Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Informacije, pitanja i odgovori  (Pročitano 245749 puta)

Van mreže nikt

  • *
  • Poruke: 37
  • Lokacija: 23314 Руско село
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #240 poslato: 01. Januar 2013. u 01:49 »
Станица не региструје њен положај.

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.190
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #241 poslato: 01. Januar 2013. u 10:40 »
S obzirom da je kvar nastao kao posledica pada senzora koji su izazvale ptice, najverovatnije se radi o nekakvom mehanickom kvaru.
Sa slike se moze videti da je veza vetrulje spojena putem kabla, pa prvo treba proveriti veze kablova, a ako je to u redu neminovno sledi demontiranje vetrulje, rasklapanje i defektaza kvara.



Van mreže nikt

  • *
  • Poruke: 37
  • Lokacija: 23314 Руско село
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #242 poslato: 01. Januar 2013. u 22:00 »
Гледаћу да решим проблем ових дана,само да прођу новогодишњи празници и магла!
Ако затреба купујем нову!

Van mreže Raja

  • **
  • Poruke: 1.194
  • Starost: 30
  • Lokacija: Pančevo
    • Pancevo
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #243 poslato: 03. Januar 2013. u 18:36 »
Proslo je verovatno vec i pola godine od toga,al nikako da pitam za to,stalno zaboravim :)
Zasto se podaci sa AMS azuriraju na svakih 20ak minuta,znam da je ranije bilo na svakih 5 minuta?

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #244 poslato: 13. Januar 2013. u 02:12 »
Od danas u mrezi imamo i Užice -)

Bodo, što od juče Babin Zub kasni sa vremenom za jedan sat?

Zasto se podaci sa AMS azuriraju na svakih 20ak minuta,znam da je ranije bilo na svakih 5 minuta?

a i ovo je sredjeno :)
« Poslednja izmena: 13. Januar 2013. u 03:46 Boda Tajson »
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.190
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #245 poslato: 13. Januar 2013. u 12:01 »
Podaci su se ažurirali na svakih 5min  :jupi:,

 ALI nakon 10 časova ponovo na 20 minuta  :axe:



Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #246 poslato: 13. Januar 2013. u 15:13 »
Da, vidim, tako je bilo i prosli put. Ja namestim na 5 min da se nesto izvrsava, a to se kasnije samo promeni na 19min :(

Kontaktirao sam podrsku da vidim gde je problem.
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.609
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #247 poslato: 13. Januar 2013. u 18:20 »
p.e.dj.a dobrodosao u mrezu. Konacno jedna stanica juzno od Beograda.

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #248 poslato: 13. Januar 2013. u 18:54 »
Sad se podaci osvezavaju na svakih 15min. Iz podrske kazu da je to minimalni interval :(

Bar znamo na cemu smo.
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #249 poslato: 17. Januar 2013. u 00:53 »
Zbog cega na AMS Uzice pise max tem -100,min. Temp +100,nije prvi put,i pre neki dan je tako pisalo, u ovo doba?

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.190
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #250 poslato: 17. Januar 2013. u 09:26 »
Mislim da je u pitanju softverska greška programa Weather Display, koji nakon ponoći treba da "poništi" vrednosti Tmax i Tmin i da ažurira nove (aktuelne), ali on iz nekog razloga postavi granične vrednosti (+-100C) i tek kasnije ažurira prave. Ovo ne bi trebalo da traje duže od 10 min, odnosno u 0,10h bi trebalo sve da bude u redu.



Van mreže Raja

  • **
  • Poruke: 1.194
  • Starost: 30
  • Lokacija: Pančevo
    • Pancevo
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #251 poslato: 19. Januar 2013. u 22:27 »
Gde mogu nabaviti ispravljac napona od barem 15V ,ne vredi ovaj moj sto imam,slab je,juce kad su pocele jace padavina i kad je temperatura otisla na -2°C,sneg nije stigao da se otopi i kisomer je ostao zatrpan..
« Poslednja izmena: 19. Januar 2013. u 22:43 ra.stefan »


Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.190
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #252 poslato: 21. Januar 2013. u 18:31 »
Kakav ti je sada transformator koji napaja grejac (koliki napon)?
Snaga grejaca se povecava sa kvadratom napona napajanja (P=U*U/R)
Na primer ako napon napajanja od 10V napaja grejac snage 5W, pa se napon poveca na 15V, sto je povecanje napona za 50%,
tada ce snaga grejaca biti 11,25W, odnosno uvecace se za 125%.
Zbog toga treba biti obazriv kod povecanja napona, da se ne pretera i dodje do prevelikog zagrevanja, isparavanja i gubitka padavina.
Bolje resenje je prilikom niskih temperatura ili pojacanog vetra, uraditi izolaciju oko povrsine koja se zagreva i u tu svrhu moze posluziti i najobicniji šal. Takodje, dobro resenje je i trafo sa tri izvoda, odnosno dva napona na izlazu (sekundaru), gde se u zavisnosti od spoljasnjih uslova odabira sa kojim naponom vrsiti zagrevanje.
« Poslednja izmena: 21. Januar 2013. u 19:19 rade »



Van mreže Zelimir a

  • **
  • Poruke: 546
  • Starost: 60
  • Lokacija: Vrsac
  • Najteže je naučiti nenaučenog učitelja
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #253 poslato: 22. Januar 2013. u 09:57 »
Ima li neko konkretno rešenje za problem sa relativnom vlagom vazduha na  meteo stanici La crosse WS 2350 .Boce je vec nesto pisao o ovom problemu ali ne vidim nacin kako da softverski korigujem vrednosti koje nikada ne predju 80%.To je zaista najveća slabost ove stanice , osim što na povečanje vlage izuzetno sporo reaguju,vrednost se zakuca na 80 i tu ostane tako da 80% bude jednako 100%.Na manjim vrednostima vlage sve je ok. tako da korekcija "off set" ne može da bude rešenje jer tada na manjim vrednostima dobijam veće nerealne cifre.Takodje ni sa "slope" korekcijom ne ide jer i ona linearno menja stvari.

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.190
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #254 poslato: 22. Januar 2013. u 18:11 »
Neznam kada si kupio stanicu i da li je to sept. 2010. od kada su dostupni podaci u arhivi mesecnih izvestaja i da li si kupio novu, ali se uocava da i te 2010. godine ima odstupanja, a kako vreme protice odstupanja se povecavaju i to kako i sam kazes prilikom vlaznosti vazduha koje su preko 80%.
Doduse vrlo visoka vlaznost vazduha (95-100%) se tesko ili uopste nemoze registrovati kod vecine AMS. Ja sam do sada imao tri meteo stanice (WS-2300, TFA Nexus i TFA Primus) i na niti jednoj nikada nisam imao vlagu vecu od 96%. Pre par godina sam cak i spoljasnji termo hidro senzor izlagao iznad posude sa vodenom parom, sto bi trebalo da bude 100% vlage, ali ni tada meteo stanica nije pokazivala tih famoznih 100%.
Vidim da i sam program WD ima u podesavanjima mogucnost da se vrednost vlage od 96% prikaze kao 100%.
Moguci problem moze biti zaprljanost samog senzora, odnosno da se uhvatio sloj prasine na njegovoj povrsini, koja na neki nacin apsorbuje vlagu, te se usled toga dobijaju nize vrednosti. To je barem lako da proveris, odnosno da ocistis senzor od nakupljene necistoce. Da bi to uradio moraces da otvoris kuciste termo-hidro senzora i dodjes do njegove povrsine koja je obicno zasticena plasticnim perforiranim poklopcicem. Ili izduvaj povrsinu senzora ili jos bolje pazljivo sa parcetom vate ocisti njegovu povrsinu, pa ces videti da li ima rezultata.
Pozdrav
« Poslednja izmena: 22. Januar 2013. u 18:23 rade »



Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.816
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #255 poslato: 22. Januar 2013. u 18:55 »
Moj zaključak za merenja na stanici WS 2307 koju imam je sledeći. Inače senzor se kod mene nalazi u meteorološkom zaklonu i stoji bez plastičnog poklopca koji ide u originalu.
U periodima kada ima strujanja vazduha (što jače strujanje tačnije merenje) korekcija od +5% je dovoljna. U periodima kada nema strujanja vazduha tj. vetra promena je sporija i korekcija ide od +8% do +13%. Kod mene je na WD postavljena korekcija od +5% tako da su vrednosti sredinom dana prilično tačne dok su jutarnje obično niže za 3-5% a večernje pri tihom vremenu su niže nekad i za 10-15%.

Van mreže Zelimir a

  • **
  • Poruke: 546
  • Starost: 60
  • Lokacija: Vrsac
  • Najteže je naučiti nenaučenog učitelja
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #256 poslato: 22. Januar 2013. u 20:06 »
Hvala na odgovorima , pokusacu da ocistim senzor , kako Rade predlaze, a korekciju od 5% sam vec uneo , bez nje ne bi stiglo ni do ovih 80%.

Van mreže Raja

  • **
  • Poruke: 1.194
  • Starost: 30
  • Lokacija: Pančevo
    • Pancevo
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #257 poslato: 23. Januar 2013. u 00:48 »
Kakav ti je sada transformator koji napaja grejac (koliki napon)?
Snaga grejaca se povecava sa kvadratom napona napajanja (P=U*U/R)
Na primer ako napon napajanja od 10V napaja grejac snage 5W, pa se napon poveca na 15V, sto je povecanje napona za 50%,
tada ce snaga grejaca biti 11,25W, odnosno uvecace se za 125%.
Zbog toga treba biti obazriv kod povecanja napona, da se ne pretera i dodje do prevelikog zagrevanja, isparavanja i gubitka padavina.
Bolje resenje je prilikom niskih temperatura ili pojacanog vetra, uraditi izolaciju oko povrsine koja se zagreva i u tu svrhu moze posluziti i najobicniji šal. Takodje, dobro resenje je i trafo sa tri izvoda, odnosno dva napona na izlazu (sekundaru), gde se u zavisnosti od spoljasnjih uslova odabira sa kojim naponom vrsiti zagrevanje.

Napon je bio samo 6V,zato sam i morao sa smanjim povrsinu kisomera,odnosno da vratim u prvobitno stanje gde je 1 impuls 0.7mm,ali ni to nije bilo dovoljno..
Sada sam sve to sredio,i od sutra ce kisomer opet raditi po principu 1 impuls 0.2mm padavina i uz to ce biti i grejac,nadam se da me ovaj put nece razocarati,cekamo padavine!  :kick:

Van mreže Zelimir a

  • **
  • Poruke: 546
  • Starost: 60
  • Lokacija: Vrsac
  • Najteže je naučiti nenaučenog učitelja
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #258 poslato: 23. Januar 2013. u 13:32 »
Moj zaključak za merenja na stanici WS 2307 koju imam je sledeći. Inače senzor se kod mene nalazi u meteorološkom zaklonu i stoji bez plastičnog poklopca koji ide u originalu.
U periodima kada ima strujanja vazduha (što jače strujanje tačnije merenje) korekcija od +5% je dovoljna. U periodima kada nema strujanja vazduha tj. vetra promena je sporija i korekcija ide od +8% do +13%. Kod mene je na WD postavljena korekcija od +5% tako da su vrednosti sredinom dana prilično tačne dok su jutarnje obično niže za 3-5% a večernje pri tihom vremenu su niže nekad i za 10-15%.
Samo jedno pitanje da li je taj originalni plastični poklopac namerno skinut sa senzora radi boljih rezultata ili ga jednostavno nema iz nekog drugog razloga.Ako je zbog boljeg očitavanja relativne vlage da probam i ja da ga skinem i stavim senzor u zakon bez njega.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.816
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #259 poslato: 23. Januar 2013. u 14:09 »
Meni je očitavanje temeprature nešto brže bez poklopca, pa sam isti sklonio jer mi ionako ne treba u zaklonu.