,tek objavljenog.
Hvala na kratkom opisu teksta(ali konkretnom) i internet adresi,pokusacu i sam da prevedem ponesto.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Globalno zahladjenje
« Odgovor #15 poslato: 10. Februar 2009. u 19:43 »
Svakako ću pogledati šta ima iza ostavljenog linka. Mada, poznati su mi neki radovi koji dovode u vezu broj Sunčevih pega i klimatske promene. Tu mi samo jedna stvar ne štima, a to je veza između elektromagnetnog zračenja netoplotnog dela spektra i toplotnog bilansa u atmosferi. Ne znam mnogo o tome, priznajem. Mada, ima jedna bitna stvar, a to je da se klima prati dugo tek na pojedinim mestima, kao što su Evropa i donekle Severna Amerika. Ostali delovi sveta retko imaju dugačke nizove zapisa, ili nemaju nikakve, pa se ne može proceniti bilans za celu planetu (što bi izraz 'globalno' trebalo ustvari i da znači).
Još jedna stvar. Stari zapisi iz neinstrumentalnog doba umeju zaista da budu neverovatni. Okačiću ih ovde kad me ne bude mrzelo da tražim i prekucavam iz knjiga.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Re: Globalno zahladjenje
« Odgovor #16 poslato: 02. April 2009. u 15:01 »
Nikako da prenesem nesto sto sam pronasao nedavno u arhivi a tice se ove teme.
Radi se o tekstu iz 1999.godine (neke dnevne novine) u kojem Vladimir Dimitrijevic tada zamenik direktora RHMZ govori o klimi koja nas ocekuje u narednih nekoliko decenija.

On objasnjava da nas vec u prvim decenijama ovog veka ocekuje hladnija klima i duze zime sa vecim snegovima i zaledjenim rekama.
Dimitrijevic se poziva na ruskog naucnika V.D. Kovaljenka.
Naime,ruskim naucnicima je posluzila teorija Milutina Milankovica das stvore obrazac na osnovu koga se moze izracunati kakva je klima bila i kakva ce klima biti.
Oni(ruski naucnici) napominju da od nebeske mehanike zavisi kakva ce klima biti i da covek svojim postupcima klimatske promene moze da ubrza ili uspori ali ih ne moze spreciti.
Ekoloske promene nece spreciti hladni period koji nastupa u ovom veku.
Tu je postavljen i grafikon klimatskih promena u 20. i 21. veku kao i opis klime u proslosti pre 2500 godina pa sve do danas.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Re: Globalno zahladjenje
« Odgovor #17 poslato: 25. April 2009. u 01:01 »
Evo jos jednog novog zanimljivog clanka iz novina."izvor Blic"

Sadašnja neaktivnost Sunca mogla bi biti najava ledenog doba koje bi moglo poništiti klimatske posledice globalnog zagrevanja, upozoravaju pojedini astronomi.
Sunce je u poslednje vreme palo na najniži nivo aktivnosti, kakve nisu zabeležene u poslednjih 100 godina. Na Suncu nema pega, registrovano je i vrlo malo solarnih eksplozija, a rezultati posmatranja zbunjuju astronome koji su se okupili na Britanskoj astronomskoj konferenciji, prenose mediji u Londonu.
Sunce uobičajeno prolazi kroz ciklus aktivnosti koji traje 11 godina. Kada je na vrhuncu, njegova atmosfera uzavre i dolazi do erupcija super vrućeg gasa koji na Zemlji stvaraju polarnu svetlost i eventualne probleme sa električnim sistemima, objašnjavaju naučnici.
Stručnjaci su još prošle godine očekivali početak zagrevanja.
Umesto toga, Sunce je palo na pedesetogodišnji minimum u snazi solarnih vetrova, pedesetpetogodišnji minimum u zračenju i stogodišnji minimum u aktivnosti pega.
Profesor Univerziteta u Londonu Luiz Hara je ocenila da nije jasno šta se dešava sa Suncem, niti kada će ponovno postati aktivnije.
"Nema naznaka da bi se to uskoro moglo dogoditi. Trenutno postoje naučni radovi prema kojima ćemo se uskoro vratiti u normalu. Međutim, drugi stručnjaci tvrde da ćemo ući u još jedno razdoblje dubljeg minimuma. O tome se vodi velika rasprava", objasnila je Hara.
Naučnici su zabrinuti jer je poznato da je sredinom 17. veka na Zemlji nastupilo malo ledeno doba u trajanju od 70 godina, sa nizom neuobičajeno hladnih zima koje su zahvatile severnu poluloptu Zemlje.
Sunčeve pege pojavljivale su se u tom razdoblju sporadično i izgledalo je kao da se solarni ciklus potpuno raspao.
Međutim, profesor Majk Lokvud smatra da se tako nešto neće dogoditi.
Prema njegovim rečima pažljivim posmatranjem jasno je da je Sunce doseglo svoj maksimum 1985. godine i da je ovo što se događa danas nastavak silaznog trenda solarnih aktivnosti koja se nastavljaju već nekoliko decenija.
Povezanost sunčevih minimuma sa hladnim razdobljima i mogući fizikalni mehanizmi ove pojave do danas nisu u potpunosti razjašnjeni.
 Zbog toga, astronomi i meteorolozi budno prate sve promene na Suncu i njihov uticaj na Zemlju.
Oni danas imaju na raspolaganju snažne teleskope i satelite kojima mogu pažljivo pratiti zbivanja na Suncu i nadaju se da bi ova zagonetna sprega uskoro mogla biti rešena, a eventualna buduća ledena doba predviđena na vreme.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Globalno zahladjenje
« Odgovor #18 poslato: 27. April 2009. u 11:23 »
Zanimljivo. To dokazuje koliko čovečanstvo nema pojma šta je Sunce ustvari i kako ono funkcioniše, a ponajmanje da je ljudski život više nego kratak u odnosu na život Sunca. Pri tom mislim na čovečanstvo, a ne na prosečno trajanje života jedinke Homo Sapiensa.
Inače, nikad nisam uspeo da skontam vezu između elektromagnetnih pojava koje su poznate kao 'Sunčeve pege' i klimatskih promena. Ideja je stara koliko i otkriće Sunčevih pega, ali čvrste veze i korelacije još nisu utvrđene.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže The_Night_Hawk

  • *
  • Poruke: 248
  • Starost: 52
  • Lokacija: Banjaluka,BiH
  • Nisam ja ovca, ja sam mrav!!! Ovce su mnogo veće!
Re: Globalno zahladjenje
« Odgovor #19 poslato: 21. Maj 2009. u 19:38 »
 8)
Ali do kada?
Evo i ove jeseni(na južnoj polulopti,naravno  :smartass:)
počinje da pada snijeg ranije negoo inače(Novi Zeland)...
Da i ne spominjem snijeg u Ontariju(Kanada) prije par dana...
Nisam pristalica ledenog doba,lakše mi je stati pd tuš nego se
zamotavati u međeđu kožu  :smartass:, ali ipak neke stvari
postaju pomalo čudne...
Za to vrijeme,Balkan ima sve toplija ljeta i sve sušnija proljeća.
Da ne bude samo mamuti u Norveškoj,kamile na Durmitoru...