Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zanimljivosti  (Pročitano 8062 puta)

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Zanimljivosti
« poslato: 16. Maj 2006. u 20:53 »
Sasvim slucajno sam naleteo na ovo pa da podelim sa vama :) Mozda vec znate al nema veze...


In 1803, a man named Luke Howard used Latin words to categorize clouds. Cirrus, which means "curl of hair," is used to describe high, wispy clouds that look like locks of hair.



Cumulonimbus clouds, or rain producing clouds, may stretch from their base near the Earth's surface to an altitude of 10 kilometers (33,000 feet) or higher.



Hurricane names are chosen from a list selected by the World Meteorological Organization. Each name on the list starts with a different letter; for example, the name of the first hurricane of the season starts with A, the next starts with B, and so on. The letters Q, U, X, Y and Z are not used.



At any given moment, there are 1,800 thunderstorms happening somewhere on Earth. This amounts to 16 million storms each year! We know the cloud conditions that produce lightning, but we cannot forecast the location or time of a lightning strike.



Around the world, the ozone layer averages about 3 millimeters (1/8 inch) thick, approximately the same as two pennies stacked one on top of the other.
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže meteoeast

  • *
  • Poruke: 30
  • Lokacija: Osijek
Zanimljivosti
« Odgovor #1 poslato: 07. Jul 2006. u 11:59 »
meteo zanimljivosti.......

NAJVEĆE KOLIČINE OBORINA
 
1 minuta
 31 mm
 Unionville, SAD
 
8 minuta
 125 mm
 Fussen, Njemačka
 
15 minuta
 198 mm
 Plumb Point, Jamajka
 
42 minute
 305 mm
 Holt, SAD
 
9 sati
 1.118 mm
 Reunion, otok
 
24 sata
 1.870 mm
 Reunion, otok
 
2 dana
 2.489 mm
 Reunion, otok
 
8 dana
 4.140 mm
 Reunion, otok
 
1 mjesec
 9.296 mm
 Cherapunji, Indija

Tijekom monsunske sezone 1861. u Cherrapungi, na sjeveru Indije, palo je ukupno 22000 mm oborine
• Pustinja Atacama u sjevernom dijelu Čilea najsušnije je područje na svijetu. Grad Arica imao je u razdoblju između 1903. i 1917. čak 5206 uzastopnih dana bez kapi kiše
• Grad Yuma u Arizoni, SAD, najsunčanije je mjesto na svijetu, s prosječno 4127 sunčanih sati na godinu
• Topla klima nije jamstvo za postojano blage zime. U siječnju 1932. u središnjem dijelu Los Angelesa izmjereno je 5 cm snijega
• U južnom dijelu Portugala izmjerena je najviša europska temperatura ( 50,5 C)
• U Sredozemlju ima više od 30 mjesnih vjetrova s posebnim nazivima
• Najniža zabilježena temperatura na sjevernoj polutki iznosi –71C, a izmjerena je u Ojmjakonu, u Sibiru
• Najviša temperatura u Velikoj Britaniji 37,1 C, izmjerena je u kolovozu 1990., a najniža –27,2C u siječnju 1982.
• Najviša zabilježena temperatura unutar polarnog kruga izmjerena je u Fort Yukonu , Aljaska 1915. i iznosila je 37,8C
• Najviša temperatura na Antartici imjerena je 1958, i iznosila je 14,4C
• Kilimanjaro u Tanzaniji jedina je planina unutar vidokruga s ekvatora na čijem se vrhu neprestance zadržava «snježna kapa»
• Ukupna masa atmosfere je 5600 bilijuna tona
Atmosfera je najhladnija na visini oko 85-95 km, gdje je temperatura obično oko –90C
• Ukupna masa vodene pare u atmosferi u bilo koje vrijeme je 146 bilijuna tona
• Voda se zadržava u atmosferi prosječno 11 dana prije nego što padne kao kiša ili snijeg.
• Tropska zračna masa sadrži otprilike 5-10 puta više vode nego polarna zračna masa sličnih razmjera.
• Najviša površinska temperatura mora izmjerena u Perzijskom zaljevu, između Katara i otoka Bahreina iznosila je 33 C.
• Vjetar s mora može sniziti temperaturu iznad kopna za čak 12 C.
• El Nino je neredovita oceanska struja koja se zamjećuje u Tihom oceanu i utječe na vrijeme u četvrtini svijeta. Ona utječe na, tzv. južnu oscilaciju ,koja potom može uzrokovati suše i poplave u mnogim dijelovima svijeta. Tako je za vrijeme El Nina 1982.- 1983. uragan zahvatio Havaje( što je rijetkost), donio je velike poplave i klizišta tla u Srednjoj Amarici i u dijelovima SAD-a, te je izazvao veliku sušu u jugoistočnoj Aziji i sjevernoj Australiji. El Nino je 1976.-1977. uzrokovao u SAD-u više mjesečnu sušu, iza koje je uslijedila najjača zima u povijesti. Naziv El Nino ( što znači «dječak») potječe odatle što se on obično zamjećuje oko Božića. Zamjećuje se prosječno 14 puta u stoljeću.
• Vrući dani najustrajniji su u Dallolu, na rubu Danakil depresije u Etiopiji, gdje je ima godišnje prosječno 295 dana s temperaturom višom od 38 C.
• Najveća 24-satna promjena temperature zamijećena je 16. siječnja 1916.god. u Montani, SAD, gdje se temperatura snizila za čak 55 C!
• Godišnja količina oborine u Abu Dhabiju, na istočnoj obali Arabijskog poluotoka iznosi 100mm, Polovica te količine potječe od rose.
• Količina vode sadržana u atmosferi u bilo kojem trenutku dovoljno je da Zemljinu površinu pokrije vodenim slojem debelim oko 2,5 cm.
• Ukupna količina svjetske oborine u jednoj godini iznosi oko 5000 bilijuna tona.
• Velike zvjezdaste snježne pahulje mogu imati promjer 5-7 cm.
• Tijekom zime 1971.-1972. u Mount Raineru, Washington, SAD, palo je ukupno 2477 cm snijega !
• Na Zemlji se svakog trenutka zamjećuje oko 1800 grmljvinskih oluja.
• Bljesak granaste munje traje prosječno 0,2 sekunde
• Električni napon pri uobičajenoj munji iznosi oko 1,5 milijuna volta.
• U SAD-u se godišnje zamjećuje prosječno 750 tornada, i to najčešće u travnju, svibnju i lipnju.
• U studenome 1981. Britansko otočje je pretrpjelo neobičnu provalu 102 mala tornada.
• Velike grude tuče pripadaju skupini najopasnijih proizvoda vremena. Premda je promjer većine zrna tuče manji od 2.5 cm, pojedina zrna mogu dosegnuti veličinu teniske loptice, a katkad mogu biti veća. Primjer je divovski komad tuče koji je pao u rujnu 1970. u Kansasu. Promjer mu je bio 43 cm, a masa 0.75 kg.
• Sustavno nadjevanje imena uraganima počelo je za II. svj. rata. Do 1970. uragani su dobivali samo ženska imena. Nakon toga pridjeljuju im se i muška i ženska.
• Svake godine oko 35 tropskih oluja dobije status uragana.
• Najviši tlak zraka izmjeren j 31. prosinca 1968. u Agati (Sibir) i iznosi 1083,3 hPa
• 12. travnja 1934. u Mount Washingtonu, SAD, izmjereni su najveći dosad udari vjetra brzine 372 km/h (isključujući tornada)
• Prvo službeno upozorenje za uragan objavio je 1847. William Reid, britanski namjesnik Barbadosa.
• U gornjem dijelu Mt. Waialealea, Havaji, godišnje ima prosječno 335 kišnih dana.
• Najstariji poznati vremenski dnevnik pisan je 1337. na latinskom jeziku.
• U uobičajenom prognostičkom modelu svijet je podijeljen u kvadratnu mružu točaka međusobno udaljenih 90 km, a izračuni se obavljaju na 19 visinskih razina. U razdoblju kraćem od 10 minuta izračuna sa 1 187 500 elemenata

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Zanimljivosti
« Odgovor #2 poslato: 01. Decembar 2006. u 22:52 »
Nisam znao gdje da napisem, pa evo ovdje:

WEATHER IN SPAIN:

Španjolski forum:
http://meteo.superforos.com/index.php

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Zanimljivosti
« Odgovor #3 poslato: 13. Decembar 2006. u 23:09 »
Moja adresa, danas sam je napravio treba je jos dosta urediti:

jel dobra ?

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Zanimljivosti
« Odgovor #4 poslato: 14. Decembar 2006. u 02:46 »
Bravo COJO majstore.  =D>
Šteta što takav trud nema ko da nagradi, ali najbitnije je da ima ljudi koji to cene.  :respekt

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.398
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Zanimljivosti
« Odgovor #5 poslato: 14. Decembar 2006. u 12:27 »
Super blog! :D
Razmišljao sam da i ja nešto slično napravim kao npr. Bar_weather!


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.1mm
Miljakovac - 18.0mm
prosek - 51.5mm

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Zanimljivosti
« Odgovor #6 poslato: 14. Decembar 2006. u 15:41 »
Hvala Joe i Milosh  :lol:  :lol:

Jel znate mozda kako da stavim na blog satelitske/radarske slike ?
ne znam koji kod ide :oops:

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Zanimljivosti
« Odgovor #7 poslato: 14. Decembar 2006. u 15:52 »
Citat: "COJA"
Hvala Joe i Milosh  :lol:  :lol:

Jel znate mozda kako da stavim na blog satelitske/radarske slike ?
ne znam koji kod ide :oops:


Nadješ link te slike i samo ga kopiraš. Valjda.
Nisam 100% siguran.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Zanimljivosti
« Odgovor #8 poslato: 14. Decembar 2006. u 15:54 »
Probaj da odeš na sajt na kojem je ta radarska slika i samo klikneš desnim pa na properties i prekopiraš link od te slike

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Zanimljivosti
« Odgovor #9 poslato: 14. Decembar 2006. u 16:15 »
Citat: "Joe"
Probaj da odeš na sajt na kojem je ta radarska slika i samo klikneš desnim pa na properties i prekopiraš link od te slike

joj krivo sam napisao :oops:  :oops: ,  ja želim staviti na blog radarsku sliku, koja se sama obnavlja, tj. odmah povuče podatke odakle joj je glavni link

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Zanimljivosti
« Odgovor #10 poslato: 14. Decembar 2006. u 21:57 »
Citat: "COJA"
Citat: "Joe"
Probaj da odeš na sajt na kojem je ta radarska slika i samo klikneš desnim pa na properties i prekopiraš link od te slike

joj krivo sam napisao :oops:  :oops: ,  ja želim staviti na blog radarsku sliku, koja se sama obnavlja, tj. odmah povuče podatke odakle joj je glavni link


Mislim da se to isto tako radi.

Van mreže JOPA

  • ***
  • Poruke: 2.340
  • Starost: 2019
  • Lokacija: Split
Zanimljivosti
« Odgovor #11 poslato: 30. Decembar 2006. u 11:47 »
Ja kad sam se prije 10-ak dana vračao iz škole sam vidio zvijezdu kako pada,ali mi niko ne vjeruje!!! :cry:


Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.473
  • Lokacija: Novi Beograd
Zanimljivosti
« Odgovor #12 poslato: 30. Decembar 2006. u 13:54 »
Ja sam zvezdu koja pada tj.meteor video 3 puta.
Prvi put 1993 godine u okolini Torina u Italiji, drugi put 1997 godine na srpsko-makedonskoj granici, kada sam isao u Grcku na letovanje, i treci put 1998 godine, ali to 1998 je bilo i najinteresantnije, s'obzirom da sam je video tokom dana!!! i bio je vrlo blizu, raspao se pre udara u tlo.

Inace interesatno da sva 3 puta je bilo leto.

Van mreže JOPA

  • ***
  • Poruke: 2.340
  • Starost: 2019
  • Lokacija: Split
Zanimljivosti
« Odgovor #13 poslato: 30. Decembar 2006. u 13:56 »
Evo,i ja sam vidio,ali više nikome ne govorim,jer kome god kažem niko mi ne vjeruje!!! :lol:  :lol:  :lol:

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Zanimljivosti
« Odgovor #14 poslato: 31. Decembar 2006. u 01:45 »
Citat: "Stefano"
Ja sam zvezdu koja pada tj.meteor video 3 puta.


Tako malo ???

Ja sam vidio sigurno više od 100 puta.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Zanimljivosti
« Odgovor #15 poslato: 31. Decembar 2006. u 03:39 »
Citat: "COJA"
Citat: "Stefano"
Ja sam zvezdu koja pada tj.meteor video 3 puta.


Tako malo ???

Ja sam vidio sigurno više od 100 puta.


Ja isto ne znam broja. Sećam se kada sam letovao u Petrovcu na moru da sam zvezdu padalicu video sa tvrđave da ne slažem ali barem jedno 10 puta, čak sam za jedno veče video 3 zvezde padalice. U gradu se teško vide zbog svetlosti koje emituje grad. U Petrovcu su se videle sve zvezde extra, ali bukvalno bila je priča. Našao sam neku devojčicu i sedeli smo na tvrđavi i rekao sam joj pogledaj zvezda padalica ona je rekla da je nije videla. Gledali smo jedno pet minuta u nebo i opet je proletala zvezda padalica. Ozbiljno vam pričam. Kada ste van grada gde se extra vide zvezde gledajte u nebo sat vremena i velika je šansa da vidite zvezdu padalicu. U Čurugu odakle mi je baba isto se odlično vidi nebo. I tu sam je više puta video. U Novom Sadu samo jedno desetak puta ukupno u životu.

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Zanimljivosti
« Odgovor #16 poslato: 31. Decembar 2006. u 10:25 »
Kod mene je super, kad ja nisam u gradu, pa nema toliko svijetline. Posebice po ljeto u jednom danu mogu ih vidjeti i vise od 20-ak

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.398
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Zanimljivosti
« Odgovor #17 poslato: 31. Decembar 2006. u 10:28 »
Ja sam vidio možda par puta u životu. Jednom smo ja i drug čitavo veče gledali u nebo nebi li vidjeli koju zvijezdu padalicu i vidjesmo je :lol:


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.1mm
Miljakovac - 18.0mm
prosek - 51.5mm

Van mreže korda

  • *
  • Poruke: 50
  • Lokacija: ZG-predgraðe
    • http://www.crometeo.net
Zanimljivosti
« Odgovor #18 poslato: 20. Januar 2007. u 23:11 »
ja nažalost nikada u potpunosti(jednom sam vidio već pred kraj padanja) nisam vidio :cry:
..DRUGI PUTA ÆU PAMETNIJE...

Dragan TS

  • Gost
Odg: Zanimljivosti
« Odgovor #19 poslato: 18. Avgust 2007. u 23:31 »
24.07.2007. ZABELEŽENI SU APSOLUTNI TEMPERATURNI REKORDI U VEĆINI GRADOVA U SRBIJI. NAJTOPLIJI SU BILI ĆUPRIJA, SMEDEREVSKA PALANKA I ZAJEČAR SA 45°C!
U BEOGRADU JE 24.07.2007. NA STANICI KARADJORDJEV PARK IZMERENO REKORDNIH 43.6°C! PRETHODNI REKORD JE BIO 41.8°C.