Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Grom oborio avion iznad Atlantika  (Pročitano 3055 puta)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.473
  • Lokacija: Novi Beograd
Grom oborio avion iznad Atlantika
« poslato: 01. Jun 2009. u 17:05 »
Verovatno ste culi za ovu danasnju nesrecnu vest, postoji vest na nasem portalu, koja je preuzeta sa b92.net

Interesuje me sta mislite da li je u pitanju "plava svetlost", znam da je ona obicno kobna za avione koji lete iznad oluja.

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Grom oborio avion iznad Atlantika
« Odgovor #1 poslato: 01. Jun 2009. u 17:18 »
Da,ali još nema tačnih informacija gde je tačno taj avion pao,zajedno sa svojim nesrećnim putnicima  :(  :o
Što se tiče toga da li je plava svetlost ili ne,to možemo samo da nagađamo za sad,dok ne saznamo šta je pravi uzrok,ali nešto je izazvalo kvar na elektroinstalacijama. . . ::)

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Grom oborio avion iznad Atlantika
« Odgovor #2 poslato: 03. Jun 2009. u 12:57 »
Evo novih vesti na RTS-u. . .napokon su malo detaljnije ažurirali ovu vest,kao i video snimak.
RTS
Snimak obavezno pogledajte,jeste sve tužno  :cry: ali sam se na kraju ipak smejao,kad je novinarka rekla umesto "unutar dzinovskih oblaka kumulonimbusa" rekla:
Citat
unutar dzinovskih oblaka kumulombusa
:P :lmao: :lmao:

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Re: Grom oborio avion iznad Atlantika
« Odgovor #3 poslato: 10. Jun 2009. u 11:12 »
Stefano, da ne mislis mozda na St. Elmo's fire?
http://en.wikipedia.org/wiki/St._Elmo%27s_fire

Evo kako to izgleda iz kokpita


A ovo kad sam procit'o samo sto nisam pao sa stolice :D:D:D:D
Citat
unutar dzinovskih oblaka kumulombusa

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Grom oborio avion iznad Atlantika
« Odgovor #4 poslato: 10. Jun 2009. u 11:17 »
Vatra svetog Elma je tiho mirno električno pražnjenje. Često se manifestuje kao slaba plavičasta svetlost koja zrači iz istaknutih predmeta, kao što su katarke brodova, vrhovi drveća.
Nikad nisam video tu pojavu (ali bih baš voleo), mada pretpostavljam da njena električna priroda može takođe da naudi elektronici.

Slika iz kokpita je verovatno obična munja.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Re: Grom oborio avion iznad Atlantika
« Odgovor #5 poslato: 10. Jun 2009. u 11:55 »
Ili kao sto su krila aviona ili pito cevi :)

Evo jos jedne slike


Prema onome sto sam ja citao, moze da se javi u formi plamena i u formi minijaturne munje.
Nesto slicno je iskusila posada jednog 747 koji je leteo u blizini probudjenog vulkana, kroz vulkanski pepeo - "munjice" koje se formiraju na staklu kokpita.

E sad, dal je ono munja ili ne - to verovatno zna samo onaj ko je slikao...

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Re: Grom oborio avion iznad Atlantika
« Odgovor #6 poslato: 10. Jun 2009. u 11:58 »
Uspeo sam da pronadjem jos jednu


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Grom oborio avion iznad Atlantika
« Odgovor #7 poslato: 10. Jun 2009. u 12:07 »
Ova prva mi više liči na poziciono svetlo na vrhu krila aviona, ali poziciona svetla ne idu u toj svetloplavičastoj boji - dakle nije, već je verovatno Sv Elm.
Ova druga je na prvi pogled munja, skroz naskroz. Međutim, ako je minijatura, onda je verovatno vatra Sv. Elma. Deluje kao osvetljena pukotina na staklu.

Hvala ti, zaraza, što nas bliže upoznaješ sa ovim retko viđenim fenomenom (dobro, postoje ljudi koji to viđaju mnogo češće nego obični smrtnici).
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...