Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jul 2015.  (Pročitano 54996 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2015.
« Odgovor #60 poslato: 15. Jul 2015. u 11:36 »
Na 850Hpa biti i iznad 25 stepeni

Pa,i ne baš ;)

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Jul 2015.
« Odgovor #61 poslato: 15. Jul 2015. u 13:07 »
Pa videcemo Kimi, ja sam ubeđen da će u delu Podrinja,Srema biti na 850hpa oko 25-26 stepeni u nedelju sredinim dana.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Jul 2015.
« Odgovor #62 poslato: 15. Jul 2015. u 22:12 »
Da li vredi komentarisati ovaj vecerasnji pakao koji najavljuje EC. Pojacao je i vrucine i ukinuo bilo kakvo osvezenje pocetkom sledece sedmice. T na 850hpa i po njemu ide do 26C tako da je velika sansa da bude 40C u nekim mestima i tako sve do 25. jula. Mislim da je malo zabrazdio i da ce vratiti kakvo takvo osvezenje za ponedeljak-utorak.

Inace po nekim modelima i dalje ima sansi da u petak uvece bude lokalnih pljuskova na severu zemlje.

Van mreže bojan_ferrari

  • *
  • Poruke: 53
  • Starost: 35
  • Lokacija: Pančevo
Odg: Jul 2015.
« Odgovor #63 poslato: 15. Jul 2015. u 23:13 »
Šta reći?  :ufff: Sahara u najavi!  :pop:

Ovde padavine podbacile i u junu.Samo oko 25mm.U julu do sad ni kap.Crno nam se piše.

Neko će reći leto je i treba da je toplo.Treba naravno,ali ovo je ekstremno ljudi moji.

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Jul 2015.
« Odgovor #64 poslato: 16. Jul 2015. u 12:34 »
Inace po nekim modelima i dalje ima sansi da u petak uvece bude lokalnih pljuskova na severu zemlje.
Tako je, WRF crta konvektivne padavine za petak predveče i uveče uz sasvim solidan CAPE i NW strujanje.
GFS isto crta ali kasnije u toku noći i jutra na subotu.

Petak:





Do prolaska fronta vrelo ali i nestabilno (nisu to neki parametri za jake oluje ali sasvim dovoljni za konvekciju Cb-a), slabe se padavine isto daju po GFS-u.
Jednom rečju biće super ako bude barem neki pljusak bilo gde, a dobro će doći nakon ovakvih vrućina.   :neznam:
GFS Meteogram za Bg:




Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Jul 2015.
« Odgovor #65 poslato: 16. Jul 2015. u 19:37 »
GFS se priklonio EC-u i ukinuo manje osvezenje koje je nudio za ponedeljak. To se i ocekivalo, front je bukvalno ispario usled vrelog vazduha koji nadire sa jugozapada.

Ovo ce biti bas zestoke vrucine, zadnji put ovakav napad je bio u poslednjoj dekadi avgusta 2012. godine kada se temeratura nedelju dana vrtela oko 38-39C.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jul 2015.
« Odgovor #66 poslato: 16. Jul 2015. u 19:51 »
Najjaci mi je rhmz-ov wrf za danas, sutra i prekosutra za Nis daje jedva 30 stepeni...Tesko se razbija ovakva postavka anticiklona, prva nada je 26. ali suvise je to daleko da bismo mogli da kazemo da je sigurno...Izgleda da ce jul 2007 biti kisniji od ovog, dobro razlika je minimalna, ali posle prosle godine za neverovati da moze da ode u suprotni ekstrem...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2015.
« Odgovor #67 poslato: 16. Jul 2015. u 19:56 »
E kako kenja ovaj glavni GFS-a,ovo više postaje iritirajuće.Narednih 7 dana on od 3-5 stepeni topliji od svih ostalih u svakom terminu.

Ali džabe mu,rekordi su misaoni imenice dragi GFS-u,jer je sve to vrućina bez fenskog vetra u prizemlju.Biće vruće da,ali ni  blizu ekstrema.

Drže se i dalje pljuskovi za sutra,tj. noć na subotu.Lokalnih ćelija će verovatno biti i u noći na nedelju,kao i na ponedeljak.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Jul 2015.
« Odgovor #68 poslato: 16. Jul 2015. u 20:09 »
Po svim modelima temperature idu do 38-39C, i to je sasvim realno ocekivati takve temperature narednih dana. Nije samo glavni GFS-a taj koji nudi ovako visoke maksimalce. Uostalom ja sam siguran da ce ovde kod mene toliko biti, podrucje Cuprije i Paracina.

Videcemo narednih dana, inace GFS je za juce davao 32C, danas 34C, toliko je i bilo, sutra ide do 37-38C.

Van mreže marko79

  • *
  • Poruke: 366
  • Starost: 45
  • Lokacija: bečej
  • carpe diem
Odg: Jul 2015.
« Odgovor #69 poslato: 16. Jul 2015. u 22:24 »
uz vrelo na 850hpa moramo uzeti u obzir i intenzivno sunčevo zračenje, sredina jula je, kao i lagan vetar S pravaca koji će još podići Tmax. tlo je već jako ugrejano, a vidite tmin za sledeću nedelju za vojvodinu, ne ide ispod 25c ujutru. znači da će tsr biti daleko iznad 30c. kad se sve ugreje, biće gadno....iako neće padati rekordi, ocekuje nas pakao

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jul 2015.
« Odgovor #70 poslato: 17. Jul 2015. u 09:09 »
Gfs ima neke padavine za oko 21h za Nis dok ih nigde drugde nema tj nijedan drugi model ih nema... Ali izgleda da ce ih biti na zapadu i jugozapadu dok u drugim delovima tesko da bude nesto... Kod mene  su  bas male sanse...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Jul 2015.
« Odgovor #71 poslato: 17. Jul 2015. u 09:38 »
Ono što je sigurno jeste da će biti pakleno vruće. A sa grmljavinskim sistemima, pogotovu pri ovakvim visokim temperaturama, se nikad ne zna. Sećam se jednog sistema koji je pre par godina dogurao iz Bosne sve do nas na jugoistoku Srbije.


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jul 2015.
« Odgovor #72 poslato: 17. Jul 2015. u 11:10 »
Iskreno Boce i ja se nadam da nas osvezi veceras malo i praticu sigurno ali cini mi se da prva kisa mozda bude 26. sto je dosta daleko, rhmz-oovi meterolozi kazu kisa tek za Sveti lliju... Izaso je meteroloski godisnjak za 2014. godinu na sajtu rhmz-a i kad pogledam one padavine i one prijatne temperature hvata me neka nostalgija, naravno ne zelm one poplave i ostala nevremena, to nadam se da se nikad nece ponoviti... Idem van teme ali sta sad poneo me trenutak :)

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Jul 2015.
« Odgovor #73 poslato: 17. Jul 2015. u 11:19 »
Bezveze je reći da se nečemu nadam, ali treba baciti povremeno pogled na SAT snimak.
Konkretne kiše modeli ne vide ni do kraja meseca. Ali i to treba uzeti sa rezervom tj. svi znamo da je jedva sigurna prognoza i do 5 dana.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2015.
« Odgovor #74 poslato: 17. Jul 2015. u 11:29 »
Za večeras se ublažili finorezolucijski modeli,najoptimističniji je ostao upravo GFS.

Po njemu bi bilo razvoja i naredne dve noći lokalno.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jul 2015.
« Odgovor #75 poslato: 17. Jul 2015. u 11:43 »
Pa znam da ovo 26. nije neka konkretna kisa ali najavljuju modeli i malo nize temperature sto dosta znaci... Op evo je 40-ica...

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Jul 2015.
« Odgovor #76 poslato: 17. Jul 2015. u 19:50 »
U narednom periodu čekaju nas paklene vrućine...najgore je to što se ni ne nazire kraj ekstremno visokim temperaturama. Sve razumem, i jul je, i leto je, ali takav kontinuitet abnormalne topline koja nas očekuje - prosto mi je neverovatan.
U Beogradu vreo dan iza nas, mislim da je Tmax prema AMS Vračar iznosila 36.5°C. Tretutno 34.1°C.  :ufff:

Da, vrelina je dugotrajna i verovatno ima malo onih kojima ovakve temp. prijaju (naročito u urbanim sredinama).
Često spominjani GFS model je bio odličan i još pre 4-5 dana je vrlo precizno najavio temperature od 38-39C a vidimo da će se to sasvim ostvariti i da je realno da na par lokacija u Srbiji (uključujući i deo Beograda) temp. dostigne 40C u nedelju uz puno stanica sa 39C.
Za ove dane su neke "automatske" prognoze bile ekstremno precizne jer se situacija odvijala tačno po očekivanjima:
u BGu juče u 14h T2m 33.3C uz T850 16.4C, Geop.height na 850hPa ~159dm (1589m), u prizemlju istočni vetar 2-3m/s a dnevna Tmax je bila 34.2C, danas u 14h 35.4C uz T850 18.4C, GpHt na 850hPa 157.6dm, u prizemlju istočni vetar 4m/s a dnevna Tmax oko 36.4C.
U nedelju će geop. biti manji tj. oko 154dm u 14h uz T850 bitno višu nego danas pa bi čak i blago strujanje u prizemlju (koje je neophodno) uticalo da maks. temp. "dogura" do ~40C -dakle neće biti moguće da u BGu dnevna maks. temp. na 2m bude čak 18C viša nego T850 u 14h kao što se to desilo juče i danas ali i porast od ~16.5C uz npr. 23.xC na 850 je dovoljan da bude ~40C (ako GpHt bude oko 154dm u 14h, uz vetrić od 2-3m/s i očekivanu temp. na 850hPa od npr. 23.0C u 14h i 24.0C oko 16-17h -to je paklenih 40C u prizemlju).

Kada već spominjem automatske prognoze: jednu od njih upravo gledam i ona daje 39.9C za BG za nedelju -eto, meni u inat  ;) neće da ispiše 40.0C.
Uzgred, ta prognoza (za BG-13274) je za juče davala 34.1 a za danas 36.5C -dakle imala je zanemarljivu gresku od +/- 0.1C. Jučerašnji run je davao 39.8C za nedelju a prekjučerašnji 40.1C -dakle prognoza je konstantna i "vrti" se oko 40.0C... dakle nebitno je da li će biti 39.5C ili 40.0C, biće  :ufff:
« Poslednja izmena: 17. Jul 2015. u 20:08 Profiamater »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2015.
« Odgovor #77 poslato: 18. Jul 2015. u 13:23 »
U ponedeljak i utorak bi makar subjektivno bilo dosta prijatnije,uz umeren severozapadni vetar.I temperature će malo opasti.

Drže se i dalje neki pljuskovi  za noć nedelja na ponedeljak,ovoga puta nešto daju i aladin te ostatak finorezolucijske ekipe.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Jul 2015.
« Odgovor #78 poslato: 18. Jul 2015. u 13:29 »
Pravi pako ce tek biti od srede do subote kada bude poceo da fenira jugoistocni vetar, noci ce biti izuzetno tople.

Samo u ponedeljak na severu, a u utorak u svim krajevima malo niza temperatura oko 35C, od srede do nedelje opet vrelo do 38-39C.

U ponedeljak i utorak bi makar subjektivno bilo dosta prijatnije,uz umeren severozapadni vetar.I temperature će malo opasti.
Uz ovakve maksimalce da bude dosta prijatnije, cisto sumnjam, taj severac ce duvati tek onako u prazno:



U utorak malo podnosljivije:





« Poslednja izmena: 18. Jul 2015. u 13:39 sale pn »

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Jul 2015.
« Odgovor #79 poslato: 18. Jul 2015. u 14:44 »
Pravi pako ce tek biti od srede do subote kada bude poceo da fenira jugoistocni vetar, noci ce biti izuzetno tople.

Ovo i mene brine, sada najvise paznje obracam na taj period i sve se nadam da ce se nesto promeniti u prognozi.