Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Rasterivanje oblaka  (Pročitano 12024 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Rasterivanje oblaka
« poslato: 07. April 2006. u 17:01 »
Jedna devojka na Bodinom forumu je postavila sledece pitanje:

citala sam kako je neki ruski gradonacelnik zarad lepog vremena rasterivao oblake iznad Moskve, pa me interesuje kako se to radi (ako je uopste moguce), ispaljuju se neke rakete kao protiv grada ili...?


Ja nisam sasvim siguran da li je to moguce?! Bas me zanima vase misljenje.  
Mozda je i moguce ali je verovatno veoma skupa investicija.  :lol:
Jel ste culi nesto slicno?

Van mreže cumulonimbus

  • *
  • Poruke: 50
  • Starost: 42
Rasterivanje oblaka
« Odgovor #1 poslato: 18. April 2006. u 18:00 »
To je domen tzv. modifikacije vremena, ono sto me zaista interesuje i cime cu se, verovarno, u buducnosti baviti. Modifikacija vremena se sprovodi preko modifikacije oblaka, tj. menjanja mikrofizickih karakteristika istih zarad razbijanja magle, stimulacije padavina, likvidiranja mogucih el. praznjenja, zastite od grada pa i rasterivanja oblaka. Kod nas se sprovodi zastita od grada, a u planu je eksperimentalna faza stimulacije padavina, ali to ko zna kada ce krenuti.
Naime, kod rasterivanja oblaka prvo se utvrdi strujanje vazduha u toj oblasti.. Zatim se dovoljno daleko i uzvodno od mesta gde se ne zele pojaviti oblaci i padavine jako stimulisu oblaci da proizvedu kisu koja ce se u neposrednoj blizini pojaviti. Time, kisa pada daleko ispred i uzvodno (u odnosu na strujanje) od posmatrane oblasti, te dalje vazduh struji znatno suvlji nego sto bi bio da nije dolazilo do ove namerne modifikacije oblaka.  Posto je znatno suvlji, smanjena je mogucnost formiranja oblaka i padavina u zeljenoj oblasti. Toliko.

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Rasterivanje oblaka
« Odgovor #2 poslato: 18. April 2006. u 18:26 »
Lepo sam ti ja Joe rekao da nikakvi veliki fenovi ne dolaze u obzir :D
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Rasterivanje oblaka
« Odgovor #3 poslato: 19. April 2006. u 02:15 »
Citat: "cumulonimbus"
To je domen tzv. modifikacije vremena, ono sto me zaista interesuje i cime cu se, verovarno, u buducnosti baviti. Modifikacija vremena se sprovodi preko modifikacije oblaka, tj. menjanja mikrofizickih karakteristika istih zarad razbijanja magle, stimulacije padavina, likvidiranja mogucih el. praznjenja, zastite od grada pa i rasterivanja oblaka. Kod nas se sprovodi zastita od grada, a u planu je eksperimentalna faza stimulacije padavina, ali to ko zna kada ce krenuti.
Naime, kod rasterivanja oblaka prvo se utvrdi strujanje vazduha u toj oblasti.. Zatim se dovoljno daleko i uzvodno od mesta gde se ne zele pojaviti oblaci i padavine jako stimulisu oblaci da proizvedu kisu koja ce se u neposrednoj blizini pojaviti. Time, kisa pada daleko ispred i uzvodno (u odnosu na strujanje) od posmatrane oblasti, te dalje vazduh struji znatno suvlji nego sto bi bio da nije dolazilo do ove namerne modifikacije oblaka.  Posto je znatno suvlji, smanjena je mogucnost formiranja oblaka i padavina u zeljenoj oblasti. Toliko.


Veoma zanimljivo. Nisam znao da je u planu eksperimentalna faza stimulacije padavina u Srbiji  :shock: . Za šta se u stvari koristi veštačka stimulacija padavina? Možda bi bilo veoma korisno za navodnjavanje za vreme sušnih perioda, samo me zanima da li je moguća stimulacija padavina pod uticajem anticiklona? Kako ustvari stimulisati padavine ako nema dovoljno vlage u vazduhu?

Inresuje me još i kako radi protivgradna odbrana? U koji deo cumulonimbusa se ispaljuje raketa i kakvi hemijski procesi se dešavaju? Kako se prepoznaju gradonosni oblaci? Jel svaki cumulonimbus gradonosni oblak ili postoje izuzeci?

Van mreže cumulonimbus

  • *
  • Poruke: 50
  • Starost: 42
Rasterivanje oblaka
« Odgovor #4 poslato: 19. April 2006. u 17:59 »
Stimulacija padavina se koristi da bi bilo vise padavina iznad date oblasti u odredjeno doba godine.
Kako mislis da se moze iskoristiti tako veliki sistem kao sto je anticiklon u stimulaciji padavina. Anticiklon je sistem kogakarakterise nekad slaba oblacnost, slojastog tipa najcesce, ili vedro vreme. u vezi sa njim je spustanje vazduha u njegovom centru i dinamicko zagrevanje sto jos vise onemogucuje stvaranje oblaka.
Nije cilj modifikacije vremena raditi nesto nemoguce, vec na osnovu postojeceg oblaka pokrenuti kod njega neke procese koje prirodno u nekim slucajevima slabo vrsi. Dakle, mi menjamo postojeci oblacni sistem time sto ga teramo na nesto sto nekad vrlo slabo radi. O tome drugi put detaljnije.
Materijal se pri zastiti od grada obacuje u prednji deo oblaka gde vladaju jake uzlazne struje koje ga nose u zonu formiranja embriona zrna grada gde se dodatno formiraju zameci na datim vestackim cesticama. Sada ova jaka uzlazna struja dalje nosi elemente u zonu rasta zrna grada (-20 do -40 stepeni Celzijusa) gde se sada njih mnogo, mnogo vise (nego sto je slucaj bez zasejavanja) bore za isti sadrzaj prehladjene vode te dobijamo znatno veci broj malih zrna grada. Da se to nije desilo priroda bi stvorila relativno mali broj zrna grada ali sa vecim dimanzijama.  Neki drugi put cu malo objasniti neke stvari ako nisu jasne.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Rasterivanje oblaka
« Odgovor #5 poslato: 20. April 2006. u 03:10 »
Da ispao sam malo glup  :oops: . Onda se nebi zvala stimulacija padavina nego proizvodnja padavina ili nešto slično.  :lol:  Razumeo sam šta si hteo da kažeš. U svakom slučaju mi je to veoma zanimljivo.
Što se tiče grada ako sam skontao poenta je stvoriti veći broj manjih zrna grada, jer tada grad bude znatno sitniji ili se čak otopi pre nego što padne na zemlju, pa dobijamo obilnu kišu. Naravno poenta je sprečiti pogubne posledice koje grad može napraviti u poljoprivredi. Jesi nekad prisustvovao ispaljivanju raketa?

Van mreže cumulonimbus

  • *
  • Poruke: 50
  • Starost: 42
Rasterivanje oblaka
« Odgovor #6 poslato: 21. April 2006. u 13:37 »
Citat: "Joe"
Da ispao sam malo glup  :oops: . Onda se nebi zvala stimulacija padavina nego proizvodnja padavina ili nešto slično.  :lol:  Razumeo sam šta si hteo da kažeš. U svakom slučaju mi je to veoma zanimljivo.
Što se tiče grada ako sam skontao poenta je stvoriti veći broj manjih zrna grada, jer tada grad bude znatno sitniji ili se čak otopi pre nego što padne na zemlju, pa dobijamo obilnu kišu. Naravno poenta je sprečiti pogubne posledice koje grad može napraviti u poljoprivredi. Jesi nekad prisustvovao ispaljivanju raketa?


Da, cilj je stvoriti veci broj malih zrna grada nego da imamo relativno manji broj vecih zrna grada koje mogu naneti stete u poljoprivredi.  Glavni nacin rasta zrna grada je injenjem ili akreacijom, tj. sudaranjem zrna grada sa tzv. prehladjenim oblacnim kapljicama i njihovim mrznjenjem na povrsini zrna grada. Tu se moze lako napraviti previd, ne pitajuci, a kako je moguce da postoji tecna voda ispod 0 stepeni Celzijusa. To je u atmosferi moguce kada imamo diskretne, vrlo male zapremine kao sto su oblacne kaplice koje mogu egzistirati u tecnom stanju sve do -40 stepeni. One se ili mrznu na -40 ili sudarom sa jezgrom mrznjenja (to je ono jezgro koje ima slicnu kristalnu resetku kao led), ili injenjem...U principu, u prehladjenom delu oblaka (t<0stepeni Celzijusa) najvise i ima oblacnih prehladjenih kapljica, dok znatno manje ledenih kristala.
Nisam nikada prisustvovao ispaljivanju raketa.