Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Erupcija vulkana Eyjafjallajökull  (Pročitano 16123 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.209
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Erupcija vulkana Eyjafjallajökull
« poslato: 26. Mart 2010. u 23:26 »
  :o :o :o :o
Шести дана вулкан на Исланду без престанка избацује лаву надомак глечера Ејафјатлајекул, који полако почиње да се топи. Већа опасност огромни сусед вулкан Катла, чија ерупција може да утиче на климу на целој планети.

Вулкан на југу Исланда, шести дана без престанка избацује лаву и за сада не изгледа да ће се његова активност смањити.
Вулкан топи глечер

Вулкан је надомак глечера Ејафјатлајекул, па постоји опасност од његовог топљења, што би могло изазвати поплаве.

Од суботе када се догодила ерупција евакуисано је више од 600 људи.

Власти су прогласиле ванредно стање. Путеви су затворени, а међународни летови преусмерени због опасности од облака пепела. На срећу за сада нема повређених, ни материјалне штете.

Светски вулканолози, међутим, слажу се да права опасност није ова мања ерупција, већ огромни сусед, страшни вулкан Катла.

Потенцијалана ерупција Катле довела би до глобалног захлађења, пре свега делова Северне Америке.


"Када је Катла еруптирала у 18. веку, Америку су снашле веома хладне зиме", каже Гари Хафорд, научник који за америчку Националну метеоролошку службу пручава временске промену на Аљасци.

Ерупција Катле угрозила би климу на целом свету

"Река Мисисипи је била залеђена северно од Њу Орлеанса, а Источну обалу САД, посебно Нову Енглеску, погодиле су изузетно хладне зиме", каже Хафорд, додајући да би евентуална ерупција Катле довела до озбиљних поремећаја климе.

Ако лава отопи глечер који се налази око Катле, тај вулкан може да проради и избаци у атмосферу огромне количине пепела.

Научници су сигурни, пише usatoday.com, да увек када проради мали вулкан на глечеру Ејафјатлајекул, Катла почиње да се буди.

"Ако Ејафјатлајекул настави да еруптира, биће разлога за много бриге", сматра Хафорд, и као пример наводи да је ерупција филипинског вулкана Пинатубо 1991. године оборила просечну температуру на целом свету за четири степена у периоду од годину дана. Тај вулкан је избацио огромне количине пепела и гасова 20 километара високо у стратосферу.

Izvor.. RTS
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Erupcija vulkana Eyjafjallajökull
« Odgovor #1 poslato: 26. Mart 2010. u 23:58 »
Samo neka se aktivira, meni ne bi smetalo.
Malo nize temperature nikom ne mogu da naskode!

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Erupcija vulkana Eyjafjallajökull
« Odgovor #2 poslato: 27. Mart 2010. u 00:11 »
Slazem se da postoji neka opasnost, ali mi je nejasna uzrocno posledicna veza oko sledeceg
Citat
Ако лава отопи глечер који се налази око Катле, тај вулкан може да проради и избаци у атмосферу огромне количине пепела.
Kakve veze ima glecer oko Katle sa aktivnoscu tog vulkana...

Da li neko ima tacne podatke da li je zaista posle erupcije tog vulkana na Filipinima srednja temperatura bila manja za 4 C, nesto mi je to malo previse novinarski preuvelicano

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.415
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Erupcija vulkana Eyjafjallajökull
« Odgovor #3 poslato: 27. Mart 2010. u 00:19 »
Ovako na prvi pogled mi liči na preuveličavanje i pravljenje panike bez potrebe, al' nikad se ne zna. Trebalo bi provjeriti ove podatke koji su navedeni.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 22.5mm
Miljakovac - 24.9mm
prosek - 51.5mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Erupcija vulkana Eyjafjallajökull
« Odgovor #4 poslato: 27. Mart 2010. u 01:25 »
Ono sto ja znam da je erupcija tog vulkana na Filipinima izazvala pad temperature za nekoliko stepeni,ne navodi se koliko.U mnogim radovima na temu "globalnog zahladjenja" se spominje erupcija vulkana kao jedan od mogucih uzroka,pisao sam ja vec o ovome u toj temi i ti navodi su verovatno tacni.Sta se dogadja na Islandu ne znam ali svakako da moze da izazove pad temperatura na godinu-dve.

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Erupcija vulkana Eyjafjallajökull
« Odgovor #5 poslato: 27. Mart 2010. u 02:46 »
Tekst mi zvuci senzacionalisticki i ne uliva poverenje.

Sad sam i pogledao. Over the following months, the aerosols formed a global layer of sulfuric acid haze. Global temperatures dropped by about 0.5 °C. Znaci, govori se o globalnom padu temperature od 0.5°C sto je ogromna razlika u odnosu na navedena 4°C. Jedina jaca erupcija je bila u Indoneziji negde u 19. veku. Vulkan Krakatau je tad prouzrokovao globalni pad temperature od 1.2°C.

Sad mi jos nije jasno koliko je uopste pouzdano tvrditi da su ti padovi temperatura uzrokovani vulkanima. Ali to zaista nije pitanje za mene jer nemam pojma ali imam pravo da sumnjam -)
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Erupcija vulkana Eyjafjallajökull
« Odgovor #6 poslato: 27. Mart 2010. u 02:52 »
Citat
Znaci, govori se o globalnom padu temperature od 0.5°C sto je ogromna razlika u odnosu na navedena 4°C. Jedina jaca erupcija je bila u Indoneziji negde u 19. veku. Vulkan Krakatau je tad prouzrokovao globalni pad temperature od 1.2°C.
Pa i ja imam taj podatak, zato mi je i cudno da se pominje 4 C, klasicna novinarska patka... ako je erupcija Krakataua prouzrokovala pad od 1.2 C, onda vise Islanda ne bi ni bilo kad bi se desila takva erupcija koja bi prouzrokovala pad od 4 C ;)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Erupcija vulkana Eyjafjallajökull
« Odgovor #7 poslato: 07. April 2010. u 11:48 »
Fali tačka, pre će biti da je 0.4°C... ali novinarima smetaju nule ispred cifara, dok vole da ih meću iza cifara. :-[

Sad mi jos nije jasno koliko je uopste pouzdano tvrditi da su ti padovi temperatura uzrokovani vulkanima. Ali to zaista nije pitanje za mene jer nemam pojma ali imam pravo da sumnjam -)

Pitanje je dobro. Promenljivost atmosferskih prilika je velika, varijabilnost klime takođe, a dugačak je spisak šta sve utiče na vreme i klimu. Imam i ja pravo da sumnjam, jer već sumnjam u globalnu temperaturu kao pojam. Razmislite kako se to određuje globalna temperatura, kad je merenjima pokriveno samo oko jedna trećina planete, dok ljudi žive na samo jednoj šestini površine planete (gde su okeani, pustinje, ledene polarne oblasti...). Ako ćete mi reći da su to modeli, odgovoriću poznatom krilaticom koju koristim kao svoj moto iz oblasti modeliranja vremena i klime - GIGO.

Sve u svemu - SNAFU!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže lazar

  • *
  • Poruke: 352
  • Starost: 37
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Erupcija vulkana Eyjafjallajökull
« Odgovor #8 poslato: 15. April 2010. u 14:34 »

Zbog oblaka pepela koji se širi od aktiviranog vulkana na Islandu danas je zatvoreno više aerodroma u Velikoj Britaniji, Irskoj, Norveškoj i severnoj Švedskoj.

Islandski vulkan je proradio juče ujutro, drugi put u mesec dana a danas nastavlja da izbacuje ogromne stubove dima, a zbog pepela koji se zbog vetra širi blokiran je veliki deo vazdušnog saobraćaja u severnoj Evropi.

Preko 150 letova otkazano je na londonskom aerodromu Hitrou, kroz koji prolazi najviše putnika u Evropi, a kasnije tokom pre podneva aerodromska služba je javila da je aerodrom potpuno zatvoren. Preko stotinu letova takođe je otkazano na drugom londonskom aerodromu Getvik a više desetina letova na aerodromima Stansted i Laton u severnom delu Londona.

Svi aerodromi u Škotskoj su zatvoreni - Aberdin, Edinburg i Glazgov, kao i aerodrom u Belfastu u Severnoj Irskoj.

Saobraćaj je takođe smanjen na aerodromima u severnoj Engleskoj - Mančester, Liverpul i Njukastl kao i u Birmingemu u centralnom delu zemlje.

Britanska služba za kontrolu vazdušnog saobraćaja izdala je uputstvo za otkazivanje letova posle upozorenja meteorološke službe da se približava oblak pepela koji bi mogao znatno da smanji vidljivost i koji predstavlja opasnost za avionske reaktore.

Saobraćaj je takođe poremećen u Dablinu u Republici Irskoj. Od jutros su prekinuti svi letovi za glavni grad Norveške Oslo, saopštila je služba tog aerodroma, dok je vazdušni saobraćaj takođe u prekidu na severu Švedske.

U Švedskoj je noćas zatvoren aerodrom Skeleftea, koji se nalazi na 200 kilometara od polarnog kruga a predviđena su kašnjenja na drugim aerodromima u zemlji, uključujući i u Stokholmu.

Stručnjak iz meteorloške službe objasnio je da je oblak pepela krenuo ka jugu i da bi mogao da stigne iznad Škotske, Danske i Norveške, kao i da je nemoguće predvideti koliko južno će taj oblak ići.

Oko 800 ljudi juče je evakuisano na Islandu posle erupcije vulkana ispod glečera, zbog čega prete velike poplave na jugu ostrva.

IZVOR: http://www.foxtv.rs/sr/vesti/drustvo/story/4073/Vulkan+na+Islandu+blokirao+letove+u+severnoj+Evropi.html


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Erupcija vulkana Eyjafjallajökull
« Odgovor #10 poslato: 15. April 2010. u 20:52 »
Zatvaranje pariskog i drugih aerodroma u francuskoj
Politika

PARIZ - Glavni francuski aerodrom u Parizu kao i dvadesetak ostalih u drugim delovima zemlje biće zatvoreni iz bezbednosnih razloga u narednim satima, zbog gustog oblaka pepela koje izbacuje vulkan na Islandu, saopšteno je iz Uprave francuskog civilnog vazduhoplovstva (DGAC).

Aerodromi u Lilu i Kaleu na krajnjem severu Francuske biće zatvoreni od 17 sati po srednjoevropskom vremenu, a ostali na zapadu, istoku i severu zemlje, uključujući aerodrome u Strasburgu i Parizu biće zatvoreni najkasnije do 23 sata, navodi se u saopštenju DGAC, prenela je agencija Rojters.

Pepeo iz vulkana na Islandu primorao je na zatvaranje vazdušnog prostora u mnogim evropskim zemljama što je uticalo na letove aviona u širokom pojasu od Islanda do Skandinavije.

Evropska agencija za vazdušnu kontrolu (Eurocontrol) saopštila je ranije da je vazdušni prostor Velike Britanije, severne i zapadne Danske i severne Švedske već zatvoren.

Tada je izraženo očekivanje da će tokom popodneva ili večeri biti zatvoreni vazdušni prostori u istočnoj Danskoj, južnoj Švedskoj, Irskoj, i nad Amsterdamom, Roterdamomi i Briselom.

Oko 80 letova između Sjedinjenih Američkih Država i Evrope je takođe otkazano pošto je na desetine evropskih aerodroma zatvoreno zbog oblaka prašine koje izbacuje vulkan na Islandu.

Većina otkazanih letova su oni za i iz Velike Britanije, a neke američke aviokampanije otkazale su i letove planirane za sutra, naveo je Asošiejtid pres (AP).

Evropska organizacija za bezbednost vazdušnog prostora saopštila je da je prekid aviosaobraćaja najveći ikada u Evropi i da bi mogao da traje i u naredna dva dana.

Rojters je preneo da finansijski gubitak aviokompanija neće biti značajan ukoliko prekid letova bude kratkotrajan. Britanska novinska agencija je navela i upozorenja vodećih vulkanologa da bi pepeo mogao da predstavlja povremeni problem u aviosaobraćaju u narednih šest meseci ukoliko erupcija bude nastavljena.

Na vulkanu Ejafjalajokul na jugu Islanda juče je dpšlo do druge erupcije ovog meseca.

Vulkan je izbacivao belu paru, dim i pepeo u visinu od šest do 11 kilometra u atmosferu i širio se ka jugoistoku tokom prošle noći. Vulkanski pepeo sadrži male deliće staklića, prašine i peška koji bi mogao da ošteti i dovede do zapaljenja motora aviona. S područja Ejafjalajokula i glečera ispod njega evakuisano je danas oko 800 ljudi koji tu žive, pošto vulkanolozi ukazuju da erupcija vulkana postaje sve intenzivnija.


Nisam mislio da ce ova erupcija sa svim nevoljama koje donosi stici bas do Francuske, ne mogu da zamislim kako to uopste izgleda.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.415
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Erupcija vulkana Eyjafjallajökull
« Odgovor #11 poslato: 15. April 2010. u 21:23 »
Evo kako izgleda na satelistskom snimku. Jasno se vidi položaj tog oblaka pepela, mada se bolje vidio tokom dana na običnoj (kompozitnoj) satelitskoj slici, nego na ovoj infrared. Ne izgleda naročito opasno, ali se dosta brzo premiješta:





padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 22.5mm
Miljakovac - 24.9mm
prosek - 51.5mm


Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Erupcija vulkana Eyjafjallajökull
« Odgovor #12 poslato: 15. April 2010. u 23:01 »
Pretpostavljam da moze i sa zemlje da se primeti iz tih gradova u Engleskoj, Danskoj, Svedskoj?

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.209
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Erupcija vulkana Eyjafjallajökull
« Odgovor #13 poslato: 15. April 2010. u 23:15 »
Evo animacije širenja tog pepela ka Evropi

« Poslednja izmena: 15. April 2010. u 23:34 Boda Tajson »
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.415
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Erupcija vulkana Eyjafjallajökull
« Odgovor #14 poslato: 16. April 2010. u 00:36 »
Nevjerovatan fenomen. :o Ovako nešto ne pamtim od kad pratim vremenske prilike. Nevjerovatno je kojom brzinom se taj oblak širi po Evropi. Ako je vjerovati ovoj animaciji što je Kimi okačio, velika je vjerovatnoća da će taj oblak sutra doći i do nas, s obzirom da je položaj ovog visinskog ciklona sa centrom iznad Mađarske upravo takav da se uspostavlja sjeverozapadno strujanje po visini. Samim tim, ponegdje bi moglo biti i "blatnjave kiše".


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 22.5mm
Miljakovac - 24.9mm
prosek - 51.5mm

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Erupcija vulkana Eyjafjallajökull
« Odgovor #15 poslato: 16. April 2010. u 09:27 »
Teško, Miloše. Ja bih pre svega obratio pažnju na deficit Sunčevog zračenja, koji će biti neminovan. Automatski se remeti bilans energije nad zahvaćenim područjima, uskraćujući deo dolaznog kratkotalasnog zračenja. Kako će se to odnositi na emitovano dugotalasno zračenje sa Zemlje, teško je reći. Bar meni. Ako ne bude smetnji za dugotalasno zemljino zračenje, možemo da dobijemo privremeno negativan bilans zračenja, štp vodi ka izvesnom hlađenju vazduha nad zahvaćenom teritorijom. Ipak, smatram da to zahlađenje neće biti mnogo bitno, ni dramatično. Skoro neosetno, ali dovoljno da malčice promeni neke početne uslove za prognostičke modele, pa će najveća posledica biti brljanje modela. A onda će se prognostičari razlikovati po tome jesu li meteorolozi ili meteogramočitači.

Sadržaj vulkanskog pepela je za sada dosta visoko iznad tla, kilometrima uvis, u gornjoj polovini troposfere ili čak nižim delovima stratosfere. Upravo zbog toga ne tipujem na prljave padavine, jer se padavine generišu u oblacima na nešto manjoj visini, i nad drugim, za sada nezaprljanim oblastima. Kišni oblaci koji dođu biće relativno čisti.

Dakle, za sada od ovoga može da bude dosta suve depozicije (suvog taloženja u niže slojeve vazduha i na tlo). Mokra depozicija će biti aktuelna tek kada se vulkanski pepeo raširi po celoj visini troposfere, pa kad nad takvim oblastima dođe do stvaranja oblaka. Tada počinje ono pravo, a na to ne treba dugo čekati, recimo nekih 5-8 dana. Ovde sam izneo svoja zdravorazumska razmišljanja, uz ono malo što znam o transgraničnom prenosu pridodataka atmosfere.

Pratiću dalji razvoj događaja, onako, usput. Jako zanimljiva situacija.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Erupcija vulkana Eyjafjallajökull
« Odgovor #16 poslato: 16. April 2010. u 13:43 »
Znaci ova erupcija bi mogla da dovede do posledica koje se odnose na modele i njihova predvidjanja, ako sam dobro razumeo njihova tacnost ce se malo poremetiti.
Jako zanimljivi je i to oko smanjenja temperature zbog deficita u suncevom zracenju.Citao sam na tu temu nesto i dosta je razlicitih misljenja bar sto se tice ove erupcije, jos se ne mogu jasno odrediti posledice.Ne razumem se puno u ovu oblast ali se trudim da ukapiram nesto jer mi je jako zanimljivo ovo sto se desava trenutno.
Ova erupcija nije mozda jedina koja ce se dogoditi na Islandu, ovaj vulkan(ime mu je jako dugacko i tesko za izgovor) je u proslosti znao da se aktivira nesto pre njenog veceg komsije pa neki naucnici ovo smatraju da se moze desiti da proradi i drugi vulkan na Islandu.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Erupcija vulkana Eyjafjallajökull
« Odgovor #17 poslato: 16. April 2010. u 14:22 »
a da li ce se taj vulkanski pepeo videti kao zamuceno nebo ili se nece primecivati?

To bih i ja voleo da ynam. Jedva čekam da vidimo. Za sada na satelitskoj slici nema mnogo od toga, bar ne kod nas, gde se očekuju niže koncentracije vulkanskog pepela.

Znaci ova erupcija bi mogla da dovede do posledica koje se odnose na modele i njihova predvidjanja, ako sam dobro razumeo njihova tacnost ce se malo poremetiti.

Ostavio bih pogodbeni način u svom postu - moguće je da će modeli da ofiraju.

Ova erupcija nije mozda jedina koja ce se dogoditi na Islandu, ovaj vulkan(ime mu je jako dugacko i tesko za izgovor) je u proslosti znao da se aktivira nesto pre njenog veceg komsije pa neki naucnici ovo smatraju da se moze desiti da proradi i drugi vulkan na Islandu.

Da, ostaje Hekla. Ovaj bemligakakosezovekomudadetakvoime vulkan ga je baš zapržio, da pamtimo i mi nešto u našim životima.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Erupcija vulkana Eyjafjallajökull
« Odgovor #18 poslato: 16. April 2010. u 19:13 »
Citat
Vulkanski pepeo večeras u Srbiji?
16. april 2010. | 10:03 -> 16:27 | Izvor: B92 Beograd -- Postoji mogućnost da vulkanska prašina sa Islanda u večernjim satima stigne i do Srbije. Na beogradskom aerodromu kažu da će većina letova biti obavljena.

(FoNet)
(FoNet)
Na osnovu prognoze kretanja vulkanskog pepela, koji izdaje Centar za praćenje vulkanskih aktivnosti iz Londona, postoji mogućnost da oblak vulkanske prašine, sa severa, iz pravca Mađarske, u kasnim večernjim satima, uđe u prostor nadležnosti Komitet za bezbednost Agencije za kontrolu letenja Srbije i Crne Gore, saopštila je ta institucija.


U tom slučaju Agencija za kontrolu letenja će postupiti po propisanim procedurama i ukoliko to bude potrebno, zatvoriti vazdušni prostor.

Agencija za kontrolu letenja će na svoj interent sajt postaviti linkove preko kojih će svi zainteresovani moći da prate prognozu kretanja oblaka vulkanskog pepela.

Generalni direktor aerodroma "Nikola Tesla", Velimir Radosavljević kaže da će, i pored otkazanih letova, oko 80 posto saobraćaja sa aerodroma biti obavljeno.

"Danas će se u avio-saobraćaju u Evropi dogoditi najveći poremećaj u istoriji, iako naša zemlja nije direktno pogođena. Jutros je Lufthanza otkazala let za Frankfurt, tako da je i Lufthanzin avion ostao u Beogradu", kaže Radosavljević.

Avion Britiš ervejza je ostao u Beogradu pošto su otkazani letovi na liniji Beograd-London, zbog zatvaranja aerodroma Hitrou.

Od prepodnevnih letova otkazani su Jatovi letovi za Diseldorf, London i Pariz, dok su kompanije Džerman vings, Britiš ervejz i Er Frans otkazale svoje povratne letove iz Kelna, Londona i Pariza, dodaje on. Iako je veliki broj letova otkazan, Velimir Radosavljević smatra da će većina aviona ipak poleteti.

"Bez obzira na navedene otkazane letove, moja prognoza je da će oko 80 posto predviđenog avio-saobraćaja sa Beogradskog aerodroma biti obavljeno. Mi ne možemo putnicima davati informacije oko izvesnosti otkazivanja nekog leta“, kaže Radosavljević i objašnjava da ako avio-kompanija odloži let, aerodrom će proslediti informacije putnicima.

Avio-kompanije imaju iskustva sa opasnostima koje nosi vulkanski pepeo na velikim visinama. Radosavljević smatra da opasnost od vulkanskog pepela ne treba olako shvatati.

"Situacija je veoma opasna ako su vazduhoplovne vlasti Velike Britanije odlučile da otkažu svoje letove. Opasno je za motore, pošto usisana vulkanska prašina blokira delove motora između rotora i turbine i dolazi do gašenja motora“, kaže direktor aerodroma.

izvor: www.b92.net i Fonet

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Erupcija vulkana Eyjafjallajökull
« Odgovor #19 poslato: 16. April 2010. u 20:09 »
prognoze su veoma razlicite i vecina njih priznaje da ne zna dokle ce ovo trajati, niti gde ce skrenuti svi ti oblaci...
/pratim ovo preko poljskih medija, koji su zabrinuti za nedeljnu sahranu/

a za ljude koji avione gledaju samo preko kisobrana - bice gadno samo ako pocne taj pepeo da pada -
/navodno se sa zemlje nista ne vidi u onim gradovima gde su aerodromi zatvoreni, verovatno je to sve jos prilicno visoko/