Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: April 2017  (Pročitano 30717 puta)

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: April 2017
« Odgovor #20 poslato: 14. April 2017. u 00:53 »
GFS sve brutalniji. Nimalo ovo nije dobro. Očekivana visina snega po GFS18z. Ovo ne kači Vrbas koliko ja mogu da primetim  :D


Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: April 2017
« Odgovor #21 poslato: 14. April 2017. u 01:19 »
Да, да у истом ритму наставља GFS, биће ово занимљиво испратити до краја.

Пошто је април месец у питању, метеограм је за архиву:


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: April 2017
« Odgovor #22 poslato: 14. April 2017. u 10:13 »
GFS sve brutalniji. Nimalo ovo nije dobro. Očekivana visina snega po GFS18z. Ovo ne kači Vrbas koliko ja mogu da primetim  :D
Hahahahahahaha.... Pa Vrbas ne bi zakacilo taman da je ciklon pozicioniran iznad Novog Sada!  :D

Nekoliko dana nisam bio prisutan i sada sam iznenadjen sa ovim sto modeli prognoziraju za sredinu naredne sedmice.
EC nije tako ekstreman kao GFS ali i po njemu nam sledi jedan hladan talas, ostaje da vidimo koliko ce biti padavina i sta ce gde pasti.
Naravno ovo nikako nije dobro i nadam se da ce se ublaziti.

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: April 2017
« Odgovor #23 poslato: 14. April 2017. u 10:33 »
Sve hladniji ensi, jutros proseci i EC i GFS na -5 za Beograd.

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: April 2017
« Odgovor #24 poslato: 14. April 2017. u 10:45 »
Ako se ovo sve ostvari,ocekuje nas opasan period jer ce biti i problema sa poplavama,i mrazom i unistenom vegetacijom..







Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: April 2017
« Odgovor #25 poslato: 14. April 2017. u 10:59 »
Ciklon, ti ipak mozda i vidis vise snega u aprilu nego u januaru.  :O :grin:

Ukoliko bi ostao ovakav polozaj sistema, a termin sada vec i nije tako daleko, bili bismo vrlo blizu, moze se reci i, jednom ozbiljnijem padanju snega za april mesec. U GFS 0Z izlazu mi je najzanimljiviji 138. sat, nije to daleko ni od snega.



Noc 19. na 20. april bi mogla da bude zanimljiva ovde. Pogotovo sto, ako se ostvari ovo, bas tada bismo imali najjace padavine po Vojvodini. Po visini temperatura bi bila oko -4 do -5 ovde, a na 2m verovatno od oko 3-4C u vecernjim satima 19-og, pa sve do 0-1C u drugom delu noci, kada bi to gotovo sigurno bio sneg ovde u tom slucaju.

Naravno, misljenja sam svakako da nam ovo nikako nije potrebno, ali ipak, zanimljivost cele situacije nikako ne mogu da osporim, i sa meteoroloske tacke gledista ovo je vrlo interesantno.
« Poslednja izmena: 14. April 2017. u 11:14 Mile94 »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: April 2017
« Odgovor #26 poslato: 14. April 2017. u 11:21 »
 ^^ Bas i ja to gledam sada, mogao bi ciklon sam sebi da da snega malo  ;)
Ovo sa vocem je kao kad padnes tiket u nadoknadi vremena a tvoj tim vodio 2:0 na poluvremenu... Lepo kaze Bard Živa 2:0 je najopasniji rezultat  :grin:
Inace modeli su malo ublazili u odnosu na juce ili prekjuce hladnocu ali ipak je premalo nadam se jos...Ovde prosek ec ensa 12z izlaz od juce je oko i  iznad nule...


Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: April 2017
« Odgovor #27 poslato: 14. April 2017. u 11:25 »
Citajuci komentare i gledanje par izlaza nimalo mi se nesvidja ova sitiacija.. Nadam se da ce se svakim sledecim izlazom dodatno ublazavati ova hladnoca kad joj vreme nije.. Kisa svakako falii i sa te strane bice dobro,pa ako bas i mora neka pada i sneg na +2 +3,samo da mraz izostane   :/ Ipak nije ovo Mart a ni pocetak Aprila o.O
Gde su bile ovako poslagane kockice u Januaru i Februaru  :hm:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2017
« Odgovor #28 poslato: 14. April 2017. u 12:32 »
Čisto da spomenemo za sutra, da ne bude da nije bilo najave.  :)

Dakle, ima uslova za konvektivne razvoje i pljuskove. CAPE ništa posebno, sličan onom koji smo imali sada u utorak. Ima i malo smicanja, 10-15M/S:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: April 2017
« Odgovor #29 poslato: 14. April 2017. u 16:47 »
po nekim kartama vidim da će u nekim periodima biti dosta naglih temperaturnih razlika u Srbiji kao i da će u početku postojati "rupa" u Vlaškoj niziji sa nešto višom temperaturom koja bi zahvatila i Timočku Krajinu

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: April 2017
« Odgovor #30 poslato: 14. April 2017. u 22:18 »
Ja sam cekao vecerasnji EC koji je da kazem brutalniji od pedhodnog, i daje sneg iznad 600 m u sredu i cetvrtak, ne bih jos da preciziram kolicinu padavina ali sad se je EC pridruzio GFS-u za moj kraj...
Ne treba nam sneg na velikom cemo biti gubitku :angry: :ufff:

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: April 2017
« Odgovor #31 poslato: 15. April 2017. u 00:51 »
18z suvlji i cini malo bolji po pitanju mraza, to jest za nijansu blazi od 12z. Po 18z cela severna polovina bi izbegla minus na 2m a cini mi se da bi i jug prosao bolje ili bi bar krace trajao.Centar hladnoce nad Bosnom je jos i jaci(vise u minusu) ali je minus manje rasprostranjen. Evo za poredjenje 2 termina.

Cetvrtak 20h 12z


18z


Petak 2h

12z


18z


Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: April 2017
« Odgovor #32 poslato: 15. April 2017. u 00:53 »
Padavine 0-240h 12z



18z

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2017
« Odgovor #33 poslato: 15. April 2017. u 09:19 »
Da se pređe ovde polako u komentarisanje.

Jutros pak vidljiva znatna razlika između EC-a i GFS-a u putanji ciklona.

Siguran je nastanak ciklonarnog centra u južnom Jadranu, ali njegova dalja putanja ima dva tipa reklo bi se.

Prva je GFS-ova, centar ciklona se iz Jadrana penje preko Makedonije ka Bugarskoj i Rumuniji. Ovakav scenario nudi više padavina, konkretno posebno za sever zemlje, ali je generalno dotok hladnoće blaži:



EC-ov scenario je više zimski, ciklon nastavlja nakon Jadrana dalje ka istoku i oblasti Crnog Mora, nema bitnijeg uzdizanja ka kopnu. Padavina je manje, ali je zahlađenje intenzivnije:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: April 2017
« Odgovor #34 poslato: 15. April 2017. u 10:57 »
GFS vidi sever u plusu sve vreme, ali je za jug i zapad povecao minus u odnosu na prosli izlaz.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: April 2017
« Odgovor #35 poslato: 15. April 2017. u 21:41 »
Ciklon plici i cini mi se juzniji i cini mi se da po ovom izlazu ec je popustio uzde sto bi se reklo... Samo jedan je ovo izlaz videcemo dalje... Nekako mi uvek 12z uvek slabiji sa hladnocom... I dalje ima velike opasnosti od mraza...
« Poslednja izmena: 15. April 2017. u 22:12 Bart »

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: April 2017
« Odgovor #36 poslato: 16. April 2017. u 01:11 »
EC sa 50ak mm padavina u 0z izlazu veceras prepolovio za BG u narednih deset dana. GFS takodje siromasniji padavinski za sever dok se za deo juznih, jugozapadne i deo zapadnih krajeva crta vise padavina negp u jucerasnjim izlazima.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: April 2017
« Odgovor #37 poslato: 16. April 2017. u 12:46 »
Oko -5 nekoliko dana to je sada pa i sigurno, za posle videcemo samo da se taj hladan vazduh ne zadrzi previse... Padavina cini mi se manje nego pre...

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
April 2017
« Odgovor #38 poslato: 16. April 2017. u 20:50 »
Ja ljudi ovo što crtaju numerički modeli nesmem ni da komentarišem. Sačekao bih ipak još jedan dan. Jedino sam siguran da bi u Vojvodini konačno suša mogla biti prekinuta.

Sent from my GT-I9506 using Tapatalk


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2017
« Odgovor #39 poslato: 17. April 2017. u 10:22 »
Ciklon na kraju odustaje od prave zimske putanje, već se uspinje iz Jadrana dalje preko istoka naše zemlje  ka Rumuniji i Bugarskoj. Plus je i dosta plići u odnosu na ono što se davalo u početku

Zahlađenje na visini kaska, jače zahlađenje ostaje duže iza Alpa i Karpata, iako se na samom kraju probije nekako i do nas.

Samim time, nema više ekstremno niskih maksimalaca kao što su davala oba glavna modela pre nekoliko dana (bliskih nuli).

Ipak, šanse za sneg i dalje postoje do nizija i to u dva termina.

Prvi termin je između utorka i srede, kada uz  relativno slab vetar i priliv sve hladnijeg vazduha na visini u zapadnim i centralnim padavinama jake padavine mogu da spuste sneg do nizija.

Drugi termin je noć četvrtak na petak, kada bi bilo nešto završnih padavina u severnoj struji. Taj talas se poklapa sa  najvećom  hladnoćom po visini.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*