Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: April 2024  (Pročitano 22970 puta)

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.609
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: April 2024
« Odgovor #80 poslato: 20. April 2024. u 11:56 »
Koja smejurija od izlaza. Pa ovo je više da se ne prati uopšte. Izgleda da smo ga ,,urekli''.

Bolje da upeče sunce, barem da znamo na čemu smo.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: April 2024
« Odgovor #81 poslato: 20. April 2024. u 12:09 »
 Танка је линија од 50/100 до 0мм  нарочито код споменутог модела  :D
Све сте већ рекли 👍 Са напретком технологије из године у годину  метеоролошки модели су неупотребљивији, увек је било грешака али последње две године је буквално смехотрес и то не на неки далек период  :grin: Што је најјаче није до 1/2 модела већ су сви исти, склони су да у два излаза иду из крајности у крајност, чак ни енсембли ту не помажу   :tu:

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.802
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: April 2024
« Odgovor #82 poslato: 20. April 2024. u 12:10 »
I to malo padavina što najavljuju tajming im se baš razlikuje. Za moj kraj ec najavljuje kišu ujutro, gfs popodne, pa se ti sad opravi ako planiraš nešto da radiš.
Barem su u temperaturi složni ispod 10c.

Sent from my DN2103 using Tapatalk

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: April 2024
« Odgovor #83 poslato: 20. April 2024. u 12:20 »
Znao sam da će biti komentara za ovaj 06Z, idemo dalje, u sledećem run-u padavine ispod 0mm u celoj zemlji  :D

Jučerašnji i današnji 06Z, u okviru 72h:



Verovatno najluđi preokret u okviru 3 dana od kad pratim numeričke prognoze.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.395
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: April 2024
« Odgovor #84 poslato: 20. April 2024. u 13:36 »
 ^^ ^^

Ja sam juče proveravao da nisu zabagovali izlazi  :grin:

Inače, ja ovde vidim konstantnost jedino za Niš  :grin:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: April 2024
« Odgovor #85 poslato: 20. April 2024. u 18:00 »
Inače, ja ovde vidim konstantnost jedino za Niš  :grin:
Tačno ali kod nas to normalno, konstantni smo i u toku zime  :grin:

Na mreži krstivoje

  • **
  • Poruke: 837
  • Starost: 40
  • Lokacija: Рача Крагујевачка
  • volim lepo vreme samo kad pecam...
Odg: April 2024
« Odgovor #86 poslato: 20. April 2024. u 18:06 »
ovo je kao madjionicarska pretstava, gledas kartu sa padavinama, brojis desetine mm, stavis  u sesir i kad izvuces ponovo ono 0..... MAGIJA  :comeon:

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.923
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: April 2024
« Odgovor #87 poslato: 20. April 2024. u 20:14 »
Bilo je raznih preokreta, ali ovako nešto ja ne pamtim da se dogodilo, da toliko okrene priču  :/

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: April 2024
« Odgovor #88 poslato: 20. April 2024. u 20:18 »
Ajde što je ova nedelja presušila, nego što se i naredna tura u utorak/sredu isušila, pogovo za zapadne i severne, pa i centralne delove zemlje. Za jug i istok se još nešto i drži, ali pitanje je koliko će i to opstati.
I tako od potencijalno veoma kišne završnice aprila uz modele koji su što u operativnim, što u ensemblima išli i do trocifrenih akumuliranih količina padavina na kraju dođosmo do padavina na "kašičicu". ECMWF i GFS u poslednjim izlazima daju akumuliranih 7-8mm iz 2-3 ture do kraja meseca za ovaj deo zemlje, a znate i sami koliko se crtalo koliko juče još. A poznata stvar je da kad modeli jednom presuše jako teško vraćaju padavine.

U Beogradu je od početka godine palo tek 90mm padavina, a samo tri puta u istoriji su padavine u prvoj trećini godine, tj. prva 4 meseca imale dvocifrenu vrednost (apsolutni minimum 89mm iz 1934.).
Ekstremno toplo, ekstremno sušno, a da ne pominjemo i konvektivnu sezonu kojoj se još ni ne nazire početak i pored nikad viših temperatura.
April polako otpisujemo, čekamo maj.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže cicimoric

  • *
  • Poruke: 18
  • Starost: 47
  • Lokacija: Jermenovci / Juzni Banat
Odg: April 2024
« Odgovor #89 poslato: 20. April 2024. u 21:42 »


U Beogradu je od početka godine palo tek 90mm padavina, a samo tri puta u istoriji su padavine u prvoj trećini godine, tj. prva 4 meseca imale dvocifrenu vrednost (apsolutni minimum 89mm iz 1934.).


Nisam meteo zaludjenik nego pratim ovaj forum zbog poljoprivrede, a padavine belezim od 2004 godine ( svaka kisa upisana kog datuma je pala u ovih 20 godina ). Ove godine je kod mene palo 76 mm od pocetka godine. Zivim u mestu Jermenovci u opstini Plandiste nedaleko od Vrsca.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.210
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2024
« Odgovor #90 poslato: 22. April 2024. u 15:02 »
Za sutra, sem sigurne pogranične ture ka Bugarskoj i Rumuniji, kao da će postojati još jedna uska zona lepih padavina od Podkopaonika (kačeći mene rubno) i tamo dalje ka Trsteniku, Kruševcu, delu doline Velike Morave i delu planinskog venca ka istoku. Severnije slabo, jedino Banat ka Rumuniji ako se ovajdi.

Od prekosutra su u igri pljuskovi, ali što neko već reče to konvektivno jako slabo ide (taj početak konvektivne sezone). Proteklih godina nam je izgovor mogla biti prolećna hladnoća tj. produžena zima, ove ne može.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: April 2024
« Odgovor #91 poslato: 22. April 2024. u 20:10 »
Nema tu šta više bitnije da se doda. Poslednja tura konkretnijih slojastih padavina će sutra zahvatiti jugoistok i istok zemlje gde će uz akumuliranih i 15-20mm u proseku biti definitivno stavljena tačka na sušu. U ostatku zemlje će jaka košava odraditi svoje i pitanje je koliko će biti slojastih padavina, pre bi to bilo nešto konvektivno uveče sa frontom.

U sredu, četvrtak i petak se zadržava svežije i nestabilno vreme. Konvektivnih razvoja će biti svakodnevno, ali za ovaj deo oko Beograda jedino sreda popodne deluje nešto konkretnije. Svakako tu nema energije za neke jače razvoje, a ni za obilnije padavine na širem području.
Od vikenda po svemu sudeći nova stabilizacija uz osetno otopljenje, a biće i košave kao šlag na tortu.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: April 2024
« Odgovor #92 poslato: 23. April 2024. u 09:00 »
Jugoistok izgleda dobre padavine opet u cetvrtak... Konstantno  :blush:

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.923
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: April 2024
« Odgovor #93 poslato: 23. April 2024. u 09:13 »
Neke padavine će se već i nacediti, ima tu potencijala u danima što nam slede. Ali košava, pa hoće li jedan 1. maj proći, a da bude bez košave, jedva čekam letnje mesece da nas ostavi na miru  :angry:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: April 2024
« Odgovor #94 poslato: 23. April 2024. u 09:42 »
Jugoistok izgleda dobre padavine opet u cetvrtak... Konstantno  :blush:

Evo gledam i ja baš i ne verujem. I ta poslednja tura od ove ciklonske aktivnosti će natopiti tamo gde i sve prethodne, a i zaobići će tamo gde i sve prethodne.
Od petka izgleda stabilizacija svuda na duže staze, uz toplu košavu koja će brzo "poništiti" sve efekte ovih kišica od prethodnih dana.
Za Beograd modeli nešto bolji za ovo popodne, sad ima nekih 4-5mm u proseku, suv je standardno samo ECMWF. Za sutra svi daju pljuskove za ovaj deo, pa eto ako se posreći. Četvrtak već pomenuh.
Ovde već neverovatno izgleda vegetacija na otvorenom, ona žuta trava kao u savani, nekako tipično za drugu polovinu leta, nikako za kraj aprila. Do sredine maja će verovatno samo zemlja ostati.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.609
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: April 2024
« Odgovor #95 poslato: juče u 08:34 »
Danas u centru pažnje Srem, Beograd, jug Banata. Biće zanimljivo ispratiti popodne i moguće nestabilnosti. U ostalim predelima teško da će biti nečega. Što se tiče nove ture slojastih padavina u četvrtak, opet imamo uzanu liniju  sa padavinama od jugozapada ka severoistoku. GFS jutros to baš pomerio zapadnije, Izmeću Niša i Kruševca, pa bi to kačilo i moj kraj sa 10-15 mm. Ostali ga baš i ne prate.

Što se mene tiče može slobodno da nas preskoči ovog puta i da padne tamo gde treba. Od petka stabilizacija.
« Poslednja izmena: juče u 08:57 dikile »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.210
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2024
« Odgovor #96 poslato: juče u 09:18 »
Da, definitivno ta oblast u centru pažnje, svaki izlaz ponavlja to a i uklapa se sa putanjom ciklona na kopnu.

Što se natapače tiče, ne bi čudilo da se opet to pomeri zapadnije kao ovo juče čak i do ovde. Ali i ako to zataji, bar ovde je verovatan talas pljuskova kasnije tokom večeri. Još i prekosutra gde koji razvojčić, pogotovo na zapadu i jugu i onda ide stabilizacija. Iako će temperature rasti, nema ovoga puta govora o nekom značajnom toplom odstupanju, biće to baš prijatni stabilni dani uz košavu. Za sada prvomajski praznici deluju stabilno, ali o tome u drugoj temi.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.805
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: April 2024
« Odgovor #97 poslato: juče u 19:54 »
Prilično su se isušili modeli za naredni talas padavina, pogotovo icon i ec, neki prosek je oko 5mm mada se ni u prethodnim izlazima nije davalo mnogo preko toga tako da suša jeste ublažena ali je i peti mesec zaredom sa padavinama ispod proseka.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: April 2024
« Odgovor #98 poslato: danas u 21:13 »
Reklo bi se do Uskrsa mirno znaci mozda i celih 10 dana...