Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Loptaste munje  (Pročitano 7337 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Loptaste munje
« poslato: 22. Septembar 2009. u 16:14 »
                                                                                               Loptaste munje

Mirko Nagl, magistar astrofizike, tvrdi da je meštane Ribara zadesila retka atmosferska pojava, netipična za područje Srbije

ŠABAC - Nepoznata sila koja je nedavno na smrt prepala meštane mačvanskog sela Ribari najverovatnije su ‘’loptaste munje’’, veoma retka atmosferska pojava do sada nezabeležena u Srbiji - kaže za Kurir Mirko Nagl, magistar astrofizike i profesor u šabačkoj gimnaziji.

- „Loptaste munje“ se javljaju u severnoj hemisferi i na području Amerike jer su za njih potrebni posebni meteorološki uslovi. Očigledno je da se klima u Srbiji menja, pa su se one otuda pojavile u Ribarima. Njih izaziva prezasićenost negativnih jona u atmosferi i nemogućnost da se isprazne, pa se javljaju u vidu crvenih lopti, a ne u obliku klasičnih munja. One, najprostije rečeno, odskaču sa mesta na mesto kao da ih nosi vihor, i sigurno ih je bilo više. Nikola Tesla se u laboratorijskim uslovima igrao s njima. Video sam ih samo u Teslinom muzeju i na snimcima, jer su naučnici uspeli da ih snime kada su se pojavljivale na nebu. Ljudi koji ih vide uživo često ih povezuju sa vanzemaljcima, tačnije njihovim letelicama, a reč je o potpuno prirodnoj, ali retkoj pojavi - kaže Mirko Nagl.

‘’Loptaste munje’’ su obično prečnika 20 centimetara, pojavljuju se uz prasak, kao i obične munje, a ta pojava na nebu izgleda kao da neko nevidljiv žonglira svetlećim lopticama. Razorna buka koju su proizvele u selu Ribari bila je mnogo jačeg intenziteta od one koja je posledica običnih munja. Na sreću, niko od meštana nije stradao, mada je postojala velika opasnost. Zato su nastradali crepovi na krovovima kuća i kukuruzno polje.

Meštani Ribara, bez obzira na objašnjenje profesora Nagla, ne bi voleli da se ikada više sretnu sa ovom „prirodnom“ pojavom, jer kažu da lopte na nebu slute neku katastrofu. Njima za utehu, profesor Nagl poručuje da se nešto slično neće dogoditi u bliskoj budućnosti.   
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Loptaste munje
« Odgovor #1 poslato: 22. Septembar 2009. u 16:28 »
Ja sam se jednom posredno sreo sa loptastom munjom. Poznajući meteorologiju u dovoljnoj meri, mogu reći da je profesorovo objašnjenje samo delimično tačno, a dosta je nadograđeno ličnim špekulacijama (globalno zagrevanje, nepotrebno i netačno ograničavanje mna severnu hemisferu itd). Međutim, pošto moram da idem, pisaću o ovome sutra malko opširnije, kao i o tom mom iskustvu. Možda nađem i neki rad na tu temu, a i Internet je pun objašnjenja za 'ball lightning'.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Re: Loptaste munje
« Odgovor #2 poslato: 22. Septembar 2009. u 16:32 »
Super Ptprince,jedva čekam tvoje objašnjenje i tvoje iskustvo vezano sa ovom pojavom  :super:  :D  ;) !!!!
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Loptaste munje
« Odgovor #3 poslato: 23. Septembar 2009. u 10:33 »
Loptasta munja je jedna od najneobičnijih formi električnog pražnjenja u atmosferi. Njen nastanak još nije razjašnjen, iako postoji sve više (?!) teorija o njenom nastanku. Veštački napravljene loptaste munje su deo fizičkih eksperimenata koje su sprovodili fizičari, kao što je Nikola Tesla. Detalji tih eksperimenata mi nisu poznati. Najnoviji 'krik vriskova' je priča kako mikrotalasna rerna može da napravi loptastu munju! Preporučujem da to ne probate, ako želite da budete u komadu.

Prema izjavama očevidaca (kojih u SAD ima, kako kažu, oko 10 hiljada u svoj istoriji, dok je kod nas u Srbiji ta cifra neznatna i ustvari nepoznata), loptasta munja je skup elektrona iz električnog pražnjenja koja se formira u vidu lopte (sfere). Prečnik te lopte iznosi od par centimetara do par metara, zavisno koliko se elektrona skupi na gomilu. Pojedini očevici su imali priliku da vide kako loptasta munja prolazi kroz zatvoren prozor, ostavljajući iza sebe rupu u prozoru. Šta se dešava sa tom loptom, videćete iz moje priče.

Jula 1987. godine (ne sećam se tačno datuma, ima negde zapisano), na RC Crni Vrh je bilo jedno dugo i zamorno dejstvo PGZ. Trajalo je oko 12 sati. Front je prelazio preko Srbije i doneo je dosta grada. Po prelasku tog fronta u Timočku krajinu, u kasnim popodnevnim i večernjim časovima, front je zastao nad Timokom. Grmelo je i pucalo na sve strane. I polako, dok je slabila aktivnost fronta, pred kraj dejtstva, čuo se poziv od strelca iz sela Brusnik, južno od Negotina. Kad sam se javio na radio vezu, on je rekao da želi da opiše nešto neobično što mu se desilo.
Dok je zapisivao dnevnik ispaljenih raketa i vremenske pojave koje su se kod njega desile, čuo je neko neobično zujanje i osetio je 'miris paljevine'. Provirio je kroz otovre na kućici za strelca (sitni otvori, kao puškarnica) da vidi o čemu se radi. Video je, kako kaže, svetleću loptu, 'kao fudbal, malo veću', kako lebdi kod lansera za rakete (lanser je od aluminijuma). Dok je tako gledao, lopta je 'udarila u lanser' i usledila je izuzetno jaka eksplozija. Pošto je to bilo iuznenada, pomoćnik strelca (njegova žena) se samo sručila na tlo u šoku (ona nije videla šta se dešava, niti je mogla da zna - dakle, razumljiva reakcija). Kad je ponovo pogledao lanser, lopte više nigde nije bilo.
Zamolili smo ga da ode i potraži ima li nekih ostataka ili tragova od te lopte. Javio je da je samo video 'oprljen lanser' na mestu gde ga je udarila ta lopta. Ničega drugog nije bilo. Pošto je sav razgovor bio preko radio veze, ubrzo je za loptastu munju (izraz koji mi je izleteo preko radio veze) čula cela Timočka krajina. Sutradan, novinari su zvali RC Crni Vrh da čuju nešto više o tome. Tadašnji šef RC-a je davao telefonske izjave za lokalne novine o loptastoj munji, a šteta od grada kao da više nije bila aktuelna priča.
Šef RC-a je napisao i zvaničnu belešku o ovom događaju, delimično se ograđujući od preciziranja (pošto sam nije očevidac, nego čovek koji ipak nije meteorolog), ali kako je opis dao pouzdan čovek, službeno je naveo da je najverovatnije u pitanju bila loptasta munja.

Koga interesuje, može slobodno da ode na neki od linkova koji objašnjavaju loptastu munju, kao što je Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Ball_lightning
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Re: Loptaste munje
« Odgovor #4 poslato: 25. Septembar 2009. u 19:00 »
meni nije jasno kretanje tih lopti.. da li je u pitanju let nalik fudbalskoj ili nekakvo nekontrolisano lebdenje?

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Re: Loptaste munje
« Odgovor #5 poslato: 26. Septembar 2009. u 03:41 »
izgleda da je onda daleko opasnija od običnog groma ukoliko se odbija (tj. ukoliko može da napravi više udara prilikom odbijanja) pogotovo ako uđe u stan s tim što sam ranije čitao/čuo da može i kroz zid da prođe

na ovom klipu ima skup snimaka loptastih munja (naravno,pitanje je da li su to uopšte pomenute munje) <a href="http://www.youtube.com/watch?v=D4vV3KxQ16c" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=D4vV3KxQ16c</a>
na kraju su prikazane loptice nastale prilikom eksperimenata što malo bolje prikazuje njihovo kretanje

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Loptaste munje
« Odgovor #6 poslato: 29. Septembar 2009. u 16:16 »
Loptasto jeste nešto, ali ne verujem da su munje. Nema grmlajvinskih oblaka, oluje ni traga, te nema ni nekih uslova za formiranje tog elektriciteta. Možda nisam u pravu, ali koliko mi je poznato, svi dosadašnji slučajevi loptastih munja su išli uz grmljavinske nepogode.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...