Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Vreme, priroda i ponašanje ljudi  (Pročitano 5321 puta)

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Vreme, priroda i ponašanje ljudi
« poslato: 23. Maj 2008. u 14:32 »
Da li fen loše utiče na psihu ljudi.Čitao sam negde da ljudi postaju razdražljiviji itd.,ali nisam siguran da se radilo o fenu...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Vreme, priroda i ponašanje ljudi
« Odgovor #1 poslato: 23. Maj 2008. u 14:40 »
Interesantno pitanje, Pavloviću.
Mislim da fen utiče na psihu isto koliko i bilo koje drugo otopljenje. Dakle, dešava se da psihički labilni malo popuste dizgine svog uma, pa bude svašta. Neslavni prošlogodišnji primer iz Jabukovca kod Negotina prošlog jula, nažalost, ide u prilog ovoj činjeninci.
To je samo moje skromno mišljenje, i nije podržano nikakvom literaturom. Mada, voleo bih da Nele da svoje komentare na jednu moju pretpostavku, a to je da električno polje u atmosferi uveliko utiče na zdravlje ljudi. Sama temperatura ne donosi ništa što bi promenila funkcionisanje mozga. Ali elektrostatika... tu po meni ima neke logike. Zato sam i voljan da proučim električno polje u različitim stanjima atmosfere, a on tu može jako puno pomoći.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Vreme, priroda i ponašanje ljudi
« Odgovor #2 poslato: 23. Maj 2008. u 14:43 »
Hvala Princ!
Članak je bio u nekom davnom Politikinom zabavniku,a radilo se o efektu na ljude negde u Alpama,kako su u danima te pojave pomalo ponašaju čudno...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.415
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Vreme, priroda i ponašanje ljudi
« Odgovor #3 poslato: 23. Maj 2008. u 14:52 »
Da li fen loše utiče na psihu ljudi.Čitao sam negde da ljudi postaju razdražljiviji itd.,ali nisam siguran da se radilo o fenu...

Hehe, ja znam da mene taj vjetar strašno nervira i uvijek sam neraspoložen kad duva... Ne znam da li je to neki uticaj na psihu ili jedostavno, zato što sam rain man... :)


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 22.5mm
Miljakovac - 24.9mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 47
Vreme, priroda i ponašanje ljudi
« Odgovor #4 poslato: 23. Maj 2008. u 15:27 »
Eto i mene, da se javim malo, jer slabo stižem. Radim konstantno, pa nikako da ugrabim malo vremena. Vidim da ste se lepo raspričali. Ova tema o fenu je jako interesantna i primetio sam je i sam i osetio na svojoj koži tokom letenja. Naravno, te oblasti se strogo izbegavaju, ali desi se neretko da se u njih upadne (obično najgori mogući scenario).

Međutim, tema o promeni ponašanja ljudi je daleko interesantnija. Koliko je statistički to istina za fen, nisam siguran (nisam siguran ni da li je neko pratio to), ali nije nemoguće.
Iza ovoga stoji teorija koja je sasvim podržana i funkcioniše. Dakle nije nagađanje u pitanju. Naše generalno psihičko stanje može se okarakterisati takvim upravo zbog okoline u kojoj živimo. Čim bi došlo do promena, osetili bismo to i na stanju svoje psihe svakako, tim više, što su promene veće (u bilo kom smislu).
Očigledno je međutim, da pri takvim meteorološkim promenama, nastaje na istom mestu i promena u zračenju same zemlje i atmosfere neposredno iznad nje, te se i frekvencije talasa koje zemlja uobičajeno ima u svakom trenutku, vitopere na tim mestima, utičući i na ljude.
Osnovne frekvencije zemlje su u dijapazonu o 0-100Hz. Funkcije rada mozga su... pogađate, 0-60Hz, dakle istovetne su sa zemaljskim.
Ono što se postavlja kao pitanje je zašto ove promene na nekog utiču, a na nekog ne? Odgovor je veoma jednostavan. Čovek kao jedinka, nije ništa drugo do prijemnik. Čak bih mogao, nakon nekih analiza, reći i da je primopredajnik. Mi nismo zaista ništa više. Mi odgovaramo na spoljašnje podražaje, isto kao što skala naših radio prijemnika odgovara na zvuk koji čujemo u zvučniku. I kada kažemo da je nešto što smo učinili, učinjeno slobodnom voljom, treba dobro razmisliti, jer mogu reći slobodno -to nije slučaj! Meteorologija ovde igra značajnu ulogu, čak je i veoma bitan deo meteorologije i odnos između promena vremena i promena ljudskog ponašanja.
Sada zamislite šta se dešava pri pojavi sunčevih pega. One pojačavaju snagu elektromagnetskog zračenja koje ulazi u atmosferu i čini u njoj extremnu promenu u naelektrisanju. Ovo čini promenu u magnetnom polju i gravitaciji, zatim vetru i svim ostalim hidrološkim faktorima, koji su poslednji u lancu uticaja na nas. Tako, sunčeve pege menjaju situaciju koja je inače "mirna", te ljudi generalno menjaju svoje ponašanje (što je i medicinski zabeleženo), pojavom sunčevog zračenja i samim tim pojačanog elektromagnetskog polja.
Pri pojavi punog meseca recimo, poznato je za većinu da ne mogu da spavaju. Ovo je takođe iz razloga što mesec odašilja najveći broj sunčevog zračenja tokom svoje mene, što nas dovodi u situaciju osećaja da je dan i da bi trebalo nešto raditi umesto ležati u mraku. Ova svetlost je 45.000 puta manjeg intenziteta od sunčeve, ali i dalje odašilja sasvim lepo svo zračenje sunca, poput ogledala.

Da se vratim na funkcije mozga: nismo svi isto osetljivi. Za većinu umetnika se čudimo odakle im stvaralačka energija i kako se oni koji su posebni, oformljuju takvim, a mi ne osetimo te iste stvari, pa ne možemo sve i kada se trudimo? Zašto neko uči bez problema, dok je nekome to neverovatan napor? Zašto drugi imaju savršeno zdravlje, dok drugi umiru sasvim mladi? Odgovori na sve ovo su ono što smo učili u srednjoj školi kao  -  "rezonansa". Razne frekvencije koje dolaze iz kosmosa, mogu stupiti u rezonansu sa našim prirodnim vibracijama u telu i time izazvati enormne efekte, u jednom ili drugom smislu. Astrologija recimo, ne počiva na magiji, niti bilo čemu sličnom. Ja sam se zaista prepirao sa nekolicinom njih, koji su želeli reći da je to nauka. Možda. U pitanju je sledeće: sve planete sunčevog sistema rade to što astrologija kaže da rade. Dakle u određeno vreme, zračenje se pojačava, smanjuje, menja za ljude određenih osobina (koji su kategorizovani sasvim pogrešno, astrološkim znacima itd). Sve je ovo istina.
Međutm, ne mogu se ljudi kategorizovati tako grubo u nekoliko astroloških znakova, niti se može reći da samo planete sunčevog sistema čine za nas osnovnu promenu. Šta je sa kvazarima, pulsarima, crnim rupama, galaksijama.... da nabrojimo samo nekoliko? Činjenica je da naše planete, kao najbliže, čine osnovu promena našeg ponašanja, ali ni udaljeni objekti ne smeju biti izuzeti iz analiza. Naravno, astrologija pada u vodu, čim pokuša dati ljudima "dnevni plan događaja" koji im sleduju.

Tako, čitav kompleks sunčevog sistema, radi na tome da se pojavi jedna pojava koju nazivamo fen. Iako možda izgleda prekomplikovano.

U osnovi, SVE je vibratorne prirode, od kosmosa, do naših tela i našeg uma. Otud ovo nameće pitanje o tome, jesmo li zaista sami u svemiru? Jer vidite koliko su specifični uslovi koji održavaju inteligentan život, kakav vidimo na zemlji. Svemir nije baš toliko velik, da je broj istih ovakvih ili sličnih kombinacija, i sam velik. Zapravo, veoma je mali.
Takođe, ako je Bog stvorio sve, nije li oscilovanje jedan lep kandidat za dokaz postojanja ovog čudnog alhemičara, koji je smišljajući i gradeći univerzum, razneo i sebe i svoju laboratoriju u toku svoje kreacije?

Prince, u pravu si da je i elektrostatika odgovorna... uh, jednosmerni visoki napon je čudo. Ja sam radio experimente na samom sebi. Isprva, bavio sam se ESP-om (ekstrasenzornom percepcijom). U pitanju su, ono što se naziva "parapsihiloškim pojavama". Kao takve, one ne postoje... sve je to prosta fizika. Onda sam se igrao sa pogađanjem karata. Okrenete kartu naopačke u špilu, pa pokušate da se skoncentrišete i da "vidite" koja je to karta. Onda se broj pogodata i promašaja sabira i pravi statistika. Kada sam sedeo u faradejevom kavezu koji sam priključio na napon od 50.000V, pokazalo se da je procenat pogađanja povećan za čitavih 50%!!! Neverovatno! Eto očiglednog primera zašto povremeno funkcionišemo bolje ili lošije. Eto odgovora zašto određenih dana sve nekako ide kako treba, dok drugih opet, sve ide nizbrdo. Eto odgovora i zašto biokomunikacije među ljudima tako lepo i glatko funkcionišu (naročito kod onih koji su osetljiviji), eto odgovora zašto saosećamo sa drugima, eto odgovora i na to, zašto neke ljude ne podnosimo, a druge obožavamo, a nismo sa njima progovorili ni reč. Sada mi pade na pamet dok pišem ovo, ideja za postojanje Boga: ako biokomunikacije tako lepo funkcionišu, da li onda zaista nema sumnje da Bog postoji i to u formi kakva mu se pripisuje? Pa da! Jer vidite, eto, mi komuniciramo među sobom, a čim je tako, neko nam je morao "poslati" i Božiji signal. Dakle, nema sumnje da On postoji, jer da nije tako, ne bi postojalo ni zračenje, a samim time mi ne bismo ni znali za Njega. Jer ako verujemo u postojanje svevišnjeg bića, to nije bez razloga i to ne zato što nam je neko tako rekao... mi OSEĆAMO da je tako. Eto odgovora, za postojanje Boga, svim onima koji su sumnjali. A odgovor na to je, kao što vidimo, dala nauka već u srednjoj školi, učeći nas da je osnovni Božiji aparat, upravo oscilator.
Sve ovo, postavlja pitanje takođe, da li su psihički poremećeni ljudi zaista poremećeni?? I šta je ono što je "naš svet", kojeg svako od nas ima u sebi i kojem se ne dozvoljava pristup čak ni članovima naše porodice? I da li je "pravilo" da većina nosi sposobnost "ispravnog" zaista opravdana??

Eto na šta nas potače fenski efekat :)

Mnogo je pitanja, a ja kao i obično dužim. Valjda ćete mi oprostiti. Tema je svakako lepa, pa ću se truditi, čim ne bude umora, da napišem nešto u vezi sa time.

Izvinjavam se na dužini pisanja....

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Vreme, priroda i ponašanje ljudi
« Odgovor #5 poslato: 23. Maj 2008. u 16:23 »
Nele, bez tvoje dopune ova tema ne bi bila kompletna.
I ja sam se pomalo bavio ESPom, ali tada nisam pridavao neki značaj svemu tome. Ali, sada imam 'malo' više godina, pa stvari izgledaju drugačije... Tvoj post je samo potvrdio neka moja razmišljanja o ovome. Upravo zato želim da proučavam ekektricitet u atmosferi.
Nekako smo sve ovo generalizovali, skinuvši odgovornost sa fena na otopljenja i prirodu uopšte, sa sve njenim interakcijama sa ljudima kao svojim sastavnim delom.

Nele, samo ti piši... a opširnost je sekundarna stvar. Koga zanima, čitaće.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Vreme, priroda i ponašanje ljudi
« Odgovor #6 poslato: 23. Maj 2008. u 17:21 »
...
neverovatno zanimljiv i inspirativan jeretički traktat...!  ::) u neka druga vremena ovo bi ili išlo na lomaču ili bi bilo dopunjeno legendama o proroku... (naravno, uz literarno-filozofsku doradu i razradu) ali da, danas, naravno, svako može da piše šta hoće, a malo ko čita...
... u ovoj mojoj - nadam se - ne preteranoj ironiji - krije se skepticizam povodom iznetih stavova, ali to ne umanjuje moje divljenje:
kako god, svaka čast!

ono što me je najviše zainteresovalo nije, naravno, eventualni novi dokaz za postojanje Boga ili života izvan naše planete, nego pre svega mogućnost da se veštački utiče na meteo uslove, pa i na ponašanje ljudi, tj. na dobre i loše vibracije u atmosferi  :o
« Poslednja izmena: 23. Maj 2008. u 17:56 beket »

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 47
Odg: Vreme, priroda i ponašanje ljudi
« Odgovor #7 poslato: 23. Maj 2008. u 18:59 »
Eh da: osnovna stvar u iznalaženju novog, jeste smelost da se piše o tome.

Što se Boga tiče: Postoji li? Pitanje je staro koliko i čovečanstvo. Teologija tvrdi da jeste, dok nauka odbacuje svaku pomisao o tome. Međutim, ako je neko pomislio da je 2008. godina nakon Hrista nastupio potpuni sumrak bogova, moram izneti da nam pomoć dolazi s neočekivane strane - upravo od predstavnika nauke.
Isto onako kako su Dekart, Kopernik, Njutn i Galilej smatrali kako su njihove nauke direktni uvid u duh Božiji, isto tako se i danas smatra da se prirodnim naukama može stići do Boga. U ovome je poodmakla naročito astrofizika, koja zahvaljujući "teoriji praska" stavlja nauku i teologiju na neku vrstu zajedničkog polazišta, podupirući time smele teorije kako su nauka i tehnika, bogougodne discipline.
O ovoj temi bih svakako i ja imao dosta za i protiv, jer volim gledati stvari sa više strana, ali mislim da bismo preterali sa temama koje izlaze već iz domena meteorologije.
U osnovi, da skratim ovu temu dok se ne proširi: ako On nikada, ni pre ni posle Praska nije postojao, efekat koji je u prethodnim milenijumima zahvaljujući svom nepostojanju ostavio na ovaj svet, najveći je placebo efekat svih vremena.

A što se tiče uticaja na um veštački... to se radi, već oko 50 godina. Kako kontrola uma, tako i kontrola meteo uslova. Tesla je o ovome dao ideje (i čak ideje za uređaje). Ostalo je razraditi ih.
Naravno, nisu poznati široj publici.

Ja čak posedujem uređaj (svi ga imate u kućama (eto opet zagonetke :) ... dobije peticu ko otkrije šta je hahaha.... ), za generisanje poznatog "belog šuma" koji utiče na moždane talase. Kao primer: ako se njime izazove glavobolja, neće je ni jedan lek odagnati. Ili tretiranjem 15. minuta ovim talasima, osećamo se kao da smo spavali osam sati itd.
Naravno, ovakve stvari su jako nezgodne za experimentisanje, pa od toga treba bežati. Najbolje je čekati gotove rezultate, kada neko pre nas obori Windows na mozgu :)

Inače, zaboravio sam napomenuti, da se određene vibracije zemlje, poznatije kao Šumanova rezonansa, a otkrivene od strane Tesle kao stacionarni talas, poistovećuju sa poznatim "fazama" rada mozga (alfa, beta itd). Poistovećuju se frekventno... da li je otud, zemlja jedan veliki mozak, a svako od nas po jedan neuron?? Još jedno drčno pitanje.

Uglavnom: ko je za moje spaljivanje, neka kaže. Ukoliko je to uslov za sticanje novih znanja (ili makar samo pitanja), vredno je ljudskog života. A možda uđem u legendu hahahaha...... :)

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Vreme, priroda i ponašanje ljudi
« Odgovor #8 poslato: 27. Maj 2008. u 12:56 »
Citat
Astrologija recimo, ne počiva na magiji, niti bilo čemu sličnom. Ja sam se zaista prepirao sa nekolicinom njih, koji su želeli reći da je to nauka. Možda. U pitanju je sledeće: sve planete sunčevog sistema rade to što astrologija kaže da rade. Dakle u određeno vreme, zračenje se pojačava, smanjuje, menja za ljude određenih osobina (koji su kategorizovani sasvim pogrešno, astrološkim znacima itd). Sve je ovo istina.

Ako astrologija deluje na taj nacin na koji kazes da deluje, tek je onda bezvredna.
Jednostavno, na taj nacin vise deluje lekar, majka, metalni krevet na bebu i posle odraslo coveka nego Merkur.

Citat
Ja čak posedujem uređaj (svi ga imate u kućama (eto opet zagonetke Smiley ... dobije peticu ko otkrije šta je hahaha.... ), za generisanje poznatog "belog šuma" koji utiče na moždane talase.

Radio aparat?
Tesko da ce tako da se utice na mozdane talase.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Vreme, priroda i ponašanje ljudi
« Odgovor #9 poslato: 27. Maj 2008. u 14:34 »
Veoma zanimljiv, opširan tekst koji mi je probudio interesovanje za dosta stvari koje bi rasparčale ovu temu na više celina.

O tome o čemu si pričao znam malo, gotovo nimalo, ali sam siguran da fen utiče na moje raspoloženje i to mnogo ekstremnije nego kod većine drugih ljudi, a čak nije uticaj nikakvog zračenja niti radio talasa. Kako obožavam sneg, fen kada donese otopljenje i kada se ona prelepa belina počne topiti srce me zaboli i postanem veoma nervozan i tužan. Obično totalno razočaran se bavim drugim stvarima i trudim se da ne mislim na to. Kao kada vaš tim za koji ste navijalu u fudbalu izgubi važnu utakmicu i nikako sebe ne možete utešiti sem da se bavite drugim stvarima koje će vam skrenuti misli. Ili kada vas ostavi devojka koju iskreno volite. Uteha ne postoji. Trudite se da ne mislite na nju (njega) jer smatrate da je to jedina uteha. Eto pokušao sam da dočaram moje osećanje kakvo izaziva fen i mislim da nema direktne veze sa svime što je Nele opisao što ne znači da poričem te teorije čak šta više sasvim verujem u njih. Naravno ljubav prema osobi suprotnog pola i razočarenje se ne može porediti sa osećanjima koje izaziva topljenje snega u meni ali ne zamerite mi nisam mogao drugačije to da opišem. Pokušavam usput da kažem kako neki događaji mogu kod nas izazvati promene u raspoloženju više nego vremenske promene. Naravno nisam otkrio Ameriku svi vi već to znate, ali postavlja se pitanje ako smo se već toliko udubili u temu da li su ustvari naša osećanja diretkno povezana uticaju još nečega...

Ja lično ne verujem u Boga i sebe smatrama ateistom i to ne zato što je to moderno nego zato što u svojoj glavi imam teoriju zbog koje imam razloga da tvrdim sebi tako nešto. Daleko od toga da zameram vernicima. Čak šta više ih poštujem i voleo bih da budem u njihovoj koži jer vera ustvari je kako kaže Nele sjajan placebo efekat.  :) Jednostavne brojne strašne stvari koje vam se dese, kada nailazite na teške trenutke u životu vera vas najbolje leči. Ja nažalost zbog mog tvrdoglavog stava prema Bogu se mnogo teže tešim i mnogo teže doživljavam gubitak neke voljene osobe. (mislim i na onaj pravi gubitak  :(). Ja nažalost ljudski rod smatram dosta uobraženim i prepotetnim. Ljudi naime misle da su najpametnija stvorenja koja mogu sve objasniti i onda kada dođu u ćorsokak ne tvrde kako neke činjenice prevazilaze ljudski um i ne moguće je objasniti ih već i to pokušavaju da objasne postojanjem bića koje sve to kontroliše i eto jednostavnog odgovora. Ljudi su pre mislila kada seva da su to signali od Boga jer nisu znali to drugačije da objasne, zar to nije lep primer svega što sam rekao. Zar ne primećujete da kako se razvija nauka i tehnologija ima sve manje vere. Jednostavno sve što je prepisivano Bogu uskoro je bilo objašnjeno naukom. One stvari koje ne možemo da objasnimo ili nikada nećemo moći ili one prevazilaze čovekov um. Ima jedna velika mana vere u Boga. Nauka treba da se razvija. Ako nešto što ne možemo da objasnimo pripišemo Bogu postoji relativna opasnost da se ta naučna sfera više ne izučava ili je bar manji broj ljudi zainteresovan za istu. Naučni rad podrazumeva pokušaje objašnjenja nečega što nije objašnjeno. Nije slučajno da u sredinama gde ima više obrazovanih ljudi, procenat vernika je primetno manji. Čak i nauka kojom se bavim može dosta biti kontradiktorna sa verom u Boga. Nauka o softverskom inženjerstvu bi se teško razvila u protivnom. Glavna poruka između ostalih i motivacija nastanka iste je da razvoj softvera u današnje vreme prevazilazi intelekt jednog čoveka . No da ne dužim već sam otišao predaleko...

Eto malo sam se i ja sada raspisao i pobegao i u neke druge teme koje su meni podjednako zanimljive. Nadam se da ste shvatili šta sam hteo da kažem jer ono o čemu razmišljamo se ne može staviti u par rečenica, a knjigu da pišem malko sam uškripcu sa vremenom.    :D

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Vreme, priroda i ponašanje ljudi
« Odgovor #10 poslato: 27. Maj 2008. u 17:32 »
Ne bih se složio s tobom  !!!!!!!

Ljudi naime misle da su najpametnija stvorenja koja mogu sve objasniti i onda kada dođu u ćorsokak ne tvrde kako neke činjenice prevazilaze ljudski um i ne moguće je objasniti ih već i to pokušavaju da objasne postojanjem bića koje sve to kontroliše i eto jednostavnog odgovora. Ljudi su pre mislila kada seva da su to signali od Boga jer nisu znali to drugačije da objasne, zar to nije lep primer svega što sam rekao.

to nije nikakav dokaz, koji su to ljudi govorili da sijevanjem dobivamo signale od Boga ? ljudi su mislili.... a znam da  misliti i s*ati nije isto.

Zar ne primećujete da kako se razvija nauka i tehnologija ima sve manje vere.

netočno , to nema veze s time.

Jednostavno sve što je prepisivano Bogu uskoro je bilo objašnjeno naukom. One stvari koje ne možemo da objasnimo ili nikada nećemo moći ili one prevazilaze čovekov um.

ma da a koje su to stvari ? Mješaš vjeru i znanosti, a to ne ide tako.

Ima jedna velika mana vere u Boga. Nauka treba da se razvija. Ako nešto što ne možemo da objasnimo pripišemo Bogu postoji relativna opasnost da se ta naučna sfera više ne izučava ili je bar manji broj ljudi zainteresovan za istu. Naučni rad podrazumeva pokušaje objašnjenja nečega što nije objašnjeno. Nije slučajno da u sredinama gde ima više obrazovanih ljudi, procenat vernika je primetno manji. Čak i nauka kojom se bavim može dosta biti kontradiktorna sa verom u Boga. Nauka o softverskom inženjerstvu bi se teško razvila u protivnom. Glavna poruka između ostalih i motivacija nastanka iste je da razvoj softvera u današnje vreme prevazilazi intelekt jednog čoveka . No da ne dužim već sam otišao predaleko...

Imaš kriv pogled prema vjeri i znanosti !!! To se jednostavno treba gledati na drugčiji način.



btw, nadam se da se nisi uvrijedio to je moje mišljenje o tome  :!:
« Poslednja izmena: 27. Maj 2008. u 17:43 COJA »

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Vreme, priroda i ponašanje ljudi
« Odgovor #11 poslato: 27. Maj 2008. u 17:45 »
Ne bih se složio s tobom  !!!!!!!

to nije nikakav dokaz, koji su to ljudi govorili da sijevanjem dobivamo signale od Boga ? ljudi su mislili.... a znam da  misliti i s*ati nije isto.

Nisam rekao da je dokaz već primer koliko je vera relativna. Ja mislim da se vera svodi na "misliti". Znati je već mnogo stroža reč....

netočno , to nema veze s time.

Naravno da ima. Govorio sam u uzročno posledičnim vezama. Naravno da vera može biti uzrok ograničenjim u razvoju nauke i tehnologije. Vera čak i zabranuje razvoj nekih nauka. Direktan dokaz je kloniranje. Ako tu nije povezana vera sa naukom onda ne znam gde je.  :-\

ma da a koje su to stvari ? Mješaš vjeru i znanosti, a to ne ide tako.

Ne mešam veru i nauku. Znam šta je nauka, a šta je vera vrlo dobro. Reč mešati dva pojma znači ne praviti razliku ili povremeno nepraviti razliku između ta dva pojma. To sigurno nije slučaj.

Imaš kriv pogled prema vjeri i znanosti !!! To se jednostavno treba gledati na drugčiji način.

Ja nisam rekao da sam ja sto posto u pravu i ne pkušavam nekom da namtnem svoje mišljenje samo sam ga izneo. Ja poštujem tvoja razmišljanja i tvoju odluku, poštuj i ti moja.


Van mreže Brandzi

  • **
  • Poruke: 700
  • Starost: 42
  • Lokacija: Zemlja snova :)
Odg: Vreme, priroda i ponašanje ljudi
« Odgovor #12 poslato: 27. Maj 2008. u 20:18 »
Mislim da smo malo otisli u off!  :rules:
Ova tema se zove Vreme, priroda i ponašanje ljudi, prema tome bilo lepo da se toga drzimo.
Ako hocete da se prica o veri onda i otvorite temu!
Zivot je lep, samo ga treba znati ziveti...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 47
Odg: Vreme, priroda i ponašanje ljudi
« Odgovor #13 poslato: 27. Maj 2008. u 23:44 »
Ja ću samo još sada, ali pažljivo, tako da mi se ne može zameriti za eventualni off topic :)

Prvo ptprincu: ljudi jesu sastavni deo atmosfere. I elektrostatika zaista snažno utiče na naše ponašanje iz dana u dan, naime svi takvi meteorološki faktori. Rekao si da hoćeš iz tog razloga da proučavaš elektrostatiku atmosfere. Ovo je super. I sam sam se zanosio istim idejama. Problem je što bi bio potreban manji tim ljudi za tako nešto: elektroničari, medicinari, meteorolozi itd. jer mi, ako i merimo promene u atmosferi kroz vreme, naš deo posla bi bio odrađen, ali ne bismo imali dovoljno podataka o radu mozga u tim istim trenucima recimo. Ja trenutno (pošto mi brat radi na institutu u Sremskoj Kamenici kao lekar), pokušavam doći do EEG aparata.. preko veze. Jer ovo bi već bilo opsežnije ispitivanje. Niko to do sada nije radio, naročito ne zvanično. A bilo bi ne jako, već extremno interesantno!
Mislim da je tu problem. Meteorolozi su nezaobilazan deo takvog tima, ali teško je u našoj zemlji pokrenuti tako nešto. Možda i nije, pošto bismo uz donacije (kao što je prepustiti nam EEG aparat neko poslepodne, jer se taj uređaj svakako koristi jednom mesečno), mogli sami izvesti najveći broj nalaza, bez da nekome oduzimamo vreme.
Ideja jeste, da se naparavi ozbiljan projekat, pa da se on predloži našoj naučnoj organizaciji. Obzirom da poznajem i lično najveći deo te oranizacije, mislim da oni ne bi na to pristali, sem dok im se sve ne servira kao već gotovo na tacni. Ali, vredelo bi probati. Bio bi to veliki korak ka razumevanju interakcija prirode sa ljudskom psihom.

Za Zarazu: Kosmički talasi su moćniji nego što možeš i pretpostaviti, naročito za nas. Polivaju nas bilioni različitih frekvencija, koje su jako tesko usklađene i njima možeš zahvaliti za svoje postojanje u formi u kakvoj jeste. Astrologija je prosto kvazi nauka, koja je izrasla iz nečijeg ispravnog razmišljanja, da kosmički objekti zrače i utiču na našu psihu. Ovo je lepo rečeno, ali je sve ostalo iskrivljeno (kao što je to i regularnost sutrašnjeg dana po astrološkim znacima itd).
Dakle teško je reći da jedan deo prirode (kao što je onaj bliže nama), može ostaviti jači uticaj na nas, nego Merkur. Astrologija je dakle ispravna samo u tvrdnji da postoji jaka veza između nas i planeta (kosmosa uopšte). Sve ostalo je nastalo kasnije, kada je neko iz ruku nauke preuzeo tu ideju. Jer ne može dati predikcije u budućnost.
A lekar, krevet i ostalo što si naveo, takođe su pod uticajem prvo ovih sila, pa tek onda interaguju sa tobom koji ih primećuješ. Otud, naš svet je predivno konstruisan kao jako zavistan od rasporeda zračećih elemenata koji nas okružuju. Ako se to sasvim malo promeni, ko zna kako se može završiti po nas.

Za Joe-a: Čitav svemirski prostor je vibratoran. Zajedno sa nama u njemu. Nikako, ali nikako, ne može se odvojiti naše postojanje, spavanje, sanjanje, buđenje jutrom, doručak, kafa, posao itd, a da sve to nije povezano sa ostatkom univerzuma. Fen nastaje uticajem zračenja, a njegov efekat menja neka druga. Jer zračenje nikada ne ide samo. Uvek ima kao posledicu nešto drugo, ili je prudukt nečeg prethodnog. Svoje ponašanje, sled događaja, čak i misli koje smatraš originalnim, kada nastaju, osećaš kao da dolaze sa nekog drugog mesta. Naučnici često umetnički opisuju to kao "izvor sa kojeg se dolazi do saznanja". On je nedefinisan u nauci, ali je jednostavno, rečima obeležen osećaj, o sumnjivom poreklu naših umnih aktivnosti.

Naša osećanja jesu povezana. Koliko ti se puta samo desilo da osetiš nešto što neko drugi misli ili oseća. Samo je pitanje koliko si vodio računa o tome. Dešava se svakodnevno. Ili da sretneš nekoga na koga si neposredno mislio, ili da te ta osoba pozove telefonom. Ova vrsta biokomunikacija funkcioniše na istom principu, tj koristi isto zračenje koje nas okružuje, samo ga fokusira u svom pravcu. Nauka jedino nema odgovora, koji su talasi u pitanju. Nekada je odgovor trebalo da objasni eter, ali je odbačen. Međutim, dobra je ideja i još uvek nije dokazano njegovo neprisustvo.

Da bi se govorilo o Bogu kao još jednom u sledu vibracija koje osećamo (njime obično podrazmevamo svo oscilovanje o kojem pričam), ne može se reći da ne postoji, ali isto tako, teško je ne pokazati sumnju u neke tvrdnje.
Dakle, od Boga, ili od majmuna, sledilo bi pitanje? Početak odgovora na sva naša pitanja uopšte ne počinje ovde, niti o ovim temama, već o jednoj oblasti, koja svirepo podilazi sve ostale, jer je na njoj zasnovana: zakone početnih uslova. Ne treba mi govoriti ovde kako ovo nema veze sa psihom ili ponašanjem ljudi, sa meteorlogijom ili fizikom.... jer IMA i to direktno. Ali, da bismo nešto mogli tvrditi, potrebno je sagledati istu stvar iz više uglova, najbolje svojih sopstvenih.

Hipoteza koju sam iznosio na predavanjima i na koju nsiam dobio odgovor od bilo koga do danas je sledeća: nauka se zasniva na moćnoj, ali obično neformulisanoj pretpostavci da postoji veza između realnog sveta i sveta teoretskih modela. Za napredak u nauci je presudno verovanje da u stvarnosti postoje izvesne pravilnosti koje je moguće otkriti procesom racionalnog istraživanja. Iako su, očito, mnogi teoretski modeli sveta samo privremeni, i imaju mane, oni oslikavaju neke aspekte realnosti. Iako su naučne teorije samo pronalasci ljudske misli, ipak se pretpostavlja da sadrže bar neke elemente "spoljnjeg sveta". Da li?

Pretpostavka da spoljašnji svet ima sistematske osobine koje mogu biti spoznate i uključene u jedan koherentan pogled na svet, dolazi pre iz religije nego iz nauke. I u jevrejskoj i u muslimanskoj iu hrišćanskoj tradiciji, postoji racionalno božanstvo koje je stvorilo svet ali je ostalo odvojeno od njega. Ovakvo verovanje bilo je prisutno i u radovima Isaka Njutna i njegovih savremenika u 17. veku, u vreme kada se rađala moderna nauka. Ova teistička dimenzija u nauci je odavno izbledela, ali se gotovo nije promenila pretpostavka da postoji prirodan poredak u fizičkom svetu.
Ove pravilnosti su najuočljivije u oblasti fundamentalne fizike. Fizičkim zakonima se formulišu najopštije sistematske osobine prirode. Opšti fizički zakoni, kao što je na primer, zakon gravitacije (da je privlačna sila između dva tela srazmerna proizvodu njihovih masa, a obrnuto srazmerna kvadratu njihovog međusobnog rastojanja), smatraju se univerzalnim, apsolutnim i večnim. Na taj način, oni dobijaju izvesne atribute koji su ranije bili vezani samo za Boga. Ovi zakoni su formulisani u obliku relativno jednostavnih matematičkih iskaza ili jednačina. Time se stiče utisak da, na nivou fundamentalne fizike, sveukupnu kompleksnost prirodnog sveta podupire tek nekoliko elegantno-jednostavnih matematičkih principa.
Bez svega ovoga, bez poznavanja POČETKA, teško je govoriti i o kosmičkim talasima i o Bogu i o Prirodi. Dakle, prve stvari prvo.

Veoma je zbunjujuće pitanje "gde" su lokalizovani ovi zakoni. Iskazi kojim se oni formulišu su matematički, tako da se pitanje o lokalizaciji fizičkih zakona svodi na pitanje o tome gde se nalazi oblast matematike? Platon je verovao da matematički iskazi, kao što je, na primer, "postoji neograničeno mnogo celih brojeva", predstavljaju večne, transcedentne istine. Celi brojevi (ili njihove osobine), ne postoje nigde u prostoru i vremenu, a ipak se sa sigurnošću može reći da u nekom smislu zaista postoje. Mnogi moderni matematičari dele (ponekad tajno), ovo Platonovo shvatanje matematike. S druge strane, neki tvrde da matematike ne postoji sama po sebi. Oni kažu, da matematičari ne otkrivaju matematiku, već je izmišljaju. U ovom slučaju, filozofski status matematičkog iskaza, kao što je onaj o celim brojevima, postaje sličan statusu iskaza "Romeo voli Juliju" što je tačno, ali samo snagom ideje Viljema Šekspira.

Nadugačko, pokušavam reći, da je broj kombinacija jako veliki, te da bez poznavanja svih njih, teško možemo polemisati bilo šta drugo.
Moje skromno znanje iz ove oblasti, govori da je tako.

Coja: Teologija je objašnjavala da sevanje dolazi od udaraca bičem Bogova... Bog je napravio zemlju, more i kopno, dan i noć oblake itd. Zatim se javila nauka i izbila Bogu njegove prerogative iz ruke: danas znamo da dan i noć nastaju okretanjem zemlje oko svoje ose i oko sunca. Zemlja je nastala tektonskim pomeranjem tla i erozijom. Munje su električni napon između oblaka i zemlje, snage 50.000 kulona. Postavilo se pitanje: Bože, gde si?
Pojavom antimeterije, ono što se malo zna, jeste izazvalo jako veliko interesovanje katoličke crkve za sve to, čak su prinošene i donacije, ovakvom radu nuklearnih akceleratora, jer je Papa smatrao (vođen svojim savetnicima), da se iza antimaterije možda krije Antihrist??

Ja nisam protiv nauke, ali nauka i teologija imaju iste korene: obe tragaju za istinom. I dok god je tako, obe su ispravne. Međutim, najveći krivac današnjeg psihotičnog ponašanja sveta je upravo tehnologija. Možda ćete naći ovo čudnim od mene, jer mene, bar tako izgleda, to interesuje. Ovde se vraćam na prethodno spomenuto o poreklu iskaza, a to je da treba stvari sagledati iz više uglova. Iako nikada neću biti proti nauke, ja znam koliko je ona ljudskoj rasi nanela zla u prethodnim decenijama (Tesla je najveće zo koje je hodilo ovom planetom, a da to nije ni znao). Pitanje koje ja postavljam je sledeće: jesmo li srećniji... kao ljudska rasa? Da li je svet fundamentalno gledano bolje mesto, zbog nauke i tehnologije?? Mi odlazimo na besciljne poslove, uzimamo isto tako bezvredne i ograničene odmore, kupujemo iz kuće, surfujemo internetom, ali se u isto vreme osećamo odsečeniji i usamljeniji nego bilo kada u ljudskoj istorjiji. Zbog smisla. Šta je smisao? Postajemo društvo koje kao da gubi iz vida svoj cilj u kretanju.
Kupujemo stvari kojih kod kuće već imamo pet, kako bi ispunile naše praznine. Ovu psihologiju je tako lako videti na svakom koraku (mobilni telefoni su primer).
Dakle, naukom, jeste religija izgubila mnogo. Čak se gubi iz vida njen pravi smisao.

Govoriš o nauci i umetnosti. Prava je retkost slušati o tome, jer ovo su dve oblasti koje su načinile svet kakav znamo. Nemoguće je dragi prijatelju, mešati nauku i veru. Jer obe su istog korena, samo drugačije definisane za nas. Jednoga dana, kada se tehnološki popnemo jako visoko na brdo saznanja i pogledamo na drugu stranu, kada se popnemo na sam vrhunac nauke, videćemo da religija tamo sedi već jako dugo vremena.

Umesto svog mišljenja, mi moramo dati šansu bezbrojnim mogućnostima. Napraviti paralele između stvari koje naizgled deluju nepovezano. Primer su i tekstovi kojima sam pokušao ukazati na to, koliko je meteorologija široka nauka. I zaista jeste. A i da je poveza sa svim drugim, kao što je i obrnuto.
Vidiš, zdrav čovek, nije onaj koji nema bolest. Već onaj koji ima opšte materijalno, fizičko, duhovno blagostanje. Tako se definiše zdravlje u nauci. Čim jedna od tih stavki zakaže, čovek nije zdrav, iako izgleda fino na prvi pogled. Različiti su vidovi bolesti.
Isto tako, ne može se u nauci tvrditi nešto, bez da se uzmu u obzir sve realnosti. A ovo je jako teško. Zato, kada te neko ne razume, prvo pokušaj prosuditi koliko ta osoba ima sposobnosti da te razume, ili koliko ima znanja.

Suštinski, svi ste u pravu. Ja samo pokušavam "kratko" objasniti zašto i kako, koliko mogu, jer se ne razumem toliko u sve to (verovatno zato pišem ovoliko :) )

Još bih samo želeo ispričati jednu pričicu, koja govori o svemu ovome o čemu sada polemišemo, od samih početaka. Pre 30 miliona godina, čovek je bio podeljen u dva tabora: ljudi koji su živeli na severu, u predelima hladnoće, tame i snega, bili su fizički jaki, morali su loviti mamute i slične velike životinje kako bi preživeli. Nisu bili naročito inteligentni. Preživljavali su isključivo zbog nagona koji su odnosili prevagu.
Ukoliko bi jedan član njihovog plemena umro, oni bi ga ostavljali u položaju u kojem je umro. Ne bi ga sahranjivali, niti ritualizovali na bilo koji način. Oni su ga oplakivali i nastavljali dalje svoj život.

Sa druge strane, postojali su ljudi koji su živeli na južnoj hemisferi (današnja Afrika). Oni su bili suvi, visoki, prilagođeni uslovima visokih temperatura. Morali su prelaziti kilometre u potrazi za hranom. Veoma često i desetine kilometara, pa bi toliko pešačenja sigurno umorilo žeđu. Međutim, počinje se u ljudskoj civilizaciji javljati u tim trenucima nešto što danas poznajemo jako dobro, a što je pomoglo našem opstanku.
Oni su uzimali ogromna nojeva jaja i praznili ih. Punili su ih vodom i nosili u torbama, na svom putu ka lovištu. Na određenim mestima, zakopavali bi te čuturice s vodom i obeležavali mesto, kako bi znali da ih pronađu pri povratku.
A-HA!! :) Javilo se nešto što je promenilo čovečanstvo zauvek!... nešto što od tog trenutka podiže ovu civilizaciju na neverovatan prag više... MAŠTA! :)

Ona je zaslužna za ono što smo danas. Ukoliko bismo se vratili u to vreme i uzeli jedno dete, doneli ga ovde i odgajali sa svojom decom, ono bi bilo intelektualno potpuno isto kao deca koju vidimo svakodnevno. Od tog vremena, toliko miliona godina unazad do danas, nismo se promenili ni jedan jedini procenat. Samo smo uključili prijemni aparat, koji je kod nekih šireg, kod nekih užeg opsega... te apliciramo ono što on prima i prihvatamo kao slobodnu volju.
A Bog... Bog je 213...

Naravno, ja slabo znam o tim stvarima, tako da... ne kažem da sam u pravu. Kako god. Izvinjama se svima na pogrešnim temama, kao i na dužini pisanja... nemojte me ljudi pobuđivati toliko hahaha.... :)

Laka noć svima!

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Vreme, priroda i ponašanje ljudi
« Odgovor #14 poslato: 29. Maj 2008. u 00:00 »
a u Nele jesi se raspisao, mogao bi roman napisat  :!: :!:

Neću ništa reći jer bi se to moglo završilo na još večem off-topicu.