Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Dugoročna prognoza za leto 2006  (Pročitano 6650 puta)

Van mreže sunshine

  • Poruke: 5
  • Lokacija: Novi Beograd
Dugoročna prognoza za leto 2006
« poslato: 12. Maj 2006. u 20:17 »
Da li neko zna gde mogu da pronadjem dugorocnu prognozu vremena za predstojece leto?
Treba mi bar informacija da li ce naredni meseci biti kisni, susni ili umereni...
Unapred hvala!

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Dugoročna prognoza za leto 2006
« Odgovor #1 poslato: 12. Maj 2006. u 23:12 »
Pouzdanu dugorocnu prognozu samo Bog zna
Pazi dugorocne prognoze se prave na osnovu podataka iz proslosti. Znaci gledaju se zima, prolece, prethodna jesen, leto, uporedjuju se godine i tako dolazimo do krajnje orijentacione prognoze za neki duzi period.

Tako da nazalost, pouzdanu prognozu za sledece leto tesko da ces bilo gde dobiti.

Van mreže sunshine

  • Poruke: 5
  • Lokacija: Novi Beograd
Dugoročna prognoza za leto 2006
« Odgovor #2 poslato: 13. Maj 2006. u 13:18 »
a kako mogu da nadjem izvestaje o vremenu iz prethodnih godina?
Zvuci prosto neverovatno da se godine uporedjuju i da se tako zakljucuje....
A i klima nam se ocigledno poremetila....

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Dugoročna prognoza za leto 2006
« Odgovor #3 poslato: 13. Maj 2006. u 15:07 »
Ja zaista ne znam kako se rade dugoročne prognoze, ali moja iskustva govore da su u 90% slučajeva netačne. Jednostavno koliko sam pratio, prognoze za narednih 60 sati su pouzdane. Čim je prognoza za duži period ne uzimam je za ozbiljno već čisto orjentaciono.
Što se tiče izveštaja o vremenu za prethodne godine tu će ti verovatno Stefano bolje pomoći nego ja.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Dugoročna prognoza za leto 2006
« Odgovor #4 poslato: 14. Maj 2006. u 00:00 »
Sunshine imam ja podatke za Beograd za mnogo godina, od 1998 imam podatke za svaki dan znaci T.max, T.min, oblacnost, padavine i za poslednje 3 godine UV index, a za neke dane ima i max. brzina vetra kad je znacajna (Kosava ili olujni vetar).

Za mnogo godina izmedju 1920 i 1978 sam podatke skinuo na
http://docs.lib.noaa.gov/rescue/data_rescue_yugoslavia.html

imam i podatke od 1994 do 1998 ali to mi je na papiru i nikako nemam vremena da ih prepisem na HDD.

Eto eventualno te od 1998 do danas mogu da ti posaljem na mail to ima oko 3 mb, a ove ostale sam skini, mada pazi fileovi su veliki tako da je najbolje da vidis nekog sa min 256 kbit vezom da to skinete (ukupno svi podaci su oko 700 mb)

Van mreže sunshine

  • Poruke: 5
  • Lokacija: Novi Beograd
Dugoročna prognoza za leto 2006
« Odgovor #5 poslato: 14. Maj 2006. u 13:46 »
Stefane,
bila bih ti zahvalna ukoliko bi mi poslao na mail bar te podatke od 1998.
Hajde pa da krenem da uporodjujem....

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Dugoročna prognoza za leto 2006
« Odgovor #6 poslato: 14. Maj 2006. u 14:18 »
evo poslato