Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: VIDEO: Meteor zabljesnuo na kanadskom nebu  (Pročitano 1693 puta)

Van mreže slovenka

  • **
  • Poruke: 1.872
  • Starost: 38
  • Lokacija: Prebold / Miklavž pri Taboru / Slovenija
  • I Love Winter and Summer!!
    • CIKLON.SI
VIDEO: Meteor zabljesnuo na kanadskom nebu
« poslato: 22. Novembar 2008. u 21:11 »
Spektakularan i skoro zasljepljujući meteor pojavio se na nebu iznad zapadne Kanade. Očevici opisuju spektar boja koji je nestao iza obzora.

'U početku sam mislio da se radi o vatrometu', rekao je jedan farmer. 'Nikad nisam vidio ništa sličnoga. Bilo je zeleno i plavo i onda je postalo svjetlo crveno', dodao je.

Policija i hitne službe diljem regije Alberte, gdje se meteor pojavio, bile su zatrpane pozivima očevidaca koji su govorili o 'prasku u daljini'.

I nisu imali razloga sumnjati. Video kamera na jednom od službenih policijskih vozila zabilježila je cijeli događaj.

'Ta stvar bila je toliko svijetla da je vjerojatno riječ o malo većem primjerku stijene', dodao je profesor Chris Herd, sa Sveučilišta u Alberti



Video: http://dnevnik.hr/vijesti/svijet/video-meteor-zabljesnuo-na-kanadskom-nebu.html

 :o :o
I LOVE WINTER AND SUMMER!!!

CIKLON.SI

http://ciklon.si/

http://ciklon.si/forum/

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Re: VIDEO: Meteor zabljesnuo na kanadskom nebu
« Odgovor #1 poslato: 22. Novembar 2008. u 21:51 »
procitala sam vec negde tu vest, ali nisam sigurna - da li to spada u meteoroloske stvari uopste?  :-\
/uostalom, kao i onaj cunami izazvan zemljotresom/ ;)

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Re: VIDEO: Meteor zabljesnuo na kanadskom nebu
« Odgovor #2 poslato: 22. Novembar 2008. u 23:16 »
Poveliki meteori kao što je ovaj, svakako utiču na promenu ponašanja atmosfere pri i nakon svog pada, pa se može reći da se uzima u obzir. Pre nekog vremena su bili organizovani timovi za praćenje stanja atmosfere pri ulasku meteora, ali su svi oni bili mali za neki bolji rezultat merenja.
Inače se prate... radio sam i sam to. Praćenje pomoću radija. Naime, čuju se svaki ponaosob, tako što remete radio predajnike pri primanju daljih stanica. Na taj način, precizno se definiše njihov broj itd.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: VIDEO: Meteor zabljesnuo na kanadskom nebu
« Odgovor #3 poslato: 24. Novembar 2008. u 09:45 »
beket, i ja mislim da nije meteorološka vest. Pa ipak, vest je trebalo negde okačiti, jer je svakako interesantna. Padanje meteora nije u domenu meteorologije, ma koliko to apsurdno da zvuči (etimologija je čudo!). Mada, iako nije predmet izučavanja u meteorologiji, ne odbacuje se nikako, jer zaista ima manjeg uticaja na atmosferu. Mada, koliko je meni poznato, taj uticaj je prilično minoran, a tiče se javljanja tragova gorenja u atmosferi, i to u toliko maloj meri da ga je besmisleno proučavati.
Pa ipak, postoje slučajevi koji su kranje drastični, kao što je Tunguski meteorit od pre nekih 100 godina. No, kako ovde skrećemo sa teme, o tome možemo pričati u nekoj drugoj temi.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...