Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Dolazak fronta sa zapada i shelf cloud - Mosorin, 27. jun 2016.  (Pročitano 1091 puta)

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Kao sto sam i obecao, postavljam slike nailaska fronta od ponedeljka popodne (izvinjavam se sto nisam mogao ranije), da vidite kako je to izgledalo od mene, juznije je zaista izgledalo mnogo opasnije, odavde ni priblizno tako ali formacija je postojala.

Nebo je jos u ranim popodnevnim satima postalo tamno u pravcu zapada, i prateci radar znao sam sta nam dolazi.



Kasnije kako se sistem priblizavao uocio sam shelf, ali nisam bio u dobroj poziciji za slikanje istog:



Zatim odlucujem da krenem prema najblizoj cistini da bih jos nesto uslikao, uzimam bicikl i krecem... a vetar polako pojacava i vec uveliko pada slaba kisa veoma krupnih kapi.

Od jugozapada...



... do severozapada.



Vidno se priblizavao, veoma brzo.



Krecem kuci, vetar sve vise pojacava, kao i kisa...



Stizem kuci u poslednji cas, tada je vetar vec poceo da divlja, napravio sam jos par slika prilikom priblizavanja shelfa, kada je vec bio nad glavom poceo je da gubi formaciju, a iz pravca jugozapada se videlo konstantno sevanje.



Prvi udar je bio najgori, naravno, sto se tice vetra, prvo je krenula prasina sa zapada da se podize da bi ubrzo nakon toga krenula jaka kisa uz veoma jak vetar, koji je trajao nekih 10-ak minuta mozda nakon cega je kisa nastavila promenljivim intenzitetom sve do sutradan do prepodnevnih casova. Pala je prilicno velika kolicina kise, s' obzirom na to da ona ovde i nije potrebna jer je u junu ukupna kolicina padavina ovde presla brojku od 200mm i kod mene u basti ima cak i stete od viska vode.  :facepalm: To bi bilo to sto se tice ovog vrlo interesantnog fronta koji je doneo izuzetno lepe formacije u pojedinim krajevima zemlje. Jedino sto bih dodao je to da, kad se vec svi zale na to da ih brine kako gledaju drugi na njih u trenucima slikanja oblaka, ja nemam tih problema, jednostavno resenje je, gledajte u ono sto slikate, i ni u koga drugog, ako vas ipak neko nesto pita jednostavan odgovor je "ovo je zaista fascinantna pojava, ne znam sta je vama cudno to sto ja pokusavam da je ovekovecim slikama". Ko nije zadovoljan odgovorom to vec nije nasa briga. A nekad moze da prodje i šelfi.  :D