Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Stratocumulus lenticularis  (Pročitano 1864 puta)

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.813
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Stratocumulus lenticularis
« poslato: 20. Novembar 2009. u 13:03 »
U saradnji sa prijateljima planinarima iz Niša naišao sam na prelepe fotografije oblaka Stratocumulus lenticularis iznad Trema na Suvoj Planini. Ja sam ostao bez teksat kada sam video fotografije. Miloš Tašković koji je autor fotografija mi je dozvolio da ih objavim na forum. :)
Stručni komentar fotografija dao je ptprince  :super:

Citat: ptprince
Ovo i jeste lenticularis, ali i nije. Pretpostavljam da je vrh ove čuke na recimo nekih 1500 metara, ne više. Taman da se nakači neki lep Startocumulus.
Vrsta lenticularis nastaje kao posledica orografskih talasa (talasa koji nastaju usled uticaja reljefa). Vazduh u takvim talasima ide ne samo unapred, već i gore-dole, opisujući neku vrstu periodične funkcije tipa sinusne funkcije. Pri penjanju vazduha dolazi do kondenzacije iznad nekog nivoa, ali se sadržaj vlage u toj struji bitno ne menja. Zato se pri spuštanju vazduh zagreva, te zasićenje (koje se vidi kao obalk) prestaje. Tako se fizički vide samo vrhovi tih talasa, u vidu oblaka vrste lenticularis, u obliku sočiva (otud mu i ime), badema, kako hoćeš.
Vrsta lenticularis je odlika oblaka roda Stratocumulus i Altocumulus. Pošto se oni razlikuju samo prema visini, ali ne i načinu nastanka, ovo je Stratocumulus lenticularis. Primer za atlas oblaka!



« Poslednja izmena: 20. Novembar 2009. u 13:57 Boce »

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Re: Stratocumulus lenticularis
« Odgovor #1 poslato: 20. Novembar 2009. u 13:30 »
Ovakve oblake (osim po meteoforumima) nisam uživo nikad video.
Prelepo!

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Stratocumulus lenticularis
« Odgovor #2 poslato: 01. Februar 2010. u 21:30 »
Ovo je nevidjeno :o :cheers:
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.395
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Stratocumulus lenticularis
« Odgovor #3 poslato: 01. Februar 2010. u 23:25 »
prelepo   :first:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Miki-NS

  • **
  • Poruke: 615
Odg: Stratocumulus lenticularis
« Odgovor #4 poslato: 02. Februar 2010. u 02:37 »
Stvarno prelepa pojava!
Inace vrh je visok 1810m i gledao sam ga uzivo par puta,i setao po okolnim vrhovima,ali ovako nesto nisam ugledao  :D
Iako nije ta tema,moram reci da sam sa okoline Trema (cak sa nekih 1500m,+ - 50m, letos po pretezno vedrom danu,sa malo oblaka golim okom video Rtanj,kako li se onda vidi zimi tokom potpuno vedrih dana? :o
I da dodam,primecujete li kako se vidi razlika u  vegetaciji na juznoj i severnoj strani(tacnije jugozapad-severoistok) ?