Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Julska panika bez potrebe!  (Pročitano 3842 puta)

Van mreže danko

  • Poruke: 4
  • Lokacija: Beograd
Julska panika bez potrebe!
« poslato: 11. Jul 2011. u 23:58 »
Već nekoliko dana su novine "zatrp ne" kataklizmičnom prognozom sa jul i avgust (do 20-og), gde se navodi da ćemo imati temp. u stalnom porastu (do 40*C) i sa vrlo malo svežih i kišovith dana!
Tako nam, pored ostalih, Nedeljko Todorivić iz RHMZ poručuje da - ".... Sve do kraja jula smenjivaće se tropske vrućine i dvodnevna-trodnevna osveženja sa pljuskovima i grmljavinom. Krajem jula i početkom avgusta biće najtopliji dani, sa temperaturom i do 38 stepeni, a u nekim delovima Srbije temperatura će verovatno dostizati i 39 stepeni... Prva polovina avgusta biće takođe prava letnja, a od 20. avgusta sledi blago zahlađenje i nakon toga više neće biti previsokih temperatura. Biće toplo, ali ne više od 30 stepeni..."  :sun
Ne budem lenj, šokiran ovim što sam čuo (jer bi to bilo najduži toipli period godinama unazad!), pozovem RHMZ i tamo čujem sve dručagije. Da ne kažem negaciju pomenutog.  :sos:
Objasne mi da je jako, jako teško prognozirati za tako dug period. Leta jesu topla, ali samo naivni misle kako je to počelo od pre nekoliko godina. Teoretski može biti "pakleno" nedeljama, ali to je malo moguće. Prognoza od 3 do 5 dana je, uslovno rečeno, najpreciznija i prihvatljiva!
Ako je tako, zašto se onda unosi panika među narod sa takvim natpisima! Dosta ljudi je danas ragovalo na tu vest u smislu da je im je dosta i ovoga a ne još da trpe tropski talas mesec i po dana! Primetio sam da skoro svake godine naiđe talas od nedelju do dve dana, nakon čega temperature polako opadaju iz nedelje u nedelju!
Da li neko ima informacije na ovu temu?  :kick:

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Julska panika bez potrebe!
« Odgovor #1 poslato: 12. Jul 2011. u 09:43 »
Ja bih da podsetim da je leto 2007. godine bilo daleko, daleko opasnije od ovog, kako po svom trajanju, tako i po intenzitetu vrućina.

Pamćenje je jako slobodna kategorija. Zato se vreme zapisuje, te postoji slčužba kojoj je to posao, a to je meteorološka služba. Izraz 'ni najstariji žitelji ne pamte...' mogu da pokažu samo senilnost staraca, dok to nema nikakvu meteorološku vrednost.

Izjave radnika RHMZ (Todorović je, eto, samo jedan od eksponiranih javnosti) su primerene i tačne. U slobodnoj komunikaciji, čak i meteorolog zna da priča svašta, jer iznosi svoj lični stav. Međutim, kada se nastupa u ime firme, svako je dužan u toj poziciji da zastupa opšte prihvaćen stav, dok svoje mišljenje eventualno može da izrazi uz izričito napominjanje ličnog stava. Kao i u svakoj profesiji, ima raznih meteorologa na ovom svetu. Ne znam na kog si naleteo, ali svakako na nekog ko voli da drami bez potrebe. Najzad, u samoj prognozi ima pet-šest njih koji tog trenutka rade prognozu vremena, dok ljudi koji se uopšte bave prognozom vremena u RHMZu ima par desetina, što je samo delić RHMZa sa stotinak meteorologa (ovde uključujem i protivgradnu, iako od proletos oni formalno pripadaju MUPu).

Sama izjava o tome kakvo će biti leto nije ništa drugo nego do prezentacija jednog toplog leta. Nikakva sezonska prognoza tu nije igrala nikakvu ulogu. Niti može. Zaista, prognoza za narednih 5-6 dana jeste ono što je najvalidnije, dok svaki pokušaj da se ide dalje otvara vrata za mnoge proizvoiljnosti u proračunima, pa i drugi, statistički tip proračuna (koji bezmalo uvek omane).

Pompezne informacije koje se javljaju u medijima su stvorilisami mediji, jer ni kod njih više nema ko da radi i da pravi vesti (svi su zdimili na odmor). Zatišje je na svim poljima, pa se novinarčići (namerno ih tako zovem, jer su krajnje nepismeni, ne samo meteorološki) okreću ka proizvoljim ocenama koje sami kreiraju iz svojih poluznanja i neznanja, mašući pijačnim termometrima na sunčanim trgovima, snimajući kamerama javne termometre koji pokazuju temperaturu uređaja, a ne temperaturu vazduha, koja je svakako niža. Imajući svojevremeno posla sa takvim novinarčićima, svestan sam da oni to ne čine zbog informisanja javnosti, već zbog paničnih pokušaja da na sebe privuku pažnju. Bedno i patetično. Pažnja se privlači korektnim radom, a ne pravljenjem buke ni oko čega. Podsećaju me na decu koja, da bi privukla pažnju, prave gluposti i gnjave roditelje, jer ne znaju bolje od toga. Malo veća deca se već sam azabave ili privuku pažnju na začuđujuće eksplicitan način (pri tom je mašta uključena do daske).

Jako sam dugo (decenijama) u svemu ovome i mene više ništa ne šokira. Svoje meteorološke aktivnosti sam usmerio na, kako se to danas moderno kaže, meteorološku 'edukaciju' ljudi. Za sada to činim samo na ovom forumu, jer ne mogu da se širim dalje, čak i da hoću. Naporan je posao iskorenjivati neznanje, poluznanje i pogrešno znanje. Da ne kažem 'zaludan'. Srećom, nisam jedini u tome, već jedan od mnogih na ovom forumu. I zato sam još uvek ovde, hvala mojim forumskim kolegama (inače bih odavno digao ruke, ne fali mi puno).

Što se samog primećivanja tiče, dok je subjektivno, nezapisano, svedi se na pamćenje uspomena. Čovek je čudo, jer pamti samo ono što želi. Ono što ne želi, jednostavno odbacuje i potiskuje. Tako i tvoje, danko, tako i svačije pamćenje (pa i moje, naravno). Zato, ako želliš da saznaš nešto više, malo se posveti ovome. Pravi put za to jeste pomno praćenje vremena i prognoze vremena, zu čemu ti ovaj forum može puno pomoći. Naravno, tako se beži iz okeana neznanja i poluznanja na ostrvce znanja. Ovaj forum je samo jedno takvo ostrvce, kao u Egejskom moru, kad znaš, a ponekad i vidiš i neka druga ostrvca u daljini, a retko kad se usudiš da tamo i otplivaš ili odveslaš. Budi hrabar i odlučan i prati predložena dešavanja, i sigurno je da nećeš pogrešiti.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Julska panika bez potrebe!
« Odgovor #2 poslato: 12. Jul 2011. u 10:23 »
 ^^ U potpunosti se slazem sa ovim komentarom. Sve je napisano tacno kako i jeste. Cim dodju julske vrucine (otkud vrucina u julu  ;)) novine su pune naslova kako je "sigurno bar 45-50C ali meteorolozi lazu" i slicne gluposti. Pre par dana sam u Blic-u procitao gomilu komentara u kojima se slicne stvari pisu, napisao sam bar 10-ak odgovora od kojih je objavljen samo jedan i za taj sam naravno dobio mnogo "minusa". Ali hajde da donekle razumem "obican svet" koji ostavlja komentare, ali nikako nemam razumevanja za "novinarcice" (da iskoristim ovaj odlican termin iz prethodnog komentara  :D) koji objavljuju "sokantne" vesti o temperaturi od 50C u Beogradu, o tome kako ce "sigurno" celo leto biti "vrelo" i "najtoplije do sada"... Razumem da novinari i urednici zele da poprave tiraz objavljivanjem vesti koje ce privuci paznju citalaca ali treba imati mere u tome... Ali u ovoj zemlji "prolaze" i vesti da se treba zatvoriti u stan i spustiti roletne kada je pomracenje Sunca...

Van mreže danko

  • Poruke: 4
  • Lokacija: Beograd
Odg: Julska panika bez potrebe!
« Odgovor #3 poslato: 12. Jul 2011. u 10:55 »
Hvala svima na više nego dobrim odgovorima!  ;)
Sećam se dobro natpisa u novinama (naravno i online izdanja) od aprila/maja 2009 gde se tvrdilo da nas čeka "pakleni jun" sa prosekom od 40*C. Naravno, panikuje najlakše uneti među narod! Novine mnogi čitaju, svima su dostupne. Kao što se i dalo očekivati jun ne samo da nije bio vreo, već je bio svežiji od maja iste godine! Baš kao i prošle, i ove, godine!
Meni su rekli u RHMZ da Nedeljko Todorović ima neki svoj sistem rada i praćenja vremena, koji nije klasičan! Potpuno je jasno da u svakoj proceni može biti greške, a nekada je greška apsolutna!
Primera radi, pre (proleće) i tokom samog leta (do polovine jula) 2007 god., niko nije ni pominjao vrelo i sprano leto. Danas, kada se to stalno pominje, greška grešku stiže.
Gledajući neke prognoze na par sajtova, primetio sam da od vikenda temp. osetno opada! To se upravo uklapa u ono što sam napisao gore (kao amater naravno) - da posle tropskog talasa vreme postaje sve prijatnije i svežije!
Prošle godine, nakon vrućina od 15 do 25 jula (BGD) nastupio je period osvežnja, a tokom samog avgusta koliko se sećam su bila 2 do 3 tropska dana! Što je zanemarljivo u odnosu na 31 dan! Većina ljudi kaže, i neki meteorolozi, da avgust retko bude topliji i sušniji od jula!
Meni se čini da če 2011 biti dosta slična prošloj (2010). Naišao je talas, koji traje do vikenda (16.jula), vreme je bilo teško, ali posle toga nastupa svežije vreme!
Primetio sam da su 2008 i 2009 godina bile dosta slične! Tropskih talasa nije bilo već se vreme često menjalo! Nedelju-dve dana prijatno pa onda par dana vrlo toplo. Obe godine je najduži i najosetniji talas vrućina bio je početkom septembra! Sećam se da je 2009 godine 5.09 bilo osetno preko 30*C!
Izlgeda mi, onako amaterski, kao da postoje dva tipa leta! Ili naizmenično nagle promene vremena ili jedan duži period vrućina, kao sada, nakon čega dolazi do stabilizacije umerno toplog vremena!
 :sunce
Oni što mi je frapantno jeste da se godinama stvara neka psihoza kako su nama leta sve toplija i duža! Kada se pogleda statiskita vidi se da je vrućina bilo i pre 20, 50 ili 100 godina! Juče su mi u RHMZ kazali da je ovako topao jul bio i 2010 ali i 1988 (ili '89) godine. Dakle, ne shvatam čemu ti senzacionalistički naslovi i plašenje naroda! Ja se slažem da su ova leta toplija od ranijih, ali verovatno samo po broju dana! Jer i 2000 godine je nekoliko dana bilo vrlo, vrlo toplo! Zatim i 1999 godine je posle vrlo kišnog i svežeg leta, sepmtembar bio osetno topliji! Izlgeda da smo dostupnošću informacija, većim broj prognoza, samo zapali u neku vrstu meto histerije, bez potrebe!
 :hitna:

Znate za onu foru kako je jedan amateru ustanovio da nam je klima izrazito tropska i da nije kao ranije! Našao sam kao komentar na nekom portalu, na vremensku prognozu!  
Zove on kolegu sa posla pa kaže:
- Ovo leto je natoplije od kada se meri temperatura! Ja mislim da napolju ima jedno 50*C ali niko to ne sme javno reći!
Kolega zbunjeno kaže:
- Odakle ti takva ideja! Pa i poršle godine je bilo toplo!
- Ne, ti grešiš! Sada je najtoplija godina koja će biti izmerena! Pa meni se na poslu računar ugadsio od pregrevanja posle samo 2h rada! Gde ćeš bolji dokazi! Sada je toplije nego 2001! A prošlo je samo 10 godina!
Ironično kolega dodade za kraj:
- Računar ti je mlak i zimi. Sve što radi greje! A da, sve si upravu, samo si jedno zaboravio - nisi ni imao računar 2001! Pa nisi ni znao koliko je toplo!
 :vidiga:


« Poslednja izmena: 12. Jul 2011. u 11:12 danko »

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Julska panika bez potrebe!
« Odgovor #4 poslato: 12. Jul 2011. u 14:11 »
Citat
Primetio sam da su 2008 i 2009 godina bile dosta slične! Tropskih talasa nije bilo već se vreme često menjalo! Nedelju-dve dana prijatno pa onda par dana vrlo toplo. Obe godine je najduži i najosetniji talas vrućina bio je početkom septembra! Sećam se da je 2009 godine 5.09 bilo osetno preko 30*C!
2008 je bio taj duzi talas vrucina u septembru, ali je sveukupno taj septembar bio hladniji od proseka, zato sto je "jesen naglo dosla", 12.septembra 2008 T.max 32.3 C, a 14.septembra samo 11.3 C i takvo vreme, primereno drugoj polovini oktobra nastavilo se do kraja septembra, ali je toplo bilo u oktobru...

Tople talase u septembru pamtim 1994 (kada je ceo septembar bio topao i imao prosecnu julsku temperaturu), 1999 godine (kada je krajem septembra islo i do 34 C), par tropskih dana pocetkom trece dekade septembra 2000-te godine, nesto slicno se ponavlja i 2003 godine, a 2008 godine prva polovina septembra je zaista bila zanimljiva, jer se leto produzilo do 12.septembra, tropski talas od 3. do 7.septembra (6.septembra T.max 37.2 C, 7.septembra T.max 37.5 C, sto ne pamtim u septembru) i jos 2 tropska dana 11 i 12.septembar.
Slicno je bilo i 2009 godine, kada je mini tropski talas bio 2,3,4. septembar, a najtopliji dan je bio bas 4. septembar sa T.max 34.5 C... ali taj septembar je generalno bio topliji od proseka, sto se nije desilo od, ako ne gresim (PtPrince ce me ispraviti) 1999 godine. Inace septembar je proteklih 10 godina uvek bio hladniji od proseka, sem 2009 godine...
« Poslednja izmena: 12. Oktobar 2011. u 13:36 Stefano »

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Julska panika bez potrebe!
« Odgovor #5 poslato: 12. Jul 2011. u 14:34 »
Meni su rekli u RHMZ da Nedeljko Todorović ima neki svoj sistem rada i praćenja vremena, koji nije klasičan! Potpuno je jasno da u svakoj proceni može biti greške, a nekada je greška apsolutna!

Neđa nema nikakav poseban sistem prognoze vremena. On je dugogodišnji prognostičar, ali ono što je posebno kod njega, i zbog čega ga izuzetno cenim, jeste to što je on jako predan svom poslu. Nije fanatik, ali i ne treba da bude. Jednostavno, on svoj e stečeno znanje i iskustvo ne gubi, već ga vredno održava i čak unapređuje. Poštuje svaku suvislu kritiku, a meteorološki stavovi su mu apsolutno zdravi. Retka zver.
Ono što je još posebno kod njega, a da mi se lično ne dopada, jeste to što je radio sa Stevančevićem, autorom solarne prognoze, na osnovu aktivnosti Sunca, ali u smislu emitovanja čestica, a ne samo puke energije koja je manje-više stalna (odnosno menja se u jako velikim vremenskim dimenzijama). Stevančević se nekoliko puta (da ne kažem svaki put) pošteno obrukao sa svojim meteorološkim nebulozama (Stevančević nije meteorolog, niti je ikad bio), te je na 'mojoj crnoj listi' naučnika koje treba izbegavati sa svojim 'otkrićima'. To je uzelo jako puno maha, pa je trio Stevančević-Radovanović-Todorović osovina takvih radova (Radovanović je geograf, i nažalost, veoma uticajan u svojoj oblasti), koja sebe naziva Beogradskom školom meteorologije. Tu meteorologije i nema mnogo, već raznih nagađanja koja su više nego slobodoumna, često bez imalo logičkih povezivanja. Dugoročne prognoze koje je ova 'škola' pravila bile su potpuni fijasko, čak gori nego oni romantični pokušaji Borisa Koljčickog da prognoira vreme na duge staze.

Što se pamćenja tiče, setih se nečeg iz ličnog iskustva. Naime, kolega je telefonom razgovarao sa novinarima (novinarčićem) o tome kako je vrućina strašna. Kako sam bio poznat po tome da imam ogromno meteorološko sećanje, u jednom trenutku on se okrenu prema meni, pričajući u telefon': '... ovakve vrućine su se desile... je li, kada su poslednji put bile ovakve vrućine?' - 'Prošle godine' - odgovorih mu kao iz topa. Kolega zastade, pa nastavi u telefon: '... od prošle godine'. Tog dana bilo je mereno 36 stepeni, što je vrednost koju u proseku jednom godišnje dostiže temperatura u Beogradu.

Ne bih da nabrajam koje su bile vrućine za pamćenje. Pre četiri godine bilo je leto za pamćenje, legendarni juli 2997. godine, sa svojom nečuvenom serijom od 9 dana ekstremnih temperatura. To je bilo nešto što se neće skoro ponoviti.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Julska panika bez potrebe!
« Odgovor #6 poslato: 12. Jul 2011. u 19:52 »
legendarni juli 2997. godine, sa svojom nečuvenom serijom od 9 dana ekstremnih temperatura. To je bilo nešto što se neće skoro ponoviti.
To je nesto sto jos bilo nije  :D, "videcemo" za 986 godina  :rofl: sta ce biti   :lmao::D
Salim se naravno, nadam se da mi se na tome nece zameriti  ;), potpuno je jasno da je "typo" da ne kazem "greska u kucanju"  i ocigledno je da se misli na 2007.

Van mreže danko

  • Poruke: 4
  • Lokacija: Beograd
Odg: Julska panika bez potrebe!
« Odgovor #7 poslato: 13. Jul 2011. u 09:56 »
Baš kada poneuste te famozne medije i novinarčiće, da dodam nešto!
Jedan od glavnih razloga zašto sam i odabrao ovaj forum jeste objektivnost ali i racionalnost u komentartima, analizama i prognozama! Postoji još nekoliko srpskih foruma za prognozu, ali ja nemam nameru da se registrujem tamo gde je predmet diskusije i analzie tekst iz novina! Da se razumemo, i mi ovde komentarišemo novinske naslove ali na kritički način. Međutim, tamo se "vremenske prognoze" dokonih novinarčića tumače kao aksiomi, koji onda izazivaju pažnju i/li zgražavanje forumaša!
"U Bg danas na asfaltu preko 50*C" - odmah sledi bujica "naučnih tumačenja" kako je strašno, užas, RHMZ namerno "blokirao" svoje parametre na 38*C, nema više normalnog leta itd. Žao mi je ako ovo nekoga vređa, ali to su samo realne činjenice!
Na jednom od tih foruma administrator kao temu postavlja natpis iz dnevnih novina (neću sada reći kojih iz obzira i korektnosti prema uredništvu ovog portala!) čiji su "mudri" i "agilni" službenici dokoni šetali po vrelom beogradskmom asfaltu sa termometorim u ruci, zaustavljalu prolaznike i tražili da pogledaju šta "piše" kod njih a šta piše na digitalnom tremometru u centru grada. Naime ta grupa "mudaraca" je ustanovila da je u Bg u jednom trenutku bilo preko 50*C! OK, nije ne moguće, ali ne može to onda da se naziva prognozom ili da se uzima kao relevantan podatak za ceo grad. Recimo, čisto sumnjam da je na Avali bilo toliko, možda je bilo i za 10*C manje nego u gradu! Zna se da je periferija grada uvek za koji stepen svežija od gradskog jezgra. asmešno je sa termometrom u ruci glumiti meteo strčnjaka. uzmite taj isti termometar i postavite na više mesta u kući i nigde neće biti isto, a ne u gradu. Problem je što administrator zdravo za gotovo uzima tekst iz novina, pored toliko naših relevatnih stručnjaka iz te oblasti i RHMZ.
 :smartass:
Što se tiče RHMZ mislim da su vrlo precizni! Međutim, do vikenda su ovih dana tri puta menjali prognozu! Problem je što neke dnevne novine sa zakašnjenjem obajve ono što se na sajtu već promenlio ili još nije ni napisano. Buni me što RHMZ naovodi, kao upozorenje, da će tropski talas prestaje 15. jula, dok po njima već od ponedeljka temp opet prelazi 30*C!!! S druge strane, baš kao i prošle godine izgleda da će taj talas trajati 10 dana ili malo duže. Ako znamo da je počeo 7 ili 8. jula onda je realno čekivati da potraje i do polovine sledeće nedelje.
A da, šta mislite o prognozama METEOSA i Branka Spravala? Čuo sam da je veoma precizan i izvrstan stručnjak! Usput evo jednog upoređenja prognoza, sa napomenom da RHMZ često menja podatke i očekivano vreme!

METEOS - 13 /33*C, 14/35*C, 15/36*C, 16/27*C + oblačno i moguće padavine

RHMZ -     13/ 35*C, 14/37*C, 15/33*C + oblačno i moguće padavine, 16/29*C + oblačno i moguće padavine, 17/32*C

Da li ste nekada posetili ovaj sajt i šta mislite o njihovim prognozama (podaci se baš često menjaju)?
http://serbian.wunderground.com/global/stations/13274.html


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Julska panika bez potrebe!
« Odgovor #8 poslato: 13. Jul 2011. u 10:38 »
To je nesto sto jos bilo nije  :D, "videcemo" za 986 godina  :rofl: sta ce biti   :lmao::D
Salim se naravno, nadam se da mi se na tome nece zameriti  ;), potpuno je jasno da je "typo" da ne kazem "greska u kucanju"  i ocigledno je da se misli na 2007.

Ni prva ni poslednja grekša greška u kucanju. Poslednjih dana sam ih baš pnu pun.

Na jednom od tih foruma administrator kao temu postavlja natpis iz dnevnih novina (neću sada reći kojih iz obzira i korektnosti prema uredništvu ovog portala!) čiji su "mudri" i "agilni" službenici dokoni šetali po vrelom beogradskmom asfaltu sa termometorim u ruci, zaustavljalu prolaznike i tražili da pogledaju šta "piše" kod njih a šta piše na digitalnom tremometru u centru grada. Naime ta grupa "mudaraca" je ustanovila da je u Bg u jednom trenutku bilo preko 50*C! OK, nije ne moguće, ali ne može to onda da se naziva prognozom ili da se uzima kao relevantan podatak za ceo grad. Recimo, čisto sumnjam da je na Avali bilo toliko, možda je bilo i za 10*C manje nego u gradu! Zna se da je periferija grada uvek za koji stepen svežija od gradskog jezgra. asmešno je sa termometrom u ruci glumiti meteo strčnjaka. uzmite taj isti termometar i postavite na više mesta u kući i nigde neće biti isto, a ne u gradu. Problem je što administrator zdravo za gotovo uzima tekst iz novina, pored toliko naših relevatnih stručnjaka iz te oblasti i RHMZ.

Ima nas raznih, znaš... Internet je gomila raznih (polu)informacija i prava je umetnost odabrati nešto u šta možeš da veruješ. Svestan sam da to može da važi i za nas, ali bolje ne umemo. Bar ne još. U toku je svetski medijski rat, svi protiv svih.

Što se tiče RHMZ mislim da su vrlo precizni! Međutim, do vikenda su ovih dana tri puta menjali prognozu! Problem je što neke dnevne novine sa zakašnjenjem obajve ono što se na sajtu već promenlio ili još nije ni napisano. Buni me što RHMZ naovodi, kao upozorenje, da će tropski talas prestaje 15. jula, dok po njima već od ponedeljka temp opet prelazi 30*C!!! S druge strane, baš kao i prošle godine izgleda da će taj talas trajati 10 dana ili malo duže. Ako znamo da je počeo 7 ili 8. jula onda je realno čekivati da potraje i do polovine sledeće nedelje.

RHMZ ima poveliki broj ljudi koji rade prognozu. Prognozu za jedan dan daje jedna ekipa, dok već sledećeg dana tu su druge kolege. S druge strane, prognoza je 'živa stvar', pa je sklona promenama, već prema najnovijem razvoju događaja. Ipak, RHMZ daje svoje prognoze za javnost dva puta dnevno, tšo je sasvim dovoljno. Da li iko sluša prognozu češće od toga? Dalje, RHMZ daje veliki broj specijalizovanih prognoza, te je timski rad u smenama apsolutni uslov za ispuinjenje tih zahteva. Tako funkcionišu sve meteorološke službe na svetu.

A da, šta mislite o prognozama METEOSA i Branka Spravala? Čuo sam da je veoma precizan i izvrstan stručnjak! Usput evo jednog upoređenja prognoza, sa napomenom da RHMZ često menja podatke i očekivano vreme!

METEOS - 13 /33*C, 14/35*C, 15/36*C, 16/27*C + oblačno i moguće padavine

RHMZ -     13/ 35*C, 14/37*C, 15/33*C + oblačno i moguće padavine, 16/29*C + oblačno i moguće padavine, 17/32*C

Da li ste nekada posetili ovaj sajt i šta mislite o njihovim prognozama (podaci se baš često menjaju)?
http://serbian.wunderground.com/global/stations/13274.html

Meteos je poznata firma koja se time bavi. Ima ljubitelja Meteosa ovde, kao i ljubitelja RHMZ, pa i Weather2Umbrella, ali i njihovih hejtera. Ni jedan ni drugi stav nije baš održiv, ali svi smo mi ljudi. Ovde se klonimo (bar ja) subjektivnosti u ocenjivanju tuđih prognoza. Dostupnost meteorološkog materijala na Internetu nas je sve stavila u poziciju da možemo da dajemo neke vremenske prognoze. Upravo zato sledi moje lično mišljenje.
Meteos je firma od veoma ograničenog broja ljudi (prognostičara ima manje nego prstiju na jednoj ruci), te su njihovi kapaciteti skromni. Dalje, puno prognoze se pravi automatski, jer se nema vremena za bneko udubljivanje. Važno je da proizvod ide, pa makar kako. Javnost ne zamera, jer već se paušalno pljuje zvanična meteo služba (isti je poriv biti fudbalski selektor umesto selektora).
Prečesto korišćenje izlaza iz modela čini tu prognozu pomalo bezdušnom. Ovo vidim iz raspodele prognoziranih temperatura za neki dan, poznajući meteorološku situaciju. Ima čak malo realnih situacija koje su date kao prognoza i, naravno, niko ne preispituje prognozu kada dođe vreme ostvarenja. A to je za nekog ko radi prognozu najteži deo. Izmerene temperature umeju žestoko da iznenade, naročito zimi, kada je jako bitno razlikovati +1 i -1 stepen. Leti, kada su vrućine kao ovih dana, sasvim je svejedno u javnosti da li će biti 36 ili 38 stepeni, jer je vruće i ovako i onako.
Sparavalo je kvalitetan meteorolog. On je uvek bio odvojen od zvanične meteorološke službe (iako je stalno sa njima u kontaktu, poslovno). Kao neko ko se upustio u prognoze sam, pokazao je odličan 'šlif' za prognozu. U vreme kada se družio sa Ristićem (danas glavni u W2U), činili su odličan tim koji je čak pobeđivao na nekim Internet takmičenjima u prognozi. Taj tim se rasturio vrlo brzo i Sparavalo je opet ostao manje-više sam. Ipak, uspeo je da okupi neku ekipu i da radi kao Meteos. Tada je već bilo lakše, jer je stečena određena reputacija. Iza Sparavala stoji veoma veliko iskustvo, ali i predan rad. Njega cenim, ali ipak pomalo zameram mu na generičkim prognozama kojima filuje svoje korisnike.
O Ristiću iz W2U ne bih govorio, jer se ne može čuti ovako dobra priča. Lično poznajem obojicu godinama (pa i decenijama) i nema smisla sada da ofiram svoje kolege u javnosti.

Dostupnost podataka na Internetu je stvar preuzimanja podataka iz GTSa (Globalni Telekomunikacioni Sistem, služi za svetsku razmenu meteoroloških informacija). odaci iz Srbije idu u GTS na 3 sata, mada se merenja sprovode na svaki sat, na skoro svim stanicama (svim izuzev Zaječara, Kuršumlije i Košutnjaka koji ne rade u noćnim satima i Bečeja, koji radi samo u radno vreme svoje firme, PIK Bečej). Mreža automatskih stanica je budućnost meteoroloških merenja, ali i veliki problem uklopivosti i relevantnosti tih podataka sa dosadašnjim načinom merenja i specifičnim problemima koje prate automatizaciju meteoroloških merenja.

No, udaljismo se od teme. Možda će biti bolje pokrenuti neku drugu temu, a novinarčiće ostaviti po strani, ili ih se eventualno setiti u ovoj temi.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže danko

  • Poruke: 4
  • Lokacija: Beograd
Odg: Julska panika bez potrebe!
« Odgovor #9 poslato: 13. Jul 2011. u 13:20 »
Da, za Branka sam i ja čuo samo pohvale!
Evo, upravo nam je METEOS ulepšao dan! Prognoza se promenila pa po njima od petka sve prijatnije vreme, osetno ispod 30*C!
S druge strane RHMZ ispade "gori" od dnevnih novina!  :D
Po njima u četvrtak i petak i do 38*C u Beogradu, a naredih dana (do utorka piše) temp neće biti ispod 30*C ali ne tako visoke kao naredna dva dana!
E sada, kome verovati! A ako je za ozbiljno možda već sutra bude pisalo da će biti kiša i manje od predviđenog. Koliko do juče je na METEOSU pisalo kao na RHMZ. Rokada i to žestoka i neočekivna!  :first:

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Julska panika bez potrebe!
« Odgovor #10 poslato: 13. Jul 2011. u 13:44 »
Pohvale zaslužuju prognoze koje su se ostvarile, a nikako prognoziranje vremena koje nam odgovara. Dakle, živi bili, pa videli.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...